Підтримати
Тиждевий огляд новин Донеччини та України від Вільного радіо
Фото: depositphotos

Відчуваєте інформаційний голод? Ми приготували для вас мікс із найважливіших та найцікавіших новин тижня. А замість приправи додали вражаючий фільм і класну музику. Насолоджуйтесь!

 

Новини Бахмута і Донецької області

До прифронтових міст і селищ Донбасу запустять безкоштовні автобуси

На сході України є 93 населених пункти, куди з початку війни не їздить громадський транспорт. Це збираються виправити благодійники з фонду “ADRA Ukraine” та гуманітарної місії “Проліска”.

Автобуси возитимуть людей з прифронтової зони до центрів їхніх громад. Плату за проїзд з пасажирів не братимуть. Регулярність рейсів визначать окремо для кожного населеного пункту.

“Припустимо, якщо мешканці селища отримують пенсію 12 числа, то автобус їздитиме 12 числа. Також транспорт має бути максимально наповнений, щоб це було найбільш ефективно. В деяких населених пунктах, таких як Майорськ, де живуть кількасот людей, ми розглядаємо варіант, що автобуси будуть їздити кілька разів на тиждень. А, наприклад, до села, де живуть 20 людей, автобус буде приїжджати раз на місяць”, – пояснює голова “Проліски” Євген Каплін.

Очікується, що безкоштовні автобуси почнуть їздити з наступного тижня.

До прифронтової зони Донбасу запустять соціальні автобуси
Фото: Вільне радіо

2-річний хлопчик помер після анестезії в стоматології. Лікаря виправдали

Інцидент стався у Маріуполі. Дитина дуже боялася лікувати зуби, тож батьки попросили лікарку провести процедуру під медикаментозним сном. В день операції хлопчика оглянули, ввели йому необхідні препарати та поставили дихальну трубку.

Приблизно за пів години лікарка помітила, що малюк посинів. Його кинулися рятувати, але за дві години медики констатували смерть.

Майже за 3 роки слідства експерт встановив остаточну причину смерті дитини: в трубку потрапив сторонній предмет – марля.

Лікарка-анестезіолог на суді свою провину не визнала. Вона підтвердила, що результати аналізів перед операцією були в нормі, і протипоказань до введення препаратів не було. Також зазначила, що марлевий тампон не міг потрапити до трубки, через яку дихала дитина, адже він більший за діаметром.

Із цим не згодні батьки. Вони кажуть, що лікарка замість медикаментозного сну провела їхній дитині загальну анестезію. Вони просили стягнути з клініки 10 мільйонів гривень моральної шкоди.

Лікарку виправдали, але рішення суду будуть оскаржувати.

На Донеччині дворічний хлопчик помер у кабінеті стоматолога
Фото з відкритих джерел

На Донеччині розгулялася негода. Є загиблий і постраждалі

Шквальний вітер, який пронісся регіоном, поскидав з дахів шифер і повиривав з коренем дерева. Під одним із них рятувальники Дружківки знайшли тіло 38-річного чоловіка. Правоохоронці відкрили за фактом смерті кримінальну справу за статтею “Умисне вбивство” з позначкою “Нещасний випадок”.

Ще кілька людей отримали травми від наслідків негоди. Так, у Слов’янську на дівчинку впало дерево і зламало їй ногу. А в Лимані від падіння металевої вишки постраждала жінка – конструкція зламала їй обидві ноги.

Наслідки негоди на Донеччині
Фото: ГУ ДСНС України в Донецькій області

Ексначальнику ДАІ Артемівська дали 3 роки тюрми за перевищення влади

Головний фігурант справи – начальник тоді ще Артемівської ДАІ Костянтин Чаловський. У провадженні проти нього йдеться про 2 випадки перевищення влади, які змогли встановити слідчі.

Затримання учасника ДТП. 23 травня 2015 року Костянтин Чаловський виїхав на виклик про аварію, яка сталася в Бахмуті в районі “забахмутки”. ДАІ-вець почав оглядати авто, хоча підстав на це в нього не було. А потім заявив одному з учасників аварії, що затримує його, повалив на землю і надягнув на нього наручники, хоча той не чинив опір. Замість того, щоб скласти на чоловіка протокол, правоохоронець просто посадив учасника ДТП в службову машину й відвіз його до відділку міліції. Лише там з затриманого і зняли наручники.

Слідчі встановили, що через жорстке затримання чоловік отримав садна на правому передпліччі.

Вимога дати документи перейшла до розбитого вікна. Кілька днів потому Чаловський зупинив автомобіль “Таврія” на парковці магазину “АТБ”, що на “Новому ринку”. У водійки міліцеський почав вимагати документи, що посвідчують особу.

В мережі YouTube можна знайти цю історію, яку ймовірно зафільмував сам правоохоронець.

Начальник артемівської ДАІ вибиває скло після відмови вийти з авто

Чаловський кілька разів просив водійку пред’явити документи та вийти з авто. Вона ж показувала паспорт через лобове скло. Тоді ДАІ-вець розбив бокове скло та затримав жінку, погрожуючи їй кількома статтями. Потім заявив, що проводить огляд автомобіля. Жінка вимагала робити це в присутності свідків, відповідно до закону. На це Чаловський відповів, що оскільки вони перебувають у зоні АТО, достатньо лише присутності власниці машини. 

Правоохоронцеві винесли три вироки. Два з них скасували, і лише з третього разу його визнали винним, призначили 3 роки тюрми й на рік заборонили працювати в правоохоронних органах. Але вирок ще можуть оскаржити. Якщо апеляційний суд не скасує це рішення, Чаловського відправлять у тюрму впродовж місяця.

Торецьку шахту “Північна” зрівняють із землею та засадять деревами

Знищувати шахту буде ТОВ “Будпромзахід” з Червонограда. На це витратять з держбюджету близько 135 млн грн.

Згідно з договором на 94-х сторінках, з шахти “Північна” мають вивезти обладнання, засипати там стволи, розібрати шахтні будівлі, вивезти все будівельне сміття, а також розрівняти відвали та засадити все деревами й травою.

Але після ліквідації підприємства фахівці мають продовжувати спостерігати за рівнем  шахтних вод в цьому районі. Це особливо важливо під час масового неконтрольованого затоплення шахт у тимчасово окупованих Горлівці, Єнакієвому та в інших сусідніх містах. Детально про знищення шахти ми розповідаємо в цьому матеріалі.

У Торецьку шахту зрівняють з землею та засадять деревами
Фото: ДП “Торецьквугілля”

У Бахмуті проведуть табір вуличного мистецтва. Туди запрошують творчу молодь

Табір проходитиме наприкінці серпня. Організатори допоможуть учасникам експериментувати з відео, художнім мистецтвом та письмом.

Долучитися можна з будь-якого куточку України.

“Bakhmut street art camp” проводимо 20-29 серпня, для нього шукаємо 12-х творчих людей віком від 18 до 24 років. Вони візьмуть участь у креативних майстернях з режисерами кіно, художниками та активістами громадянського суспільства у форматі семінарських зустрічей в студії художниці Маші Вишедської. А також будуть майстер-класи в інших локаціях”, – розповідає співорганізаторка табору Тетяна Крюковська.

Усі подробиці та форму реєстрації ви знайдете за цим посиланням.

Теплиці для майбутніх лісів: як будують лісовий центр у Лимані

Насіннєво-селекційний центр на півночі Донеччини почали зводити 4 місяці тому. За цей час тут встигли сконструювати теплицю для пророщення саджанців, а також будують цех висівання та майданчик дорощування.

На цьому підприємстві будуть вирощувати дерева для лісів Донеччини й Луганщини, які постраждали від пожеж та війни. Власне, тут вже почали пророщувати саджанці ялинок і сосен. Першу партію планують висадити вже наступного року.

У Лимані на Донеччині вирощують ліси у теплиці
Фото: Facebook/Павло Кириленко

Новини України

Росія поскаржилась на Україну до ЄСПЛ за збиття MH17, утиск російськомовних та інші “злочини”

Це перша міждержавна скарга Росії проти України до Європейського суду з прав людини. Загалом у документі є 10 пунктів “порушень”, нібито вчинених Україною. Серед них, зокрема, такі:

  • Країна-агресор стверджує, що в жертвах війни на Донбасі винна лише українська влада.
  • На переконання Росії, катастрофа малайзійського Boeing MH17 сталася через те, що в Україні не закрили повітряний простір над зоною бойових дій. Зазначимо, тим часом у Гаазькому суді підтвердили, що літак збили з установки “Бук”. За версією слідчих, ракетно-зенітний комплекс належав 53-й зенітно-ракетній бригаді міноборони Росії.
  • Москву не влаштовує мовна політика, яку впроваджує Україна, а саме витіснення російської зі сфери освіти та обслуговування.

Деякі з претензій, які висуває Росія, стосуються виключно внутрішньої політики України. Чи мали сусіди на це право читайте в нашому матеріалі.

Скаргу в ЄСПЛ зареєстрували, але і з відмовами не забарилися. У суді не стали застосувати проміжні заходи проти української влади, про які просив Кремль. Зокрема, йшлося про зняття блокади з Північно-Кримського каналу та припинення “утисків” російськомовних в Україні.

Олімпійські ігри – 2020. Як виступають українські спортсмени

Цієї п’ятниці в Токіо стартували Олімпійські ігри. Видовищні змагання прикували до себе мільйони вболівальників з усього світу. Через “ковідні” вимоги глядачів на стадіони не пускають.

У складі Української збірної виступають 157 спортсменів. 14 із них представляють Донеччину. Є навіть учасники з Бахмута. Про кожного з них ми підготували коротку довідку.

Перші виступи українських спортсменів почалися вже у суботу. Того ж дня 20-річна дзюдоїстка Дар’я Білодід принесла першу нагороду у скарбничку збірної України. Вона виборола бронзову медаль у сутичці з ізраїльтянкою Широ Рішоні. Ця перемога дійсно важлива, адже це перша в історії незалежної України нагорода у жіночому дзюдо.

Українська дзюдоїстка Дар'я Білодід принесла українській збірній бронзову медаль на Олімпіаді
Дар’я Білодід. Фото: Національний олімпійський комітет України

Другу бронзу Україні приніс 37-річний фехтувальник Ігор Рейзлін. У боротьбі за третє місце в одиночному турнірі з чоловічої шпаги він здолав італійця Андреа Сантареллі. Раніше Україна ніколи не проходила навіть у півфінал цього турніру, тож перемога Рейзліна для нас також історична.

Фехтувальник Ігор Рейзлін здобув історичну бронзу для України на Олімпіаді
Ігор Рейзлін із суперником. Фото з відкритих джерел

Також блискуче виступила тенісистка Еліна Світоліна. Вона обіграла німкеню Лауру Зігемунд і пройшла до 1/16 фіналу Олімпіади.

Українська тенісистка Еліна Світоліна обіграла німкеню та потрапила до 1/16 фіналу Олімпіади
Еліна Світоліна. Фото з відкритих джерел

Ще до початку Олімпійських ігор навколо них спалахнув скандал. Усе через мапу, розміщену на сайті події. На ній український Крим зобразили відділеним межею від решти України. Згодом у Міжнародному олімпійському комітеті вибачились за “прикру помилку провайдера”, а кордон між Україною та Кримом з мапи зник.

На сайті Олімпійських ігор зобразили мапу України з відділеним від неї Кримом
Було-стало. Фото з відкритих джерел

Нардепам пропонують сказати “Ні” продажу алкоголю і тютюну у звичайних магазинах

Такий законопроєкт зареєстрували у парламенті. Але спочатку його має розглянути профільний комітет.

Ініціатори проєкту пропонують прибрати з полиць у магазинах, які торгують продуктами, товарами для дітей та спорттоварами пиво (окрім безалкогольного), алкогольні та слабоалкогольні напої, вино, тютюнові вироби, електронні сигарети і рідини для них, а також  пристрої для паління тютюнових виробів без згоряння. Ці товари хочуть дозволити продавати лише у спеціалізованих магазинах, призначених для подібної продукції.

А власників магазинів-порушників пропонують штрафувати на 23 790 грн.

Коронавірус: тижнева статистика і новини

Кількість нових хворих в Україні стабільно тримається в межах 600-700 людей. А на Донеччині виявляли в середньому по 40 пацієнтів на день.

Цієї середи в Україні стартував фінальний, п’ятий етап вакцинації проти COVID-19. Тепер щепитися від вірусу може кожен охочий віком від 18 років, і записуватися на укол у “Дії” більше не потрібно. Перелік усіх центрів і пунктів вакцинації з адресами та годинами роботи – тут.

Для щеплених українців з понеділка, 26 липня, відчиняє свої двері Фінляндія. Там визнали всі вакцини, якими у нас проводять щеплення. Пускатимуть і за наявності негативного результату ПЛР-тесту або підтвердження, що людина перехворіла на коронавірус. Але для цього треба мати поважну причину для поїздки.

А вже з цього тижня українці знову можуть поїхати до Нідерландів, Словаччини, Литви, Латвії, Естонії, Франції, Швеції та Кіпру.

Для України відкрилися одразу кілька країн
Фото з відкритих джерел

Новини з КПВВ Донбасу

Цього тижня на сході України стабільно працював лише пункт пропуску “Станиця Луганська”. Там з понеділка по п’ятницю на підконтрольну територію пройшли 10 019 пішоходів, а у зворотному напрямку пропустили 9 991 людину. Такі дані наводять у Держприкордонслужбі.

Пропуск через КПВВ “Новотроїцьке” продовжують блокувати бойовики. На цій ділянці рух поновлюється лише двічі на тиждень. За ці дні на контрольовану територію прослідували 559  людей та 93 автомобілі, а в бік ОРДО – 588 людей і 81 автівка.

Тиждень роботи КПВВ на Донбасі
Фото: Державна прикордонна служба України

Додамо, з людей, які в обхід закритих КПВВ змушені їхати на підконтрольну територію через Росію, нарешті перестануть брати за це штрафи. Відповідний закон набрав чинності у суботу, 24 липня.

Тиждень на фронті

Кілька десятків обстрілів нарахували цього тижня українські військові з боку окупантів. До мінометів великого калібру, озброєння БМП та гранатометів долучалися ще й безпілотники, які розвідували позиції ЗСУ з неба.

Внаслідок атак один український боєць отримав вогнепальне поранення. Ще один військовий підірвався на невідомій вибухівці. Крім того, у понеділок стало відомо про смерть армійця, який під час обстрілу отримав опіки 80% тіла та кілька днів провів у лікарні.

Снаряди падали й у приватний сектор. Так, вранці 23 липня бойовики обстріляли Опитне, що під Ясинуватою.

На Донбасі бойовики вгатили у житловий масив Опитного
Фото: пресслужба ООС

Того ж дня окупанти вгатили по Мар’їнці. Один із місцевих отримав осколкове поранення.

Скарбничка корисного

  • Як допомогти людині з тепловим чи сонячним ударом

Влітку не зайвим буде нагадати про основні симптоми теплового та сонячного удару, а також допомогу тим, кому стало зле на спеці. Про це читайте за посиланням. А перевірити знання вам допоможе цей жартівливий тест, який ми для вас підготували.

Як уберегтися від сонячного та теплового удару
Фото з відкритих джерел

  • Як розпізнати насильство у сім’ї. Поради фахівчині

Психологиня розповіла, що може стати причиною домашнього насильства, як виявити його на ранніх стадіях та що робити, якщо вас ображають у сім’ї.

Як розпізнати насильство в сім'ї
Фото: depositphotos

  • Все, що треба знати про інсульт

Щодесять хвилин від інсульту помирає один українець. Напад може статися раптово, а може розвиватися кілька днів. Які симптоми інсульту, що може до нього призвести та чому в деяких випадках лікарі працюють не лише з хворим, а і з його близькими – читайте тут.

Торік у лікарню Слов’янська поклали у півтора раза більше людей з інсультом, ніж у Бахмуті чи Краматорську
Фото з відкритих джерел

Надихає

“Я народилася спортсменкою”, – каже про себе легкоатлетка Наталія Семенова, яка нині живе у Бахмуті. Цьогоріч вона представляє Україну на Олімпійських іграх. У складі збірної спортсменка змагатиметься у метанні диска. Це вже п’яті Ігри, в яких Наталія бере участь.

Серйозно займатися спортом легкоатлетка з Донеччини почала з 13 років, а вже у 15 увійшла до збірної країни. Переможниця чемпіонату Європи 2003 року та Всесвітньої літньої універсіади-2003, бронзова призерка чемпіонату Європи-2012 – це ще не повний список її спортивних досягнень.

На початку війни Наталія була змушена поїхати з рідної Горлівки. Було тяжко, зізнається жінка, але полишати тренувань вона не стала.

“В нас немає такого поняття, що ось, у мене якась проблема і я можу не тренуватися. Переїхали – і одразу на стадіон, два тренування, все як належно”, – каже легкоатлетка.

Спортивну кар’єру Наталія поєднує з материнськими обов’язками. В неї двоє дітей: донька Маша народилася в Горлівці, а син Сашко – вже тут, у Бахмуті. Хлопчик змалечку цікавиться спортом.

Про те, як вдало балансувати між родиною і кар’єрою, що може бути сильніше за біль та чи йдуть спортсменки у декрет Наталія Семенова розповіла в інтерв’ю Вільному радіо.

Бахмутянка Наталія Семенова представляє Україну на Олімпійських іграх
Наталія Семенова. Фото: Вільне радіо

Що подивитися

“Фарго” – американський серіал у жанрі чорної трагікомедії та кримінальної драми. Він розповідає про жорстоких злодіїв, відважних поліцейських і простих невдах з великих міст і провінційних містечок.

Кожен сезон – це нова історія, але події розгортаються в одному всесвіті, тому деталі переплітаються між собою.

Одну з ключових ролей у кожному сезоні виконує видатна кінозірка. Наприклад, у дебютній історії грає Мартін Фрімен, відомий за ролями доктора Ватсона у серіалі “Шерлок” та Більбо Беггінса у трилогії “Хобіт”.

Трейлер першого сезону серіалу “Фарго”

Що послухати

“Mari Cheba”  – український електронний гурт, який розпочав свою історію з 2015 року, а вже рік потому вийшов їхній дебютний альбом “IONA”. Солістка гурту й авторка пісень Марія Чеба здобула титул “найкращий жіночий вокал” за версією Trip Hop Nation серед виконавиць з Америки і країн Європи. Пропонуємо послухати кілька пісень:

  • Лотоси
  • Заспівай
  • З тобою
  • Дельфін
  • Не вистачає
Український гурт Mari Cheba
Український гурт “Mari Cheba”


Завантажити ще...