Тижневий огляд новин України та Донеччини від Вільного радіо
Фото з відкритих джерел

Сьогоднішній день розпочався з “часової подорожі” на годину вперед. А завершити його пропонуємо оглядом основних подій, які сталися цього тижня в Україні та на Донеччині. В кінці дайджесту, як завжди, знайдете цікавий фільм та приємну музику, які зроблять ваш вечір ще затишнішим.

 

Коротко про головне в Україні

  • Літньому часу – бути

Сьогодні вночі українці перевели стрілки на годину вперед. Цьогоріч парламентарі вчергове хотіли ухвалити закон, який би скасовував перехід на зимовий та літній час, але провалили голосування за документ у другому читанні.

Наступного разу переводити годинники треба буде у жовтні. Але якщо нардепи все ж проголосують за доопрацьований законопроєкт позитивно, рухати стрілки можливо й не доведеться.

28 березня Україна перейшла на літній час

  • Псевдомінерів каратимуть жорсткіше

Тепер від 4 до 8 років за ґратами можна отримати за “жарт”, який зірве екзамен в школі. Мова про неправдиві повідомлення щодо мінування будівель органів державної влади, закладів охорони здоров’я чи освіти. Або “критично важливих об’єктів інфраструктури”. Це підприємства, установи та організації, діяльність яких має велике значення для економіки та безпеки населення. Тобто ті, зупинка в роботі яких може негативно вплинути на національну безпеку, навколишнє середовище, життя і здоров’я людей.

Раніше за неправдиве повідомлення про вибухівку передбачалося від 2 до 6 років ув’язнення. А якщо таке повідомлення не перше або призвело до тяжких наслідків – від 4 до 8.

  • Державні послуги – жестовою мовою

На сайті Мінсоцполітики з’явилася спеціальна послуга для українців з порушеннями слуху. Тепер отримати інформацію про субсидію, пенсію та інші грошові виплати від держави вони зможуть за допомогою сурдоперекладача.

Все відбуватиметься в режимі реального часу, що значно пришвидшить процес отримання інформації. Для цього потрібно натиснути на символ в нижньому правому куті екрана та заповнити інформацію про себе (ім’я, номер телефону та електронну пошту). Після цього людину підключають до перекладача жестової мови, якому можна поставити свої запитання.

Для українців з порушеннями слуху з'явився новий сервіс

Новини Бахмута і Донеччини

  • Про мера-рекордсмена

Мера Бахмута Олексія Реву включили до національного реєстру рекордів України. Посадовець обіймає посаду міського голови вже 30 років та 11 місяців. Нагородження провели перед початком чергової сесії Бахмутської міськради 24 березня.

“Було цікаво дізнатись, що Олексій Олександрович представляв інтереси міських жителів під час каденції кожного з 6 президентів Незалежної України”, – сказав під час виступу представник Національного реєстру рекордів України Олег Волочков.

  • Про дороги і напрямки

— Донеччину та Луганщину поєднають якісним автошляхом. Між Бахмутом та Лисичанськом ремонтують дорожне покриття, яке не оновлювали останні 8 років. Дорога була у поганому стані та майже розбита вантажівками і військовою технікою. На час проведення ремонту дорогу Т-13-02 не перекрили, роботи ведуться по одній стороні. 

Завершити ремонт на маршруті “Лисичанськ – Бахмут” планують у червні 2021 року. Зараз лагодять ділянку у 14 кілометрів від Лисичанська до межі з Донецькою областю.

— Від сьогодні “Донецька залізниця” запускає додаткові приміські потяги на Харківщину. Туди зручніше буде добиратися з Краматорська, Слов’янська, Лимана та Костянтинівки.

Призначаються поїзди: 

  • №6072 Скотувата – Лозова, з відправленням зі станції Скотувата о 8:47. Поїзд слідує через станції: Костянтинівка (9:59-10:01), Краматорськ (10:43-10:44), Слов’янськ (11:10-12:00), Барвінкове (13:01-13:02), Близнюки (14:02-14:03) та прибуттям до станції Лозова о 14:28. 

Потяг їздить щоденно з зупинками на всіх зупиночних пунктах. 

  • №6233 Близнюки – Лиман, з відправленням зі станції Близнюки о 10:30. Поїзд слідує через станції: Барвінкове (11:29-11:30), Слов’янськ (12:47-13:07), Лиман 13:59. 

Курсує щоденно з зупинками на всіх зупиночних пунктах, крім  зупинки “17 км”.

З Донеччини на Харківщину ходитимуть ще дві електрички

  • Про шахти

23 березня на держпідприємстві “Шахта ім. М.С. Сургая” запустили нову лаву. Тепер тут зможуть видобувати ще 800 тонн вугілля на добу. Наразі гірники цієї шахти щодня видають на-гора тисячу тонн копалини. Введення в дію нової лави забезпечить шахтарів стабільною роботою майже на 3 роки, зазначив заступник голови Донецької ОДА Вадим Філашкін.

Не обійшлося цього тижня й без сумних новин. На шахті “Білозерська” під Покровськом загинув 35-річний гірник. Як повідомив у коментарі Вільному радіо голова Незалежної профспілки гірників України Михайло Волинець, трагедія сталася під час розвантаження 9-тонної металевої секції: вона з’їхала з майданчика та притиснула чоловіка. У загиблого залишилися 15-річна донька та 8-річний син.

  • Про місцевий туризм

Найстаріший соляний рудник у Соледарі відкривають для відвідувачів. З “Брянцівської копальні” у 1881 році розпочалася історія “Артемсолі”.

Тут є підземні соляні лабіринти, а також каплиця Святого Вознесіння, яку побудували ще наприкінці минулого століття. Раніше перед кожною робочою зміною гірники молились там, а вже потім йшли працювати. Майже 80 років храм був порожній, але зараз там зробили церковний музей для майбутніх туристів.

Соляну шахту на Донеччині перетворили на туристичну локацію
Фото: ДП “Артемсіль”

А ще у руднику є фотозони, музей солевидобутку, прозорі монокристали, соляні барельєфи та скульптури, а також експонати з раритетних інструментів та обладнання. А під час туру професійний гід розповідатиме про історію солевидобутку в Брянцівській копальні. Історію про робочий день гірників та життя шахти люди слухатимуть упродовж пішохідної “подорожі” довжиною пів кілометра на глибині 200 метрів.

Екскурсії на новий туристичний маршрут по “Артемсолі”, кажуть у підприємстві, запустять уже у квітні. Детальніше слідкуйте за сайтом підприємства.

  • Про видатних земляків

Уродженець Бахмута Борис Верлінський втратив слух, натомість здобувши пристрасть до шахів на все життя. Майже століття тому він красиво грав на останніх турнірах Російської імперії, а в перші роки існування СРСР переміг чемпіона з Заходу та пізніше став першим у світі гросмейстером.

Про успіхи Верлінського невдовзі вийде книга. Ми поспілкувалися з її автором, шахістом з Одеси Сергієм Ткаченком. Матеріал для книги він почав збирати 7 років тому.

Аби відновити життєпис видатного шахіста родом з Бахмута, Ткаченко проштудіював 4 шахових журнали та газети, всю місцеву пресу тих міст, де грав гросмейстер, зібрав спогади сучасників, попрацював в архівах Одеси та країн колишнього СРСР. А також знайшов онука двоюрідної сестри Верлінського, який мешкає за кордоном: ближчих потомків шахіста ймовірно немає.

“Окрім детального життєпису видатного шахіста, там буде близько 140 його партій (деякі з них рідкісні, архівні), всі його турніри та поїздки, його зустрічі, знайомства, люди, які його оточували. Тобто все про цю людину”, – зазначає автор.

Детальніше про Бориса Верлінського читайте у матеріалі Вільного радіо.

Коронавірус в Україні та на Донеччині

На початку тижня стартував другий етап кампанії щеплення проти COVID-19. На вакцину тепер можуть розраховувати сімейні лікарі, соцпрацівники, люди похилого віку та працівники системи громадського здоров’я.

На першому етапі вакцинації уколи робили фахівці мобільних бригад. Тепер отримати щеплення можна й у стаціонарному пункті. Як розповіли в обласному департаменті охорони здоров’я, таких пунктів на Донеччині 23. Деякі з них є і в Бахмуті. Їх облаштували на базі амбулаторій.

Тим часом в Україну прибула перша частина замовлених 1,9 млн доз китайської вакцини CoronaVac компанії Sinovac Biotech. Саме ця компанія фігурує у розслідуванні НАБУ про завищену ціну закупівлі, а також від вакцин відмовлялись через низьку ефективність. Детальніше про це читайте тут.

В Україну привезли першу партію китайської вакцини від коронавірусу

Ситуація з поширенням коронавірусу в Україні лишається напруженою. Щоденна кількість хворих дедалі збільшується. У МОЗ припускають, що невдовзі кожного дня будуть виявляти по 20 тисяч хворих українців.

Також три дні поспіль в Україні тримався рекорд смертності від коронавірусу за добу.

На Донеччині ситуація подібна. Тут щодня реєструють по кількасот нових пацієнтів та вписують у статистику десятки раніше не врахованих смертей. У п’ятницю стало відомо про двомісячну дитину, яка померла внаслідок вірусу в одній з громад області.

У бахмутській лікарні вже немає куди класти нових хворих. Як повідомила начальниця міського управління охорони здоров’я Олена Миронова, 26 березня лікарняні ліжка були завантажені на 102 відсотки.

Новини з фронту

Весь тиждень у зоні ООС було неспокійно. Окупанти знову гатили із заборонених мінометів, попри Мінські домовленості. Також, за даними військових ЗСУ, бойовики риють окопи, підбираючись до українських позицій.

Перші 4 дні на фронті минули без жертв серед українських бійців, а у п’ятницю штаб ООС повідомив про одразу 4 загиблих та 2 поранених військових. У той день бойовики стріляли з мінометів, гранатометів та кулеметів неподалік Шумів.

Наступного дня стали відомі імена трьох з чотирьох загиблих. Це 43-річний Сергій Коваль, 47-річний Сергій Барнич та 27-річний Максим Абрамович. Усі троє приїхали на Донбас з інших регіонів.

Ще двоє бійців, які були поранені, зараз перебувають у харківському військово-клінічному центрі. Стан їхнього здоров’я розцінюють як тяжкий та середній.

Тиждень на КПВВ Донбасу

Як і раніше, представники окупаційної влади блокують рух майже на всіх контрольних пунктах Донбасу. Лише двічі на тиждень налагоджується пропуск на КПВВ “Новотроїцьке” на Донеччині, хоча українські прикордонники працюють там щодня.

Стабільний пропуск наразі є лише на “Станиці Луганській”. Нещодавно туди нарешті завезли експрес-тести на виявлення коронавірусу. Та їх доводиться виборювати: за робочий день медики не встигають перевірити всіх охочих. Як розповіли Вільному радіо представники БФ “Право на захист”, які слідкують за ситуацією на КПВВ, після сутичок там навіть чергували поліцейські.

На КПВВ "Станиця Луганська" доводиться виборювати тести на коронавірус
Фото: Вільне радіо

До речі, один з моніторів благодійного фонду написав для нашого видання блог, у якому розповів, з якими складнощами на КПВВ стикаються люди, звільнені з в’язниць. Переглянути матеріал можете за цим посиланням.

Скарбничка корисного

  • Як відновити шкільний атестат, виданий в ОРДЛО

Ця інструкція стане в пригоді людям, які вчилися на тимчасово непідконтрольній території та з якихось причин не забрали звідти атестат. Що робити, аби відновити документ – дізнавайтеся тут.

  • Як замінити тимчасове водійське посвідчення, не виходячи з дому

Зараз українці, які отримали перше посвідчення водія, мають тимчасові посвідчення на 2 роки. По завершенні цього терміну документ потрібно оновити. Як в режимі онлайн подати папери на заміну 2-річного посвідчення на 30-річне або як відновити його, якщо ви втратили документ – читайте в інструкції від Вільного радіо.

  • Як скласти, оформити чи оскаржити заповіт

Ні, в цей недільний вечір ми не хочемо піддавати вас невеселим роздумам. Але в житті є місце різним ситуаціям, і заповіт дозволяє людині бути більш упевненою в майбутньому її близьких. Навіщо оформлюють цей документ, хто має на це право та що можна заповідати – на всі ці запитання відповідаємо в цьому матеріалі.

Надихає

Вже 38 років бахмутянин Олександр Ткаченко очолює спортивний клуб “Юпітер”. Все починалося як невеликий гурток, куди ходили діти самого Олександра та кілька дітей друзів. Поступово про цей гурток дізнавалися все більше людей, і він перетворився на повномасштабний клуб, де тренують гімнасток і гімнастів.

Допомагає Олександру переселенка з Макіївки Ірина Яценко. 

Разом вони перетворюють маленьких підопічних на граційних спортсменок. На тренуваннях можна почути як радісний сміх, так і сльози болю. Але хвилини відчаю минають, а за ними приходить успіх. Фотозвіт тренування дивіться за цим посиланням.

Як працює спортивний клуб "Юпітер" у Бахмуті
Фото: Вільне радіо

Що подивитися

Яскравих фарб у ваш вечір додасть американська детективна стрічка “Ножі наголо”. За сюжетом родина заможного письменника збирається разом, аби відсвяткувати його 85-й день народження. Наступного ранку іменинника знаходять з перерізаним горлом.

Розслідувати загадку береться видатний детектив Бенуа Блан. Він зачиняє у маєтку померлого письменника всіх, хто був на святі. Вбивцею може виявитись будь-хто, тож Бенуа підозрює всіх: від доньки ювіляра до його латиноамериканської служниці.

У картині чудово поєднуються драматичні та комедійні моменти. Фільм одночасно розважає та тримає у напрузі. І ви не помітите, як промайнуть 2 години, поки ви завзято шукатимете істину разом із детективом.

Що послухати

Чудовому вечору – прекрасну музику. Якщо не чули пісень британського рок-гурту MUSE, рекомендуємо чимшвидше це надолужити. Мелодійна та надихаюча, м’яка та агресивна одночасно – так можна описати їхню музику.

Британський рок-гурт MUSE

Для ознайомлення радимо “золоту класику” – альбом “Absolution”. Ось кілька композицій:

  • Time is Running Out
  • Hysteria
  • Butterflies and Hurricanes
  • Ruled by Secrecy
  • Sing for Absolution

Завантажити ще...