Інсталяцію “Пазл невідомості” встановили в розважальному центрі Бахмута до Міжнародного дня зниклих безвісти представники Міжнародного комітету Червоного Хреста. Вона присвячена родинам тих, хто зник безвісти внаслідок збройного конфлікту на Донбасі.
Про це Вільному радіо розповіла фахівчиня відділу зв’язків з громадськістю МКЧХ Каріне Матевосян.
“Ця інсталяція символізує тягар родин, у яких близька людина зникла через конфлікт на Донбасі. Частинка за частинкою, ці родини намагаються зібрати докупи своє життя, але в них залишається дуже багато проблем. І найголовнішим залишається питання: де саме є ця рідна людина, яка зникла через конфлікт”, — розповідає представниця Червоного Хреста.
За її словами, у родин зниклих безвісти людей, якими опікується Червоний Хрест, було саме таке бачення як візуалізувати свої відчуття. На цьому “Пазлі невідомості” від руки написані повідомлення таких сімей — не лише до рідних, але й до всього суспільства.
“Повідомлення про те, як чекають, як їм важко, про те, що їх не розуміють. Є декілька фотографій (тому що сім’ї не завжди готові розміщувати фото своїх зниклих). Їм взагалі дуже важко говорити про це, але вони стараються. Це реальні люди, реальні історії, фрази, які ми чуємо”, — доповнює спеціаліст відділу захисту населення МКЧХ Анна Лугова.
Скільки українців зникли через збройну агресію РФ на Донбасі?
“Червоний Хрест зареєстрував звернення про більше ніж 1,5 тис людей, зниклих в Україні через конфлікт на Сході України (переважна їх кількість зареєстрована на початку конфлікту, в 2014-2015 роках). З них на сьогодні інформації про більше ніж 700 людей до сих пір немає”, — каже Каріне Матевосян.
Долю або місцезнаходження близько 800 людей, яких вважали зниклими безвісти, вдалось з’ясувати.
“Близько половини зниклих — цивільні, а половина — військові. Всі вони — насправді з усіх регіонів України. Серед зниклих цивільних — багато мешканців Донбасу”, — каже фахівчиня МКЧХ.
Представниці Червоного Хреста зазначають: названі цифри – це лише їхні дані, тому що в Україні до сих пір немає єдиного реєстру, в який заносилися б дані про зниклих через бойові дії на сході. Зазначимо, за даними омбудсмена України Людмили Денисової, зниклих безвісти в Україні близько 5 тис.
З якими проблемами стикаються родини зниклих безвісти
“Переважна кількість зниклих — чоловічої статі (сини або чоловіки), і родина залишається без головного годувальника. Родини у стані “невідомості” опиняються у дуже скрутному становищі”, — каже фахівчиня МКЧХ Каріне Матевосян.
За словами представників Червоного Хреста, родини зниклих безвісти самоізолюються від суспільства, оскільки мало хто розуміє через що вони проходять.
“Дружині зниклого безвісти, наприклад, дуже складно зрозуміти для себе: чи вона є досі дружиною, чи вона вже удова, чи стали діти сиротами чи ні. Вони роками живуть у невизначеному стані”, — зазначає Каріне Матевосян.
Родини зниклих внаслідок конфлікту на Донбасі людей не мають статусу жертв конфлікту, не отримують пільг. Для того, аби якось допомогти їм, у родин просять оформити свідоцтво про смерть. За словами співробітниць Червоного Хреста, це дуже травмує родини зниклих людей.
“Зараз багато сімей стараються визнавати своїх рідних безвісти відсутніми. Але ця довідка не дає ніяких прав, вона не має такої ж юридичної сили, як свідоцтво про народження або смерть. Родині доводиться переоформлювати багато документів (потрібно оновлювати права на житло чи на машину) — і не завжди це можна зробити з такою довідкою про безвісти відсутнього члена родини. Посадовці просять саме свідоцтво про смерть”, — каже Анна Лугова.
Що робити, якщо рідна чи знайома людина зникла безвісти через війну на Донбасі?
По психологічну підтримку можна звернутись до Об’єднання сімей зниклих безвісти осіб “Едельвейс” (нещодавно зареєстрована у Покровську).
Читайте також: