Кисневу станцію біля міської лікарні будували майже рік. Ми побували на відкритті й покажемо, як виглядає та працює нова та поки що єдина станція.
Ще наприкінці 2020 року в Бахмутській багатопрофільній лікарні заговорили про будівництво кисневої станції, адже медзаклад опорний, і йому необхідна достатня кількість медичного кисню. Вже у січні 2021 року оголосили тендер і запланували, що станцію закінчать будувати наприкінці весни. Однак через брак коштів у серпні був готовий лише фундамент.
Киснева станція вже працює. 15 грудня журналістам презентували вже готову кисневу станцію. Вона знаходиться всередині контейнеру, схожого на такі, в яких перевозять товари на трансатлантичних кораблях.
“Наразі киснева станція підключена, введена в експлуатацію, проєкт завершений, і ми оформлюємо технічний паспорт, технічну документацію”, — розповідає генеральна директорка КНП “Багатопрофільна лікарня інтенсивного лікування” Світлана Мельникова.
Станція, яку в Бахмут привезли зі Словаччини, може виробляти по 400 літрів кисню на хвилину. Також вона може наповнювати киснем балони. Це важливо для громади, адже в складі БЛІЛ є ще дитяче відділення в іншому кінці міста. З боку контейнера можна побачити спеціальне місце, де й розташовані балони.
Станцію можна почути вже за кілька метрів — за гучним гуркотом, який вона видає.
“У цьому контейнері знаходиться спеціальне обладнання, завдяки якому йде забір повітря, фільтрація і вже через киснепровід поступає кисень”, — пояснює очільниця лікарні.
Поруч з контейнером стоїть сіра будка. Від неї йдуть 6 ліній, якими до відділень транспортується кисень.
“Перша лінія — це підключення до терапевтичного корпусу, друга лінія — до пологового відділення, третя лінія — це підключення до майбутнього відділення невідкладної медичної допомоги, наступна — це підключення до першого корпусу — реанімація, хірургія й травматологія. П’ята — це підключення до інфекційного відділення, і остання, шоста — це підключення до другого корпусу”, — говорить Світлана Мельникова.
Станція працює автоматично, але за нею все одно потрібний догляд.
“Є відеоспостереження за тим, що відбувається всередині. Картинка виведена на монітор, на робочі місця, де знаходяться кисневі слюсарі, які слідкують за режимом роботи станції. Вони мають спеціальну підготовку”, — додає очільниця медзакладу.
В лікарні можуть встановити ще одну кисневу станцію. Голова медзакладу каже, що лікарня потребує ще більше кисню.
“Наразі ми розробляємо ще одну проектно-кошторисну документацію, яка називається “Нове будівництво додаткової кисневої станції”. Коштом державного бюджету по лінії МОЗ ми маємо отримати кисневу станцію потужністю 500 л/хв”, — зазначає Світлана Мельникова.
Проєктно-кошторисну документацію вже замовили через портал публічних закупівель Prozorro. Згідно з договором, проєкт з висновком мають надати керівництву лікарні вже 27 грудня. А після цього заклад буде подавати документи в НСЗУ.
Зазначимо, киснева станція виробляє кисень, який необхідний для лікування хворих на коронавірусну хворобу. Крім того, кисень використовують під час оперативних втручань та пологів. Тож потреба в кисневих станціях не зникне після закінчення пандемії COVID-19.
Читайте також:
Цей матеріал опубліковано за підтримки Європейського фонду за демократію (EED). Його зміст не обов’язково відображає офіційну позицію EED. Інформація чи погляди, висловлені у цьому матеріалі, є виключною відповідальністю його авторів.