Підтримати
цегла колекція
Ілюстративне фото Михайла Кулішова

На Донеччині група активістів та місцевих депутатів з Часів Яру почала збирати вироби з глини на території колишньої Катеринославської губернії. Хочуть створити громадський музей. Хоча в місті вже є музей, але колекція таких виробів невелика, та й належить він поки приватному бізнесу.

Про це Вільному радіо розповів ініціатор проєкту, місцевий депутат Руслан Макарович. Каже хотіли зробити це давно та приурочили цю ініціативу до річниці створення першого заводу вогнетривів у місті. 

“Сьогодні нам повідомили про перший експонат, який нам готові передати. Уродженець Часів Яру Антон Бондаренко, який зараз мешкає в Новгородському (колишнє менонітське поселення Нью-Йорк), дарує нам черепицю з тамтешнього заводу Діка з надписом “Нью-Йорк”. До речі, 1 екземпляр цієї черепиці у колекціонерів коштує 800 грн”, —  розповідає депутат.   

Він додає: за історичною довідкою, саме 30 листопада 1896 року (рівно 124 роки тому) Михайло Ковалевський відкрив перший завод вогнетривких виробів у Часів Ярі.

“Це був єдиний місцевий поміщик, який зміг організувати таке виробництво наприкінці ХIХ століття. Це було унікально”,  —  каже Руслан Макарович.    

завод Ковалевського виробництво 19 століття Часів Яр
Фото: колекція Бахмутського краєзнавчого музею


Коли буде зібрана вже певна кількість таких артефактів, створять експозицію та онлайн музей з інформацією про кожний виріб. Якщо музей у палаці культури ЧВК буде стабільно працювати, колекцію можуть передати й туди.  

Активісти кажуть: деякі екземпляри старовинної цегли (наприклад цеглу з заводу Плещеєва) вони колись знаходили на руїнах вже демонтованого колишнього 1-го цеху ЧВК. Такими цеглинами планують в майбутньому обмінюватись з іншими колекціонерами. 

“Є інформація, що в Григорівці один з місцевих мешканців вимостив свій двір цеглою Плещеєва. Хочемо з’їздити туди та в інші місця, аби просити подарувати або купляти такі експонати”, — розповідає ініціатор збору колекції. 

В місті вже є музей

В Часів Ярі вже є історико-краєзнавчий музей. Він розташований в палаці культури Часовоярського вогнетривкого комбінату. Але колекція експонатів цегли та інших виробів з глини в ньому невелика (близько 15 цеглин та 10 штук черепиці).

Часів Яр колекція огнеупорів цегла черепиця музейна експозиція
Колекція цегляно-черепичних та вогнетривких виробів історико-краєзнавчого музею Часів Яра. Фото: www.donmining.info


“Часів Яр це монопрофільне місто з виробництва вогнетривів, яке зародилося в останній чверті 19 ст. саме завдяки цій промисловості. Кому як не нам тут збирати колекцію цегляно-черепичних виробів”, — каже зберігач фондів музею Валерій Богуненко, який співпрацює з ініціаторами створення громадського музею. 

За його даними, черепицю у Часів Ярі виробляли колись Вікентій Штерцер та Давід Феттер (колонія та завод останнього були в сусідній Калинівці).

завод Штерцера Часів Яр
Так виглядали будівлі заводу Вікентія Штерцера у Часів Ярі. Фото з експозиції історико-краєзнавчого музею Часів Яра. Джерело: www.donmining.info


“Всього у Часів Ярі було як мінімум 5 заводиків, але у них змінювалися власники, тому клейма змінювалися. Також при одному власнику могли змінити клейма, та різні марки цегли клеймили по-різному. Клейма використовували в такій продукції десь століття, з середини 19-го до середини 20 століття. Потім цю продукцію уніфікували й випускали вже без клейма”,  —  пояснює Валерій Богуненко.       

вогнетривкі кахлі завод Ковалевського Часів Яр
Вогнетривка продукція заводу Ковалевського. Фото з експозиції історико-краєзнавчого музею Часів Яра. Джерело: www.donmining.info


Нагадаємо, у вересні керівництво ЧВК повідомило, що
більше не може самостійно утримувати палац культури та звільняє працівників, а будівлю зачиняє та відключає опалення. Після виборів (коли мером міста став підтримуваний цим містоутворюючим підприємством Дмитро Верзілов від ОПЗЖ) міська влада та керівництво ЧВК домовились про оренду палацу культури. Але конкретних розпоряджень поки що немає.

Читайте також:


Завантажити ще...