На будівництво та облаштування крематорію планують витратити до 100 мільйонів гривень. Нині ж люди, які хочуть кремувати своїх померлих родичів, змушені їздити в сусідню область. У скільки їм це обходиться та чи надовго вистачить місць на кладовищах регіону — розбиралися наші журналісти.
По всій Україні зараз налічується 3 крематорії: у Києві, Одесі та Харкові. Їх побудували ще за часів СРСР. Такої кількості не вистачає на всіх, хто хоче кремувати померлих близьких. Тому до крематоріїв завжди довгі черги.
Одним з тих, хто з цим зіткнувся, став мешканець Костянтинівки Андрій. Його батька не стало приблизно рік тому. Родич заповів, щоб його кремували, а не ховали на кладовищі. Андрій розповідає: кошти на кремацію склали лише частину витрат загалом.
“Сам шлях “з’їдає” колосальну суму на транспортування. Плюс черги очікування — там йде оплата. Ну і щоб прискорити процес, у нас негласно, підморгуючи, вказують пальчиком на написану на папірці суму”, — стверджує Андрій.
Зменшити черги допомогло б будівництво хоча б ще одного крематорію. Тож на черговому засіданні Краматорської міської ради знову заговорили про створення нового об’єкту цього типу — він буде першим не тільки в регіоні, а й у сучасній Україні.
“Ми повинні пам’ятати, що у нас кладовища зростають з шаленою швидкістю, і землі у нас не вистачає. Розмови по кремації вже повинні бути”, — зазначив депутат міської ради Віктор Рубановський.
За його словами, місць на кладовищах громади не буде вже за 5 років. А крематорій за готовим проєктом можна побудувати за рік-півтора.
Журналісти Вільного радіо вирішили дізнатися, чи вистачає місць на кладовищах інших громад північної частини Донецької області. У відповідь на запити нам повідомили: в Покровську, Костянтинівці та Слов’янську на найближчі 5-10 років місць вистачить, а у разі потреби відведуть під кладовище нові ділянки. Наприклад, так коментує ситуацію завідувач сектору інформаційної діяльності Слов’янської міської ВЦА Антон Скворцов:
“У Слов’янській територіальній громаді налічується 16 кладовищ. Орієнтовна загальна площа – близько 74 гектарів. З них 8 діючих (два у Слов’янську на вулицях Літературній та Данила Галицького, інші шість — у селищах Билбасівка, Мирне та Андріївка). За приблизними підрахунками, вільного місця на діючих кладовищах повинно вистачити не менше, ніж на 5 років”.
Своєю чергою начальник ритуальної служби Бахмутского комбінату комунальних підприємств Валерій Мєрков вважає, що крематорій вкрай потрібен регіону, адже наявні місця заповнюються занадто швидко через пандемію коронавірусу.
Андрій, якому довелося везти тіло батька аж в Харків, вже на своєму прикладі каже: якщо в області збудують крематорій, це дозволить мешканцям економити значні кошти.
“Така будівля необхідна області. У моєму випадку це могло б зекономити як мінімум 9 тисяч гривень. Це 350 доларів, що немало”, — каже Андрій.
За словами міського голови Краматорська Олександра Гончаренка, на побудову крематорію знадобиться від 80 до 100 мільйонів гривень. Орієнтовно його планують розмістити за аеродромом. Втім, наразі коштів ще не знайшли, тож проєкт все ще залишається на папері.
Читайте також: