Від початку року на Донеччині померли 120 людей зі СНІДом. Де можна обстежитись
Україна — друга серед країн Східної Європи та Центральної Азії за кількістю пацієнтів з ВІЛ/СНІД, стверджують у МОЗ. На Донеччині ситуація одна з найгірших. Як уберегтися від цієї хвороби та де зробити тест на ВІЛ — читайте у матеріалі.
1 грудня — Всесвітній день боротьби з ВІЛ/СНІД. Цього дня вже 33 роки поспіль активісти, лікарі та інші небайдужі люди інформують про цю небезпечну хворобу та привертають увагу суспільства до порушень прав і свобод людей з вірусом імунодефіциту.
Нині в Україні живуть близько 257 тисяч людей з ВІЛ. Такі дані наводить очільник МОЗ Віктор Ляшко. Але пацієнтів може бути значно більше, адже не всі активні хворі знають про свій діагноз.
Минулого року 12 189 мешканців Донеччини мали позитивний ВІЛ-статус, а за перші 9 місяців цього року їх стало вже 12 236, повідомляють в обласному департаменті охорони здоров’я.
10 тисяч з цих хворих отримують спеціальне антиретровірусне лікування. Ці препарати дозволяють їм жити повноцінним життям: подорожувати, працювати та народжувати здорових дітей. Тож ВІЛ та СНІД сьогодні — не вирок. Головне — вчасно діагностувати вірус та розпочати відповідне лікування.
Як уберегтися від ВІЛ
Найчастіше ВІЛ передається під час сексу, тому треба використовувати презервативи та утримуватись від статевих стосунків з незнайомцями. Зазначимо, при оральному сексі цей вірус не передається.
Оскільки вірус знаходиться в крові, заразитися можна навіть у перукарні, косметичному кабінеті чи тату-салоні. Тому інструменти під час всіх цих процедур мають бути стерильними.
Також ВІЛ передається від матері до дитини під час вагітності, пологів або грудного вигодовування. Тож майбутня матір, яка знає про свій статус, може отримувати антиретровірусне лікування під час вагітності. А дітей народжують завдяки кесаревому розтину. Годувати лікарі рекомендують штучними сумішами.
Важливо: якщо ви знаєте про свій позитивний статус, краще розкажіть про це партнерові. Він/вона має право бути здоровим і мати доступ до лікування й тестування.
Як і де зробити тест на ВІЛ
Тестування на ВІЛ-інфекцію в Україні безкоштовне та анонімне. Тест займає лише 15 хвилин. Робити його радять в першу чергу тим, хто в зоні ризику: людям, які вживають наркотики, мають багато сексуальних партнерів і практикують незахищений секс, працівникам секс-бізнесу та в’язням.
Також люди з високим рівнем інфікування ВІЛ можуть замовити собі додому безкоштовний оральний тест на цю інфекцію, який можна пройти самотужки.
А дізнатися, де знаходиться найближчий до вас центр тестування на ВІЛ, можна за цим посиланням.
Читайте також:
Цей матеріал опубліковано за підтримки Європейського фонду за демократію (EED). Його зміст не обов’язково відображає офіційну позицію EED. Інформація чи погляди, висловлені у цьому матеріалі, є виключною відповідальністю його авторів.