У Бахмуті управління освіти серйозно постраждало від обстрілів російських окупантів. Нещодавно там побували волонтери та показали фото ззовні та зсередини. Будівля, якій понад століття, пережила національно-визвольні змагання, дві світові війни та була архітектурною прикрасою міста та історичною пам’яткою.
Такі фото опублікували в телеграм-каналі “Бахмут” цими днями.
На світлинах видно, що добротна історична будівля початку ХХ століття вже серйозно пошкоджена обстрілами росіян. Зазнав руйнувань дах, підвали, вибиті усі шибки, а подекуди й віконні прорізи. На фасаді — сліди від уламків після вибухів.
У кабінетах, які стоять усю осінь та зиму без опалення та з вибитими вікнами, пошкоджені меблі.
У коридорі установи на стінах лускає фарба та відстають шпалери, ймовірно через відсутність опалення та сирість. Це видно на фото журналіста “Радіо Свобода” Сергія Горбатенка, який теж побував у будівлі того дня.
Освітяни Бахмута знали, що будівля потерпає від обстрілів, проте вперше побачили обсяг вже завданої росіянами шкоди зблизька.
“Ми знали, що там є руйнування, актували, заяви подавали до поліції, щоб справу завели — все це зафіксували. Були деякі фотографії з груп [в інтернеті], та люди, які в нас там були, фотографували. Але не було зрозуміло, що воно в такому стані, тут вже побачили руйнування наочно. Дуже-дуже боляче. І кабінети, і наше панно з висловом Сосюри, і наші красиві сходи, і наші стенди. У підвалі теж є обрушення. Це наша робота, наше життя”, — каже в коментарі Вільному радіо очільниця управління освіти Бахмутської міської ради Оксана Карпець.
Ця будівля — архітектурна пам’ятка у стилі модерн, її побудували між 1906 та 1912 роками. За даними місцевих істориків, тут завжди були освітні заклади — до більшовицької окупації України тут працювала жіноча гімназія.
“У 1905 році величезна потреба у середній освіті змусила Бахмутську міську думу відкрити другу жіночу гімназію імені імператриці Катерини Другої. Більшість учнів у гімназіях навчалася безкоштовно. Серед вихідців бахмутських гімназій було дуже багато потім видатних людей”, — розповідав колись у серії відео бахмутський історик Сергій Татаринов.
Й у часи УРСР тут була середня школа, де навчались і працювали багато поколінь учнів та вчителів. Серед учнів цієї школи був Борис Горбатов, майбутній радянський письменник. Згодом й улицю, на якій стоїть будівля, назвали на його честь.
У Бахмуті, який штурмує окупаційна армія росіян вже багато місяців поспіль з трьох боків, окупанти зруйнували обстрілами вже багато історичних будівель. Це найстаріший палац культури, обидва залізничних вокзали, будівлі коледжу транспортної інфраструктури, колишньої синагоги та костьолу, ДРГП “Донецькгеологія”, школи мистецтв, Будинок акторів тощо.
Читайте також: