Видзвонювали виборців та плуталися в бюлетенях: які проблеми та порушення були при підрахунку в Бахмутській ОТГ
У трьох різнокольорових бюлетенях в Бахмутській ОТГ на Донеччині розібратися змогли не всі виборці. Та й членам ДВК не завжди вдавалося дати їм ради. Не зраділи й увазі журналістів, які залишилися на дільницях на нічний підрахунок голосів. Докладніше у нашому матеріалі.
№140609. Грубіянили та зарахували недійсні бюлетені
На дільниці в ПК ім. Мартинова (№140609) журналіст помітив порушення відпочатку підрахунку голосів. Коли бюлетені ще були в урнах, члени комісії вже стали підписувати порожні контрольні листи підрахунку.
На зауваження журналістів відповіли, що все гаразд. А потім взагалі вдалися до образ і перешкоджали роботі. “Ми й самі встигнемо наробити помилок”, – заявила голова комісії, директорка Бахмутської школи мистецтв Євгенія Гринь.
І дійсно, помилки не забарилися. Після підрахунку бюлетенів за кандидатів райради з’ясувалося, що запакували папери неправильно. Спочатку всі бюлетені за партію складали в один пакет, а потім у ТВК роз’яснили, що бюлетені за кожного кандидата треба пакувати окремо, просто за партію – окремо, а потім складати один пакет з іншим та обгортати ще раз. На те, щоб виправити непорозуміння, пішло кілька годин.
Коли нові протоколи роздрукували, їх знов підписали порожніми.
Рахували голоси також з порушеннями. Так, зарахували бюлетені, на яких був лише номер за кандидата, але не було позначки навпроти партії. Такі бюлетені слід вважати зіпсованими. Натомість члени комісії голосували за те, щоб рахувати ці голоси разом з іншими.
За результатами підрахунків, перемогу на дільниці №140609 здобув чинний міський голова Олексій Рева та партія “Порядок”, яку він підтримує. Так, мер отримав 378 голосів, депутати міськради від “Порядку” — 233, а районні депутати від цієї ж політсили – 240.
№140628. Підписи під порожнім актом нікого не дивували
На дільниці №140628 зареєстровані 1689 виборців. Але явка тут склала трохи більше 39% — проголосували 675 людей. З них 11 — вдома.
Закрили дільницю вчасно. Коли всі бюлетені тільки діставали з урни, їх розклали по стопках за кольорами. Наприкінці сортування члени ДВК винесли на голосування питання, кого першим рахуватимуть. Обрали підрахунок за такою схемою:
- Спочатку кандидати в голови ОТГ;
- Потім кандидатів у депутати міської ради за партіями, потім окремо за кожним кандидатом у списках;
- Наостанок рахували депутатів у районну раду, спочатку партіями, та потім окремо за кожним кандидатом у списках.
Рахуючи голоси за депутатів, члени комісії так розподіляли бюлетені: якщо є галочка за кандидата, а немає за партію — бюлетень вважали недійсним, якщо є за партію навіть без кандидата, то цей голос зараховували.
Але були і врахування, які не відповідають роз’ясненням ЦВК: так враховували бюлетені, де виборці поставили галочку за одну партію, а кандидата обирали з іншої партії. В такому випадку голос отримувала саме партія.
Ми помітили, що у виборців виникали складнощі та плутанина з бюлетенями. З кількох десятків зіпсованих бюлетенів третина — це голос лише за кандидата, коли людина просто не обрала жодну партію. Деякі виборці перекреслювали бюлетень, а дехто взагалі опустив в урну порожній документ.
Поки тривав підрахунок, члени комісії вже почали поступово заповнювати і підписувати порожні акти, в яких наприкінці підрахунку мають вказувати кількість запакованих бюлетенів, тощо. Пояснили, що вчиняють так щоб “потім цим не займатися і не втрачати час”. Ці акти намагались сховати та заборонити фотографувати. Але все одно продовжили підписувати порожні бланки.
Були й порушення карантинних обмежень. Ще на початку підрахунку члени комісії вирішили не одягати медичні рукавички на підрахунку, а згодом деякі члени комісії стали знімати маски. Вже о першій ночі з 18 членів комісії в масках залишилися тільки п’ятеро.
З дільниці з членів ДВК ніхто не виходив. Один із спостерігачів вийшов з дільниці ненадовго і повернувся, але його вже не пустили, бо це заборонено. Так само пішла з дільниці одна з кандидаток і ще один спостерігач.
Тут також більшість голосів набрав Олексій Рева. Валерій Слєсарєв опинився на другому місці — його підтримали 133 виборці. Також попереду “дружня” Реві партія “Порядок”, які завоювали прихильність 292 виборців.
“Ще хоча б 50… ще хоча б 45…”
На дільниці в селищі Іванівське голову та депутатів ради ОТГ обирали вперше. Це перші вибори в новому статусі (частини Бахмутської громади).
Ми приїхали на підрахунок заздалегідь. За кілька годин до закриття на дільницю приходили по кілька людей, але натовпу не було. Голова комісії постійно перепитує “Кому ми ще можемо подзвонити, щоб прийшли проголосували?”. Кілька разів дзвонить знайомим і сама. Та гучно веде зворотний відлік: “Ще хоча б 50… ще хоча б 45… ще хоча б 20”.
Хтось з виборців не прийшов, бо не захотів. Хтось — через погане самопочуття. Та одну знайому бабусю з гучним хриплим кашлем, яка раніше скаржилася на відсутність запахів, все ж видзвонили. Вона прийшла і пішла голосувати у звичайну кабінку. Бо підвищеної температури у неї при вході не виявили.
Загалом в Іванівському за день прийшли голосувати 488 виборців — це понад 40% людей зі списків.
Закрили дільницю рівно о 20 годині. Одразу ж розпочали процес підрахунку невикористаних та використаних бюлетенів. Для нас він почався з невеликої суперечки. Членам комісії знадобився час, щоб з’ясувати, чи можна журналістам їх фотографувати, адже “це їх нервує”. Після того, як хтось телефоном підказує, що процес підрахунку відкритий — більше не заперечують. Тільки деякі члени ДВК продовжують шепотітися на цю тему та скаржитися один одному.
Рахувати починають з бюлетеней за очільника громади. Законодавство передбачає, що треба починати з депутатів районної ради, але це процесуальне порушення не впливає на відкритий підрахунок.
Швидкими рухами бюлетені розходяться на стопки. Найбільше голосів отримує чинний мер Олексій Рева — 387 голосів. На другому місці кандидат від “ОПЗЖ” Валерій Слєсарєв — за нього проголосував 81 виборець. У інших кандидатів від 0 до 4 голосів.
А от з наступним підрахунком членам ДВК було вже складніше. Взялися за кандидатів в депутати міської ради. Спочатку ніхто не очікував, що стопок вийде так багато, тож вже в процесі довелося підставляти додаткові столи.
Члени комісії перебирають бюлетені і помітно, що в них виникають сумніви. Зокрема, чи враховувати голоси виборців, які не підтримали партію, а вказали тільки номер кандидата. Саме такі хотіли зарахувати. Але відповідно до роз’яснень ЦВК для ДВК, такий бюлетень має вважатися зіпсованим. Нам вдається на цьому наголосити, члени комісії дослухаються і не враховують ці голоси.
На цій дільниці зіпсовані бюлетені також демонструють, що деякі виборці не розібралися в нових правилах заповнення. Із зіпсованих, — більшість саме таких. Помилки вже типові: обрати одну партію, а кандидата — від іншої, взагалі не обрати партію. Дехто не вказував номер кандидата, а обводив його ім’я.
Ці питання виникали і при підрахунку бюлетенів з голосами за депутатів районних рад. І, як і на попередніх дільницях, значно більше часу, ніж на підрахунок, знадобилося на правильне пакування.
Читайте також:
Цей матеріал опубліковано за підтримки Європейського фонду за демократію (EED). Його зміст не обов’язково відображає офіційну позицію EED. Інформація чи погляди, висловлені у цьому матеріалі, є виключною відповідальністю його авторів.