Розтощений скит Святогірської лаври у селі Богородичне
Фото: Facebook/Mykhalchuk Serhii
string(36) "Фото: Facebook/Mykhalchuk Serhii"

За час повномасштабної війни Донеччина втратила сотні архітектурних та історичних пам’яток. Ми зібрали інформацію про 7 таких будівель, які росіяни перетворили на руїни в різних містах Донеччини.

 

18 квітня в Україні відзначають День пам’яток історії та культури. Цей день покликаний нагадати українцям про багату спадщину, яку створювали упродовж поколінь. 

Від початку повномасштабного вторгнення Росії щомісяця десятки культурних пам’яток та історичних будівель горять від обстрілів і перетворюються на руїни.

Так, станом на кінець червня 2022 року, коли повномасштабна війна тривала менш ніж пів року, на Донеччині окупанти знищили мінімум 88 культових споруд та історичних об’єктів. Частково або повністю зруйновані церкви, історичні будинки, музеї та пам’ятники у різних куточках регіону.

За понад рік відкритого вторгнення окупанти зруйнували на Донеччині 553 культурних пам’ятки.

Вільне радіо зібрало інформацію про 7 культурних та історичних пам’яток, які втратила Донеччина за понад рік повномасштабного вторгнення. 

 

Дерев’яний Всіхсвятський скит Свято-Успенської Святогірської лаври

На початку червня стало відомо, що від російського обстрілу вщент згорів Дерев’яний Всіхсвятський скит Свято-Успенської Святогірської лаври. 

Скит складався з двох храмів: перший з них освятили 2004 року, другий — 2009-го. Тут приймали вірян аж до початку відкритої війни.

Дерев'яний скіт у Святогірську
Дерев’яний Всіхсвятський скит до початку повномасштабної війни. Фото: pravlife.org

Дерев'яний скит горить після обстрілу
Пожежа в скиті Свято-Успенської Святогірської лаври після обстрілу. Фото: pravlife.org

Через те, що обидві церкви були побудовані з дерева, від них не залишилось майже нічого. 

Залишки дерев'яного скиту у Святогірську
Наслідки пожежі у скиті у Святогірську. Фото: pravlife.org

Скит Святогірської лаври у селі Богородичне 

Ще одна релігійна будівля, яку окупанти зруйнували дощенту під час боїв за Святогірськ — Храм ікони Божої Матері “Всіх скорботних Радість” у Богородичному. 

Будівлю церкви у цьому селі побудували ще у другій половині 19 століття. За часів радянської влади церкву знесли, а 2005 року її заново побудували й розпочали там служіння. 

Скит Святогірської лаври у Богородичному
Так храм ікони Божої Матері “Всіх скорботних Радість” у Богородичному виглядав до початку повномасштабного вторгнення. Фото: monasteries.org.ua

За словами місцевих служителів, скит доведеться відбудовувати заново.

Розтощений скит Святогірської лаври у селі Богородичне
Розбитий скит у Богородичному після деокупації. Фото: Facebook/Mykhalchuk Serhii

Будівля транспортного коледжу у Бахмуті

Будівля коледжу транспортної інфраструктури палала в Бахмуті в ніч проти 14 жовтня 2022 року після чергового російського обстрілу.

Цю будівлю звели ще позаминулого століття, 1898 року. А після проголошення УНР 1917 року над нею вперше на Донеччині підняли синьо-жовтий український прапор. Тут у різні епохи була повітова земська управа, управління Північно-Донецької залізниці й вугільної промисловості, а згодом — коледж залізничників.

Коледж залізничного коледжу в Бахмуті
Бахмутський коледж транспортної інфраструктури. Фото: Укрінформ

Ця будівля мала статус історичної пам’ятки місцевого значення, який згодом втратила за часів декомунізації. Департамент культури Донецької ОДА та міська влада Бахмута мали поновити цей статус, проте не встигли через початок повномасштабної війни. 

Будівля коледжу після пожежі
Будівля транспортного коледжу після пожежі. Фото: ДСНС України у Донецькій області

Будівля Азовсько-Донського банку у Бахмуті 

Про пожежу у ще одній історичній будівлі Бахмута стало відомо наприкінці березня 2023 року. Через те, що у фронтовому місті вже давно немає пожежників, історичний будинок вигорів або щонайменше серйозно постраждав.

Будівля Азовсько-Донського банку у Бахмуті
Будівля Азовсько-Донського банку в середині XX століття. Фото з колекції мешканця міста Анатолія Миколаєва

Будівлю Азовсько-Донського банку побудували ще на початку 20 століття. В ній до та після Другої світової війни працювали різні банківські установи. Але на початку 21 століття будівля стала занепадати та потребувала капітальної реставрації. За даними місцевої влади, громада не могла цього зробити, адже пам’яткою формально володіло Міністерство внутрішніх справ.

Будівля Азовсько-Донського банку у Бахмуті у наші часи
Будівля банку до початку повномасштабного вторгнення. Фото: Рубрика

Наприкінці 2020-го міськрада Бахмута планувала внести цю будівлю до державного реєстру нерухомих пам’яток України місцевого значення, але початок повномасштабної війни завадив цим планам. 

Будівля Азовсько-Донського банку у Бахмуті під час боїв у Бахмуті
Будівля Азовсько-Донського (справа в центрі) палає після чергового обстрілу. Фото: Instagram/Костянтин і Влада Ліберови

Центр культури та дозвілля імені Є. Мартинова

У вересні в центрі Бахмута від обстрілу росіян вщент вигорів Палац культури ім. Є. Мартинова. Ця будівля вже переживала пожежу під час Другої світової війни, коли місто окупували нацисти.

Палац культури в Бахмуті під час Другої світової війни
Палац культури ім. Мартинова під час другої світової війни. Фото: Бахмутський краєзнавчий музей

Нині район, у якому розташований Палац культури, перебуває під окупацією росіян. 

Палац культури в Бахмуті в наші дні
Палац культури ім. Мартинова в наші дні. Фото з соцмереж

Пожежа в Центрі культури та дозвілля імені Є. Мартинова після обстрілу
Пожежа в Центрі культури та дозвілля імені Є. Мартинова після обстрілу. Фото: пресслужба ДонОВА

Наслідки пожежі в Центрі культури та дозвілля імені Є. Мартинова

Вигоріла сцена в палаці культури в місті Бахмут
Наслідки пожежі в Палаці культури ім. Мартинова. Фото: Abaca press

Маріупольський художній музей імені Архипа Куїнджі

Музей відкрили у старому маєтку, який побудували ще 1902 року. Сам музей розпочав роботу 2010 року. Він мав два поверхи: на першому була постійна експозиція “Історія життя та творчості Архипа Куїнджі”, на другому — шість виставкових зал. 25 лютого 2022 року тут мали відкрити дві нові виставки.

Музей Куїнджі в Маріуполі
Маріупольський художній музей імені Архипа Куїнджі до повномасштабного вторгнення. Фото: mistomariupol.com.ua

Будівля художнього музею двічі потерпала від російських обстрілів. Під час обстрілу 2 березня 2022-го окупанти зруйнували там стіну. Вдруге у будівлю влучили наприкінці того ж місяця. Після бомбової атаки музей залишився без даху, постраждали стіни, вікна, двері. Але будівля музею не згоріла, і заховані експонати вцілили. Після окупації Маріуполя вцілілі картини потрапили до рук окупантів. 

Маріупольский музей Куїнджі після окупації
Будівля художнього музею після обстрілів. Фото: the-village.com.ua

Мозаїки Алли Горської “Боривітер” та “Дерево життя” у Маріуполі

Мозаїки “Боривітер” та “Дерево життя” прикрашали 4 поверх колишнього ресторану “Україна” в Маріуполі. Їх створили наприкінці 60-х років 20 століття бригада українських художників під керівництвом відомої художниці Алли Горської. 

Мозаїчне панно в Маріуполі
Мозаїки Алли Горської “Боривітер” та “Дерево життя”. Фото з архіву Станіслава Іванова

Внаслідок обстрілів центру Маріуполя мозаїки втратили до 30% полотна, мають наскрізні отвори та тріщини. На думку співавтора книги “Усі відтінки маріупольських мозаїк” Станіслава Іванова, ці роботи вже неможливо відновити, бо немає матеріалів, які тоді використовували.

Зруйнована мозаїка в Маріуполі
Мозаїка Алли Горської після руйнування. Фото з архіву Станіслава Іванова

***

Нагадаємо, ввечері 17 квітня в Бахмуті пролунав вибух, хмару від якого бачили за десятки кілометрів. З’ясувалося, що підірвали будівлю Народного дому в районі “Алеї троянд”. Вона горіла ще на початку квітня, а тепер, судячи з кадрів, зруйнована вщент.


Цей матеріал опубліковано за підтримки Європейського фонду за демократію (EED). Його зміст не обов’язково відображає офіційну позицію EED. Інформація чи погляди, висловлені у цьому матеріалі, є виключною відповідальністю його авторів.


Спонсор
Завантажити ще...