Деякі джерела стверджують, що з 1 липня 2024-го українці на тимчасово окупованій частині Донеччини ризикують одержати статус іноземців. Насправді це не так. Термін дії т.з. “паспортів ДНР” продовжили до 1 січня 2025 року, а іноземними громадянами мешканців псевдореспубліки визнати не можуть — це закріпили навіть у “законодавстві”. Проте певна категорія українців усе ж може опинитись у невизначеному статусі. Розбираємось у “законах”, які діють на окупованих територіях.
Російські джерела час від часу публікують статистику щодо людей з т.з. “ДНР”, які оформили російське громадянство. Так, у жовтні 2023 року ЗМІ країни-агресорки оприлюднили дані про майже 80% жителів фейкової республіки, які вже нібито мають російські паспорти.
Для уточнення звернемось до російського ресурсу зі статистичними даними. Окупанти стверджують, що станом на 4 червня 2024 року паспорти Росії нібито оформили 848 тисяч жителів тимчасово непідконтрольної частини Донецької області.
Останні дані щодо населення самоназваної “ДНР” є від 1 квітня 2024 року. Тоді окупанти заявляли, що у фейковій республіці живуть 2,1 мільйона людей. Віднявши від цієї цифри 848 тисяч, отримуємо 1,2 мільйона людей, які ще не оформили російське громадянство. У відсотковому співвідношенні це 40%, але ніяк не 80%.
Навесні 2024 року російські джерела (а також і деякі українські) публікували новини про те, що з 1 липня 2024 року українці на тимчасово окупованій частині Донецької області нібито стануть іноземними громадянами.
Джерела зі скриншотів посилаються на указ невизнаного Європарламентом президента Росії Володимира Путіна від 27.08.2022 №585 “Про тимчасові заходи з регулювання правового становища людей, які були у громадянстві ДНР, ЛНР та громадян України в Російській Федерації”.
У документі йдеться, що жителям тимчасово захоплених регіонів України дозволяється до 1 липня 2024 року перебувати на тимчасово окупованих територіях за документами псевдореспублік. До цієї дати вони мають оформити російське громадянство, інакше їх можуть визнати іноземними громадянами.
На початку літа 2023 року окупанти заявили, що жителів тимчасово непідконтрольної частини Донеччини без громадянства Росії або псевдореспубліки будуть депортувати та відправляти у табори.
Однак пізніше терміни запровадження вищеописаних змін посунули. Про це йдеться в указі Путіна від 27.04.2023 № 307 “Про особливості правового становища окремих категорій іноземних громадян та осіб без громадянства у Російській Федерації”. Цей документ продовжує термін дії т.з. “паспортів ДНР” та відтерміновує визнання українців без російського паспорта іноземними громадянами.
На початку червня 2024-го український блогер і журналіст Денис Казанський опублікував допис із посиланням на окупаційні джерела, у якому заявив, що з 2025 року жителів тимчасово окупованих частин України без російського громадянства будуть вважати іноземцями.
Насправді ж це не зовсім правда. Влітку 2023-го в Росії ухвалили зміни у закони “Про біженців” та “Про правове становище іноземних громадян у Російській Федерації”. Згідно з оновленнями, жителі т.з. “ЛДНР” не можуть вважатися іноземними громадянами.
Такі зміни запровадили, оскільки до повномасштабної війни Росія визнала фейкові республіки на сході України незалежними державами. Тож, наприклад, при переїзді до російського Ростова донеччанин з фейковим паспортом т.з. “ДНР” вважався іноземним громадянином.
Та після того, як Володимир Путін незаконно прийняв у склад Росії тимчасово окуповані території України, жителів самоназваних “ДНР” та ЛНР” перестали вважати іноземцями. Їх усіх запропонували визнати російськими громадянами.
За оновленими указами Володимира Путіна для українців, що опинились у тимчасовій окупації, є вибір: або до 1 січня 2025 року оформити російське громадянство, або написати офіційну відмову від нього. З цього випливає висновок:
Цим категоріям громадян будуть пропонувати оформити посвідку на проживання (т.з. “ВНЖ”).
Аби власники “паспортів ДНР” могли користуватися необхідними послугами на тимчасово окупованій території, термін дії цих фейкових документів подовжили. За попереднім псевдоуказом ідентифікація власників “паспортів ДНР” мала припинитися 31 грудня 2023 року.
13 червня 2023 року в Росії набрав чинності законопроєкт “Про внесення змін до статті 12 Федерального закону “Про біженців” та статті 8 та 15-1 Федерального закону “Про правове становище іноземних громадян у Російській Федерації” (про виключення громадян Донецької Народної Республіки та Луганської Народної Республіки з-поміж іноземних громадян)”.
Згідно зі змінами, у зв’язку з незаконним приєднанням тимчасово окупованих частин України до складу Росії українців, що оформили паспорти т.з. “ЛДНР”, позбавляють усіх пільг на оформлення громадянства Росії. Зокрема, людей позбавили можливості:
Ці пільги забрали, коли самоназвані “ДНР” та “ЛНР” незаконно долучили до складу Росії. Тож тепер жителі окупованих територій не можуть бути біженцями при переїзді в Росію та, відповідно, потребувати додаткових пільг.
Підписавши злочинні закони про включення тимчасово окуповані частини України до складу Росії, Путін також надав громадянство Росії:
Однак російське громадянство все одно не призначається автоматично. Для цього потрібно скласти присягу громадянина РФ.
Водночас складати присягу не потрібно:
Нагадаємо, журналісти Вільного радіо поговорили з мешканцями тимчасово окупованої частини Донеччини та правозахисницею про те, як російські паспорти у т.з. “ДНР” змінюють життя людей в окупації та для кого є ризик опинитися на лаві підсудних через цей документ.
Також ми розбирались, як краще отримати український паспорт для дітей з окупації, які документи необхідні, коли можуть відмовити в оформленні та хто у т.з. “ДНР” найбільше цікавиться українським паспортом.