Залучати благодійників та зберегти лікарню. Які плани роботи у нового голови Сіверської ОТГ (інтерв’ю)
Менш як місяць тому Андрія Черняєва обрали Сіверським міським головою. Тепер він очолює Сіверську ОТГ, створення якої сам ініціював 3 роки тому. Ми розпитали очільника міста в якому стані справи в громаді, які має плани та як буде звітувати перед виборцями.
— Ви народилися у Сіверську, мешкаєте в Бахмуті, були мером Сіверська, а тоді працювали в Соледарі. Наскільки ви розумієте чим живе громада зараз?
— Мене обрали мером Сіверська у 2015 році. Я пропрацював 1,5 роки, і у 2017 році ми за моєю ініціативою повністю організували нову об’єднану територіальну громаду. Зрозуміло, що якби я того не робив, то міг би спокійно бути мером Сіверська до 25-го жовтня 2020 року. Але тоді я розумів, що доходна частина бюджету Сіверської громади, м’яко кажучи, залишала бажати кращого: своїх доходів з дотаціями ледь вистачало на оплату захищених статей бюджету (зарплати та енергоносіїв). Розуміючи це, ми поспішали створити громаду, аби збільшити джерела фінансування нашого міста та ОТГ в цілому. В принципі, у нас вийшло, ми об’єдналися. Відповідно після створення нової ОТГ ми проводили вибори, і народ тоді обрав іншу людину. Я б не хотів обговорювати зараз чому так сталося.
Джерела фінансування використані не всі
— Як вважаєте, чи всі можливості для розвитку вдалося задіяти у вашій громаді?
— Створюючи Сіверську ОТГ, ми планували отримати субвенції на розвиток інфраструктури новоствореної громади. Дійсно, за ці 3 роки діюча на той момент влада розпорядилася таким самим чином, як і в інших сусідніх громадах: оновили парк комунальної техніки — тут все правильно.
Але відтоді можливості фінансування значно розширилися. Ми постійно моніторили ситуацію в нашому місті та бачили повну відсутність роботи з бюджетами вищих рівнів, фондами та грантовими програмами, благодійниками.
Наприклад, ми за ті 1,5 роки, що я керував містом, відремонтували 47 дахів (а це майже ⅔ житлового фонду нашого міста). З них 19 за гроші з обласного бюджету, а 28 — коштами благодійників. Зрозуміло, ми їх “на руках носили”, адже з ними треба працювати, тоді вони приходять та беруть активну участь в житті громади.
Тобто, за цим напрямком роботи за попередні 3 роки не було. Тому я і йшов на ці чергові вибори, і зараз ми готові втілювати це у життя. Я знаю на що йшов, створюючи цю громаду.
— Чи правда, що попередня команда управлінців містом не залишила вам “у спадок” жодного незавершеного проєкту?
— Жодного проєкту (який зараз був би в реалізації) дійсно немає, хоча я цього дотепер не озвучував. Наразі ми маємо таку ситуацію: в одному з дитсадків, “Світлячок” минулого тижня ми побачили, що дітей в ньому немає, вони сидять по домах з батьками, оскільки опалення в садку відсутнє. Це був шок для мене.
Там повністю зруйновані всі туалетні кімнати, а на стелі підвішені електричні нагрівальні елементи опалення УФО. Я, наприклад, свою дитину не готовий під таке опалення садити.
Але навіть і воно не запущене — не була збільшена електрична потужність будівлі. Аби зробити це, потрібен не один місяць роботи з ДТЕКом. Тому зараз ми в авральному порядку відновлюємо туалети та центральне опалення: домовленість з котельнею, з тепломережею є, вони активно долучилися. В першу чергу будівлю треба зараз під’єднати до опалення. Там потрібні деякі ремонтні роботи, замінити труби (оскільки частину системи опалення вирізали), але це не так дорого коштує. Сподіваюсь за цей тиждень ми з цим завданням впораємось.
(На 1-й сесії міськради 8-го скликання 17 листопада рішенням міськради виділили з міського бюджету Сіверська 1 млн 80,5 тис грн на відновлення роботи цього дитсадка, — ред.)
Елеватору у Сіверську бути?
— У вашої громади досить мало власних доходів. Можете назвати якісь актуальні цифри? Який власний бюджет громади, а скільки доводиться шукати з інших джерел фінансування (де саме)?
— У мене зараз є попередні дані по бюджету на 2021 рік. Але зараз в доходній частині бюджету є позиції, які не виконуються. Ми їх пропрацюємо, і цифри мають значно змінитися. Коли матиму чіткі цифри та коли буду їх розуміти від “а до я”, тоді зможу з вами предметно спілкуватися.
— Василь Масюженко розповідав Вільному радіо про доволі амбітний проєкт створення елеватору в Сіверську. Для цього депутати віддали в оренду землю доломітного комбінату. Який є прогрес в цьому напрямку?
— Для нас хто б не створював робочі місця в нашому місті — це друг міськради. Якщо якась промисловість зайде, ми готові віддати цю землю в оренду чи подарувати — аби тільки створювали робочі місця. Для нас це вкрай важливо. По елеватору ми бачимо, що майданчик (який попередня влада передала в оренду) розчищають, і других елементів будівництва поки немає. З проєкту бачимо поки картинки, а що буде в реальності — я поки не готовий відповідати. Сподіваємось, елеватор буде побудований та якісь робочі місця з’являться. Розуміємо, що сучасні елеватори потребують не так багато робочих місць, як нам хотілося б. І все ж таки — 10, 20, 30, 50 — будемо раді будь-якій кількості робочих місць від підприємців.
— Наскільки реалістичний цей проєкт, на Вашу думку, та чи буде продовження при Вас? Чи це був проєкт саме мера Масюженка?
— Мені неважливо хто за цим стоїть. При будь-якому розкладі, палки в колеса ставити не будемо. Судячи з засновників цього проєкту — їм необхідний цей елеватор. Логістика міста чудова — є залізниця, дорожні розвязки, дуже зручно для будь-якого бізнесу. Сподіваюся елеватор буде побудований.
— В тому проєкті, наскільки ми зрозуміли, неабияку роль зіграв (або грає) пан Пластун. Які у Вас з ним відносини?
— Ми давно з ним не спілкувалися — по роботі не було такої нагоди. Я довго працював начальником управління сільського господарства, він займався фермерством в районі. Наскільки мені відомо, його обрали Соледарським міським головою. Сподіваюсь, в нього теж все вийде.
— Які у Вас ще плани щодо створення робочих місць в громаді?
— Зараз ми описуємо наші промислові майданчики, які залишились з минулого від промислової величі міста та які ще мають якісь залишки інфраструктури (світло, вода, газ, до деяких у свій час були підведені навіть залізничні гілки). Дізнаємося кому вони належать та будемо стукати у всі інвестиційні фонди. Вже відбулися перемовини з лідерами “Опозиційної платформи — За життя”, обіцяли допомагати. В принципі, ми відкриті для всіх.
— В багатьох містах області обрали мерів від партії ОПЗЖ. Як вважаєте, як зміниться Донеччина?
— ОПЗЖ підтримала більшість мешканців регіону — це ми бачили за результатами виборів. Тут, звісно, треба дивитися на людей на місцях. Принципи великої політики не особливо працюють у невеликих містах. Питання стоїть хто ті конкретні люди, яких обрали, та як вони надалі будуть хазяйнувати у своїх містах. Вплив партії та підтримка в парламенті, мабуть, якісь мають бути, але тут, гадаю, більше залежить від людей, яких обрали.
— Чи згодиться Вам досвід роботи на посаді заммера у Соледарі?
— Безумовно, де б я не працював, отримував безцінний досвід. Соледар мені більшою мірою запам’ятався будівництвом великих об’єктів, роботою безпосередньо з великими будівельними бюджетами. Я працював там з непоганим колективом і в комунальній сфері. Дуже багато таких ідей, які зараз є в Соледарі, починаємо втілювати в нашій громаді. Тому досвід я там отримав величезний.
А найголовніше те, що там я не випадав з цієї структури: всі ті зміни, які відбувалися в законодавчій базі протягом цих 3-х років, так чи інакше я з ними обізнаний та не “випадав” на цей період з роботи органів місцевого самоврядування.
Поточна ситуація в медичній сфері
— В день прийняття присяги Ви сказали про першу найважливішу проблему міста — лікарні та ФАПи. Що вдалося з’ясувати щодо їхнього стану, нагальних проблем та чи визначилися що конкретно будете робити?
— Зараз лікарня Сіверська фінансується з районного бюджету. З 1-го січня нам, ймовірно, доведеться взяти її на баланс нашої громади. Сума на її утримання — 5 млн грн — це додаткове навантаження на наш (не такий вже й великий) міський бюджет. У нас є деякі плани щодо лікарні, ми вже їх пропрацьовуємо, але я поки що не хотів би озвучувати.
— Але її не закриють або щось таке кардинальне?
— Про яке закриття ви кажете, ви що. У нас ⅔ населення — люди похилого віку, і ця лікарня вкрай важлива. Її треба покращувати, розширювати її матеріально-технічну базу, залучати нових лікарів.
— Яка ситуація в місті з COVID-19? Адже попередня міська влада ніяких зведень щоденно (або принаймні регулярно) не публікувала.
— Є офіційна статистика, яку щоденно публікує очільник Донецької ОДА. В Сіверську хворих на COVID-19 не залишають, їх вивозять в інші міста. В нашій лікарні є один старий рентген-апарат, але немає лікаря, який би міг розшифровувати знімки. Для цього потрібно їхати деінде — в Соледар, Бахмут. Тому достовірної та повної інформації у нас немає.
Школи, підприємці, які збирають великі маси людей, попереджені про те, як далі працювати в цих умовах. Я, коли проїжджаю вулицями, бачу: більшість людей вже ходять в масках. Найголовніше — донести до людей цю проблему, аби вони розуміли її важливість та самі могли себе захистити. Бачу, що ця робота дає свої плоди. А місяць тому ми бачили людей, які спокійно заходили в магазини без масок.
Мова: “Думаю російською, але закон виконуватиму”
— Як у Вас з державною мовою? Ми помітили, що Ви ведете свою сторінку в соцмережі переважно російською мовою, і в публічних виступах як кандидат Ви теж спілкувалися російською. Але влітку наступного року всім посадовцям на роботі доведеться спілкуватися українською. Що Ви плануєте робити?
— Російська — моя рідна мова, якою я розмовляю з дитинства. Українську я вільно розумію. Зараз у мене багато друзів, які розмовляють нею, і я намагаюсь практикувати, аби могти вільно вести сесії та спілкуватися українською мовою. Замало практики спілкування. Але якщо маєш бажання, це питання часу.
— До речі, якою мовою проходила перша сесія?
— Російською. Мені легше так. Я поки що думаю російською мовою, і “ламати язика” на першій сесії не хотілося. Більшість мешканців нашого регіону розмовляє російською мовою. І коли першу та інші сесії ми будемо проводити українською, в мене є побоювання, що не всі зрозуміють, і треба буде ще якось перекладати їм, в першу чергу літнім людям. В принципі люди нашого віку та молодші вже якось розуміють українську та вільно починають спілкуватися.
— А на наступні сесії як буде?
— Як тільки я зможу виговоритись у мовній практиці та спокійно говорити українською з трибуни, тоді безумовно перейду на українську. А стояти спотворювати українську мову… Ми будемо виконувати закони країни, в якій ми живемо, подобаються вони нам чи ні.
(Зазначимо, 2 засідання 1-ї сесії 8-го скликання Сіверський міський голова вів державною мовою).
Громадська активність в ОТГ
— Як просувається реалізація проєктів “бюджету участі”?
— Залишилося дореалізувати 2 проєкти. Ми профінансуємо всі проєкти, які перемогли по “бюджету участі”.
— Чи плануєте спілкуватися з громадою та ЗМІ в соцмережах, проводити брифінги чи якось ще комунікувати?
— Зараз ми створюємо новий міський сайт, зараз ми його наповнюємо. В Сіверську немає своєї газети або телебачення, тому зараз для нас доступні шляхи спілкування з населенням масово — це інтернет-ресурси: сайт та сторінки у Facebook (моя особиста та офіційна міськради). І наскільки буде дозволяти епідситуація — наші звіти перед громадськістю (але поки що все пов’язано з карантином, коли забороняється збирати великі маси людей).
Хоча це теж проблема. Ми розуміємо, що літні люди не всі мають доступ до цього та не завжди можуть брати участь в житті громади. Зараз ми хотіли б поновити структуру громадськості через наших депутатів, маю на увазі старшого по кварталу, по вулиці, старшого по дому — це свого роду система комунікації.
Знову ж, служба, якої в Сіверську немає, — так звана “служба 05” або гаряча лінія міської ради, куди можна було б подзвонити та поставити своє питання типу “світло відключили, чому?” та отримати на нього відповідь. Треба це поновлювати.
— Що Ви обіцяли для молоді Сіверська, коли були кандидатом? Знаємо, що дитячу бібліотеку роками підтримує колишній містянин.
— Побачивши міську бібліотеку, я був дійсно вражений обсягами допомоги, яку ця людина вклала у місто. Я з цим чоловіком ще особисто не знайомий, але ми домовилися про зустріч цього місяця. Хочу потиснути йому руку та висловити велику подяку.
Дійсно, зміни на краще в основному відбуваються завдяки силам людей, які небайдужі до долі міста. Багато хто з таких людей стали кандидатами у депутати, і 14 з 22-х (від ОПЗЖ, — ред.) пройшли у міськраду. Це більшою мірою молоді та активні люди, які самі є членами громадських організацій. Завдяки їм наше місто живе.
— У Вас є якісь захоплення? Та чи можна їх реалізувати у Сіверську?
— Рибалка та полювання. Ми ще до виборів створили товариство рибалок.
В місті є занедбані стави, якими ніхто не займається. І є плани разом з цим товариством їх відновлювати та краще пристосувати їх для рибалок-любителів: почистити їх, прибрати, скинутись грошима, завезти туди малька та разом наше хобі реалізовувати. І це вже робимо.
Читайте також:
Цей матеріал опубліковано за підтримки Європейського фонду за демократію (EED). Його зміст не обов’язково відображає офіційну позицію EED. Інформація чи погляди, висловлені у цьому матеріалі, є виключною відповідальністю його авторів.