Зруйнували будівлю, та не команду: два роки тому росіяни розбомбили офіс Вільного радіо у Бахмуті
3 серпня 2022 року загарбники поцілили в офіс Вільного радіо у Бахмуті. Нікого з команди там вже не було, а будівля, яку редакція ділила з іншими організаціями, від атаки зруйнувалася вщент. Росіяни виправдовували удар начебто розташуванням там українських військових. Через два роки згадуємо той день та роботу в бахмутському офісі.
Вільне радіо у Бахмуті: ялинка в офісі й галас перед ефіром
Вчора — посиденьки з настолками після опівночі, а сьогодні зранку — вправи для голосу, аби “прокричатись”, і запис ранкового випуску новин. Так згадує роботу в бахмутському офісі Вільного радіо журналіст Євген Вакуленко.
Останні робочі дні у Бахмуті перед початком повномасштабного вторгнення редакція працювала на другому поверсі сіро-жовтої будівлі по вулиці Горбатова, 69. Тут понад 3 роки команда знімала офіс на другому поверсі, а сусідами були СТО та поштове відділення.
Тут, у студії, ми створювали програми, які ви чули на хвилях Вільного радіо. А поряд (поки колеги-радійники записували зі звукооператором свіжий випуск), у ньюзрумі, журналісти влаштовували дискусії, готувались до інтерв’ю, писали тексти й обробляли відзняті фото — словом, робили все, що ви бачили на сайті та в соцмережах Вільного радіо.
“Спочатку нас у ньюзрумі було четверо, а потім команда розширилася вдвоє. Але місця на всіх вистачало з головою — посеред кімнати стояла ялинка (навіть влітку!), а дехто з колег інколи кружляв офісом на велосипеді. В нас була велика детальна мапа Донеччини на одній зі стін, а на іншій — великий вайтборд, на якому ми записували графік виходу публікацій”, — розповідає редакторка сайту Вільного радіо Марина Чернова.
А ще в цьому ж офісі влаштовували дружні посиденьки з чаєм і настільними іграми, розмовами про життя та обговоренням тем для ефірів.
“Ми закінчували роботу о 6-й [вечора], наприклад, а потім ще спілкувались, грали, о 12-й тільки роз’їжджалися на таксі. Пам’ятаю, потім ми з [шеф-редакторкою Вільного радіо] Анею Сердюк о 7-й ранку прийшли в офіс, подивились один на одного сонними очима. І Аня змушувала мене гучно покричати, щоб голос “прокинувся” і я нормально начитував”, — з посмішкою згадує журналіст Євген Вакуленко.
Збирали речі, поки сусіди відзначали “День захисника Вітчизни”: як Вільне радіо працює без офіса
Напередодні повномасштабного вторгнення команда Вільного радіо припинила роботу роботу в редакції. Збирали речі і техніку, готувались до можливих бойових дій у Бахмуті.
“Востаннє в офісі я була ввечері 23 лютого. Я прийшла забрати речі, техніку і документи (свої і колег). Піднявшись сходами, побачила, що у сусідньому офісі горить світло — його працівники відзначали “День захисника вітчизни”. Виникло враження, що ми живемо у паралельних світах”, — згадує редакторка Марина Чернова.
“Пам’ятаю, Настя Шибіко [директорка Вільного радіо] сказала, що 100% буде велика війна, і ми збирали в коробки монітори, комп’ютери, інше обладнання, відправляли поштою в інший регіон. Кондиціонери, звісно, залишись, меблі. Колега віддала свою мікрохвильовку, що була в офісі, в місцеву тероборону…”, — розповідає Євген Вакуленко.
Директорка Вільного радіо Анастасія Шибіко згадує: частину речей тоді встигли вивезти, але деякі особисті речі та обладнання все ж довелося залишити.
“Ми щиро хотіли вивезти все, окрім меблів (вони теж були наші, але це було нераціонально). Частину ми забрали з собою 23 лютого 2022 року до Києва, частину відправили поштою. Потім вже під час повномасштабного вторгнення потрохи вивозили. Але забрати багато змоги не було, бо машина була забита амуніцією, каністрами з паливом, зарядною станцією і іншим необхідним для роботи і виживання в польових умовах”, — говорить директорка видання.
Та додає: головне — що вдалося забрати символ Вільного радіо — соляну лампу з логотипом видання, яку виготовили у Соледарі.
Вільне радіо перейшло на дистанційний формат. А ті, з колег, хто залишався в Бахмуті після початку бойових дій, вже теж працювали з дому. До роботи онлайн адаптувалися швидко, бо вже мали такий досвід у “ковідні часи”. Хоча й цього разу було складніше, бо частина команди потребувала часу на переїзд і облаштування на нових місцях.
3 серпня 2022 року росіяни знищили офіс Вільного радіо у Бахмуті
3 серпня 2022 року росіяни прицільно вдарили по офісу Вільного радіо в Бахмуті та знищили його дощенту. Удар був настільки потужний, що в офісі площею близько сотні квадратних метрів та приміщеннях поруч знесло стіни. А тонни бетону і цегли розкидало на десятки метрів.
Зруйнована будівля офісу Вільного радіо у Бахмуті
Про те, що сталося, команда Вільного радіо дізналася з фото в соцмережах: спочатку їх опублікували місцеві спільноти, пізніше — пресслужба поліції. Згодом у групах окупантів писали, що росіяни свідомо поцілили по будівлі, де був офіс радіо, кафе, СТО та відділення пошти. А виправдовували удар тим, що начебто там перебували військові батальйону “Айдар”.
Після вимушеного переїзду з Бахмута редакція Вільного радіо продовжує працювати в евакуації, до команди долучились нові колеги. Зараз наші матеріали можна знайти на сайті та у соцмережах Вільного радіо. А радіомовлення редакції довелось припинити, й зараз у нашому ефірі можна почути ретрансляцію “Українського радіо”.
Нагадаємо, раніше ми детальніше розповідали про роботу Вільного радіо та зміни для громад Донеччини, яких нам вдалося домогтися разом з читачами.
Цей матеріал опубліковано за підтримки Європейського фонду за демократію (EED). Його зміст не обов’язково відображає офіційну позицію EED. Інформація чи погляди, висловлені у цьому матеріалі, є виключною відповідальністю його авторів.