Чи знаєте ви, що таке протермінована заявка на компенсацію за пошкоджене чи знищене житло та у яких ситуаціях вам можуть надійти така відповідь? Для Донецької області це питання стає більш актуальним через активний наступ росіян, який не всюди вдається стримувати. Розповідаємо, чи втрачає подавач заяви у такому випадку право на компенсацію та за яких умов можна буде отримати гроші від держави.
У жителів таких прифронтових населених пунктах як, наприклад Покровськ, Селидове чи Гірник, які знаходяться у зоні бойових дій, є ймовірність протерміновати заявку на компенсацію за зруйнований будинок.
Такі випадки фіксують на Донеччині, і про них у вересні 2024 року на брифінгу розповідала заступниця директора департаменту ЖКГ ДонОВА Лариса Гусева.
“За останній час багато протермінованих заяв. Це стається, бо люди подають заяви, а комісія не встигає обстежити житло. В деяких громадах і взагалі неможливо його обстежити через безпекову ситуацію”, — пояснювала Лариса Гусева.
Для Вільного радіо це пояснює юрист, який консультує щодо компенсацій за втрачене майно, Дмитро Гладкий.
“Перелік територій, де йдуть активні бойові дії, формує Міністерство реінтеграції тимчасово окупованих територій. Він постійно змінюється. Там є багато факторів як вони його формують і я б відносив до позитиву, що безпосередньо первинно людина може зробити заявку. Далі, залежно від обставин, подавач, отримує або відповідь про тимчасову неможливість розгляду, або що рух є і про подальші дії: акти обстеження, довідки і таке інше за процедурою. Тут варто розуміти, що лінія фронту не є статичною і є населені пункти, які знаходяться дуже близько до лінії бойового зіткнення. Це і з юридичної, і фізичної, і безпекової точки зору найбільш динамічна та ризикована ситуація”, — пояснює експерт.
Наочним прикладом того, як власники пошкодженого житла можуть подати заявку на компенсацію за програмою “єВідновлення”, а потім отримати відповідь, що заявка протермінована — є останні події на фронтах Донеччини.
Уявимо ситуацію: влітку 2024 року російські окупанти вгатили ракетами по Селидовому. Населений пункт тоді ще знаходився за 15 кілометрів від найближчих позицій російських загарбників. Тобто це не вважалося ще червоною зоною, де небезпечно перебувати цивільним, і туди могли поїхати члени комісії для обстеження житла, щоб скласти акт про руйнування. Тому заявки з цього міста приймали. Власників пошкодженого житла повідомляли, що їм треба очікувати дзвінка від членів комісії.
Однак, коли заявок десятки, черга до розгляду конкретної з них часом займає тижні або місяці. Водночас, восени лінія фронту наблизилась вже впритул до Селидового, а потім були заяви від окупантів про нібито окупацію міста, хоча Генштаб ЗСУ цього не підтверджує. В місті не працює мобільний зв’язок, звідти немає евакуації.
Відповідно, коли черга дійшла до обстеження конкретної адреси зі зруйнованим житлом, на той момент членів комісії вже могло не бути у місті.
Крім цього в механізмах щодо компенсації за зруйноване та пошкоджене житло є інші обмеження по часу.
“Йдеться також про сертифікати на купівлю житла, і там є 30 календарних днів за які треба його отримати. Чому таке може відбуватися? Бо гроші в бюджеті бронюються, і якщо людина не користується грошима, то вони вивільняються для інших потреб. Але навіть у такому випадку залишається право на отримання повторного сертифіката. Ще є обмежений строк на ремонт — 12 місяців. Я вважаю це розумним, бо якщо людині потрібні компенсаційні гроші на ремонт, вона протягом року їх використає. Інших строків я не бачу за порядками, прийнятими Кабінетом міністрів”, — додає Дмитро Гладкий.
Статус протермінованої заявки не означає, що власник втрачає право на отримання компенсаційних виплат від держави за пошкоджене або зруйноване житло. Заявку можна буде подати повторно.
“Згідно з чинним законодавством, розгляд заяв може бути призупинений до того періоду, коли комісія зможе обстежити це житло. І тоді вже ця інформація вноситься в реєстр. Комісії працюють на місцях, тому з цього приводу ми не бачимо проблем. Думаємо, що всі, хто потребує допомоги за зруйноване чи пошкоджене житло, її отримають від держави”, — наголошувала заступниця директора департаменту ЖКГ ДонОВА Лариса Гусева.
Це означає, що найкращим варіантом розвитку подій для тих чиє житло постраждало та опинилось у зоні бойових дій або тимчасовій окупації залишається чекати звільнення цих територій та зрушення лінії фронту якомога далі від місця, де комісія має провести обстеження.
Якщо виключити варіант очікування деокупації — можливості отримати компенсації, згідно з чинним законодавством, немає. Оскільки обстеження пошкодженого житла членами комісії є обов’язковою умовою для отримання компенсації як за програмою “єВідновлення”, так і для отримання сертифікатів за повністю зруйноване житло.
У травні 2024 року комітет Верховної Ради України з питань економічного розвитку підтримав законопроєкт, який дозволить приймати заяви на компенсацію за пошкоджені оселі в окупації або в зоні бойових дій без обов’язкового обстеження членами комісії. Однак станом на початок листопада 2024 року нардепи за цей документ так й не проголосували. Отже, проблема неможливості подати заявку на компенсацію за зруйноване житло в окупації залишається не вирішеною. Це ж стосується і повторної заявки, яку раніше визнали протермінованою.
Зазначимо, якщо ваша нерухомість постраждала від бойових дій — першим вашим кроком має бути повідомлення державі про руйнування житла.
Потім слід подати заяву на компенсацію за зруйноване житло.
Якщо житло повністю зруйноване, воно підпаде не під програму “єВідновлення”, а під отримання компенсаційних сертифікатів за знищене житло. Ви можете заздалегідь розрахувати за формулою на яку грошову компенсацію зможете розраховувати виходячи з параметрів вашої оселі.
Нагадаємо, журналісти Вільного радіо також розбиралися коли можуть відмовити у компенсації за зруйноване житло, а коли не варто хвилюватися. Наприклад, чи можна втратити право на гроші від держави, якщо купити нову квартиру своїм коштом.
Цей матеріал опубліковано за підтримки Європейського фонду за демократію (EED). Його зміст не обов’язково відображає офіційну позицію EED. Інформація чи погляди, висловлені у цьому матеріалі, є виключною відповідальністю його авторів.