Підтримати
Злочини росіян щодо основних конституційних прав українців
Фото: з відкритих джерел

28 червня Україна відзначає День Конституції. В  Основному Законі визначені права та свободи кожної людини, її обов’язки перед державою та шлях розвитку країни. В умовах війни окупанти щодня порушують основні статті Конституції. Як від цих злочинів страждають українці — розбираємо з юристкою.

 

Про це говоримо з начальницею відділу “Бахмутське бюро правової допомоги” Краматорського місцевого центру з надання безоплатної вторинної правової допомоги Оксаною Судак.

“Цьогоріч нам доводиться відзначати День Конституції в умовах повномасштабної війни в Україні. І сумно визнавати, що з початку вторгнення Росії на українську територію окупанти щодня порушують права та свободи українців. Російські загарбники чинять геноцид нашого народу. Вони обстрілюють міста та села, вбивають та гвалтують українців, депортують їх до Росії, катують та жорстоко поводяться з ними, руйнують житлові масиви, знищують інфраструктуру та економіку української держави”, — говорить юристка Оксана Судак.

У перших двох статтях української Конституції йдеться, що Україна — суверенна і незалежна, демократична, соціальна, правова держава, а її територія в межах існуючого кордону — цілісна і недоторканна. Країна-агресорка грубо порушила ці статті, розв’язавши війну та окупувавши українські міста і села.

Злочини росіян щодо основних конституційних прав українців
Фото: Active Group

“Окупанти-рашисти порушили суверенітет, цілісність та недоторканість нашої держави. Вони нехтують будь-якими нормами Закону, звичаїв, моралі та правил елементарного людського поводження”, — каже Оксана Судак. 

В ході війни російські загарбники порушують найцінніше конституційне право людини — право на життя. Воно визначене в статті 27 Конституції України. Під обстрілами окупантів щодня гинуть десятки, сотні мирних українців, у тому числі діти.

За повідомленням очільника Донецької області Павла Кириленка, з початку повномасштабної війни до 27 червня включно в регіоні загинули 537 цивільних людей, поранень дістали 1389 мирних мешканців. Але жертв російської агресії може бути значно більше, оскільки ці дані не містять інформації з тимчасово окупованих Маріуполя і Волновахи.

Злочини росіян щодо основних конституційних прав українців
Фото: з відкритих джерел

Своїми діями росіяни порушують право українців на повагу до гідності, заборону катування й жорсткого поводження (стаття 28 Конституції) та право на свободу і особисту недоторканність (стаття 29).

За повідомленням Генеральної прокурорки України Ірини Венедіктової, наразі представники окупаційних адміністрації Росії в Донецькій та Луганській областях створили понад 200 незаконних тюрем для українських військових та цивільних, у тому числі журналістів і волонтерів. Через ці в’язниці вже пройшли понад 4 тисячі людей, більшість з яких катували.

Злочини росіян щодо основних конституційних прав українців
Фото: з відкритих джерел

“Щодня окупанти порушують конституційні права українців,  обстрілюючи житлові масиви й руйнуючи оселі місцевих мешканців. Всі ці права визначені в статтях 47, 30, 41  Основного Закону України — право на житло; на його недоторканність; на володіння, користування і розпорядження своєю власністю”, — зазначає юристка Судак.

Злочини росіян щодо основних конституційних прав українців
Інфографіка: Київська школа економіки

В окупованих районах російські загарбники порушують право місцевих мешканців на свободу пересування та вільний вибір місця проживання — стаття 33 Конституції.

Наприклад, окупанти заборонили маріупольцям пересуватися зруйнованим містом та в межах захопленої частини Донецької області без спеціального дозволу. Містяни мають отримати довідку про “фільтрацію”, перепустку для пересування вулицями міста та перепустку на виїзд за межі Маріуполя.

До порушення конституційного права на вільний вибір місця проживання додалася і депортація українців. Окупанти примусово вивозять їх з окупованих територій до Росії.

За інформацією влади Маріуполя, на початок квітня до так званої “ДНР” або РФ вивезли майже 40 тисяч жителів. Однак підрахунок ускладнює те, що у людей забирають українські документи. 

Злочини росіян щодо основних конституційних прав українців
Фото: Цензор.НЕТ

З 24 лютого до середини травня окупанти примусово вивезли  в Росію понад 1,3 млн українців, з них 223 тисячі – це діти. Крім того, депортували понад дві тисячі дітей-сиріт. Для їхнього швидкого усиновлення в Росії розробили спрощений порядок: достатньо лише написати заяву і надати паспорт.

В ході повномасштабної війни окупанти неодноразово порушували конституційне право людей на свободу думки і слова — стаття 34.

За даними Інституту масової інформації, лише в травні в Україні зафіксували 49 таких злочинів. 45 із них Росія скоїла проти медіа і журналістів на українській території.

Це убивства, поранення та викрадення журналістів, обстріли знімальних груп та телевеж, погрози, кібератаки на сайти українських ЗМІ, вимкнення українського мовлення, припинення роботи медіа через російські обстріли, неможливість працювати та друкувати газети через знищення інфраструктури тощо.

Злочини росіян щодо основних конституційних прав українців
Фото: Конкурент

“Так, 30 травня внаслідок російського обстрілу на Луганщині загинув журналіст французького телеканалу BFMTV Фредерік Леклерк-Імхофф. Двоє його колег також постраждали — Максім Брандстетер отримав осколкове ураження лівого стегна та контузію, а Оксана Леута — контузію. Журналісти готували сюжет про евакуацію з Лисичанська. Під час обстрілу вони знаходилися в евакуаційному броньованому авто”, — розповідає Оксана Судак.

Стаття 48 Конституції гарантує право на  достатній рівень життя, тобто достатнє харчування, одяг і житло. Зараз майже 100 тисячам маріупольців, які живуть під російською окупацією, загрожує смертельна небезпека через поширення інфекційних захворювань.

Злочини росіян щодо основних конституційних прав українців
Фото: з відкритих джерел

Військові злочини окупантів призвели до порушення конституційного права українців на безпечне для життя і здоров’я довкіллястаття 50.

З перших днів повномасштабного вторгнення Росії в Україну оперативний екологічний штаб 24/7 фіксує та обраховує збитки, завдані довкіллю окупантами.

Ракетні обстріли стають причиною великих пожеж на об’єктах критичної інфраструктури, передусім — нафтосховищ та хімзаводів.  Це своєю чергою завдає суттєвої шкоди екології, призводить до забруднення довкілля, зменшення популяцій видів рослин та тварин.

Злочини росіян щодо основних конституційних прав українців
Фото: телеканал “Дом”

Однак, щоб колись у міжнародних судах змусити Росію платити, необхідно задокументувати кожний такий злочин та розрахувати шкоду за європейськими методиками. Таких в Україні досі немає  — за 8 років війни Міндовкілля їх не розробило.

“Зупинюся ще на одній, вкрай важливій для українців статті Конституції — 10. Саме тут  українська мова визначається державною. Однак російські окупанти, захопивши українські території, відразу встановлюють там свої нові “порядки”. Одразу змінюють вивіски на в’їзді в населений пункт, в закладах освіти встановлюють російську програму навчання, а вивчення української мови виключають із неї взагалі. Таким чином рашисти намагаються завадити українським дітям вивчати рідну мову”, — зауважує Оксана Судак.

Наприклад, у Маріуполі російські загарбники планують повністю русифікувати навчання у школах вже з нового навчального року.

“Якщо наразі говорити про злочинні порушення конституційних прав людей на Донеччині та Луганщині взагалі, то найбільша їхня кількість, на мою думку, була допущена саме в містах  Маріуполь, Волноваха, Попасна, Рубіжне, Новотошківське, Щастя, Лисичанськ, Сєверодонецьк. Їх знищують просто вщент, порушуючи при цьому низку базових прав людини, які визначені Основним Законом України — Конституцією”, — підсумовує юристка Оксана Судак.

Нагадаємо, українська держава докладає зусиль, щоб поновити порушені окупантами в ході повномасштабної війни права людей. Так, наприклад,   українська влада планує компенсувати зруйноване житло цивільних людей новими квартирами, які будуватиме держава. Українці можуть відмовитися від запропонованого житла й отримати гроші на його будівництво.

4 березня Кабмін ухвалив постанову, якою затвердив виплатити 6500 грн українцям, які втратили роботу в регіонах, де тривають бойові дії. З інструкцією, як оформити таку виплату, можна ознайомитися тут.

Читайте також:


Завантажити ще...