image

Для більшого впливу. З чим йде на вибори освітянка Наталя Дроздова

|
14 Жовтня 2020

Для більшого впливу
З чим йде на вибори освітянка Наталя Дроздова
Наталя Дроздова працює начальницею управління освіти Бахмутської міської ради, а до цього була директоркою НВК №11. У 2020-му вона вирішила спробувати свої сили на виборах. Якщо її партія набере достатньо голосів, Наталя Дроздова хоче й у міськраді займатися питаннями освіти. Як вона пропонує залучати нових вчителів та під егідою якої партії буде це робити – дізнавайтеся в інтерв'ю.
Це інтерв'ю Вільне радіо записує з особистої ініціативи. Нам цікаво поспілкуватися з Наталею Дроздовою в новій ролі та розпитати детальніше про готовність кандидатки до її перших виборів.

Оскільки останнє десятиріччя жінки в депутатському корпусі Бахмута ㅡ в меншості, ми будемо розповідати про них детальніше. Якщо Ви будете кандидаткою в раду Бахмутської ОТГ — зв'яжіться з редакцією Вільного радіо. Будемо раді з Вами поспілкуватися.
Ближче до виборів на сайті Вільного радіо з'явиться інформація про всіх кандидатів/кандидаток в раду, а також багато інтерв'ю.
Ми не будемо робити матеріали з кандидатами на платній основі, щоб уникнути заангажованості.
Вперше кандидатка та під першим номером
— Чому Ви вирішили спробувати себе на цих виборах?
За своїми посадовими обов'язками, за своєю попередньою діяльністю в громадській раді я дуже часто стикалася з тим, що будь-які проєкти, спрямовані на благо громади, мають пройти законодавчий шлях. Все "законодавство" твориться саме на рівні міської ради – якщо ми говоримо про міські програми – тобто всі нормативні акти, які регламентують діяльність органів місцевого самоврядування. Взагалі все, що стосується життєдіяльності міста, відбувається на сесіях міської ради, на депутатських комісіях тощо. Я для себе вирішила так: якщо ти працюєш на благо громади, то треба брати в цьому участь безпосередньо.
— Це Ваш перший досвід?
Так. До цього я була главою громадської ради 3 неповних скликання. Останнє скликання я не добула у зв'язку з призначенням на посаду начальника управління освіти. Громадська рада – це така альтернативна рада в нашій міській раді, яка складається з ГО – представників інститутів громадянського суспільства. Це консультативно-дорадчий орган, тобто там не ухвалюють рішення, але вплив на прийняття рішень на виконкомі, на сесіях міської ради, громадська рада має. Досвід такої діяльності я маю.
— Від якої партії Ви висуваєтеся на ці вибори?
Політична партія "Порядок".
— Чому обрали саме її?
Це не випадкове рішення. Коли я сама для себе вирішувала та обговорювала питання від якої партії йти до міської ради, то спілкувалася з людьми, які йдуть у цій команді. Я зрозуміла, що це професіонали, що це люди, які працюють тільки на благо громади: від посадовців до чинних депутатів Бахмутської міської ради. Для мене найцінніше – коли люди ухвалюють рішення, а потім, що найважливіше, несуть за них відповідальність. Рішення можна ухвалити будь-яке, а потім перекласти на плечі когось іншого. Коли ж люди не бояться брати відповідальність на себе, не ховаючись за когось, для мене це є визначною рисою. Тому, подивившись на список людей, які йдуть від партії "Порядок", я вирішила для себе висуватися саме від цієї партії. Плюс вплинула програма партії, яка передбачає заходи, з якими ми стикаємося щоденно.

Як Ви обрали партію? Хто кого обрав та знайшов?

Ви мене зараз питаєте, а я навіть не пригадую, як все починалося. У мене така насичена передвиборча робота, так багато зустрічей, що я навіть не можу сказати. Про партію я почула ще на початку вересня. Це всеукраїнська партія, але в нашому регіоні вона створена, здається, не так давно.
Ви йдете першою у списках партії. Чиє було рішення призначити Вас
"номером 1"?

Це ухвалювалося колегіальним рішенням на партійній конференції.
— Хто формував списки кандидатів?
Я не знаю, хто саме їх формував. Ми надавали свої кандидатури до партії, а потім цей список був затверджений обласною конференцією у Покровську.
Про мера: Було б дивно, якби він нас не підтримував
— Партія "Порядок" активно заявляє про підтримку від міського голови Олексія Реви. У місті можна зустріти білборди з його портретом та символікою вашої партії. Водночас сам чинний мер балотується самовисуванцем. Чи не дисонують ці два факти?
На мою думку, ні, тому що Олексій Рева дійсно йде самовисуванцем і партія "Порядок" не висуває його як кандидата в міські голови. Можливо, повторюсь, але ті люди, які зайшли до партії як кандидати в депутати Бахмутської ОТГ, всі дуже амбітні та відомі люди. Було б, мабуть, дивно, якби мер не підтримував цю партію і вдавав, що він нас не знає, а ми – його. Отут був би дисонанс, на мій погляд. А якщо Олексій Олександрович вбачає в цих людях професіоналів та вважає цю команду професійною і грамотною, то чому він не може нас підтримувати, а ми не можемо підтримувати його? Ми так само розуміємо, що він мегапрофесіонал і мегауправлінець.
— Наші журналісти помічали також агітацію за Реву з символікою "Порядку" на міських маршрутках. Тут цікаві два факти: агітація була російською, а компанія-перевізник належить синові мера. Така реклама – ініціатива "Порядку"?
Це не ініціатива "Порядку". Взагалі мовне питання завжди було досить слизьким і таким, на якому можна спекулювати. Є дуже багато прикладів тому, як мовне питання ставало точкою поштовху до якихось конфліктів і негараздів. Ми чітко володіємо державною мовою, говоримо нею, проводимо всі заходи, принаймні, я можу за себе сказати. Але в нас є частина населення, яка сприймає російську мову як свою рідну і здебільшого говорить російською, мріє російською, бачить сни російською. Так, державна мова в нас одна – інакше бути не може. Але в мене є така практика: якщо людина, наприклад, говорить англійською, то я буду намагатися говорити з нею англійською, якщо людина говорить польською – я намагатимуся говорити польською. Це межа етикету. Тому якщо людина говорить зі мною російською, я не буду вперто відповідати їй українською. Так, я можу це робити, але це буде неетично.
— Але це не питання етики або суспільної моралі. Проводити агітацію російською заборонено виборчим законодавством.
Ну можливо.
Якщо це не була ініціатива вашої партії, тоді чия?

Можливо, ті громадяни, які підтримують партію "Порядок", розмістили цю агітацію на засобах пересування.

— А це не суперечить правилам агітації?
Я знаю, що в певних місцях не можна агітувати. Наприклад, у закладах освіти агітація не проводиться і не розміщується.
— В агітаційній газеті "Порядку" пишуть, що ця партія має відношення до реконструкції набережної, облаштування кабінету гемодіалізу, придбання мобільного ЦНАПу тощо. Наскільки нам відомо, все це здійснювалося з бюджетних коштів. Як Ваша політсила може бути з цим пов'язана?
Кандидати в депутати Бахмутської ОТГ, які увійшли до команди партії "Порядок", причетні до цього.

Яким чином?

Як посадовці. Наприклад, Світлана Мельникова – чинна депутатка міської ради, це перше. По-друге, вона головний лікар і вона безумовно працювала з цим, вона не могла стояти осторонь. Всі люди, які висуваються як кандидати від цієї партії, так чи інакше мали до цього відношення.
Про плани залишатися в освіті: Нащо займатися речами, в яких ти не професіонал
Раніше Ви працювали директоркою НВК №11. У цій школі, а також у ЗОШ №12 вже кілька років не можуть завершити ремонт. Чи може міський депутат якось вплинути на пришвидшення відновлення цих закладів?
У депутатів міської ради є повноваження звернутися до органів влади, які знаходяться на щабель вище, і вплинути на ситуацію, як це зробив міський голова, коли він направив телеграму прем'єр-міністру Шмигалю. 7 жовтня все-таки зібралася робоча група, й тепер ми зможемо оголосити тендер для продовження ремонту в цих школах.
— Чи є у Вас своя програма, з якою Ви балотуєтесь?
Є програма партії, яку я підтримую. Звичайно, що говорити про якісь плани в галузі, наприклад, комунального господарства, я не можу, тому що працюю з галуззю освіти. Тут у мене є певні задачі.
— А про що йдеться у програмі партії?
Вона націлена на покращення життя нашої громади, на вдосконалення рівня обслуговування, створення робочих місць. Націлена на те, щоб усі програми, які будуть прийматися міською радою, були спрямовані на добробут громадян. Тобто, на щось негативне ця партія не націлена.

Оскільки Ви перша у списках, то гарантовано увійдете до депутатського складу міськради, якщо партія подолає поріг у 5%. В якій комісії Ви плануєте працювати?

Ясна річ, у якій (сміється). Освіта і соціальний захист. Нащо перевчатись або робити неякісно речі, в яких ти не професіонал.
— В разі перемоги, від вашої партії пройде в міську раду багато працівників бюджетних сфер. Як плануєте постійно уникати конфлікту інтересів під час голосувань на сесіях?
Заявою. Перед початком роботи обов'язково пишеться заява та оголошується, що депутат не буде брати участь у голосуванні з того чи іншого питання.
Молодих фахівців треба забезпечувати житлом та зацікавлювати грошима
Які проблеми міста, на Ваш погляд, найсерйозніші?
По-перше, це створення робочих місць. По-друге, недостатньо високий рівень заробітної плати. Третя проблема – недостатня кількість молодіжних хабів, і не тільки молодіжних, а взагалі місць для вільного спілкування.
А як саме депутат може вплинути на підвищення зарплат?
Це легалізація середнього і малого бізнесу, тобто виведення з тіні, це сплата податків всіма людьми, які працюють на території громади. А для цього треба прийняти певні закони.
Уточнимо:
Депутат міської ради не може розробляти закони. Це прерогатива народних депутатів, Кабміну та президента.

Водночас депутат може впливати на легалізацію бізнесу за допомогою тих інструментів, які в нього (неї) є. Так, цьому можуть сприяти зустрічі з підприємцями.

Ще одним рушієм виведення бізнесу з тіні може стати зменшення розміру податків. Деякі з них можна коригувати на рівні ОТГ: це плата за землю, податок на нерухоме майно, туристичний збір тощо.

Ставки інших податків встановлюються на рівні держави, тому депутати місцевих рад не можуть їх переглядати.
Оскільки Ви добре обізнані в освітній сфері Бахмута, розкажіть, чого в цьому плані бракує місту.
Кадрів – ця проблема в нас є дуже гострою. Далі, сучасне матеріально-технічне забезпечення закладів. У нас тільки частина закладів має доволі сучасну матеріально-технічну базу, хотілося б удосконалювати її.
А Ви як депутат зможете досягти того, щоб це змінилося?
Абсолютно. По-перше, це програма забезпечення житлом молодих фахівців, які приїжджають до нас і хотілося б, аби вони залишалися. Ця програма приймається на рівні міста. Кошти під цю програму виділяються теж рішенням міської ради. Також можна стимулювати молодих фахівців грошима. Сьогодні ми говоримо про 3 оклади молодим спеціалістам, які приходять після інститутів, університетів. На засіданні депутатського корпусу можна прийняти рішення про збільшення таких окладів.
Що можна поліпшити у медицині?
Там теж, наскільки я розумію, є кадрова проблема, хоча на сьогодні буквально залучено багато інтернів. Тепер треба зробити так, щоб ці інтерни залишились у місці, тому знов-таки, їх треба забезпечити житлом і зацікавити роботою. Медична база в нас створена, на мій погляд, дуже добра. Тепер треба, щоб люди працювали.
Як Ви плануєте вдосконалювати житлово-комунальну сферу Бахмута?

Обслуговування насамперед. І, можливо, якісь іноваційні форми виявлення проблем. Це може бути, наприклад, якась інтерактивна карта, де висвітлюються проблеми, які можна вирішити протягом кількох годин. Це можна реалізувати за допомогою телефонних додатків. Наприклад, зробити екстрений номер, на який містянин може повідомити про якийсь порив або інші негаразди. Все це фіксується в одному якомусь місці, висвітлюється на інтерактивній мапі. І має бути адміністратор, який координуватиме цю діяльність і терміново передаватиме інформацію нашим комунальним службам.

Від якого округу Ви балотуєтеся?
Я все не вивчу їх за номерами, але це район Забахмутки та Покровського (округ №2, – ред.).
Примітка:
№1 в списку кандидатів є на всіх округах. Прізвище цього кандидата пишеться під назвою партії. Тобто насправді Наталя Дроздова буде на усіх бюлетенях для обрання депутатів Бахмутської міської ради.
Що потрібно безпосередньо для Вашого округу?
Потрібно створення молодіжних майданчиків, де діти могли б спілкуватися. Наприклад, на Забахмутці немає жодного місця для вільного спілкування, якогось хабу або простору. Єдиний такий центр – це школа №10. Вона працює за своїм режимом, але в неробочі години дітей теж намагаються впускати, щоб вони не сиділи на вулиці. Однак хотілося б більше сучасних "антикав'ярень", де молодь могла б просто ввечері зібратися, а не сидіти на цементі й ловити Wi-Fi під школою. Я вважаю, що діти – це наше майбутнє, і якщо ми будемо надавати їй приклад культурного цивільного відпочинку, то й отримаємо культурних цивільних людей.
— В разі перемоги, знаєте де будете проводити прийом громадян і як часто?
Ці зустрічі за законом мають проходити раз на місяць, хоча це не є догма. Мій телефон у вільному доступі, я завжди на роботі, а якщо мене немає конкретно в кабінеті, то я в одному з 47 закладів освіти. Також зі мною можна зв'язатися в соціальних мережах та домовитися про зустріч. Тобто, це не є проблемою. Прийматиму можливо в управлінні освіти або на окрузі. Я думаю, що можна зробити приймальню в комітеті Східного мікрорайону.
207
Поділитись публікацією
Читайте нас в Telegram DONрегіон
Підписуйтесь на наш Instagram Вільне радіо

Цей матеріал опубліковано за підтримки Європейського фонду за демократію (EED). Його зміст не обов’язково відображає офіційну позицію EED. Інформація чи погляди, висловлені у цьому матеріалі, є виключною відповідальністю його авторів.


Спонсор