image

Фейки, удар по НАЗК, мільйонні статки. Як відпрацювали рік нардепи з Донеччини

|
08 Січня 2021

Фейки, удар по НАЗК, мільйонні статки. Як відпрацювали рік нардепи з Донеччини
Влітку 2020 року новообраному парламенту виповнився рік. Під куполом ради засідають й 12 мажоритарників від округів Донеччини. Як ставилися до своїх обов'язків, які законопроєкти пропонували та в яких скандалах "засвітилися" народні обранці з цього регіону читайте в нашому матеріалі.
Зміни для країни, які запропонували за 2020 рік нардепи з Донеччини
Цьогоріч нардепи Донеччини подали чимало законопроєктів. Щоправда, більшість у сесійній залі не розглядали, але є й виключення. Як і досить дивні пропозиції.

Федір Христенко
Зокрема, Федір Христенко зареєструвався на 63 сесіях, пропустив 26. Співавтор 20 законопроєктів. Але сам запропонував лише внести зміни до Закону України "Про очищення влади" (щодо недопущення зовнішнього впливу на інтереси держави). Йдеться саме про те, щоб заборонити обіймати посади в органах влади чи місцевого самоврядування людям, які протягом 10 років до цього працювали в громадських організаціях, що отримували гроші чи іншу допомогу від іноземних держав чи міжнародних організацій. Цей законопроєкт так і не поставили на голосування.

Валерій Гнатенко
Сумлінніше відвідував сесійну залу Валерій Гнатенко. Пропустив 11 засідань. На його рахунку 86 законопроєктів. В тому числі про проведення місцевих виборів на Донбасі (окрім ТОТ), про відновлення переліку об'єктів держвласності, які не підлягають приватизації, про підвищення зарплат і пенсій шахтарям.

Олександр Ковальов
Ще більш відповідальним щодо присутності у сесійній залі був Олександр Ковальов. Пропустив 6 сесій. Проте законодавчими ініціативами, у порівнянні з колегами з Донеччини, не відзначився. Був співавтором 10 законопроєктів, серед яких і внесення до Кримінального кодексу статті "Вандалізм", яка вважає злочином малювання графіті. А особисто від себе 5 грудня подав депутатський запит Президенту України щодо ситуації яка склалась в Управлінні державної охорони (цей запит на сайті Верховної ради вказаний у розділі законотворчість). Він вважає, що представники УДО зловживають становищем, використовують зброю проти цивільних та пов'язані з прослуховуванням високопосадовців.

Сергій Магера
І найдисциплінованішим виявися Сергій Магера, який пропустив тільки 3 сесії. Співавтор 9 законотворчих ініціатив. Серед них — проєкт "Закону України "Про паспорт громадянина України у формі книжечки", який пропонує видачу таких паспортів на рівні з ID-картками. У пояснювальній записці йдеться, що деякі українці з релігійних переконань не хочуть отримувати паспорт-карту з електронним носієм.

Муса Магомедов
Муса Магомедов був присутній на 78 сесіях. На його рахунку 10 спільних законопроєктів. Вони стосуються допомоги різним верствам населення у зв'язку з поширенням коронавірусної інфекції та перших виборів у громадах Донбасу.

Максим Єфімов
Максим Єфімов цьогоріч "прогуляв" 23 сесії, але був співавтором 18 законопроєктів. Зокрема, це проєкт закону про меценацтво у фізичній культурі і спорті, а також митні та податкові пільги для таких меценатів.

Юрій Солод
Юрій Солод відвідав менше сесій, ніж пропустив: 38 та 51 відповідно. Але долучився до створення 142 законопроєктів — він найпродуктивніший за цим показником нардеп Донеччини. Зокрема, разом з Наталією Королевською пропонував винести питання про ринок землі на всеукраїнський референдум.

Руслан Требушкін
Руслан Требушкін відвідав 62 сесії, пропустив 25. У 2020 році був автором та співавтором 16 законопроєктів. Вони стосувалися змін до податкового кодексу, виплати боргів шахтарям, звільнення Артема Ситника з посади Директора Національного антикорупційного бюро України.16 грудня 2020 року склав депутатські повноваження.

Євген Яковенко
На 69 пленарних засіданнях зареєструвався Євген Яковенко. І він був співавтором лише одного "Проєкту Закону про внесення змін до деяких законодавчих актів щодо забезпечення рівних можливостей матері та батька на догляд за дитиною". Його ухвалили у першому читанні.

Дмитро Лубінець
На одне засідання менше відвідав Дмитро Лубінець. Він долучився до створення 72 законопроєктів. Серед них і "Проект Закону про відновлення дії окремих положень Закону України "Про запобігання корупції" та Кримінального кодексу України". Йдеться про норми, які скасував Конституційний суд.

Вадим Новинський
Вадим Новинський побував на 58 сесіях. Доклав руку до 10 законопроєктів. 2 з них — про звільнення голови НАБУ Артема Ситника і міністра культури, молоді та спорту Володимира Бородянського.

Володимир Мороз
Володимир Мороз зареєструвався на 74 сесіях. Співавтор 60 законопроєктів. Серед них "Проєкт Постанови про відзначення 75-ї річниці Перемоги у Великій Вітчизняній війні 1941-1945 років".
"Вбивство" антикорупційної реформи
Однією з найгучніших новин року стало рішення Конституційного суду про скасування електронного декларування чиновників. Причетні до цього і нардепи з Донеччини. У серпні 47 народних депутатів звернулися до Конституційного суду, аби той перевірив, чи відповідають Конституції України окремі статті кількох законів, які регламентують електронне декларування статків держслужбовців та повноваження Національного агентства з питань запобігання корупції. 27 жовтня суд їхні вимоги задовольнив та заборонив НАЗК перевіряти і оприлюднювати декларації посадовців. Антикорупційну реформу фактично заморозили, роботу НАЗК — заблокували. Це викликало протести, обурення міжнародної спільноти, а Міжнародний валютний фонд призупинив співпрацю з владою України.

Серед обранців, які звернулися до КСУ, 5 нардепів Донеччини. Усі депутати члени партії "Опозиційна платформа — за життя". Це Руслан Требушкін (округ №50), Федір Христенко (округ №46), Юрій Солод (округ №47), Валерій Гнатенко (округ №49) та Володимир Мороз (округ №59).
Церква від СOVID-19 та син-юний мільйонер
У 2020 році нардепи з Донеччини ставали фігурантами розслідувань та дивували заявами.

Так, статками Федора Христенко цьогоріч зацікавилось НАЗК. Він, ймовірно, не задекларував 1 млн дол витрат на святкування дня народження своєї дружини. До Національної агенції з запобігання корупції звернувся Центр протидії корупції. У ЗМІ з'явились записи з приватної вечірки, які виклала сама дружина нардепа та деякі її гості в Instagram. На відео видно, що якесь свято було у найдорожчому готелі Москви Four Seasons Hotel Moscow з видом на Кремль. Там виступили Микола Басков, Філіп Кіркоров, Григорій Лепс, Артур Пірожков, "Руки вверх", Поліна Гагаріна та ще багато артистів. НАЗК мало перевірити, чи повідомляв Христенко про такі витрати та чи були вони.
До речі, прихильником Лепса виявився і мільйонер Максим Єфімов. За інформацією ЗМІ, саме цей співак виступав на різдвяній вечірці у Куршавелі, де помітили нардепа. Захід називався "Російське Різдво" і організовували її для російських олігархів. Єфімов з компанією зайняв столик біля сцени, де місце коштує було майже 10 тисяч доларів.

Скромнішими витратами, але не своїх, а державних коштів, відзначився Євген Яковенко. За двотижневу оренду житла в Києві отримав 70 тисяч гривень компенсації. Для порівняння, його колеги витрачали на місячну оренду втричі менші суми. А його помічниця Наталя Ларіончева стала депутаткою Української міської ради (Київська область), отримавши 0 голосів виборців.

Проти Вадима Новинського у вересні 2020 року генеральний прокурор Ірина Венедиктова відкрила кримінальне провадження. Про це йдеться у відповіді Офісу генпрокурора на запит РБК-Україна. Заяву з проханням відкрити справу проти Новинського подало ТОВ "Гратант", яке стверджує, що депутат Ради протиправно заволодів майном мережі супермаркетів "Амстор", в тому числі заставним і іпотечним майном "Укрексімбанку". Раніше в Генеральній прокуратурі також розслідували справу стосовно Вадима Новинського, який міг бути причетний до незаконного позбавлення волі митрополита Олександра Драбинка. При цьому Новинський у справі проходив як свідок, а влітку 2019 року справу закрили.

Також Новинський відомий своєю набожністю. Він навіть заявляв, що коронавірусна інфекція у церкві не передаються. Щоправда, і сам перехворів на COVID-19.

Ці всі коронавіруси там десь, а де благодать Божа діє, вони просто там не можуть передаватися
Вадим Новинський
Додамо, що цьогоріч один з Донецьких нардепів повернувся в рідний регіон. Руслан Требушкін балотувався на посаду мера Покровська та переміг (цю посаду він обіймав і до свого депутатства). У грудні він написав заяву про складання депутатських повноважень. За даними порталу "Слово і діло" Требушкін не виконав понад 10 обіцянок зі своєї передвиборчої програми. Він обіцяв залучати донорські гроші на ремонт доріг, проводити ремонти та поліпшення матеріально-технічної бази мережі лікарень, амбулаторій, ФАПів за рахунок субвенції. Не виконав Требушкін і програмну обіцянку, що медичну страховку для дітей, малозабезпечених, пенсіонерів і бюджетників оплачуватиме держава. Провалив він й обіцянки створити індустріальні парки, організувати вільну економічну зону на Донбасі, надавати всебічну підтримку ветеранам і соціально незахищеним громадянам.

До того ж за інформацією журналістів проєкту "Схеми" Руслан Требушкін задекларував безоплатне користування офісом на 62 квадратних метри у бізнес-центрі, пов'язаному з Коломойським.




Юрій Солод у 2020 році прославився завдяки своєму синові Ростиславу. 19-річний парубок став наймолодшим депутатом Краматорської міської ради. До того ж, згідно з декларацією, з 14-річного віку хлопець має 185 тисяч одиниць криптовалюти. У 2015 році її купили за 1,6 мільйона гривень. Але, за даними ЗМІ, через зростання курсу зараз ця криптовалюта коштує 23 мільйони доларів.

Змін захотів і ще один нардеп — Валерій Гнатенко. Ще на початку року він заповнив декларацію на посаду судді Конституційного суду. Як пише сайт "Дружківка на долонях", відзначився Гнатенко і піаром за бюджетні гроші: продуктові набори, які купили коштом міського бюджету, роздавали "за ініціативою" народного обранця. А також він публічно закликав українську владу купувати російську вакцину від коронавірусної інфекції, яка не пройшла всі необхідні випробування.
Віктор Медведчук показав дуже хороший приклад, як потрібно владі домовлятися у вирішенні проблем, які виникають в нашій країні. Якщо це не відбудеться з боку сьогоднішньої влади, це буде злочин проти народу України. Ми бачимо цифри, статистика жахлива, 68 млн хворих у світі, до мільйона наближається вже Україна і до 15 тис. смертей. Якщо не відреагувати на ту пропозицію, на ту руку допомоги, яка сьогодні пропонується Україні, це потрібно вже створювати групу, комісію з розслідування бездіяльності влади
Валерій Гнатенко
Дискусійну заяву зробив і нардеп Дмитро Лубінець. Він сказав, що на Донбасі треба відкрити аеропорт.

"По Донецькій і Луганській області немає жодного аеропорту, і постійно піднімається питання — його потрібно відкрити. Повірте, привезти інвестора, коли ти його привозиш в Запоріжжя або Харків, а потім везеш кілька годин в Донецьку або Луганську область — це не сприяє розвитку", — вважає Лубінець.

Нагадаємо, в 2019 році високопосадовці повернулися до заяв, що невдовзі в Донецькій області може з'явитись працюючий аеропорт. В мінінфраструктури тоді заявляли, що авіасполучення з Донеччиною з'явиться у 2019 або 2020 році.

Але вже ближче до кінця року від ідеї відмовилися, бо залишилася загроза збиття літаків. Цього остерігаються з часу збиття мирного MH17.
Якими статками здивували народні обранці з Донеччини
Коли нардепи звітують про свої статки, в їхніх деклараціях можна побачити чимало цікавого. Наприклад, Федір Христенко, поряд з елітним автопарком (Mercedes-Benz S 560 2017 року випуску, Porsche Cayenne, Bentley Continental GT, Audi A8 2018 року випуску та Range Rover і BMW M760li 2019 року випуску.), фірмовими годинниками, прикрасами і колекцією скульптур, декларує комору у Росії, яка належить його дружині. А готівкою родина зберігає 6,7 млн гривень, 576 тисяч євро та 3,6 млн доларів в сейфах.
Не відстає і Вадим Новинський. У нього є нерухомість в Росії та Україні, колекція ікон, картин, антикваріату (наприклад, наперсний хрест 17-го сторіччя). Їздить народний обранець на авто Mercedes-Benz за 2,8 мільйона гривень, одне з авто дружини — також Mercedes за 4,6 мільйона, а її Land Rover коштує всі 5 мільйонів. І це лише невелика частина автопарку родини. Тільки готівкою Новинський зберігає 1,5 мільйони доларів, 500 тисяч євро та 3,6 мільйона гривень.

Може похизуватися дорогими автівками і Євген Яковенко. Він хоч і балотувався від округу на Донеччині, але купив нерухомість у Дніпрі. Має два автомобілі Lexus загальною вартістю понад 7 мільйонів гривень, а ще Mersedes-Benz та Audi. Готівкою зберігає 1,9 мільйона гривень, 830 тисяч євро і 950 тисяч доларів.

Муса Магомедов декларує нерухомість у Києві, Донецьку та Криму (її купив до 2014 року), декілька квартир та стоянку для судна в Запоріжжі. Є в декларації і сам катер за 470 тисяч гривень, елітні годинники та автівки — наприклад, Porsche Cayenne за майже 2,8 мільйона гривень.
Один з нйзаможніших українських нардепів — Максим Єфімов. Його статки оцінили у 756 мільйонів гривень. Багатший за нього у Раді тільки Порошенко. Наприклад, крім довгого списку нерухомості в Україні він декларує квартиру у Великобританії, у дружини серед іншого є сережки за 628 тисяч гривень, а сам обранець має елітний автопарк та гідроцикл. До того ж може собі дозволити давати у борг по кілька мільйонів гривень. А готівкою зберігає 18 мільйонів 625 тисяч тільки у національній валюті. Серед іншого в декларації вказана і будівля телятника.


У Руслана Требушкіна дружина може похизуватись коштовними дорогоцінностями, також вона декларує кіоск вартістю майже 2,8 мільйона гривень. В самого ж нардепа із заощаджень менш як 100 тисяч гривень.

Скромніше виглядає декларація Валерія Гнатенка. Він вказав житловий будинок у Лимані та два — у Дружківці (один 400 та два по 438 квадратних метрів), авто чи інші цінності не вказані. На банківських рахунках зберігає 260 тисяч гривень. Ще 412 тисяч є у дружини.

У Володимира Мороза, згідно з декларацією, також немає авто. Але є земельна ділянка на Закарпатті та 400 тисяч гривень готівкою.

Немає автомобілів у власності також у Юрія Солода. Чоловік Наталії Королевської декларує Mеrcedes i Land Rover, але тільки з правом користування. Однак має готівкою півмільйона доларів та 630 тисяч євро.
А ось Сергій Магера цьогоріч придбав автомобіль Volkswagen Touareg 2019 року за 1,6 мільйона гривень. А за тиждень майже за півмільйона продав авто — яке, в декларації не вказано, але раніше нардеп звітував про свій Volkswagen Touareg 2012 року випуску. Хоча таку коштовну іномарку Сергій Магера може собі дозволити і нічого не продаючи. Бо має на рахунку у банку майже 23 мільйони гривень.

Полюбляє люксові авто і Олександр Ковальов. Їздить на іномарці Toyota за 2,5 мільйони гривень. Декларує золоті годинники. Зберігає готівкою 250 тисяч гривень, 10 тисяч доларів та 5 тисяч євро. Однак має чималу позику — 7,8 мільйона гривень.

Дмитро Лубінець окрім іномарки Lexus декларує 3 вантажівки. Готівкою зберігає майже 1,4 мільйона гривень, має нерухомість та земельні ділянки у Волновасі.

189
Поділитись публікацією
Читайте нас в Telegram DONрегіон
Підписуйтесь на наш Instagram Вільне радіо

Цей матеріал опубліковано за підтримки Європейського фонду за демократію (EED). Його зміст не обов’язково відображає офіційну позицію EED. Інформація чи погляди, висловлені у цьому матеріалі, є виключною відповідальністю його авторів.


Спонсор