І травма не змусила залишити поле. Фермер з Гранітного після підриву на міні знову обробляє землю (відео)

Наталя Жукова
2020-08-05 13:45

image
Скрін-шот з відео

Олександр Небера з прифронтового Гранітного у 2018 році прибирав поле та наїхав на міну. Травми виявилися серйозними — довелося ампутувати ногу нижче коліна. Та чоловік з родиною залишився поряд з війною і продовжує працювати там. 

 

Історію Олександра розповіла гуманітарна місія “Проліска” в документальному фільмі “Хліб дорогою ціною”. 

49-річний Олександр Небера всю війну залишається жити в рідному Гранітному. Зараз цей населений пункт знаходиться прямо на лінії розмежування. Написи “Міни” все ближче і ближче до подвір’я чоловіка. 

“Наш мікрорайон дуже сильно постраждав. Більша частина площ — нікуди не можна заїжджати: снаряди скрізь лежать. Я наприклад боюся за свою дитину. Раніше ми бігали скрізь. Зараз я йому наказую: від двору нікуди, ось тільки дорога, ніяких балок, дальше — зась. Що поробиш? Вони набивають таблички “Заміновано”. Скоро вже, мабуть, під самий двір будуть ті таблички….”, — розповідає Олександр.

 

мінна небезпека Гранітне Донбас
Таблички про мінну небезпеку в Гранітному. Скрін-шот з фільму

 

Попереджають про небезпеку в цьому районі не просто так. Сам чоловік 2 роки тому підірвався на міні, коли збирав зерно у власному полі. 

трактор підірвався на вибухівці Донбас
Трактор, на якому підірвався Олександр Небера, липень 2018. Фото: Національна поліція

 

Постраждалого госпіталізували до Маріуполя, потім в Дніпро, але врятувати ногу не вдалося. Після ампутації він ходить з протезом.

Тепер Олександр заборонив синові ходити по стежках навколо села. 

“Не я тут перший такий — я п’ятий за рахунком. Тільки я живий залишився…”,  — каже Олександр Небера.

В нових умовах чоловік привчився жити з “ногою”, яка важить 30% від ваги його власного тіла. Вже так продовжив обробляти землю на тракторі та поратися вдома по господарству. І шукає нові можливості. Так отримав нову “ногу” — німецький протез за 12 тисяч доларів. Подарувала такий гуманітарна місія “Проліска” в рамках проєкту “Допомога особам, що постраждали від мін та вибухонебезпечних залишків війни”

Олександр Небера протез ноги Ottobock
Олександр пробує ходити на новому протезі. Фото: гуманітарна місія “Проліска”

 

Новий протез — набагато легший, “як стакан води у порівнянні з відром води”. Чоловіку зручно рухатися навіть по піску.  

Для довідки:
Проєкт “Допомога особам, що постраждали від мін та вибухонебезпечних залишків війни” запустили наприкінці липня 2019 року громадська організація “Проліска” спільно з МінТОТ та за фінансової підтримки Уряду Швейцарії. Допомагають цивільним людям, які підірвалися на мінах або чомусь іншому і в результаті отримали поранення та контузії. Постраждалим допомагають оплатою реабілітаційних засобів та ліків, послуг медичної, фізичної та психологічної реабілітації. Також можуть підтримати професійну перекваліфікацію постраждалої людини та інші заходи, які допоможуть людині відновитися і компенсувати порушені або втрачені функції організму. Станом на початок серпня в рамках цього проєкту допомогу отримали 12 людей з Донбасу.
   

“Цей протез дозволяє не просто ходити, а й бігати (щоправда, підтюпцем), заходити в воду та не боятися, що щось зіпсується, рухатися нерівною поверхнею”, — каже протезист фірми-представника Ottobock у Києві Євген Єгорченко.     

Тепер працювати Олександру буде простіше. Адже їхати з Гранітного він не планує. 

Олександр Небера з протезом на тракторі
Олександр Небера на тракторі, літо 2020. Скрін-шот фільму

 

“Коли вивернув у цьому році 2 снаряди, трішки серце “йокнуло”… Коли про це думаєш — страшно. Ось на цьому полі міни є поблизу стовпа й ось тут десь є міна, військові сказали, але їх так ніхто й не прибирав… Що зробиш, цю роботу комусь робити треба. Як кажуть, хто як не ми”, — каже Олександр. 

Нагадаємо, території Донбасу вважаються найбільш замінованими місцями не тільки в Україні, але й у світі. Через війну на Сході у Донецькій та Луганській областях — незлічена кількість вибухонебезпечних предметів. За останніми даними управління Верховного комісара ООН з прав людини (УВКПЛ ООН) від початку бойових дій на Донбасі на мінах та інших вибухових пристроях підірвалися 329 цивільних мешканців. За даними організації з гуманітарного розмінування HALO Trust, найбільш забруднені мінами райони Донеччини є Бахмутський, Волноваський, Мар’їнський, Ясинуватський райони, а також міста Авдіївка та Маріуполь.

Читайте також:

Якщо ви знайшли помилку, будь ласка, виділіть фрагмент тексту та натисніть Ctrl+Enter.

Поділитись публікацією

Ця публікація створена за підтримки Європейського Фонду за Демократію (EED). Зміст публікації не обов'язково відображає думку EED і є предметом виключної відповідальності авторів


Спонсор

Останні новини

Повідомити про помилку

Текст, який буде надіслано нашим редакторам: