Близькі бої, втрата рідних та постійне очікування “прильотів” суттєво вплинули на психологічний стан мільйонів українців. Як людина може реагувати на стресові ситуації, яка може бути психологічна допомога під час війни та що зробити, щоб заспокоїти близьких — ми розпитали у психологині.
Порадами з журналістами Вільного радіо поділилася психологиня громадської організації “Fight For Right” Вікторія Чернова.
“Війна є фоновим аспектом, який дуже сильно впливає на людину. Саме на нього накладаються переживання чи стреси. Наприклад, втрата рідних, погіршення фізичного стану — ці події можуть спрацювати фоном. Якщо, наприклад, говоримо про вибухи, руйнування та інші страшні події, які відбуваються безпосередньо поруч з людиною, то це вже окремий стресовий фактор”, — розповідає психологиня.
Реакція людини в такі моменти може бути різною: ступор, нервове тремтіння, істерика, агресія, надмірне збудження, панічна атака. Кожну з них детальніше розберемо нижче.
Коли людина перебуває в будь-якому з таких станів, важливо надати їй першу психологічну допомогу, зазначає фахівчиня. Водночас необхідно пам’ятати про її особистий простір: людина може злякатися, якщо до неї наближається незнайомець.
Щоб допомогти, а не нашкодити ще більше, дотримуйтесь таких правил:
Важливо також враховувати, хто саме потребує допомоги — чоловік чи жінка, наголошує психологиня.
“Інколи буває й таке: чоловік підходить до жінки, щоб допомогти, а вона це сприймає як загрозу. Ніхто ж не знає її передісторію. Можливо, в неї були конфлікти з чоловіками або вона постраждала від домашнього насильства. Якщо так, тоді краще, щоб першу психологічну допомогу жінці надавала жінка”, — пояснює Вікторія Чернова.
Особливої уваги вимагає також допомога дітям:
Як саме людина відреагує на ту чи іншу стресову подію, вгадати неможливо, зазначає психологиня — все залежить від психіки людини.
“Ми ніколи не знаємо, на що саме людина так сильно зреагує. Але, на щастя, такі реакції досить характерні й показові. Ми можемо з перших секунд зрозуміти, що саме відбувається з цією людиною, і зорієнтуватися, як їй допомогти”, — каже Вікторія Чернова.
Розберімо, як діяти при різних варіантах реакції на стресові події.
Під час ступору людина завмирає в одній позі. Вона не може самостійно рухатися й виконувати будь-які дії.
Перша допомога людині у стані ступору залежить від обставин, в яких ви перебуваєте.
1-й варіант: коли ви в безпечному місці, наприклад у бомбосховищі, і у вас є час допомогти людині:
На це може знадобитися від 2 до 10 хвилин. Також ви просто можете злегка розтерти її долоні.
2-й варіант: коли ситуація потребує термінових дій (наприклад, сталася пожежа), і це місце потрібно терміново покинути:
Чим гучніше і різкіше ви це зробите, тим швидше людина вийде зі стану ступору.
Під час панічної атаки людина відчуває дуже сильний страх. Вона не може нормально дихати, у неї калатає серце, а в голові крутиться нав’язлива думка, що вона от-от загине.
“Якщо у вас панічна атака, важливо пам’ятати — від цього стану померти неможливо. Якщо панічна атака у людини, що поряд з вами, їй також слід про це нагадати. Адже організм людини не має функції самознищення, як у робота”, — пояснює психологиня.
Під час панічної атаки не можна:
Щоб вийти зі стану паніки й заспокоїтися, треба скласти долоні, наче збираєшся вичерпувати воду, і прикласти їх до обличчя. Так в організм потраплятиме менше кисню, і людина не зможе надривно дихати та плакати.
Ці дії краще виконувати самостійно. Якщо людина не може зробити це сама, допоможіть їй. При цьому необхідно обробити руки хоча б серветками без різкого запаху.
Також важливо допомогти людині “заземлитися”, тобто відчути своє тіло:
Від звичайного плачу вона відрізняється надмірним виплеском енергії та невгамовністю.
Першу психологічну допомогу при істериці треба надавати в безпечних умовах. Поруч не має бути предметів, які можуть травмувати людину.
Правила першої допомоги при істериці:
Після істерики настає сильне виснаження. Щоб допомогти людині в такому стані:
Негативний стан людини, під час якого вона може завдати фізичних чи психологічних травм людям навколо й навіть собі.
Людину в стані агресії потрібно зупинити. Однак при цьому не можна:
Зупинити людину в сильному агресивному стані допоможуть ці кілька кроків:
Наступним етапом психологічної допомоги при агресії будуть такі дії:
Людина у стані надмірного збудження, як і під час агресії, може завдати шкоди як собі, так й іншим. Тому й перша психологічна допомога при надмірному збудженні буде такою ж.
“Щоб позбутися нервового збудження, людина обов’язково повинна втомитися. Рухатися, виконувати фізичні вправи, проводити легкі руханки. Все це також допоможе вивільнити негативні емоції з організму людини. Крім того, їй потрібно пояснити: вона — в безпеці”, — додає психологиня.
Стан нервового тремтіння виникає при сильному нервовому перенавантаженні. Воно з’являється раптово — одразу після сильного стресу або через деякий час, і може тривати до кількох годин. Найчастіше тремтять лише кінцівки, іноді — усе тіло.
Під час нервового тремтіння не можна:
В такому стані треба дати енергії повний вихід.
Правила першої допомоги при нервовому тремтінні:
Дієвим засобом, щоб зняти нервову напругу, є різні вправи. Одна з них — “Метелик”. Вона прийшла до нас від в’єтнамських військових. Її виконують для заспокоєння при сильному нервуванні та частому серцебитті, каже фахівчиня.
Ще одна вправа, яку можна непомітно робити в будь-якому місці — “Таємний таппінг”, тобто постукування пальцями.
Відволіктись від панічних думок та зібратися допомагають розумові навантаження. Наприклад, можна щось порахувати
“Потрібно рахувати від одного до ста семірками. Тобто 7, 14, 21 тощо. Якщо у вас все добре з математикою, то краще віднімати семірки від ста: 100, 93, 86 і так далі”, — пояснює фахівчиня.
“Будь-яка реакція на стрес є нормальною для людини. Однак ви можете їй нашкодити, якщо в будь-якому її стресовому стані скажете: “Твоя реакція ненормальна. Так не можна. Треба зібратися”. Тож будьте до таких людей максимально чуйними. Ви повинні говорити: “Все добре. Ти маєш право так реагувати на стресові події”, — наголошує психологиня Вікторія Чернова.
Психологи громадської організації “Fight For Right” готові прийти на допомогу людям, які потребують психологічної допомоги.
Для цього треба звернутися на “гарячу лінію” організації за телефоном: 0-800-30-66-33.
Також люди, які постраждали від війни, можуть звернутися на гарячу лінію безоплатної психологічної допомоги, яку 1 червня запустила Національна психологічна асоціація.
Телефон гарячої лінії: 0-800-100-102. Вона працює з 10:00 до 20:00 щодня, без вихідних.
* * *
Нагадаємо, раніше Вільне радіо писало, як подолати психологічну травму, яку людина отримала в умовах війни. Психологиня гуманітарної місії “Проліска” роз’яснила, чому важливо вчасно отримати психологічну підтримку та допомогу, хто, як та на яких етапах надає її, чому необхідно піклуватися про себе і як це робити.
Читайте також: