Для переселенців з Часового Яру та прилеглих сіл Калинівки, Григорівки та Богданівки працює лише один офіційний гуманітарний хаб, розташований у Києві. Також можна звернутись у районні хаби та подати заявку у вайбер-спільноти від військової адміністрації. У них повідомляють про час і місце видачі гуманітарної допомоги й зустрічей у містах, де живе найбільше переселенців. Розповідаємо про всі можливості для отримання гуманітарної допомоги для ВПО з Часовоярської громади.
Про гуманітарну допомогу журналісти Вільного радіо поговорили з очільником Часовоярської міської ВА Сергієм Чаусом.
У столиці посадовці з Часового Яру підготували приміщення, де надають різноманітну допомогу вимушеним переселенцям з громади.
Адреса: вул. Бажова, 9А.
Графік роботи: вівторок, четвер 10:00 — 15:00, неділя 12:00 — 16:00.
Телефон: (050) 598-71-96.
“Офіційно у нас один хаб [у Києві]. Ми там винаймаємо приміщення, і там працюють мої люди (представники Часовоярської міської адміністрації, — ред.) ”, — говорить Сергій Чаус.
У столиці кожному заявнику намагаються видавати один продуктовий набір на місяць та один гігієнічний набір раз на два місяці. Охочі можуть підібрати собі одяг — не новий, але у гарному стані. Також тут надають психологічну підтримку та юридичні консультації. Слідкувати за роботою часовоярського хабу в Києві можна на його фейсбук-сторінці.
Проте отримати допомогу люди з Часового Яру та прилеглих сіл можуть не лише в Києві.
“У нас ще є хаб у Харкові. Там, де ми співпрацюємо з нашими давніми друзями-волонтерами. Вони надають нам приміщення та допомагають з гуманітарною допомогою. Однак офіційно хаб постійно не працює, бо у мене там просто немає людей. Тому працюємо через волонтерів”, — пояснює очільник Часовоярської ВА.
Адреси місць зборів та видачі гуманітарної допомоги посадовець не називає з міркувань безпеки.
“По Харкову адресу я кажу тільки людям, які мешкають саме у Харкові або у Харківській області. Я сподіваюсь, що ви розумієте, чому так. Бо наші вороги саме по пунктах роздачі гуманітарної допомоги спеціально стріляють, щоб страждали цивільні люди”, — пояснює співрозмовник.
Крім того, час від часу для переселенців із громади влаштовують зустрічі та роздачі допомоги у Кременчуці Полтавської області.
“Там у нас теж є наші друзі-волонтери. Ми познайомилися ще на початку [відкритої] війни. У 2023 році ми приїжджали туди, надавали людям гуманітарну допомогу та вперше використовували приміщення. Тепер волонтерський рух надає нам приміщення, і ми там надаємо гуманітарну допомогу. Вони допомагають нам із самою допомогою, розвантажують, і ще там не далеко живе наш спеціаліст, яка займається паперовою роботою та веде групи [у соцмережах]”, — додає Сергій Чаус.
Також мешканці Часового Яру можуть звертатися по допомогу у хаби підтримки Бахмутського району.
“Крім цього, у нас є головні наші районні хаби, Бахмутського району. Це Дніпро, Кривий Ріг, Київ та Вінниця. Там працюють і наші люди теж, але ми не позиціонуємо їх (хаби, — ред.) як власні. Звичайно, це саме районні, але вони спільні”, — зазначає очільник Часовоярської ВА.
Адреси та номери телефонів хабів “Бахмутський район єднає” наступні:
Телефон: (099) 137-50-22;
Телефон: (066) 771-58-48;
Телефон: (099) 137-51-75;
Телефон: (099) 137-51-19.
Жителі Часового Яру та прилеглих сіл потребують допомоги й в інших населених пунктах. Однак для створення хабів хоча б у великих містах країни у громади немає коштів. Тому посадовці вигадали інший вихід: координуватися через чати у месенджері.
“У нас близько десятка груп у вайбері. Багато людей, які виїхали з міста, — це саме літні люди. На жаль, вони користуються тільки вайбером. У них немає ні телеграма, ні вотсапа”, — пояснює посадовець.
У вайбер-групах переселенцям повідомляють, де та коли можна буде отримати допомогу від громади.
“Є групи в Одесі, Дніпрі. Ще у нас у регіоні є: Костянтинівка, Краматорськ, Слов’янськ, Покровськ та інші [міста]. Як це виглядає? Ми під’їжджаємо [у місце, про яке попереджають у групі] та з автівки видаємо “гуманітарку”, — говорить співрозмовник.
Коли неможливо приїхати на авто, гуманітарну допомогу можуть відправити поштою.
Для захисту переселенців від шахраїв та російських провокаторів посадовці вирішили не робити групи у вайбері відкритими.
“На жаль, дуже багато людей, які долучаються до групи, пишуть туди різну спам-інформацію, яка може бути небезпечна”, — уточнює Сергій Чаус.
Тож долучитися до вайбер-групи можна лише через посадовців.
“У нас створена гугл-форма. Вона єдина та постійно коригується. Люди заповнюють цю форму, та людина, яка відповідає за групу, потім їх запрошує за номером телефона, які люди залишають у формі”, — пояснює посадовець.
Переселенці з Часового Яру та прилеглих Калинівки, Григорівки та Богданівки можуть заповнити заявку на вступ у вайбер-групу за посиланням.
З питаннями щодо заповнення форми можна звернутися на електронну пошту: [email protected] або за телефоном: +38(066)398-82-57. Номер працює з понеділка по п’ятницю з 9:00 до 17:00. Крім ваших особистих даних та місця проживання, слід буде вказати дані з довідки ВПО. Якщо за деякий час ви зміните місце проживання, форму буде потрібно заповнити ще раз.
Наразі вайбер-групи є для таких населених пунктів: Київ, Харків, Кременчук, Краматорськ, Кривій Ріг, Покровськ, Мирноград, Родинське, Білецьке, Дружківка, Костянтинівка, Одеса та Павлоград. Це перелік на момент публікації матеріалу, надалі таких груп може стати більше.
За словами мера Часового Яру, через наслідки повномасштабного вторгнення у громади немає грошей на фінансування продуктових та гігієнічних наборів.
“Зараз дуже багато [благодійних] організацій, у яких ми отримуємо гуманітарну допомогу для наших мешканців. Коли ми будемо знати, на що розраховувати, то будемо сповіщати громадян через вайбер-групи”, — говорить Сергій Чаус.
Нагадаємо, у міській військовій адміністрації спростували розповсюджені в інтернеті чутки про заборону відвідування Часового Яру журналістами та волонтерами.
Цей матеріал опубліковано за підтримки Європейського фонду за демократію (EED). Його зміст не обов’язково відображає офіційну позицію EED. Інформація чи погляди, висловлені у цьому матеріалі, є виключною відповідальністю його авторів.