Як зігріти дитину під час блекауту: поради лікаря
Через масовані атаки росіян усі регіони України потерпають від перебоїв зі світлом. Тож там, де немає опалення, не завжди можна увімкнути електричні обігрівачі. Розповідаємо, як зігрівати та вдягати дітей, щоб вони не застудилися, та чого точно не варто робити, аби не нашкодити їхньому здоров’ю.
Які умови створити дітям, аби вони легше перенесли холоди, журналістам Вільного радіо розповів лікар-педіатр Денис Бойчук.
Комфортна і для дорослих, і для дітей температура повітря — від 18 до 21 °C. “Утеплюватись” варто, якщо термометр у вашій оселі показує менш ніж 18 градусів тепла. Втім, слід орієнтуватись і на власні відчуття.
“Але, якщо говорити об’єктивно, то ми звикли до температури 20-21 градус, і 18 ми нерідко відчуваємо як холод. Загалом умови зовнішнього мікроклімату, зокрема температура, вологість — адаптивні, і людина звикає. І так само як дорослий, маленький організм, який тільки народився, теж звикає до різних умов середовища. Тобто 18-21 градус — це основа, але трошки може варіюватися в залежності від звикань дитини та сім’ї”, — пояснює лікар-педіатр Денис Бойчук.
Нормальна температура тіла у дітей коливається в середньому від 36,1 до 37,2 градуса. Вдягати дітей слід відповідно до умов, у яких вони перебувають. І якщо найменші ще не можуть сказати, холодно їм чи спекотно, батьки мають орієнтуватися на власні відчуття.
“Якщо ви ходите вдома в легкому одязі, наприклад, в шортах і футболці, то, відповідно, і дитина буде так само відчувати цю температуру зовнішнього середовища. Усі бояться холоду для дитини, але більш критичним насправді є перегрів. І ви легко зможете її перегріти, якщо будете вдягати її в декілька шарів у квартирі з опаленням. Центр терморегуляції у дітей ще не зовсім зрілий, і вони дуже легко перегріваються”, — розповідає лікар.
Симптоми перегріву дитини:
- відчуття надмірного тепла на дотик
- почервоніння шкіри
- пришвидшене серцебиття
- лихоманка
- млявість
- у дитини з’являється розгубленість, вона погано реагує на дорослого
- можлива блювота
- пітниця
Грамотне загартовування та зниження зовнішньої температури може сприятливо впливати на дитину, підвищити її витривалість до холоду і стійкість організму до переохолодження.
Як вдягати дитину в холоди
Одяг на зиму для дітей варто обирати з натуральних тканин. Кількість синтетики потрібно знизити або за можливості взагалі від неї відмовитись.
Педіатр розповідає: сенсу кутати дитину в декілька шарів одягу немає, так само як і одягати по кілька пар шкарпеток.
“Це неправильна тактика тому, що коли ви занадто туго одягаєте дитину, відбувається перетискання судин і порушення кровопостачання кінцівок. І, відповідно, ці частини тіла стають ще прохолоднішими, бо тік крові там уповільнюється”, — пояснює Денис Бойчук.
Шапочки для найменших дітей у приміщенні лікар радить одягати лише тоді, якщо кімната не опалюється.
Ще один хороший спосіб зігрітися — пити багато теплої рідини, ближче до гарячої. Наприклад, воду з лимоном у термосі. Термос варто брати з собою і в укриття. Втім, дітям не рекомендовано вживати багато чаю, кави або какао, тому що там міститься кофеїн. Це спричинятиме додаткову активність і, як наслідок, виснаження дитини.
Руханка в укритті, аби зігрітися
Зігріти дитину можна і за допомогою фізичної активності. Це можуть бути руханки.
“Це варто робити лише в облаштованих бомбосховищах чи підвалах, які чисті, де немає великої кількості пилюки та цвілі. Якщо велика група дітей буде активно піднімати пил і контактувати між собою, то так вони зможуть збільшити ризик захворювань”, — розповідає Денис Бойчук.
Чим можна захворіти в укритті
При тривалому перебуванні у підвалах або бомбосховищах збільшується ризик передачі різних вірусних захворювань. Це може статися через підвищену вологість та тісніший контакт між людьми.
Сам факт переохолодження не є причиною розвитку захворювання у дітей, пояснює лікар-педіатр.
Важливо також за можливості максимально дотримуватись правил гігієни:
- не торкатись обличчя
- мити руки
- використовувати санітайзери
- чхати й кашляти у згин ліктя
- використовувати одноразові паперові хустинки
А ще — дбати про чистоту іграшок. Особливо, якщо ваша дитина бере їх з собою до сховища.
“Діти дуже люблять обмінюватись іграшками. Якщо вони змушені сидіти у сховищі, то, звичайно, захочуть погратись, як у садочку. Важливо за можливості періодично мити та обробляти іграшки, щоб на них не накопичувались віруси і бактерії. Якщо сховище — це постійне приміщення, куди доводиться часто спускатися, за можливості варто робити там часті прибирання“, — радить лікар.
Через цвіль у підвалах можуть розвиватись ускладнення на фоні вірусних інфекцій. Наприклад, пневмонія чи загострення алергії або інших хронічних захворювань.
Як лікувати застуду у дитини самостійно
Більшість респіраторних захворювань мають легкий перебіг, і для них потрібен лише контроль. За можливості варто проконсультуватися з лікарем онлайн чи телефоном. Але якщо немає зв’язку, треба орієнтуватися на стан дитини.
Як допомогти дитині, якщо немає зв’язку з лікарем:
- давати пити багато рідини. Вона зменшить симптоми інтоксикації та триматиме слизові оболонки зволоженими — віруси краще проникають через сухі слизові оболонки. А якщо у дитини підвищена температура, рідина сприятиме нормальній тепловіддачі з потом.
- можна не тільки пити, а й промивати носик — це допоможе вимити віруси фізично.
- контролювати температуру жарознижувальними препаратами.
Якщо дитині не стає краще, треба намагатися знайти лікаря.
Як зігріти дитину після переохолодження
Якщо дитина вже має симптоми переохолодження, її треба зігрівати повільно, каже лікар.
“Не ставте дитині зовнішні обігрівачі. Це не допоможе, а навпаки, може погіршити стан. Бо швидке зовнішнє обігрівання дасть розповсюдження холодної крові ближче до центральних органів”, — розповідає Денис Бойчук.
Також не потрібно робити масажі чи розтирати тіло дитини горілкою. Це може збільшити травматизацію судин, ушкодження шкіри та лише погіршить стан.
Алгоритм дій при переохолодженні:
- забрати зовнішнє джерело холоду. Якщо дитина була на морозі чи впала в ополонку, треба зняти мокрий одяг, перемістити дитину в тепле, бажано сухе приміщення;
- переодягнути дитину в сухий теплий вільний одяг;
- вкрити ковдрою, обов’язково звернути увагу на голову, бо через неї віддається багато тепла;
- прикласти щось тепле до центральних точок кровопостачання. Наприклад, покласти грілку, замотану в рушник, на область ближче до голови, шиї й тулуба або під пахву. Кров має нагріватися в організмі поступово, тому важливо починати з центру тіла;
- дати велику кількість теплої, бажано солодкої рідини, щоб забезпечити надходження поживних речовин. Можна також поступово давати білкову їжу або швидкі вуглеводи (цукор, варення, мед, шоколад);
- потім можна почати обережно піднімати й опускати кінцівки дитини, щоб вона не заснула.
Як зігріти дитину під час сну
Педіатр Денис Бойчук розповідає, що непродумане утеплення дитячих ліжечок може бути небезпечним.
“Якщо ми говоримо про дитячі ліжечка, то варто не забувати про синдром раптової смерті немовлят, тому безпека перш за все. Адекватний одяг є найкомфортнішим способом забезпечити тепло дитини. Не потрібно зовнішньо утеплювати ліжко подушками, покривалами. Бо це становить небезпеку: дитина може накритися й задихнутися”, — застерігає лікар.
Головні вимоги до ліжка — аби воно добре оглядалося, і батьки мали до нього швидкий доступ. Якщо ж в оселі сильно холодно, краще взяти дитину до себе в ліжко.
Що зібрати в дитячу аптечку
Головна різниця між дитячою і дорослою аптечкою — це форми випуску препаратів.
В аптечці мають бути:
- жарознижувальні та знеболювальні ліки та основі парацетамолу та ібупрофену;
- якщо у дитини є ризики розвитку алергічних реакцій, то мають бути протиалергічні засоби, якщо вже стикались з більш серйозними наслідками алергії (наприклад, анафілактичним шоком чи набряком Квінке), в аптечці обов’язково мають бути й гормональні засоби типу дексаметазону чи адреналіну;
- засоби для усунення зневоднення при проявах блювання, діареї;
- сорбенти, пробіотики;
- для дітей старшого віку можливі засоби від печії;
- сольові розчини, краплі в ніс відповідно до віку застосування;
- холодовий пакет при забоях і травмах;
- для обробки ран — бинт, вата, зовнішні антисептики типу октенісепту або бетадину;
- пластир бактерицидний;
- влітку — засоби від комах;
- універсальний фізрозчин для промивання;
- термометр;
- тонометр;
- ліки проти хронічних захворювань.
Хорошою профілактикою захворювань є повноцінне раціональне харчування та вакцинація.
“Не потрібно займатись самолікуванням. За можливості сконтактуйте з лікарем, оцінюйте свій стан, стан дитини, щоб не затягнути лікування, не використовуйте з першого дня антибактеріальну терапію, якщо на це немає показів. Не застосовуйте методи народної медицини на кшталт парення ніг, гірчичників, цибулевого соку в ніс — не займайтеся тортурами дитини“, — закликає лікар Денис Бойчук.
Нагадаємо, ми розповідали що найкраще зігріє у квартирі з поганим опаленням. А також — як правильно підготувати електроопалення у своїй оселі в умовах війни.
Читайте також:
- Як утеплити оселю та підготуватися самому до зими без опалення. Поради фахівця
- Які хвороби можуть очікувати мешканців Донеччини у холодних оселях взимку. Коментар фахівців
- Біль — в інстаграм. Що пережив хірург з Маріуполя, який тепер намагається боротись з ПТСР через історії (монолог)
- Як відволікти та розважити дитину в бомбосховищі (інструкція)
Цей матеріал створено у рамках проєкту «Термінова підтримка ЄС для громадянського суспільства», що впроваджується ІСАР Єднання за фінансової підтримки Європейського Союзу. Його зміст є виключною відповідальністю автора і не обов’язково відображає позицію Європейського Союзу.