Підтримати
які є пільги для військових з інвалідністю
На які пільги мають право військові з інвалідністю внаслідок війни. Фото: Вільне радіо

В Україні військові з інвалідністю мають право на низку пільг і грошову допомогу від держави. Розбираємось, як захиснику отримати статус особи з інвалідністю внаслідок війни та на які медичні, комунальні, житлові та інші пільги він може розраховувати. 

Що військовим потрібно для отримання статусу особи з інвалідністю внаслідок війни

В Україні інвалідність встановлює медико-соціальна експертна комісія (МСЕК). Тому військовий, який зазнав поранення внаслідок війни, має отримати направлення на МСЕК. Для цього пораненому бійцю необхідно звернутися до командира своєї військової частини. 

“Направлення на МСЕК також можна отримати в свого сімейного лікаря, але лікарі чомусь не дуже хочуть давати ці направлення. Багато військовослужбовців навіть не розуміють, що вони мають пройти МСЕК. На перший погляд — це очевидно. Але мені дуже часто телефонують і з’ясовується, що, на жаль, не всі військовослужбовці обізнані в цьому”, — розповідає Вільному радіо адвокатка Катерина Жегестовська. 

Під час воєнного стану МСЕК функціонує за принципом екстериторіальності, тобто пройти її можна в будь-якому регіоні. 

МСЕК у залежності від медичних показників після обстежень, пояснює адвокатка, надасть військовому групу інвалідності або ж довідку про відсотки втрати працездатності. Військових перевіряють на хвороби, з якими не беруть на службу.

на які пільги мають право військові з інвалідністю
Військовий на прийомі у лікаря. Ілюстративне фото: “АрміяInform”

 

“Коли хлопці проходять МСЕК, дуже часто чомусь забирають в них оригінали документів: виписок, довідок ВЛК. І якось так наполягають, що їм при оформленні групи інвалідності треба саме оригінали, а військовим кажуть робити нотаріальні копії. Але ж з неї вже копію ніяк за потреби не зробиш. І ще є проблема, що не всі нотаріуси хочуть братись за це, кажуть, що ці документи з лікарні по переліку не підлягають засвідченню. Тому треба ще пошукати того нотаріуса, який погодиться завірити”, — зазначає адвокатка.  

Також захиснику знадобиться довідка про обставини його поранення. Її має підготувати та надати командир військової частини. Якщо ж поранений військовослужбовець не отримає її, потрібно написати рапорт на командира з проханням видати цю довідку.

Якщо захиснику встановили інвалідність, аби отримати статус особи з інвалідністю внаслідок війни, йому потрібно звернутися до органу соціального захисту населення за місцем реєстрації. 

“Ще є такий нюанс, така процедура. Коли людина проходить МСЕК, отримує групу інвалідності, посвідчення УБД (учасника бойових дій, — ред.) вилучається. Військовим надається посвідчення особи з інвалідністю внаслідок війни. Тому є така рекомендація — отримати [від свого військового командування] протокол надання статусу учасника бойових дій з мокрою печаткою. Взагалі багато військових, на жаль, досі не мають посвідчення УБД”, — зауважує Катерина Жегестовська. 

Виплати військовослужбовцям з інвалідністю

Військові, які отримали поранення під час виконання бойового завдання, можуть розраховувати на одноразову грошову допомогу від країни. 

“Важливо уточнити, що одноразова виплата у зв’язку із пораненням може бути пов’язана як з встановленням групи інвалідності, так і без її встановлення, тобто, з відсотками втрати працездатності. На жаль, про це теж знає дуже мала кількість наших військових”, — каже адвокатка. 

Розмір разової виплати військовим з інвалідністю залежатиме від групи, яку їм встановили

Цю грошову допомогу обчислюють з урахуванням прожиткового мінімуму. 

  • 1 група — 400-кратний розмір прожиткового мінімуму для працездатних людей. У 2024 році це 1 211 200 грн.
  • 2 група — 300-кратний розмір прожиткового мінімуму для працездатних людей. Цьогоріч військовому повинні нарахувати 908 400 грн. 
  • 3 група — 250-кратний розмір прожиткового мінімуму для працездатних людей. Зараз це 757 000 грн. 

Для довідки:
Прожитковий мінімум — це сума, якої має бути достатньо для забезпечення нормального функціонування людини, збереження її здоров’я та задоволення соціально-культурних потреб. Цьогоріч загальний показник прожиткового мінімуму в Україні встановили у розмірі 2 920 грн, а для працездатних — 3 028 грн.

Як отримати разову виплату від держави, читайте в нашому матеріалі: “Виплати військовим за поранення: скільки мають платити та як отримати”

адвокатка Катерина Жегестовська
Адвокатка Катерина Жегестовська. Фото: архів співрозмовниці

 

Також під час лікування за пораненими захисником зберігається виплата звичайного грошового забезпечення

Крім цього, за періоди лікування, перебування у відпустці за станом здоров’я згідно з висновком ВЛК, а також періоди перебування у полоні,  військовослужбовцю нараховують і додаткову грошову винагороду в розмірі 100 тис. грн (якщо ВЛК встановлює важке поранення). 

Які медичні, комунальні та транспортні пільги для військових з інвалідністю є в Україні

На які пільги може розраховувати захисник зі статусом особа з інвалідністю внаслідок війни визначили в статтях 13 Закону України “Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту”. Зокрема, військовослужбовець має право на такі медичні пільги

  • безоплатне одержання ліків, лікарських засобів, імунобіологічних препаратів і виробів медичного призначення за рецептами лікарів;
  • позачергове безоплатне зубопротезування (за винятком протезування з дорогоцінних металів), безоплатне забезпечення іншими протезами і протезно-ортопедичними виробами;
  • безоплатне позачергове щорічне забезпечення санаторно-курортним лікуванням із компенсацією вартості проїзду до санаторно-курортного закладу і назад;
  • позачергове обслуговування амбулаторно-поліклінічними закладами, а також позачергова госпіталізація;
  • право на щорічне медичне обстеження і диспансеризацію із залученням необхідних спеціалістів;
  • безоплатна медична допомога в закладах охорони здоров’я Міністерства оборони України, Служби безпеки України, Служби зовнішньої розвідки України, Державної служби спеціального зв’язку та захисту інформації України, Міністерства внутрішніх справ України, інших центральних органів виконавчої влади, які відповідно до закону здійснюють керівництво військовими формуваннями, особам, визначеним пунктами 7, 11-14 частини другої статті 7 Закону 13. 

Також для військових з інвалідністю передбачені пільги на комунальні послуги

  • 100-відсоткова знижка плати за користування житлом (квартирна плата) в межах норм, передбачених чинним законодавством (21 кв. метр загальної площі житла на кожну людину, яка постійно проживає у житловому приміщенні (будинку) і має право на знижку плати, та додатково 10,5 кв. метра на сім’ю);
  • 100-відсоткова знижка плати за користування комунальними послугами (газом, електроенергією та іншими послугами) та скрапленим балонним газом для побутових потреб у межах середніх норм споживання;
  • 100-відсоткова знижка вартості палива, в тому числі рідкого, в межах норм, встановлених для продажу населенню, для людей, які проживають у будинках, що не мають центрального опалення. 

“Є скарги на складні ці бюрократичні процедури з оформлення пільг. Не знаю, можливо, щось зміниться, коли все оцифрується та будуть електронні кабінети військових, військовозобов’язаних. Можливо, щось спроститься, але, на жаль, зараз оформлення цих пільг, скільки я не спілкуюсь з людьми, складне”, — додає адвокатка. 

Також військовослужбовець з інвалідністю може розраховувати на позачергове безкоштовне встановлення квартирних телефонів і позачергове користування всіма послугами зв’язку. Абонентна плата за користування квартирним телефоном встановлюється у розмірі 50% від затверджених тарифів, а для людей з інвалідністю внаслідок Другої світової війни — зі 100% знижкою. 

Захисник, який отримав інвалідність на війні, має право на безкоштовний проїзд усіма видами міського пасажирського транспорту, автомобільним транспортом загального користування в сільській місцевості, а також залізничним і водним транспортом приміського сполучення та автобусами приміських і міжміських маршрутів, у тому числі в межах певного одного району чи області та між різними (незалежно від відстані та місця проживання). 

Скористатися цією пільгою можна за наявності посвідчення особи з інвалідністю внаслідок війни, а в разі запровадження автоматизованої системи обліку оплати проїзду — також електронного квитка, який видається безоплатно. Право безкоштовного проїзду поширюється й на того, хто супроводжує людину з інвалідністю I групи. 

Крім цього, людям з інвалідністю I і II груп надається право безплатного проїзду один раз на рік (туди і назад) залізничним, водним, повітряним або міжміським автомобільним транспортом. Ті, хто супроводжує людей з інвалідністю I групи (не більше одного супроводжуючого), можуть отримати 50% знижки вартості проїзду один раз на рік (туди і назад) зазначеними вище видами транспорту. 

як отримати статус особи з інвалідністю внаслідок війни
Військові з інвалідністю мають право на пільговий проїзд у громадському транспорті. Ілюстративне фото: Instagram/Михайло Палінчак

 

Додатково для військових з інвалідністю законодавчо визначені такі транспортні пільги: 

  • позачергове безоплатне забезпечення автомобілем за наявності відповідних медичних показань на термін експлуатації до десяти років (з наступною заміною на новий);
  • виплата компенсації на бензин (пальне), ремонт, технічне обслуговування автомобілів або на транспортне обслуговування в порядку, встановленому Кабінетом Міністрів України;
  • звільнення від орендної плати за нежилі приміщення, що орендуються людьми з інвалідністю внаслідок війни під гаражі для спеціальних засобів пересування (автомобілів, мотоколясок, велоколясок тощо) та безоплатне надання для цих засобів гаражів-стоянок. 

Які трудові, освітні та житлові пільги передбачені для військових з інвалідністю

В Україні для захисників, які отримали інвалідність внаслідок війни, визначили й пільги, пов’язані з роботою: 

  • позачергове працевлаштування за спеціальністю відповідно до підготовки та висновків медико-соціальної експертизи; 
  • переважне право на залишення на роботі при скороченні чисельності чи штату працівників у зв’язку із змінами в організації виробництва та праці, а також на працевлаштування у разі ліквідації підприємств, установ, організацій;
  • використання чергової щорічної відпустки у зручний час, а також одержання додаткової відпустки із збереженням заробітної плати строком 14 календарних днів на рік;
  • виплата допомоги по тимчасовій непрацездатності працюючим особам з інвалідністю внаслідок війни в розмірі 100 процентів середньої заробітної плати незалежно від стажу роботи;
  • виплата працюючим особам з інвалідністю допомоги по тимчасовій непрацездатності до 4 місяців підряд або до 5 місяців протягом календарного року, а також допомоги по державному соціальному страхуванню за весь період перебування в санаторії з урахуванням проїзду туди і назад у разі, коли для лікування не вистачає щорічної і додаткової відпусток;
  • користування при виході на пенсію (незалежно від часу виходу на пенсію) чи зміні місця роботи поліклініками та госпіталями, до яких людина була прикріплена за попереднім місцем роботи. 
як отримати разову виплату військовому з інвалідністю
Колишній військовий Андрій Ломакін на реабілітації. Фото: Вільне радіо

 

Також військові з інвалідністю мають право на такі житлові пільги: 

  • позачерговий безкоштовний капітальний ремонт власних житлових будинків і квартир та першочерговий поточний ремонт там у порядку, визначеному Кабінетом Міністрів України;
  • одержання позики на будівництво, реконструкцію або капітальний ремонт житлових будинків і подвірних будівель, приєднання їх до інженерних мереж, комунікацій, а також позики на будівництво або придбання дачних будинків і благоустрій садових ділянок з погашенням її протягом 10 років, починаючи з п’ятого року після закінчення будівництва;
  • першочергове право на вступ до житлово-будівельних (житлових) кооперативів, кооперативів по будівництву та експлуатації колективних гаражів, стоянок для транспортних засобів та їх технічне обслуговування, до садівницьких товариств, на придбання матеріалів для індивідуального будівництва і садових будинків. Гаражі, стоянки для транспортних засобів людей з інвалідністю внаслідок війни, які мають медичні показання на забезпечення транспортом, як правило, споруджуються поблизу будинків;
  • позачергове забезпечення житлом людей, які потребують поліпшення житлових умов, у тому числі за рахунок жилої площі, що передається міністерствами, іншими центральними органами виконавчої влади, підприємствами та організаціями у розпорядження місцевих рад і держадміністрацій. 

Військовим з інвалідністю та їхнім дітям законодавчо визначили підтримку для здобуття професійної (професійно-технічної), фахової передвищої та вищої освіти у державних та комунальних закладах освіти. 

Також захисникам передбачені пільги зі сплати податків, зборів, мита та інших платежів до бюджету відповідно до податкового та митного законодавства. А також: 

  • позачергове обслуговування закладами та установами, що надають соціальні послуги з догляду. Якщо зробити це неможливо, то заклади соціального захисту населення відшкодовують витрати, пов’язані з доглядом за цією людиною з інвалідністю, в порядку і розмірах, встановлених чинним законодавством;
  • позачергове обслуговування підприємствами, установами, організаціями служби побуту, громадського харчування, житлово-комунального господарства, міжміського транспорту;
  • право на позачергове забезпечення продовольчими товарами поліпшеного асортименту та промисловими товарами підвищеного попиту згідно з переліком та нормами, що встановлюються Радою міністрів Автономної Республіки Крим, обласними, Київською та Севастопольською міськими державними адміністраціями.

Якщо виникають труднощі з отриманням пільг, військовим радять звертатися за допомогою до фахівців. 

Зокрема, отримати юридичну консультацію, допомогу у складанні скарг, звернень, заяв можна у системі безоплатної правової допомоги за номером: 0 (800) 213-103. Дзвінки зі стаціонарних і мобільних телефонів у межах України безкоштовні.

Раніше ми розповідали, коли військовий може відмовитися від наказу командира


Завантажити ще...