Підприємець Руслан Курганов відновлює пам’ятку історії в селі Зеленому Добропільського району. Це «Панська садиба», або маєток Генріха Судермана з унікальною менонітською архітектурою 1914 року. Зараз його реконструюють, а туристи можуть тут відпочити та поспілкуватися з конями.
Про це пише Доброnews.city.
Будівництво “Панської садиби” почалося у 1887 році, коли поміщик-меноніт Генріх Якович Судерман придбав ділянку для майбутнього хутора Зеленого, куди переїхав з Європи разом з дружиною Марією та п’ятьма дітьми. Тут вони займалися сільським господарством, але насолодитися життям у новому маєтку не встигли. Генріха Судермана у жовтні 1918 року на станції Чаплине розстріляли більшовики, а вже у 1922 році в селі Зеленому утворили комуну «Зірка». Доля інших членів родини невідома.
12 років тому садибу придбав підприємець з Донецька, переселенець Анатолій Курганов. Тепер маєтком займається його син — Руслан Курганов.
«Спочатку ми не розглядали варіант робити садибу доступною для відвідувачів, — розповідає він. — Батько кілька років відновлював споруди на території маєтку, після чого ми вирішили, що пам’ятка історії має бути доступна для людей. В нас відносно молодий регіон, тут не так багато стародавніх споруд, тому садибу відкрили для туристів».
Що тут цікавого? Двоповерховий будинок Судермана у класичному стилі майже не змінився зовні з того часу. Також вцілили і господарські споруди та будинок прислуги на території садиби. Досі стоїть тут і водонапірна вежа, а за житловим будинком — ставок у формі підкови, який оминає територію садиби. Однією з місцевих пам’яток є величезний 140-річний дуб біля будинку прислуги — його колись посадив тут Генріх Судерман.
У садибі 13 дорослих коней та поні Соня. З тими, хто хоче спробувати себе у ролі вершника, працюють два досвідчені тренери.
Крім коней, у «Панській садибі» є ще парнокопитна вихованиця — олениха Варвара. Її забрали з притулку три роки тому, олениха стала першою мешканкою міні-заповідника, який облаштували на території садиби. Тут також є власне виробництво — неподалік від маєтку розташована козяча ферма, на якій виготовляють сири та продають молоко.
Вхід на територію садиби вільний, сплачувати потрібно тільки за окремі послуги. Руслан Курганов зазначає: кожен охочий має можливість ознайомитись з історичною пам’яткою.
«Ми могли б поставити тут високий паркан та закрити все — ділиться власник садиби. — Але це було б неповагою до історії. Люди можуть приїжджати, гуляти на території, дивитися на стародавні будівлі та фотографуватися — це наша культурна спадщина, і ми намагаємося максимально зберегти ці пам’ятки для майбутніх поколінь».
Зараз у спорудах маєтку ведеться реконструкція — згодом перелік послуг планують розширити.
«Хочемо зробити тут невеличкий готель, щоб туристам з інших міст було, де зупинитися. Також хочемо надавати приміщення для конференцій, воркшопів та інших заходів, — каже Руслан Курганов. — Зараз люди активно долучаються до туризму, за останні місяці до нас завітало понад 2000 людей. Особливо це важливо у нашому регіоні — для туризму тут не дуже якісні умови, є певні проблеми з логістикою, ми у віддаленні від міст і дістатися сюди досить важко. Тому ми вкладаємо сили у проєкт, щоб привернути увагу до цієї місцевості та, можливо, отримати підтримку області».
Читайте також: