Хто і як реставрує старовинний маєток Судермана під Добропіллям. Та чому це місце цікаве туристам


image
Фото: Доброnews.city

Підприємець Руслан Курганов відновлює пам’ятку історії в селі Зеленому Добропільського району. Це «Панська садиба», або маєток Генріха Судермана з унікальною менонітською архітектурою 1914 року. Зараз його реконструюють, а туристи можуть тут відпочити та поспілкуватися з конями. 

 

Про це пише Доброnews.city. 

Будівництво “Панської садиби” почалося у 1887 році, коли поміщик-меноніт Генріх Якович Судерман придбав ділянку для майбутнього хутора Зеленого, куди переїхав з Європи разом з дружиною Марією та п’ятьма дітьми. Тут вони займалися сільським господарством, але насолодитися життям у новому маєтку не встигли. Генріха Судермана у жовтні 1918 року на станції Чаплине розстріляли більшовики, а вже у 1922 році в селі Зеленому утворили комуну «Зірка». Доля інших членів родини невідома.

12 років тому садибу придбав підприємець з Донецька, переселенець Анатолій Курганов. Тепер маєтком займається його син — Руслан Курганов.

Власник архітектурно-історичного комплексу "Панська садиба" Руслан Курганов
Фото: Доброnews.city

«Спочатку ми не розглядали варіант робити садибу доступною для відвідувачів, — розповідає він. — Батько кілька років відновлював споруди на території маєтку, після чого ми вирішили, що пам’ятка історії має бути доступна для людей. В нас відносно молодий регіон, тут не так багато стародавніх споруд, тому садибу відкрили для туристів».

Що тут цікавого? Двоповерховий будинок Судермана у класичному стилі майже не змінився зовні з того часу. Також вцілили і господарські споруди та будинок прислуги на території садиби. Досі стоїть тут і водонапірна вежа, а за житловим будинком — ставок у формі підкови, який оминає територію садиби. Однією з місцевих пам’яток є величезний 140-річний дуб біля будинку прислуги — його колись посадив тут Генріх Судерман.

У садибі 13 дорослих коней та поні Соня. З тими, хто хоче спробувати себе у ролі вершника, працюють два досвідчені тренери.

їзда верхи Добропілля, коні Добропілля, навчання їзді верхи Добропілля
Фото: Доброnews.city

Крім коней, у «Панській садибі» є ще парнокопитна вихованиця — олениха Варвара. Її забрали з притулку три роки тому, олениха стала першою мешканкою міні-заповідника, який облаштували на території садиби. Тут також є власне виробництво — неподалік від маєтку розташована козяча ферма, на якій виготовляють сири та продають молоко.

Вхід на територію садиби вільний, сплачувати потрібно тільки за окремі послуги. Руслан Курганов зазначає: кожен охочий має можливість ознайомитись з історичною пам’яткою.

Панська садиба під Добропіллям
Фото: Доброnews.city

«Ми могли б поставити тут високий паркан та закрити все — ділиться власник садиби. — Але це було б неповагою до історії. Люди можуть приїжджати, гуляти на території, дивитися на стародавні будівлі та фотографуватися — це наша культурна спадщина, і ми намагаємося максимально зберегти ці пам’ятки для майбутніх поколінь».

Зараз у спорудах маєтку ведеться реконструкція — згодом перелік послуг планують розширити.

«Хочемо зробити тут невеличкий готель, щоб туристам з інших міст було, де зупинитися. Також хочемо надавати приміщення для конференцій, воркшопів та інших заходів, — каже Руслан Курганов. — Зараз люди активно долучаються до туризму, за останні місяці до нас завітало понад 2000 людей. Особливо це важливо у нашому регіоні — для туризму тут не дуже якісні умови, є певні проблеми з логістикою, ми у віддаленні від міст і дістатися сюди досить важко. Тому ми вкладаємо сили у проєкт, щоб привернути увагу до цієї місцевості та, можливо, отримати підтримку області».

Читайте також:

Якщо ви знайшли помилку, будь ласка, виділіть фрагмент тексту та натисніть Ctrl+Enter.

Читайте нас в Telegram DONрегіон
Підписуйтесь на наш Instagram Вільне радіо

Якщо Ви дочитали цей матеріал до кінця, сподіваємось, він був корисним для Вас

Ми дуже цінуємо те, що Ви з нами!

Запрошуємо Вас стати патроном Вільного радіо та підтримати нашу редакцію.

Якісна незалежна журналістика потребує багато зусиль та ресурсів, і саме Ви можете допомогти нам робити це чесно і кожного дня!

Щомісячна підтримка
Допомогти одноразово
Поділитись публікацією

Ця публікація створена за підтримки Європейського Фонду за Демократію (EED). Зміст публікації не обов'язково відображає думку EED і є предметом виключної відповідальності авторів


Спонсор

Останні новини

Повідомити про помилку

Текст, який буде надіслано нашим редакторам: