У Світлодарській ОТГ ніяк не можуть проголосувати за бюджет громади на 2021 рік — не вистачає депутатів. Останні місцеві вибори відбулися тут у 2010 році. Відтоді з 30-ти депутатів залишилося 17, з яких один вже немічний.
Про це Вільному радіо розповів Світлодарський міський голова Анатолій Брехунець.
“У нас залишилось 17 депутатів з 30-ти. А нам треба 16 зібрати (для правомочності рішень, — ред.) Одному з депутатів вже понад 80 років, він лежить за станом здоров’я, піднятися не може. Хтось захворів, хтось у відрядження поїхав — все, кворум не збирається”, — каже мер Світлодарська.
Через це в місті не можуть ухвалити бюджет на 2021 рік.
“Виконком неправомочний приймати бюджет міста. Це те ж саме, що Кабмін прийняв бюджет, а Верховна Рада не затвердила”, — розповідає Анатолій Брехунець.
Прийняти не можуть не лише бюджет міста, а й об’єднаної територіальної громади, в якій Світлодарськ є центром. Тобто, це бюджет і для селищ Миронівське, Луганське та сіл Новолуганське й Кодема.
Міську раду обрали у Світлодарську понад 10 років тому, тобто цей депутатський склад працює (безоплатно) 11-й рік поспіль.
“Треба було, або вибори у нас проводити, або вводити військово-цивільну адміністрацію — так за законом, це правильно”, — каже очільник Світлодарська.
Зазначимо, у 2015-му та у жовтні 2020 ЦВК вирішила тут вибори не проводити, спираючись на інформацію від Донецької та Луганської військово-цивільних адміністрацій про безпекову ситуацію. Ті ж своєю чергою спиралися на інформацію від силовиків, які заявили: проводити вибори в цій та ще 17-ти прифронтових громадах Донбасу небезпечно.
Додамо: президентські вибори у 2019 році у Світлодарську відбулись.
Як повідомила в коментарі Вільному радіо голова Бахмутської райдержадміністрації Тетяна Єрохіна, лише за кінець осені та початок зими 3 депутати Світлодарської міськради склали свої повноваження. Зокрема одна депутатка нібито написала заяву про складання повноважень ще у жовтні, а проєкт рішення оприлюднили та проголосували лише 24 грудня.
“При цьому, той проєкт рішення не публікували на сайті, це ж порушення доступу до публічної інформації”, — каже голова РДА.
Також через близькість до лінії розмежування частина депутатів покинули місто. А декому з тих, хто залишився, бракує дисципліни або бажання.
“Достатня кількість депутатів для кворуму у них є, але завжди у них не вистачає 1 людини. Вони збиралися на сесії впродовж 2 годин, і в останній момент виявлялося, що немає лікарки. Ходять на сесії робітники Вуглегірської ТЕС, частина бюджетників, навіть є одна досить літня людина (вона нап’ється таблеток та приходить), а інші не приходять”, — розповідає голова Бахмутської РДА.
Тетяна Єрохіна вважає: світлодарський міський голова доклав недостатньо зусиль, аби депутати ходили на сесії.
“Можна пояснювати важливість моменту, вмовляти, знаходити різні засоби спілкування та вступати з депутатами в діалог. А якщо його нема, то результат — неприйнятий річний бюджет”, — каже чиновниця.
Вона каже: Світлодарськ став апатичним в тому числі через те, що Бахмутський район брав на себе розв’язання проблем цієї громади.
Наприклад, у Світлодарську могли б проводити сесії онлайн, але цього вирішили не робити.
“Ми запропонували їм в умовах карантину внести в регламент роботи зміну та зробити роботу сесій онлайн (як ми проводимо обласну колегію, наприклад), і це не було б порушенням закону. Можна було б проголосувати її на сесії 24 грудня”, — розповідає Тетяна Єрохіна.
За її словами, “після 24 грудня почався якийсь колапс”.
“Податки вже надходять в казну, на рахунки Світлодарської міськради зі всієї території, яка відійшла до громади. Тобто, податки платники податків сплачують, кошти накопичуються, але необхідно, щоб були й видатки. В цьому камінь спотикання. Ми боїмося за наші школи, тому що у району немає повноважень. Це виключно повноваження громад”, — пояснює загрозу Тетяна Єрохіна.
За даними очільника Світлодарська Анатолія Брехунця, 15 січня міськрада знову спробує зібрати на сесію достатню кількість депутатів. Якщо ж бюджет громади ухвалити не вдасться, за нормами Бюджетного кодексу зазначені ради Світлодарської ОТГ зможуть витрачати щомісячно по 1/12 частині минулорічного бюджету.
На запитання, як очільник міста ставиться до створення військово-цивільної адміністрації, мер Світлодарська відповів: спокійно.
“Призначають і все, нехай працює”, — каже посадовець.
При цьому, 14 січня набувають чинності правки в Законі про військово-цивільні адміністрації. Президенту дозволили створювати ВЦА в тих громадах Донбасу, де ЦВК ухвалила рішення про неможливість проведення виборів. До цих правок президент міг створити ВЦА лише якщо рада не здійснювала свої повноваження (не проводила сесії, не могла зібрати кворуму або розв’язати проблем громади, тощо).
Додамо, 5 січня Центрвиборчком звернувся до Донецької та Луганської військово-цивільних адміністрацій щодо можливості проведення навесні місцевих виборів у тих 18-ти громадах (в т.ч. й Світлодарській), де вибори не провели 25 жовтня. Якщо ДонОДА та ЛОДА звітують, що вибори проводити можна, ЦВК призначить їх на 28 березня.
Нагадаємо, майже рік тому Світлодарському міському голові повідомили про підозру у посяганні на територіальну цілісність України. З лютого 2020 він перебував під домашнім арештом, 18 березня його за поданням прокуратури помістили під варту. А наступного дня чоловік вийшов під заставу.
Читайте також: