image

Молитва, свята, родина. Чим схожі та відрізняються догми мусульманства, християнства, дохристиянської віри та крішнаїтства

|
31 Січня 2021

Молитва, свята, родина. Чим схожі та відрізняються догми мусульманства, християнства, дохристиянської віри та крішнаїтства
Спецпроєкт Вільного радіо: "Релігія Єднає"
Ми завершуємо спецпроєкт Вільного радіо "Релігія єднає". Впродовж проєкту ми поспілкувалися з 4 різними родинами з Донбасу, які належать до різних конфесій. В цьому підсумковому матеріалі на прикладі деяких буденних, життєвих та філософських тез розповімо вам, чим же схожі або навпаки різні 4 різних віросповідання.
У серії матеріалів спецпроєкту "Релігія єднає" ми розповідаємо про 4 різні конфесії, їхні особливості та те, про що читачі могли не знати. Головна мета кожного тексту – розповісти про різних релігійних людей Сходу, їхні традиції та погляди. Адже всі ми живемо поряд та разом формуємо життя в цьому регіоні таким, яким воно є. І в цьому різноманітті сила.

У фінальному п'ятому тексті ми порівняємо 4 релігії, про які нам розповіли їхні представники, та разом пошукаємо між ними спільні та відмінні риси.
Цей репортаж Вільне радіо робить з власної ініціативи. Ми не хочемо нікого образити або зачепити почуття людей різних віросповідань та конфесій.
Curiosity about life in all its aspects, I think, is still the secret of great creative people.
Молитва
Мусульмани:
В Ісламі прийнято, щоб повнолітня людина молилася п'ять разів на добу у визначений час. Моляться вони навіть під час роботи. Для цього роблять перерву. Перед молитвою люди омивають руки, обличчя і ноги. І так, мусульманам для молитви потрібен килимок.
Християни:
"В молитви певного визначення слова немає. Можливо кожен по іншому трактує це слово. За катехізисом ми вчили, що це піднесення душі серця і розуму до Бога. Іншими словами — це розмова з Богом. Моїми словами це піднесення серця, розуму і почуттів до Бога", — розповідає отець Сергій.

Він зазначає, що молитва буває покаянна, прохальна та молитва славослів'я, коли Бога прославляють. Основною молитвою у Православних вважається молитва Господня "Отче наш". Називається вона Господньою, тому що в ній Бог ніби сам сказав, як потрібно молитися.

"Святе письмо говорить "моліться постійно без перестанку моліться. Але це не означає, що християнин постійно повинен стояти читати певні молитви. Він повинен молитися в душі, і під час роботи, і під час споживання їжі під час будь-якої справи. Він має бути в т.з. молитовному настрої", — каже отець Сергій.

Отець Сергій каже, правил, скільки потрібно молитися і коли, точних рамок немає. Просто є рекомендації церкви та певні традиції, які християнин повинен прочитати перед причастям, перед сповіддю, які священик читає для освячення ікон і будь-яких інших речей. Ці молитви формувалися протягом століть.
Дохристиянська віра:
Андрій Тимчак не вірить, що молитви можуть чимось допомогти. Потрібну енергію старообрядці беруть біля великих священних дубів. Сили Андрій та Юлія Тимчаки також черпають з Кам'яної Могили біля Мелітополя. Тимчак пояснює, що тріщини на плитах цієї могили не просто так, і вони мають сили.
Крішнаїти:
Віддані щодня читають мантру "Харе Крішна". Вони Повторюють щоденно по 16 кіл цієї мантри на чотках. Загалом це займає близько 2 годин.
Головне свято року
Мусульмани:
Мусульмани відзначають два великих свята на рік. Дати розраховуються за місячним календарем і щороку зміщуються на 10 днів. Перше — свято жертвоприношення або Курбан-Байрам. Хто має гроші та можливість, робить паломництво до Мекки (хадж). Заможні мусульмани приносять жертву Богу.

"Був такий пророк Авраам. Іслам, як і християнство, авраамічна релігія. Пророку було вже більше 90 років, коли у нього народився син. Аллах вирішив його випробувати і сказав, що Авраам має принести в жертву свого сина. Коли він вже підняв ніж, Бог замінив дитину на барана".

Друге велике свято — це Ураза-байрам. Воно означає закінчення 30-денного посту Рамадана. Мусульмани також моляться, спілкуються з близькими, жертвують бідним. Ці свята вважаються даними Богом, а не вигаданими людьми.
Християни:
Головне свято у Православних — це Великдень, Воскресіння Христове. Як каже отець Сергій, це свято вважається "Святом над усіма святами".

Дата, коли відзначається це свято кожного року різна. Традиційно це перша неділя після повного місяця, що настає не раніше дня умовного весняного рівнодення 21 березня. Цього року Великдень припадає на 2 квітня.
Дохристиянська віра:
Сім'я Тимчаків понад усе шанує Різдво та Івана Купала. Напередодні Різдва Андрій проводить репетиції вертепу, а потім колядники ходять по домівках селян із виставою. Кожного року Тимчак оновлює репертуар, щоб званівцям не ставало нудно.

На Івана Купала вони з дружиною запалюють велике багаття на місцевому пагорбі та влаштовують веселощі. До свята залюбки долучається молодь, що тішить Андрія і Юлію.

Івана Купала святкують традиційно 7 липня за григоріанським календарем.
Крішнаїти:
Основне релігійне свято кришнаїтів — Джанмаштамі — День явлення Крішни. Його святкують у 8-й день спадного місяця місячного місяця Шравана у серпні-вересні.
Сім'я — це...
Мусульмани:
Загалом в Ісламі сім'я дуже важлива, проте тільки законний шлюб. Не можна просто пожити разом кілька років — це гріх. Часто бувають змішані сім'ї, але саме примушувати приймати іслам свою "другу половинку" не вважають за потрібне. Мусульманин також може мати до 4 дружин. Цьому є окреме пояснення. Є кілька причин. Ось одна з них.

"Не для якоїсь своєї втіхи. Наприклад, коли війна, мало чоловіків, а жінок багато. Ці жінки теж мають право бути захищені, мати підтримку", — пояснює Темур Берідзе.

Якщо ж подружжя розлучилося, то чоловік також має постійно підтримувати й допомагати своїй колишній.
Християни:
За словами Сергія Судака сім'я за християнськими канонами — це коли є чоловік, жінка і діти. Розлучення в цій релігії не забороняються. Є обмеження лише серед священиків.
Дохристиянська віра:
"Основа сім'ї — це чоловік і жінка. А діти, є чи нема, це вже таке. Добре, якщо є, це прекрасно. Немає — це також сім'я", — розповідає Андрій Тимчак.


Крішнаїти:
"Родина — це люди, які поєднуються, аби служити Богові. Це близькість та теплота у відносинах. Це людина, яка близька тобі, яка твій друг", — розповідає Віталій.

Розлучення в цій релігії заборонені.
Їжа
Мусульмани:
Мусульманам заборонено їсти свинину. Віряни не можуть вживати алкоголь і курити. Це все за релігією мусульманину навіть заборонено продавати. Водночас їм дозволено їсти баранину. Крім цього вони їдять страви з каш, салати тощо.
Християни:
Родина Судаків каже, що вони їдять звичайну їжу. Особливий режим харчування є лише під час літургії, особливо коли людина планує сповідуватись, коли не можна їсти чи пити. В Православ'ї також дотримуються посту перед великими святами, коли люди відмовляються від м'яса, подекуди риби, молока та яєць.
Крішнаїти:
У крішнаїтів особливіший підхід до їжі. Перед кожним прийомом їжі вайшнави читають молитву, а потім відносять їжу до вівтаря, дзвонять у спеціальний дзвіночок, щоб покликати Крішну, якого вони прийшли годувати. Поки готують їжу, ніхто не куштує її навіть на сіль. Коли Бог сам "поїв", тоді через хвилин 15-20 віддані забирають їжу з вівтаря і їдять самі.

Серед потреб в їжі у крішнаїтів — це заборона на м'ясо, рибу та алкоголь. Тобто, вони вегетаріанці. Їдять овочі, фрукти та рослинні продукти.
Ставлення до рівності жінок та чоловіків
Мусульмани:
Становище жінки у мусульманській родині — одна з тем, за яку критикують мусульман. Буцімто їй багато чого заборонено: працювати, сідати за кермо, вчитися. Тут варто розмежовувати релігію та традиції окремої країни, переконують віряни конфесії.

"У доісламській Аравії жінку взагалі не вважали за людину. Коли народжувалась дівчинка, її могли викинути в колодязь. Жінка могла бути одна на кілька чоловіків. Коли прийшов Іслам, все змінилось. Ми іноді жартуємо, що краще жінкою народитися. Багато в чому в Ісламі жінка попереду чоловіка", — розповідає мусульманин Темур.

Наприклад, чоловік зобов'язаний забезпечувати свою дружину та свою родину. Жінка ж може працювати, якщо цього хоче. Зароблене також може витрачати суто на себе, а може допомагати чоловікові — за бажанням. Вона має право на освіту, батько зобов'язаний дати освіту дітям — світську чи релігійну. Жінка також має право на свою професію. Видавати її заміж силою чи в юному віці, підкреслює Темур, заборонено.
Християни:
"Якщо жінка хоче бути такою ж, як чоловік, то, по-перше — це їй не потрібно, а по-друге, Бог створив чоловіка і жінку. Вони відрізняють і повинні відрізнятися. І в характері, і в способах життя, і у вміннях, талантах. Це премудрість Божа. Якщо, наприклад, питання рівності в правах — то це нормально. А якщо жінка хоче виконувати ту роботу, що й чоловік — то це збочення. Природніше, коли чоловік заробляє гроші, а жінка все обслуговує", — каже Сергій Судак.

Але його дружина з ним не погоджується. Пояснює, що жінка також має право працювати там, де їй подобається.

"Стосовно рівності, то я вважаю, що якщо жінці подобається виконувати ту роботу, яку вона виконує, то не потрібно їй забороняти. Зараз межі так стираються стосовно чоловічих чи жіночих професій. Зараз жінки військовослужбовиці бувають", — каже Оксана Судак.

Вже після цього пояснення Сергій погоджується з дружиною, що якщо жінка відчуває себе комфортно на тій чи іншій професії, то це є нормою.
Дохристиянська віра:
У сім'ї Тимчаків панує рівноправ'я. Релігія не регулює це питання, каже Андрій Тимчак. Наприклад, дружина може спокійно заробляти більше за чоловіка, а чоловік – доглядати дітей, поки жінка зайнята роботою.
Крішнаїти:
Жінки мають рівні з чоловіками права, вони можуть бути й наставниками, й духовними вчителями. При цьому для жінки природньо залежати від чоловіка: у дитинстві — від батька, у середньому віці — від чоловіка, у зрілому віці — від синів.

"В нашій традиції не прийнято, щоб жінка працювала. Але можна, якщо жінка бажає. Особисто у мене ніколи не було бажання ходити на роботу. Хоча у мене великий стаж", — розповідає Наталя.
Секс — це гріх?
Мусульмани:
Багато партнерів не вітається, щоб не було хвороб. Жінка повинна бути "чистою", адже їй потрібно народжувати дітей. Позашлюбний секс заборонений. Від нього бувають незаконнонароджені діти, а аборти робити не можна.

"Не повинні діти народжуватися поза шлюбом. Звичайно, їх не можна вбивати, але цього не повинно бути", — зазначає голова мусульманської громади у Сєвєродонецьку Темур.
Християни:
В Православ'ї секс не вважається гріхом, якщо ним займається подружжя.

"Для того, щоб уникнути блуду, для того і є шлюб. А той, хто має ресурси внутрішні, що може і відмовитись, то це монашеський чин. Але тільки ті, що можуть вмістити це. А якщо не можуть, то й не треба. Це Божий дар. Він створив нас, і цей потяг він теж в нас вклав. Але ніхто ніколи не казав, що секс — це гріх. Гріх — це коли поза шлюбом або блуд", — зазначає священник ПЦУ Сергій.
Дохристиянська віра:
Секс – це добре, і секс для задоволення – теж. Але лише після одруження. Такої думки дотримується голова сімейства Тимчаків. Він каже, що уроки сексуальної освіти сучасним дітям не потрібні, бо на них учням розповідатимуть, як запобігати вагітності або позбутися небажаної дитини.

За словами чоловіка, утримання від інтимної близькості може негативно вплинути на психіку людини.

"Монахи, які живуть без родини – це збоченці", – стверджує Андрій.

Погляди Юлії на інтимні стосунки подібні до чоловікових, але, на її думку, секс-просвіта у школах необхідна.
Крішнаїти:
У вайшнавів секс не одруженої пари вважається порушенням одного з ключових регулюючих принципів та є гріхом. Навіть в подружніх стосунках секс існує для зачаття дітей, та вважається гріхом, якщо він лише для насолоди. Але оскільки цьому високому стандарту слідувати можуть не всі, то духовні лідери дозволяють таку "поступку" у цьому питанні.

"Зараз духовні наставники кажуть: якщо в сексі для задоволення є необхідність, ми можемо його мати, тому що не знаходимося на тому рівні розвитку та не здатні відмовитися від цього. Аби врешті решт можна було б прийти до цього високого стандарту", — каже Віталій.
Аборт — це гріх?
Мусульмани:
Робити аборт релігія забороняє.

"Це великий гріх. Це як вбити дорослу людину, бо це така ж людина, яку створив Бог. Сказано, що коли згусток плоті перетворюється на плод, приходить ангел за наказом Аллаха та дає йому душу. Лікар не може брати участь у цьому. Не можна у професії поширювати гріхи. Ми маємо захищати суспільство, а не розбещувати. Багато професій, у яких частково звужується поле діяльності. Але щоб повністю була заборонена професія — ні", — пояснює голова мусульманської громади у Сєвєродонецьку Темур Берідзе.
Християни:
В Православній церкві України аборт — це позбавлення життя в утробі матері.

"Аборт — це коли ми в ненародженої дитини забираємо життя. Ненародженого, який не побачив ще цього світу, але який живе вже в утробі матері. Якщо хтось вважає, що жінка тільки винна в гріху аборту, — це неправильно. Зрозуміло, що життя починається в лоні жінки, але грішать і чоловіки, які змушують робити аборт, переконують чи тиснуть на жінку або дають гроші на це", — каже отець Сергій.

За словами Сергія грішать й працівники медзакладів, які роблять аборти. Священник також додає, що навіть якщо на ранній стадії в дитини в утробі матері виявили хворобу, то все одно робити аборт не можна. Пояснює, що наука часто помиляється, просто дехто шукає виправдання в діагнозі, який поставили медики.
Дохристиянська віра:
"Якби було щось, що б я не дозволила собі зробити, то це, мабуть, був би аборт", – говорить Юлія Тимчак.

З нею згоджується її чоловік. Він твердо впевнений, що аборт – це вбивство. Однак переривання вагітності з медичних показань не суперечить їхнім поглядам.

Юлія додає: жінка може сама обрати, коли буде готова народити. Достатньо просто користуватися контрацепцією, коли вона ще не відчуває, що хоче стати мамою.

"Має бути послідовність: навчання, робота, потім сім'я й дитина. Просто так не можна позбуватися від дитини. Треба думати перш ніж робити це. Ми ж не в печері живемо і знаємо про методи запобігання вагітності", – каже жінка.
Крішнаїти:
Аборт вважається у кришнаїтів позбавленням життя та великим гріхом: адже жива істота формується з моменту запліднення яйцеклітини.

" Аборт через ризик генетичних хвороб? Не нам вирішувати це, якщо так належить за долею. Якщо жінка зробить аборт в такій ситуації, вона й за нього буде відповідати", — зазначає Віталій.
Ставлення до ЛГБТ спільноти
Мусульмани:
"У всі часи одностатеві шлюби були заборонені. Сьогодні деякі країни ухвалюють закони, що це можна. За це обов'язково буде покарання для суспільства. Це гріх. Для кожного чоловіка в пару створена жінка. В аяті сказано: "Я створив вас з однієї душі і створив для вас пари, щоб ви в них знаходили заспокоєння", — розповідає голова мусульманської громади Сєвєродонецька Темур Берідзе.
Християни:
Сергій Судак розповідає, що в Православна церква вважає представників ЛГБТ збоченцями з нетрадиційною сексуальною орієнтацією. Це вважається содомським гріхом. Адже одностатеві шлюби — це неприродньо. За канонами церкви Бог створив чоловіка і жінку, в яких має з'явитись дитина.

Однак, як зазначає його дружина Оксана Судак, що хоч це і "відхилення від норми", то все одно всім треба бути толерантними.
Дохристиянська віра:
На думку Андрія Тимчака, люди нетрадиційних сексуальних поглядів йдуть проти природи.

"У мене міркування дуже прості: чоловік із чоловіком або жінка з жінкою не можуть мати дітей, от і все. Тому й родину вони мати не можуть", – переконаний голова сімейства Тимчаків.

Юлія з такою точкою зору не зовсім згодна.

"Я допускаю, що таке може бути, але здебільшого ми пропагандуємо класичний варіант родини", – говорить Юлія.
Крішнаїти:
"Це сприймається як хвороба, коли у людини виникають прагнення та бажання, які приносять у суспільство дисбаланс та дисгармонію. Це не є природним станом людини. Чоловік має прагнути розвивати стосунки з жінкою, аби були такі родини", — каже Віталій.

Представників ЛГБТ в релігійній громаді вайшнавів все ж приймуть, правда для неї є певні обмеження.

"Якщо така людина захоче долучитися до цієї віри, вона має усвідомити та прийняти: це не нормальний для людини стан. Вона може приходити, слухати, повторювати мантри, але проповідувати та посідати лідируючі позиції така людина не зможе. Поступово, якщо людина буде практикувати віру, такі бажання будуть уходити", — пояснює Віталій.
Бог один?
Мусульмани:
Мусульмани вважають, що всі інші релігії їй передували та вели до єдинобожжя. Бог — єдиний, у нього 99 імен. Але найрозповсюдженіше "Аллах".

"Що мені до душі — в Ісламі в усіх питаннях поставлена чітка крапка. Немає сумнівів. Якщо Бог єдиний — немає інших варіантів. Християни також кажуть, що Бог один. Але тут і Бог-отець, і Бог-син, і Святий дух. Іслам категорично проти цього. Це як 2х2=4", — пояснює Темур Берідзе.
Християни:
"Християнство сповідує єдинобожжя, на відміну від язичників. В язичницькій вірі є багато богів. Більшість релігій сповідує єдинобожжя. Хоча православні вірять в єдиного Бога в трьох особах. Збагнути таємницю святої Троїці неможливо для людського розуму", — каже отець Сергій.
Дохристиянська віра:
Андрій Тимчак вірить, що Бог єдиний у всіх конфесіях. А от ставлення до нього – різне. Наприклад, українці, які жили у дохристиянські часи, вважали себе онуками Божими, а не рабами.

"Це була геть інша релігія, де людина була гідною. Не треба було 40 разів читати молитви, стояти на колінах, підставляти щоку, коли тебе б'ють", – говорить чоловік.
Крішнаїти:
Бог єдиний, як Верховна Особистість, Крішна (це означає "Всепривабливий"). Він має багато Імен, які відображають Його якості, наприклад Вішну ("Всевишній"), Рама ("Той, хто приносить радість"). Крішну може приймати різні духовні форми за своїм бажанням. В той час як форми Брахми та інших напівбогів — матеріальні.
25
Поділитись публікацією
Читайте нас в Telegram DONрегіон
Підписуйтесь на наш Instagram Вільне радіо

Цей матеріал опубліковано за підтримки Європейського фонду за демократію (EED). Його зміст не обов’язково відображає офіційну позицію EED. Інформація чи погляди, висловлені у цьому матеріалі, є виключною відповідальністю його авторів.


Спонсор