15 січня українські розвідники заявили, що на колишньому фармгіганті “Стирол” стався витік небезпечної речовини. У вихідний день ми намагались дізнатися, чи є ознаки забруднення у громадах поблизу, як працює оповіщення та як рятуватися у разі отруєння повітря.
Про ймовірний витік аміаку на ПАТ “Концерн Стирол” повідомляє пресслужба Головного управління розвідки Міноборони.
За даними відомства, інцидент стався о 12:51 у суботу, 14 січня. Ємності, які доставили на завод, начебто втратили герметичність, і отруйні речовини витікають у повітря.
Розвідники заявляють, що дії російських окупантів не лише можуть призвести до техногенної катастрофи. Це дозволить також звинуватити Україну у застосуванні отруйних хімічних речовин та під цим приводом посилити агресію на українському сході.
Зазначимо, редакція Вільного радіо знаходиться у Бахмуті, і повітря у місті впродовж 14-16 січня було як зазвичай, без сторонніх запахів.
Ми звернулися на “101”, аби дізнатися, чи телефонували їм мешканці громади зі скаргами на забруднення повітря.
“Ніяких звернень з цього приводу у нас не було. Про такий факт нам невідомо”, — повідомила чергова.
“Станом на 16:30 до головного управління (ДСНС у Донецькій області, — ред.) не надходила інформація про витік будь-яких хімікатів”, — заявив 15 січня у коментарі журналістам телеканалу “Дом” заступник начальника відділу зв’язків зі ЗМІ ГУ ДСНС України в Донецькій області Віктор Серомах.
Начальник Центру контролю та профілактики інфекційних захворювань Бахмута Олександр Манжула ні про які тривожні ознаки не повідомляє.
“Наразі ніякої офіційної інформації у мене немає, що щось десь сталося. Завтра наші співробітники вийдуть на роботу та зроблять дослідження атмосферного повітря”, — заявив посадовець.
Додзвонитися на урядову “гарячу лінію” 1545 не вийшло — всі оператори виявились зайняті. Автовідповідач “гарячої лінії” Донецької облдержадміністрації (0-800-507-506) повідомив, що лінія працює лише у робочі дні.
Додзвонитися з номера “Водафон” до горлівських знайомих теж не вдалося. В інтернеті знайома з Горлівки пише:
“Так, щось було. На “Стиролі” пожежники були у п’ятницю (14 січня, — ред.) Вибух або витік, ніхто нічого не знає, інформації ніякої. Люди зайняті питаннями виживання”, — пише мешканка Горлівки.
Голова екологічної ГО “Бахмат”, костянтинівець Володимир Березін каже: необхідно терміново осучаснювати систему оповіщення людей у таких ситуаціях. Адже нинішня радше нагадує ту, яка була у 1950-х роках минулого століття.
“Після Чорнобиля Україна повинна розуміти та готуватися до того, що “завтра щось десь “грохне”, умовно кажучи. Кілька років тому я питав працівників цивільного захисту: “Як ви людей оповіщувати будете раптом що?” Вони кажуть: “У нас інструкція: гучномовець, сирена та бездротове радіо” (якого вже років 10 ні в кого немає). Навіть якщо й так, то кожна громада може сама вирішувати, як сповіщати”, — каже активіст.
Він упевнений: надзвичайники мають терміново перейти на сучасні засоби комунікації.
“Будь-яку інформацію кожна людина може отримати за 5 хвилин, як тільки щось десь сталося. Ми повинні отримувати смс-ки, наприклад, “Закривайте кватирки!” Це ж найпростіша річ – кнопкові телефони з смс-ками є навіть у паралізованих бабусь”, — каже активіст.
На думку еко-активіста, має бути всеохоплююча мережа оповіщення громадян, включаючи усі можливі канали, щоб швидко оповістити всіх людей у зоні ураження.
“Має бути система, чіткий перелік: якщо щось сталося, розкидав повідомлення всім. Та чіткий регламент: 5 хвилин – і кожна людина має отримати таке повідомлення. У нас, наприклад, є ОСББ на 200 квартир, і у нас у вайбері практично всі — одразу отримуємо оповіщення та знаємо, що і де. Можна розсилати у соцмережах по групах. Щоб кожен супермаркет, кожен водій автобусів та тролейбусів, маршруток, диспетчери таксі отримували таке сповіщення”, — каже костянтинівець.
Він каже, що посадовці мали б вже давно створити набагато ефективніші системи реагування на такі аварії та навіть на повідомлення про них, оскільки Донбас був техногенно небезпечним регіоном і до війни.
“На Донбасі ще до війни було зрозуміло, що тут — постійно надзвичайна ситуація. Вибухи військових складів у Артемівську восени 2003-го. Горіла Вуглегірська ТЕС, і отруйний шлейф йшов до нас. В районі Олександро-Калинового був витік аміаку, свищ в аміакопроводі – тоді сказали: “Якби вітер в інший бік подув, за 3 хвилини все село було б мертве”, і це щаслива випадковість, що все так обійшлося”, — каже Володимир Березін.
Як повідомили Вільному радіо у Бахмутській метеорологічній станції, вітер 14 січня дув переважно південно-західний з переходом вночі на північно-західний. Вітер був дуже сильний, максимальний порив вітру 18 метрів на секунду. І 15 січня впродовж дня він дув у тому ж напрямку. Тобто, якщо подивитися на карту Донеччини, напрямок вітру був у бік тимчасово окупованої території Донеччини.
За даними датчиків автоматизованої системи моніторингу довкілля у Донецькій області, всі параметри повітря не виходять за межі норми у Краматорську, Кураховому, Дружківці, смт Новолуганському, Соледарі, Покровську та Торецьку.
У Костянтинівці та Бахмуті жодний з цих датчиків не працює — стоїть відмітка “ТО” (технічне обслуговування, — ред.)
Щоправда, довіряти цим датчикам можна не завжди: подекуди вони показують неправильні дані, ніяк не обгрунтовані. Так, взимку 2 роки тому вони показували чотирикратне перевищення гранично-допустимих норм оксиду сірки у повітрі. Виявилося, що вони працювали в тестовому режимі та не відображали об’єктивної картини. А представники департаменту екології ДонОДА постійно скаржилися фінській фірмі-виробнику цих датчиків та перепрошивали плати.
Ми спитали місцевих мешканців 2-х громад, чи відчувають вони щось незвичне у повітрі. Ніде специфічного запаху аміаку не відчували.
“Нормальне було повітря, ми вранці на вулиці були, вдень виходили. О 15:00 чоловік їздив на дачу — вона з протилежного боку Вуглегірського водосховища — майже біля Майорського (ближче у напрямку Горлівки, — ред.) Ніяких відхилень наша родина принаймні не помітила”, — розповідає в коментарі Вільному радіо мешканка Світлодарська Катерина Шпорт.
Інша мешканка Світлодарська додає: такий запах тут дійсно час від часу відчувають. Але зазвичай його доносить з великого свинокомплексу у сусідньому смт.
“Я прийшла додому, нічого не помітила. Коли в Новолуганці смердить аміаком, тут дуже добре чути. Там свинокомплекс. Як тільки вітерець звідти дмухне, так у Світлодарську це чути дуже й дуже добре. Сьогодні вітер був, ніякого такого запаху не було”, — каже мешканка Світлодарська Наталя Вершиніна.
У Торецьку та Нью-Йорку теж ніяких повідомлень про сторонні запахи у повітрі не надходило.
“Запаху я не відчуваю. Я був сьогодні і в Нью-Йорку, і в Торецьку”, — розповідає Вільному радіо тореччанин, координатор регіональної юридичної приймальні Української Гельсінської спілки з прав людини (УГСПЛ) Володимир Єлець.
Головний науковий співробітник відділу природних ресурсів Інституту телекомунікацій та глобального інформаційного простору НАН України Євген Яковлєв каже: інформації занадто мало, щоб робити якісь висновки.
“Ось такі “безрозмірні” повідомлення… Треба уточнити: одна справа, якщо це аварійне виділення (луснуло, розірвало цю ємність під час аварії) чи просте виділення. Аміак в цю пору року неактивний, при мінусовій температурі сильно не випаровується та зв’язується вологою у повітрі. Але, звісно, треба насторожитись та повідомити людям”, — каже експерт.
Бахмутянин, кандидат сільгоспнаук, експерт у галузі хімічного захисту рослин Олексій Меншиков працював на “Стиролі” 5 років у внутрішньому проєктному інституті.
“Це можуть бути наслідки на пів регіону, дивлячись куди вітер дує. Отруєння може бути у страшних масштабах. Я трохи розуміюся, що таке аміак. Коли у Бахмуті була “Сільгоспхімія”, туди завозили добрива, і якщо пішов витік аміаку, буквально впродовж кількох годин листя чорніє, удушшя, різкий запах аміаку. Якщо він у масі пішов (тобто стається великий витік, — ред.) — все спалить, в тому числі всі слизові оболонки дихальних шляхів, очі, легені. Це дуже страшна штука. Його використовували у Першій світовій війні, це ж задушливий газ”, — розповідає фахівець.
Ознаки отруєння аміаком: сильний кашель і задуха, різь в очах, порушення частоти пульсу, подразнення слизових оболонок та шкіри, почервоніння шкіри. Після контакту з рідким аміаком виникають обмороження, опіки з пухирями, виразки.
Якщо ви потрапили у зону ураження аміаком, треба негайно закрити ніс та рот тканиною, бажано вологою, та вибиратися із зони ураження якнайшвидше. Якщо ви у приміщенні, треба щільно зачинити вікна та двері.
Вимкніть джерела газо-, електропостачання та загасіть вогонь у печах. Чекайте повідомлень від органів влади з питань надзвичайних ситуацій за допомогою засобів зв’язку.
Читайте також: