Фермер, який поступово проторював шлях у владу: спочатку був депутатом, потім — секретарем міськради. Зрештою очоливши Лиманську громаду, Олександр Журавльов передав господарство родичам. Вільне радіо зібрало досьє на начальника Лиманської ВА і розповідає, що відомо про його досягнення на посаді, майно, родину та скандали.
Для підготовки цього досьє наші журналісти проаналізували відкриті дані (реєстри власності, декларації, сторінки у соцмережах, публікації у медіа тощо), отримали документи від Лиманської військової адміністрації, поспілкувалися з активістами з громади, де працює посадовець. У матеріалі також використані коментарі, які Олександр Журавльов надавав Вільному Радіо на посаді міського голови та начальника міської ВА. Якщо ви вважаєте, що в матеріалі бракує інформації, якою ви готові поділитися із Вільним радіо, напишіть нам у Telegram, Instagram чи Facebook.
Олександр Вікторович Журавльов народився 24 березня 1971 року в селі Торському Краснолиманського району Донецької області. Батько Олександра майже п’ятдесят років пропрацював водієм у колгоспі, а мати все життя була продавчинею в магазині. Освіту Олександр здобував у Торській восьмирічній школі, після чого вступив до Куп’янського автодорожнього технікуму. У 1990-1992 роках проходив військову службу у навчальному центрі “Десна”, де отримав звання старшини.
Після служби Олександр Журавльов почав працювати в колгоспі “Росія” завідувачем комбікормового цеху. Паралельно вчився у Харківському державному технічному університеті сільського господарства, де після випуску отримав диплом інженера-механіка.
У 2004 році заснував фермерське господарство “Престиж” (зараз керує підприємством дружина Журавльова Вікторія).
У 2012-2015 роках Журавльов очолював районну асоціацію фермерів та приватних землекористувачів.
У 2010 році був депутатом Лиманської міськради від “Партії регіонів”.
У 2015 році Журавльова обрали секретарем Лиманської міської ради. Тоді на цих територіях якраз проходили етап нового переходу до громади та хизувались, що робити це просто завдяки старому експериментальному проєкту.
Також у 2015 році самовисуванцем балотувався на посаду голови Лиманської ОТГ, але тоді програв Петру Цимідану.
У 2019 році був довіреною особою кандидатів у народні депутати України в одномандатному виборчому окрузі Реви Дмитра Олексійовича (сина начальника Бахмутської ВА Олексія Реви).
У 2020 році Журавльова обрали Лиманським міським головою (балотувався від партії “Порядок”). У 2022 — його призначили начальником Лиманської ВА.
У 2021 році Олександр Журавльов був членом правління Лиманської організації Червоного Хреста України. Також він з дружиною співзасновник товариства з обмеженою відповідальністю “Мисливець Лиманщини”.
Олександр Журавльов нагороджений цінними подарунками від Міністерства аграрної політики, грамотами ВРУ, знаками пошани Міністерства оборони України, орденом “За заслуги” III ступеня.
Півтора року роботи Олександра Журавльова на посаді до повномасштабного вторгнення припали частково на час пандемії. Сам Журавльов в цей час з’являвся на публічних заходах у захисній масці, на сайті міськради регулярно звітували щодо статистики захворівших, жителів громади консультували дистанційно, а моніторингові групи перевіряли, чи дотримуються протиепідемічних заходів в закладах громади. Також в цей час у громаді для місцевої лікарні придбали обладнання для лапароскопічних операцій. Відкрили цілодобову аптеку. Аптека приватна, втім на сайті міськради відзвітували, що про цілодобову роботу домовився голова громади.
Також за каденції Журавльова в громаді запрацював Мобільний офіс адміністративних послуг.
“Олександр Вікторович є людиною, яка вміє брати на себе відповідальність і досягати поставлених цілей. Його вимогливість до себе та оточення поєднується з вмінням працювати в команді, що допомагає реалізовувати навіть найскладніші проєкти.<…>Упевненість у власних силах і вміння надихати інших – саме ці якості допомагають Олександру Вікторовичу Журавльову залишатися лідером, якому довіряють люди. Його відданість своїй справі та безмежна любов до рідної землі є запорукою успіху Лиманської громади та її мешканців”, — розповідають Вільному радіо підлеглі Журавльова у ВА, характеризуючи керівника.
Також посадовці зазначають, що начальник ВА розвиває туризм, впроваджує новітні технології у сільське господарство.
Водночас кілька жителів Лиманської громади, до яких журналісти Вільного радіо звернулись по коментарі, зазначили, що “не можуть сказати про керівництво Журавльова нічого хорошого”, втім прокоментувати діяльність посадовця відмовились.
Якщо вам є що розповісти (зокрема, й про посадовців, чиїх досьє поки немає на нашому сайті) — зверніться до команди Вільного радіо у Telegram, Instagram чи Facebook. Можливо, саме ваша думка зробить досьє об’єктивнішим та допоможе нам у роботі над текстами.
Сам Олександр Журавльов у відповідь на запит Вільного радіо про свої досягнення на посаді зазначив, що працює над залученням інвестицій у промисловий сектор.
“Міська рада стала ініціатором індустріального парку “Лиманський” з орієнтацією на виробництво будівельних матеріалів, промислове виробництво будівельних та теплоізоляційних матеріалів; виробництво елементів обладнання у сфері альтернативної енергетики”, — розповідала Вільному радіо головна спеціалістка відділу інвестиційної діяльності виконавчого комітету Лиманської міської ради Ірина Антоненко.
Також під час його каденції у громаді ремонтували школи, закупили квартири для переселенців. Втім на більшу частину його діяльності на посаді припало повномасштабне вторгнення.
Під час повномасштабного вторгнення росіяни окупували Лиман і навколишні населені пункти. За даними Олександра Журавльова, в Лимані залишались близько 7000 мешканців і ще близько 6500 по громаді в селах, які не евакуювалися. 30 вересня ЗСУ оточили окупований Лиман, а 1 жовтня місто звільнили з-під російської окупації. Вже наступного дня президент повідомив, що Лиман повністю зачистили від загарбників. У січні 2025 року з Лимана виїхала остання родина з дитиною.
За словами Журавльова, під час відкритої війни він найбільше приділяє уваги евакуації та відновленню інфраструктури в громаді після бойових дій.
Після деокупації восени 2022 року (Лиман пробув під російською окупацією трохи більш ніж 4 місяці) у громаді відновили роботу з пів сотні магазинів, відділення банку, відновлювали медичні послуги, газопостачання, встановили нову насосну станцію, відкривали освітні пункти замість зруйнованих шкіл. Жителям Лиманської громади, які зазнали поранень через російські атаки, виділяли фінансову підтримку на лікування.
“Окупанти пошкодили дуже багато опор, ліній, трансформаторних підстанцій. Нашим енергетикам доводиться працювати під обстрілами в дуже складних умовах”, — розповідав Олександр Журавльов.
Під час окупації Лиману у 2022 році Журавльов виїхав з міста. Втім, намагався тримати звʼязок з тими, хто залишився в Лимані. Наприклад, коли Вільне радіо звернулось до нього за коментарем щодо можливого призначення окупантами псевдомера — керівника місцевого підрозділу “Води Донбасу” Олександра Токарчика, відповів з посиланням на місцевих:
“Я цю інформацію так само, як і ви, отримав від ЗМІ. Але ця інформація, спираючись на тих місцевих жителів, з якими ми можемо зв’язуватися, не підтверджується. Його (Олександра Токарчика, — ред.) там ніхто не бачив. Я не підтверджую цю інформацію, це неправда”.
Посадовець звітував, коли у деокуповані селища Лиманщини вдалося довезти гумдопомогу. А для ВПО Лиманської громади відкрили гарячу лінію.
Також приділяли увагу і медицині. Наприклад, в селі Рубці під Лиманом відремонтували місцеву амбулаторію, а для Лиманської центральної лікарні хочуть купити приміщення у Кропивницькому й обладнати рентгенологічний та фізіотерапевтичний кабінети.
У 2024 році у Лиманській громаді хотіли збільшити вартість вивозу сміття, виділяли гроші на соціальну підтримку жителів та обіцяли розширити перелік послугу ЦНАП.
А також Журавльов приділяв увагу підтримці ЗСУ, зокрема у 2022-2024 роках у Лиманській громаді витратили понад 39 млн грн на фортифікації та забезпечення матеріально-технічної бази військових підрозділів. Крім того, в громаді запровадили програму одноразової фінансової допомоги для військовослужбовців, що уклали контракти з ЗСУ.
Після початку повномасштабного вторгнення у Лиманській громаді вшановують пам’ять полеглих земляків, готують сайт з їхніми історіями. А через наближення лінії фронту у 2024 році у Лимані зняли та евакуювали меморіальні дошки.
Під час відкритої війни у Лимані встановили модульні укриття, у 2025 році в громаді передбачили гроші на благоустрій. А також виділили понад 9 млн грн з бюджету на ремонт пошкоджених будівель Лиманської громади. У 2025 році почали розглядати можливість виділяти гроші на розмінування.
“На даний час чітко прописано, [гуманітарне розмінування можливе] якщо лінія розмежування або лінія зіткнення з ворогом — 20 кілометрів. <…>Можливо, воно (розмінування, — ред.) буде призупинено, тому що будується лінія оборони, лінія фронту”, — розповідав посадовець Вільному радіо.
У 2020 році, коли Журавльов брав участь виборах на голову громади від партії “Порядок”, кілька інтернет-видань написали про те, що у Лимані начебто скуповують голоси виборців на користь цієї партії, а серед підозрюваних — Олександр Журавльов. Оприлюднили копію витягу з Єдиного реєстру досудових розслідувань, де вказано, що про правопорушення повідомив Андрій Перебийніс. Правоохоронці дійсно зареєстрували повідомлення про ймовірний підкуп виборців. На сайті поліції Донеччини вказано, що кандидат на посаду голови Лиманської ОТГ повідомив, що в одній з агітаційних палаток перехожим пропонували не лише передбачені законом агітаційні матеріали, а й 100 гривень за голос за певного кандидата. Про яку партію йдеться, не зазначено. Додамо, що серед кандидатів на пост голови був також представник “ОПЗЖ” Андрій Перебийніс.
У 2022 році міськрада Лимана витратила 4 млн грн нібито на ремонт дахів, але люди його не побачили. Тоді напередодні 2023 нового року комунальне підприємство “Лиманська служба єдиного замовника” оголосило 9 тендерів на поточні ремонти дахів двоповерхових будинків по вулиці Пушкіна. За це підряднику заплатили понад 4 мільйони гривень, а виконати всі роботи він мав за 3 дні. У міській раді Лимана стверджують, що виконавець встиг все зробити за цей час. Однак місцеві кажуть: ремонти ніхто не проводив.Окрім цього, деякі договори на ремонт дахів лиманські посадовці підписали не з переможцем тендера, а з компанією посадовця з Костянтинівки.
Питання були й до інших закупівель Лиманської ВА за каденції Журавльова. Наприклад, після деокупації у Лиманській громаді замовили прибирання сміття. Тоді заплатили понад мільйон гривень за ліквідацію стихійних сміттєзвалищ компанії “Укрбуд-проект-реконструкція”. Серед видів діяльності фірми не було жодної, що пов’язана з прибиранням сміття. Компанією керувала людина, яка була під підозрою за розкрадання бюджетних грошей. А заступником директора — колишній очільник Лиманського “Зеленбуду”, де й замовили послуги з прибирання сміття.
Понад 15,5 млн грн за ремонт доріг у Лимані заплатили ТОВ “Славдорстрой”, яке неодноразово фігурувало у кримінальних провадженнях про “зловживання повноваженнями службовою особою юридичної особи приватного права, що спричинило тяжкі наслідки”.
Зокрема, у 2019 році “Славдорстрой” фігурував у кримінальній справі щодо ремонту дороги Н-08 Бориспіль – Дніпро – Запоріжжя. Правоохоронці вважали, що фірма порушила норми ДСТУ та використала матеріали нижчої якості, ніж це передбачав договір. На думку слідчих, зекономлені гроші підрядник розділив із посадовцями.
А в одній зі справ у судовому реєстрі прокурор посилається на висновки аудиту Державної податкової служби України. Вказують, що ТОВ “Славдорстрой” робить субпідряди з фірмами, які можуть бути фіктивними. Замовляють будматеріали та роботи у тих, хто офіційно не має працівників та ресурсів. Це вказало аудиторам на можливі фальсифікації. Так отримали понад 48 мільйонів гривень з бюджету на утримання та ремонт доріг у Харківській та Донецькій областях у 2022-2023 роках.
Олександр Журавльов одружений та має двох доньок. Дружина Вікторія Петрівна — керівниця сімейного фермерського господарства “Престиж” та співзасновниця ТОВ “Мисливець Лиманщини”.
Тесть Олександра — Петро Іванович Колода — має у Торському ТОВ “Торське” з вирощування зернових культур (крім рису), бобових культур і насіння олійних культур. Історичні зв’язки з цією компанією мають сам Олександр Журавльов та його заступник Олексій Микулін.
Також Петро Колода був депутатом Лиманської міськради 7 та 8 скликань від політичної партії “Опозиційний блок”.
Старша донька подружжя Журавльових — Ірина Ковнєрова — у 2020-2024 роках працювала помічницею судді у Краснолиманському міському суді.
В декларації Ірина вказує, що з 2023 року з чоловіком Олександром та сином Матвієм орендує квартиру у Києві.
Зять Журавльова — Олександр Ковнєров — мав ФОП з надання послуг таксі та був співвласником юридичної фірми “Альфа” (ймовірно, разом з батьками — серед співвласників вказані Ковнєрова Ірина Юріївна та Ковнєров Олександр Євгенійович). Був членом ради Лиманської міської партійної організації партії “Наш край”.
Молодша донька Журавльових — Євгенія — навчалась в Харківському національному університеті імені В. Н. Каразіна.
В декларації за 2024 рік Олександр Журавльов зазначає, що зареєстрований у Торському, втім живе у Лимані.
Зареєстроване на посадовця та дружину майно у власності родини було ще до того, як Журавльов очолив Лиманську громаду. У Торському посадовець має сільськогосподарський майновий комплекс площею 1177,6 кв.м, свинарник, нежилий та житловий будинки (житловий будинок добудував у 2020 році, а у декларації кандидата на посаду міського голови за 2019 рік він зазначений як об’єкт незавершеного будівництва), нежитлову будівлю, три земельні ділянки площею 3 080 кв. м. Ще одну ділянку площею 292 кв. м. орендує. У Зарічному посадовець орендує 11 земельних ділянок площею 1 707 292 кв. м. Ще дві має у власності — площею 51 559 кв.м. Ще одну ділянку 500 кв. м. Журавльов має у селі Рубці.
У Лимані у власності посадовця — два торгівельних павільйони та три земельних ділянки площею 1 323 кв.м.
Дружина посадовця Вікторія Журавльовау Лимані має земельну ділянку площею 25 кв.м, гараж, квартиру площею 85,1 кв.м, якою користується Олександр.
У селі Рубці у жінки є земельна ділянка площею 1000 кв. м., у Торському — дві земельних ділянки загальною площею 5 665 кв. м, житловий будинок з надвірними спорудами, у Зарічному — земельна ділянка у площею 54545 кв.м.
Олександр Журавльов — нумізмат — він декларує колекцію старовинних монет.
До майна з категорії захоплень та вподобань у дружини можна віднести старовинну ікону та книгу “Словарь” 1935 року у трьох томах.
Також вона вказує, що має два ланцюжки з підвіскою, два перстені у білому металі з діамантами та сапфірами.
З автомобілів Олександр Журавльов має трактори T-150K та T-16, два “КАМАЗ”-и, Газель, причіпи 2ПТС-9 та 2ПТС-4.
Вікторія має легкові авто Toyota Camry, Nissan Juke, Lexus RX350. Олександр має право користування автівками дружини.
Олександр Журавльов заробив у 2024 році 1 562 513 грн. Ще вказав 918 000 грн доходу Вікторії Журавльової від підприємницької діяльності.
У першому кварталі 2025 року Олександр Журавльов потрапив у п’ятірку найбільш високооплачуваних очільників громад на Донеччині.
У 2024 році Вікторія Журавльова отримала 4000 грн виплат для ВПО від департаменту соцзахисту Кропивницької міськради, тож вірогідно, родина посадовця живе там.
Заощадження родини за час роботи Олександра в міській раді суттєво не змінились. Згідно з декларацією, у 2019 році до того, як очолити Лиманську громаду, він мав 484 032 грн, 35 000 доларів, 15 000 євро, а дружина Вікторія — 154 742 грн, 57 003 долари, 20 000 євро.
Гаряча лінія для переселенців з Лиманської громади працює з понеділка по п’ятницю з 8:00 до 16:30 за номером телефону (099) 37-32-533.