Народний депутат, якого вперше побачили на окрузі перед виборами, але все ж обрали. Представник громад, який влаштовував концерти і роздавав кульки, але нічого не обіцяв. Прогульник, що тепер живе в Еміратах. Журналісти Вільного Радіо зібрали основне, що варто знати про Федора Христенка, його шлях в політику та звʼязки.
Христенко Федір Володимирович народився 11 жовтня 1983 року в селі Старогнатівка Тельманівського району Донецької області.
“Ріс у звичайнісінькій родині, мати — вчителька молодших класів, батько працював у колгоспі. Навчався в місцевій школі, захоплювався вільною боротьбою”, — цитували Федора Христенка у чи не єдиному його інтервʼю, партійній рекламній публікації перед виборами.
Сам кандидат в народні депутати тоді розповідав, що школу закінчив з відзнакою. А згодом вступив до Донецького національного університету на спеціальність “маркетинг”. Закінчивши університет із відзнакою (ймовірно у 2005 році), вступив до аспірантури та захистив дисертацію.
Дисертації Христенка в публічному доступі немає (на її публікацію потрібна була додаткова згода, адже вимоги оприлюднення в ті роки не було). У Центральної виборчої комісії також вже немає повної біографії Христенка навіть в архіві. В Апараті Верховної Ради ж знають лише дані з виборчого бюлетеню: “освіта: вища”. Про це у вказаних установах повідомили у відповідях на запити Вільного Радіо.
В тому ж університеті навчалась і майбутня дружина Федора — Марина Кондаурова. Данних про дату їхнього знайомства в мережі немає, втім в роки аспірантури Федора Марина якраз вступила до вишу.
В часи завершення аспірантури Христенко, з його слів, пішов працювати на Донецький завод автомобільних профілів. А вже до 2008 року у нього був кредит на бізнес з автоперевезень, який він з партнером мали гасити попри кризу.
Політик не згадував з ким саме вів бізнес. Даних у відкритих реєстрах про цю діяльність та фірми Христенка теж немає.
Втім в ті часи йому вдалося не тільки погасити згаданий кредит, але й поїхати на навчання у Францію. Як розповідав перед виборами сам майбутній нардеп, він закінчив міжнародну бізнес-школу Insead. Навчальний рік 2011-2012 там коштував понад 72,5 тисячі доларів, водночас студенти могли претендувати й на часткову стипендію.
Якщо ви вважаєте, що в матеріалі бракує інформації, якою ви готові поділитися із Вільним Радіо, напишіть нам у Telegram, Instagram чи Facebook.
Вже про період 2013-2014 років Христенко у своїх коментарях медіа згадує про народження доньки Крістіни у важкі часи, виїзд з Донецька в Київ та “бізнес-консультації”.
“Нам спершу довелося поїхати у Старогнатівку, а тоді — в Бердянськ. Коли я опинився в столиці, в мене були дружина, маленька дитина, тесть з тещею. Невеликі кошти, які у нас були, одразу пішли на оренду квартири в спальному районі”, — описував свій шлях Христенко в агітаційному інтервʼю перед виборами 2019 року.
Втім промовчав, що вже у 2015-му родина купила собі нерухомість в столиці — квартиру в елітному ЖК на 121 квадратний метр. А до неї вже були 47 антикварних скульптур, колекція картин, столове срібло, коштовні годинники і прикраси на десятки тисяч доларів та кілька мільйонів доларів заощаджень. Про це детальніше в розділі про майно.
З переїздом Христенко спробував долучитись до політичного процесу: у 2014-му він був довіреною особою кандидата в президенти Петра Порошенка.
За кілька років у столиці майбутній політик разом з тещею — Іриною Кондауровою — заснував дві фірми для заняття оптовою неспеціалізованою торгівлею: ТОВ “Карбонкапітал” та ТОВ “Істголдкапітал”.
І от, у 2019 році, вирішує приїхати на рідну Донеччину, щоб піти на вибори як представник округу від Бахмута, Лимана та околиць.
Федора Христенка партія “Опозиційна платформа — за життя” на чолі з Юрієм Бойком висунула кандидатом в окрузі, де він ні ріс, ні працював. Знайомити виборців з ним доводилось з нуля. Для цього на місці знайшли соратників — тодішнього генеральний директор заводу “Вістек” Ордаша Дадашова та голову Бахмутської районної ради Євгена Пластуна (останній сам хотів балотуватись, але йому відмовили).
Саме вони мали допомогти виграти у висуванця “Опозиційного блоку” Дмитра Реви (сина мера Бахмута), директора регіональної філії “Донецька залізниця” Сергія Бугайова, чинного на той момент нардепа по округу Костянтина Матейченка, нового на окрузі представника “Слуги народу” з Києва Родіона Вощанова та представника місцевої організації, яку роками фінансували брати Клюєви, Олександра Шинкаренко.
Федір Христенко та його помічники на окрузі не розповідали про свою співпрацю та знайомство.
Водночас “Вістек”, гендиректор якого, Ордаш Дадашов роками належав братам Клюєвим. Він займався виготовленням та поставкою деталей для вугільних шахт. Працював у цьому бізнесі й тесть Федора Христенка — Сергій Брюховецький. Він мав фірму з поставки такого обладнання в Горлівці.
Щоб розповісти про Федора Христенка округу, тут почали влаштовувати програми розваг для дітей в районах, концерти зірок, розклеювати білборди, ставили політичну рекламу в загальноукраїнських та місцевих медіа, ставили палатки. В рекламі фігурували Дядя Жора, Наталя Могилевська, “НеАнгели”, Тамерлан і Альона Омаргалієва та Сєрьога.
Обидва концерти провели протягом тижня перед виборами, один з них — на 5-ту річницю збиття МН17 на Донбасі. Тоді представники партії ОПЗЖ зверталися до електорату, називали містян “артемівцями”, а саме місто Артемівськом, а також неодноразово робили акцент на “дружбі” з Росією. Лозунг “Повернемо мир” використовували і на агітаційних плакатах.
На питання Вільного Радіо щодо непрямого підкупу виборців представниця Христенка Олена Плахова відповідала:
“Якщо вважати хороші емоції, радість, гарний настрій, щасливі обличчя людей підкупом, то мабуть так і можна трактували. Напевне з таким успіхом можна трактувати, що сонце світить і підкупає людей. Він там не буде агітувати за себе, не буде ніяких призивів”.
Зазначимо, кандидат проводив свої особисті зустрічі з виборцями в місті в закритому режимі.
Під час передвиборчої гонки Федір Христенко уникав прямого контакту з медіа (використовував лише надіслану від партії політичну рекламу). Питання журналістів Вільного Радіо “До якого комітету ви хотіли б приєднатись?” та “Які законодавчі ініціативи плануєте запропонувати?” називав провокативними та прискорював крок, щоб сісти в авто і поїхати. Проігнорував і запрошення на відкриті дебати з іншими кандидатами.
Відповідно до офіційних звітів, саме Христенко витратив найбільше на власне просування. За час організації всіх заходів в Бахмуті у кандидата було кілька сутичок з владою. Він скаржився, що місцева адміністрація не дає йому агітувати, зокрема прибирає рекламу з вулиць. А перед першим концертом на центральній площі міста комунальники почали розбирати відносно нову бруківку, тож пробували через це скасувати запланований концерт.
Христенко особисто приїхав сваритись з виконавцями, це зняли на відео та виклали в мережу, адже заявили, що кандидат вдарив чоловіка. Вчасно опинилась поряд, щоб зафільмувати конфлікт, працівниця фонду “ДАР” Дмитра Реви.
Після того, як кандидат поїхав з міста, машину голови райради, якою він возив Христенка, спалили. Офіційних претензій комусь з опонентів тоді не висували.
Федір Христенко набрав достатньо голосів, щоб перемогти на окрузі та отримати крісло народного депутата девʼятого скликання. Він отримав свій мандат восени 2019 року.
Ми віримо, що разом зможемо більше, тож кличемо вас долучитися до команди однодумців. Підтримка нашої спільноти — це не просто фінансова допомога для медіа. Це інвестиція в майбутнє Донеччини та інструмент досягнення спільної мети. Якщо ви поділяєте наші цінності та прагнете змін на краще — <a href=”https://freeradio.com.ua/esbo”>приєднуйтесь до нас</a>!
Завзятість Христенка у роботі у Верховній Раді змінювалась з роками.
Прогулює рідко, був відсутній лише на розгляді 39 законодавчих актів (це близько 2%). Однак, голосував політик теж рідко (обирав хоч якусь позицію для менше ніж третини законопроєктів). За своєю активністю він був 27 з кінця.
Співавторство чоловіка стоїть на 5 законопроєктах. Один з них — про вільну економічну зону і свободу переміщення переселенців на Донбасі. Цю пропозицію подала вся партія “Опозиційна платформа — За життя”, від якої й пройшов у Раду Христенко.
Пропустив близько третини голосувань, але і за присутності в сесійній залі натискав кнопки “за” чи “проти” вибірково — визначився з голосом за менше ніж 39% з запропонованих законодавчих змін. Співавтор 20 законопроєктів. Але сам запропонував лише внести зміни до Закону України “Про очищення влади” (щодо недопущення зовнішнього впливу на інтереси держави). Йшлося про те, щоб заборонити обіймати посади в органах влади чи місцевого самоврядування людям, які протягом 10 років до цього працювали в громадських організаціях, що отримували гроші чи іншу допомогу від іноземних держав чи міжнародних організацій. Цей законопроєкт так і не поставили на голосування.
Однією з найгучніших новин року стало рішення Конституційного суду про скасування електронного декларування чиновників. Доклав до цього руку і Христенко. У серпні 47 народних депутатів звернулися до Конституційного суду, аби той перевірив, чи відповідають Конституції України окремі статті кількох законів, які регламентують електронне декларування статків держслужбовців та повноваження Національного агентства з питань запобігання корупції. 27 жовтня суд їхні вимоги задовольнив та заборонив НАЗК перевіряти і оприлюднювати декларації посадовців. Антикорупційну реформу фактично заморозили, роботу НАЗК — заблокували. Це викликало протести, обурення міжнародної спільноти, а Міжнародний валютний фонд призупинив співпрацю з владою України.
Христенко — один з топ-прогульників, тож йому перестали платити зарплату.
Виїхав у Варшаву та ніяк не долучався до роботи народним депутатом. Зарплату не платять понад рік
Жив в Польщі та не зʼявлявся в медійному просторі, до законодавчих процесів не долучався. Опинився в 5-ці прогульників, але не втратить мандат. Згодом переїхав в ОАЕ
Про депутата нічого не чутно. Він не веде соцмережі (принаймні не має відкритих сторінок), не бере участь у засіданнях Верховної Ради, не подає законопроєктів та став єдиним нардепом з Донеччини, який не отримував виплат у 2024 році.
Відповідно до даних на сайті Верховної Ради, у Христенка 4 помічників, з яких двоє на платній основі: Ганна Філіпенко та падчерка народного депутата Віктора Чорного Лілія Чорна. Відповідно до наданої інформації Вільному Радіо в Апараті Верховної Ради, їм не платили у 2024 році та не платять у 2025-му.
Журналісти Вільного Радіо неодноразово пробували поспілкуватись з Федором Христенком. За час підготовки цього матеріалу ми ще раз надіслали запит на офіційну пошту народного депутата. Втім скринька вже кілька років переповнена і листи не доходять.
Федір Христенко одружений на Марині Сергіївні Кондауровій. Разом подружжя виховує доньку Крістіну (вона народилась у подружжя 9 травня 2014 року народження).
Про батьків самого Христенка в мережі даних немає, окрім його власних слів: “мати — вчителька молодших класів, батько працював у колгоспі”.
А от про його партнерку інформація є.
Кондаурова Марина Сергіївна народилась 14 грудня 1989 року в Горлівці, в родині Сергія Григоровича Брюховецького та Ірини Вікторівни Кондаурової. Дівчина була популярна в місті завдяки батькам та їхнім статкам.
У 2020 році Національна агенція з запобігання корупції перевіряла статки нардепа за зверненням від активістів Центру протидії корупції. Приводом стала інформація в медіа, що Христенко влаштував святкування дня народження дружини у Москві на 1 млн доларів. Такі витрати мали б декларувати. Та ніяких санкцій до нардепа не було, як і спростувань.
Брюховецький Сергій Григорович — тесть Христенка — екс-депутат Горлівської міської ради, в місцевих медіа його називали другом тодішнього мера, був помічником на громадських засадах у нардепа від Партії регіонів Солтуса Павла Станіславовича у 2006-2012 (сам він з Горлівки).
Він роками займався поставкою шахтного устаткування в рідному місті. Заснував та керував фірмою “Спец-реммаш” для цього профілю. У 2014 році родина залишила Горлівку, але на окупованій території фірму перереєстрували за російськими законами. У співзасновниках Сергій Григорович залишився.
Про бізнес-справи чоловіка знову заговорили у жовтні 2021 року. Тоді журналісти “Схем” виявили, що Сергій Брюховецький отримав 60 млн доларів кредитів на дві свої фірми, а під заставу віддав один з найбільших в Україні, київський торгово-розважальний центр SkyMall.
В тому ж розслідуванні згадували, що фірма “Спец-реммаш” в Горлівці не просто продовжує працювати, а отримує замовлення від окупаційної влади.
“Так, у фірми Брюховецького послуги замовляють, наприклад: «Шахта Комсомолець Донбасу», «Макіїввугілля», «Торезантрацит», «Шахта імені О.Ф. Засядька» та інші. Усі перелічені підприємства перебувають під прямим контролем угруповання «ДНР».
Фірма Брюховецького «Спец-реммаш» тільки за 2020 рік заробила понад 5 мільйонів рублів. Що на той час – близько двох мільйонів гривень”, — писали розслідувачі “Схем”.
Водночас представники видання Свої.city, співзасновник яких знайомий з Брюховецьким та зміг поставити йому питання щодо підозр напряму пишуть:
“У листуванні зі мною Брюховецький заперечує, що після 2014 року буває в Горлівці. Він так і написав: «Саша, схаменися, восьмий рік пішов у квітні, як виїхали з Горлівки, жодного разу там не був, померти там у підвалі не бажав”, — розповів Білинський.
На уточнювальне запитання, звідки з’явилися кошти на купівлю, Брюховецький написав: “Кредити для бізнесу: Програма президента — це не порожні слова». При цьому саме листування видалив, але редакція Свої.City має скриншоти.”
Теща Христенка — Кондаурова Ірина Вікторівна — займалася в Горлівці туристичним бізнесом. Після виїзду — змінила профіль.
Разом з Федором Христенком вона є співзасновницею двох фірм для заняття оптовою неспеціалізованою торгівлею: ТОВ “Карбонкапітал” та ТОВ “Істголдкапітал”.
Станом на 2025 рік народний обранець від забороненої “ОПЗЖ” Федір Христенко вже другий рік живе в Об’єднаних Арабських Еміратах, орендуючи номер у готелі. У 2024-му він не отримував зарплату з жодних джерел. Принаймні це він декларує у своїй офіційній звітності.
Там само депутат зазначає, що його родина має 12 об’єктів нерухомості. Зокрема, квартиру в Донецьку на 71 м2 та ще одну недобудовану квартиру там само на 79,4 м2.
Ще дві квартири після виїзду з Донеччини у родини зʼявились у 2015 та 2019 роках, обидві — у власності дружини. Відповідно до даних з реєстру нерухомості, які отримали журналісти Вільного Радіо, обидві — в елітних столичних житлових комплексах: “Престиж Хол” (169 м2) та “Новопечерські Липки” (121 м2). Біля останніх ще є 2 гаражі під масивний автопарк (належать дружині).
У власності народного обранця є автомобілі Land Rover, Porsche Cayenne, BMW, Bentley Continental, Audi А8 та Mercedec Benz. Загальна вартість автівок, за документами, становить близько 27,2 мільйона гривень.
У 2019 році родина також придбала земельну ділянку та будинок на 400 м2 в елітному селищі під Києвом — Гореничі.
Додатково мають нерухомість в Росії: квартиру на 176 м2, комору та три паркомісця.
Станом на 2025 рік, Христенки можуть користуватись квартирою у Польщі на 173 м2, і орендують номер в готелі в Обʼєднаних Арабських Еміратах вже понад два роки.
З цінних предметів Христенко декларує колекцію з 94 предметів. Серед них годинники Rolex, десятки ювелірних прикрас, картини XIX-XX століття, меблевий гарнітур, срібний посуд тощо.
Народний депутат не декларує доходів, а вказує заощадження, які поступово зменшуються. Відповідно до звітності, на двох з дружиною у них понад 132,5 млн грн готівкою. Або майже річний бюджет Сіверської громади.