Зазвичай спосіб “зароби сам” — це не про місцеву владу. Міста, села та райони живуть тільки з наших податків. Тобто оплачують всі ремонти та закупівлі в залежності від того скільки відраховують з мешканців громади та чим допомагають з всеукраїнського бюджету. Але часом в громадах є і прибуткові або незвичні ідеї на перспективу. Ми дізналися які є варіанти “підробітку” для бюджету на Донеччині.
Ще до утворення громади в Бахмуті побудували громадський туалет в центрі міста. Він комунальний, а не приватний. Відповідно всі витрати на будівлю йдуть з бюджету, а доходи — направляються в бюджет. Для першого великого міста від пункту пропуску “Майорськ” ця ідея окупилася.
Туалет приніс у 20 разів більше доходів ніж місцевий парк розваг.
Так, КП “Бахмутський парк культури та відпочинку” у своєму звіті зазначає, що за 2019 рік вони заробили 513,6 тисячі гривень. Проте витратив парк за рік майже стільки ж, скільки й заробив. Частину грошей виділили на ремонти, комунальні послуги, закупки та зарплату. Так, чистий дохід у КП за рік вийшов 8200 грн.
А от заробіток місцевий громадський туалет приніс прибуток в 547 тисяч гривень. Із зароблених на туалеті коштів відрахували 366,5 тисяч на податки, зарплати, ремонт, миючи засоби тощо. Так, чистий прибуток вийшов понад 181 тис грн. І це при тому, що тариф на візит в туалет залишається незмінним з 2016 року — 3 грн 50 копійок.
В невеликому шахтарському місті Новодонецьке зі старого гуртожитку облаштовують новенький комунальний готель.
Цікаво, що онлайн готель в Новодонецькому ви не знайдете. Щоб отримати номер, люди приходять і заселяються. Або ж телефонують знайомим, щоб зайшли та забронювали. Економ-варіант коштує 150 гривень за ліжко у спільному номері.
Окремі апартаменти — 500 гривень.
Прибуток йде в бюджет. Зараз ці кошти збирають на ремонт решти приміщення. А після його завершення — використовуватимуть, як і інші бюджетні надходження.
“Тут живуть ті, хто у відрядженні, переселенці або просто ті, хто приїхали, і їм немає, де жити”, — пояснює секретар міської ради Галина Ганінець.
Шахівська громада — сільська. Тут облаштовувати все почали з центру. І за кілька років встигли побудувати кілька великих об’єктів. Зокрема центр безпеки. А його територію ще й облаштували під сонячні панелі.
“Вона вдень заряджається, вночі дає освітлення вуличне. А у випадку відключення світла — переходить на ДСНС. А також ми протягнули лінію на сільську раду і живимо бухгалтерію”, — розповідає заступник сільського голови Олексій Шапко
Вже зараз електростанція на 32 панелі економить бюджет на електроенергію. Себе ще не окупила, але має перспективи.
“Це призначено під зелений тариф до 2030 року. Не просто батареї. Є така ідея, щоб десь ще на 5 мільйонів поставити таких. Є у нас гроші, які ми не можемо цілеспрямовано використовувати: дамби ремонтувати, мало напрямків. Ми їх кладемо на депозит, беремо кредит, ставимо сонячні батареї. Вони заробляють — віддаємо кредит. І забираємо наш депозит. І так я думаю 2-3 роки і виплатимо. А тоді вже можна регулювати взаємними зачотами, або ще якось. Тема класна, — розповідає своє бачення Олексій Шапко
Читайте також: