image

Не бюджетом єдиним. Хто допомагає громадам Донеччини грошима та які проєкти можна подати


Не бюджетом єдиним

Хто допомагає громадам Донеччини грошима та які проєкти можна подати
Для Донецької області є широкий вибір грантів.

Є варіанти від фінансування бюджетних шкільних проєктів на розваги до масштабних проєктів з розробки карти земель громади.

До кого можна звертатися по допомогу зі своїми ідеями розвитку та які приклади реалізованих проєктів вже є в громадах Донеччини — читайте в нашому матеріалі.
Можливості для шкіл та освітніх просторів громад
Основні донори та програми
BRITISH COUNCIL

Гранти для освітян або шкіл пропонують громадські організації та уряди інших країн.

Є програма "Активні громадяни" від Британської ради.

Соледарська школа №13 виграла в цьому проєкті 30 тисяч гривень на 2 проєкти розваг. Для дітлахів зроблять лабораторію робототехніки та майданчик з масштабними шашками.


«
Лабораторію з робототехніки плануємо зробити разом з Покровським хабом. І організатори від Британської ради нам проплатять 2 набори для дітей. 1 з них для вікової категорії від 8 до 10 років. Інший набір складніший — від 11 до 14 років. І сподіваємось що надалі в нас буде гурток на базі школи, де охочі діти можуть долучитися до цієї лабораторії

»
— розповіла Вільному радіо вчителька школи та учасниця проєкту Наталя Тищук.

До цього в рамках цього ж проєкту в школі облаштували фотостудію.

В тій же Соледарській ОТГ в сільській школі за підтримки Британської ради облаштували швейну майстерню.



Отримати підтримку школи можуть як на меблі, так і на тренінги.


«
Почалося все з того, що до нас приїхала фасилітаторка, тренерка від Британської ради. Ми брали участь у триденних тренінгах. На цих тренінгах вона нас навчала писати проєкти. Ми написали проєкт, це була наша перша ластівка ㅡ сучасна шкільна їдальня

»
— розповідає голова ГО "Спілка активних громадян Привілля" Юлія Шнурко




Набір на програму проводять раз на рік. Відстежувати оголошення конкурсу можна на сторінці British Council.
UNDP - Програма розвитку ООН

А от ПРООН, окрім іншого, особливу увагу приділяє розвитку жінок у громадах.

В Привільській школі вчительки змогли з допомогою організації облаштувати кабінет для тренінгів та конференцій у своїй школі.
Інформацію про старт нових програм публікують на сайті UNDP Україна.
Центр інноваційної освіти Про.Світ

Центр інноваційної освіти Про.Світ час від часу оголошує грантові програми на покращення якості освіти та організації освітнього процесу загалом. Наприклад, в одному з їхніх проєктів брала участь Іллінівська опорна школа. В рамках програми "Школа 3.0" вчителів навчали правильно складати стратегію розвитку для школи на наступний рік і залучати до її виконання батьків та громадськість.

«
Тут і використання електронних ресурсів, і вміння спілкуватись, і вміння виконувати нашу ціль усім разом. Бо, знаєте: коли людина створює, то вона вже хоче це виконувати. А коли ми самі написали щось у своєму річному плані, бо чогось ми вирішили, що це буде гарно, то і виконуємо його самі

»
— розповідає директорка школи Світлана Бурдун.
Дитячий фонд ООН (ЮНІСЕФ)


Деякі організації беруться за ремонти. Наприклад, в рамках програм від ПРООН (ЮНІСЕФ) можна податися на заміну вікон в школі. Таку підтримку вдалося отримати Сіверській ОТГ в селі Серебрянка.

А от в Соледарській ОТГ цей фонд допоміг облаштувати клас трудового навчання в сільській школі та новий кабінет для інклюзивно-ресурсного центру.

«
Буде велика фізкультурна кімната і будемо вводити у штат вчителя-реабілітолога

»
— розповідає директор інклюзивно-ресурсного центру Катерина Трубачова
МОМ (Міжнародна організація з міграції)
В цій же громаді отримали грант від Міжнародної організації з міграції. За їхні гроші вдалося облаштувати сенсорну кімнату для відпочинку дітей.
Чекати на актуальні програми від МОМ краще на їхньому сайті. Анонси проєктів публікують в розділі Новини.
Фінський Фонд Місцевого Співробітництва в Україні
Фінський Фонд місцевого співробітництва в Україні може допомогти з розробкою моделей/ інструментів екологічної та кліматичної освіти дошкільників/молодших школярів. Але не співпрацює з органами влади, тож тут може брати участь тільки громадська ініціативна група. При цьом варто враховувати, що проєкту необхідне співфінансування.

Приклад такого є тут. Але анкети на цей грант можна подати лише до 27 березня 2020 року.
Можливості для розвитку бізнесу в громадах
Основні донори та програми
Бюджет громади — це його платники податків. І тут є сенс працювати на перспективу. Наприклад, за грантову допомогу у Званівській ОТГ планують відкрити молокопереробний та м'ясопереробний завод.

«
Я всюди відправляю проєкти. Тільки пишу там пастерізатор, в другому місці маслобойку чи прес, десь шафу для охолодження сирів. Спеціальне обладнання. Оце потрохи я думаю, що це все, як придбаю, то зберу в одне приміщення, закольцую, підключу, зроблю проєкти. Землею нас громада обіцяє підтримати. Сам голова розуміє, що це порятунок нашої громади. Це податки, це бюджет. Можна побудувати дитячі майданчики, освітлення зробити, це треба, але це не дає економіці нічого

»
— розповідає сировар та підприємець з Верхньокам'янського Олександр Чаплик
Бізнес готові підтримувати в рамках програм ООН (ФАО), шукати їх можна за посиланням тут. Також, варто відстежувати USAID. Їхні офіційні релізи нових програм варто шукати на www.grants.gov та www.fbo.gov. Ресурси англомовні.


Програми з підтримки бізнесу на сході (більше для переселенців або з залученням їх до роботи) проводить і Міжнародна організація з міграції. Актуальні варіанти шукайте на їхньому сайті в розділі Новини.

Є проєкти для бізнесменів Донеччини також у Норвезької ради у справах біженців (NRC). Детальніше про актуальні проєкти можна дізнатися написавши на пошту [email protected], або подзвонивши на гарячу лінію: 0800 302 007
Багато із запропонованих програм перекладають та збирають на своїх ресурсах Громадський простір, ГУРТ та Бізнес.Схід. На сайті Вільного радіо всі грантові пропозиції, анонси зустрічей для підприємців та конкурси ви можете знайти за тегом "можливості".

Для малих стартових проєктів можна отримати державну підтримку через Центр зайнятості за місцем проживання.

Приклад одного з учасників програми — Андрія Кузнєцова — ви можете почитати тут. Щоб відкрити свою студію з мультиплікації, чоловік закінчив курси з підприємницької діяльності та склав бізнес-план. Після його захисту Андрій отримав одноразову виплату. Її розраховують для кожної людини окремо за простою формулою: рахують зарплату з вашого останнього місця роботи за 9 місяців та виплачують 70% від цієї суми.
Тобто, якщо ви офіційно заробляли 4 тисячі гривень на місяць, то отримаєте трохи більше 25 тисяч гривень допомоги.

Не варто виключати кредити, адже міжнародні донори та держава взялися допомагати і в цій сфері. Так, в Ощадбанку з'явилися "Доступні кредити 5-7-9%".

Максимальна сума, яку може отримати підприємець на розвиток своєї справи – 1,5 млн грн. Повертати ці гроші можна до 5 років. Однак у програмі є кілька умов.

Детальніше ви можете почитати за посиланням.

Крім того, Європейський союз запустив програму фінансування FinancEast для підтримки малого та середнього бізнесу в контрольованих українським урядом регіонах Донеччини та Луганщини. На це Євросоюз виділив майже 10 млн євро. Гроші дають на часткове погашення кредитів підприємців.

Також нещодавно стартувала програма підтримки мікропроєктів від посольства Німеччини. На допомогу малозабезпеченим та вразливим верствам населення можна отримати до 8 тисяч євро.

Можливості для всієї громади
Брати участь у грантових програмах можуть і мешканці громад, які хочуть покращити загальний простір. Наприклад, встановити на популярній алеї цікаві лавки. Такий проєкт в Сергіївці (Андріївська ОТГ) підтримала Британська рада.
Там, де є підприємства Ріната Ахметова, проводять додаткові соціальні проєкти від них. Наприклад, "Метінвест" в 2019 році виділяв 3,1 мільйона гривень на міні-проєкти для мешканців Авдіївки, Торецька та Новгородського. Проєкти "Громада своїми руками" є також в шахтарських містах та селищах Донеччини (Новодонецьке, Білозерське).
Великі проєкти для громад також реалізовує Люксембурзький Червоний хрест. Так, за кошти Уряду Німеччини через цю організацію збудували сучасний фельдшерсько-акушерський пункт в селі Малинівка Миколаївської ОТГ.
Крім того, Міжнародний комітет Червоного Хреста займається будівництвом приймального відділення для опорної лікарні в Бахмуті. Він же допомагає відновлювати обласну психоневрологічну лікарню в Слов'янську, а також харчоблок у Світлодарській лікарні.

З представниками організації контактують представники Департаменту інвестиційно-інноваційного розвитку та зовнішніх відносин військово-цивільної адміністрації Донеччини.
Цифровий напрямок допомагає просувати у громадах Центр розвитку інновацій.

Наприклад, Іллінівська ОТГ бере участь у проєкті "Е-рішення для громад". Це комплекс програм для переведення документів місцевої влади в електронний вигляд. Є вибір від систематизації бюджету до прописки-виписки громадян. Але взяли в Іллінівці тільки одну з них — просторове планування.

«
Це формує карту земель: де яке підприємство знаходиться, де хто володіє або на правах оренди керує цією землею, які землі вільні. Ця програма нам важлива для залучення інвесторів на нашу територію. Бо без цього планування інвестори можуть не прийти до нас

»
— розповідає перший заступник сільського голови Наталія Лебедева.
Масштабні комплексні проєкти береться фінансувати USAID. Так, за їхньої підтримки в Черкаської та Миколаївської ОТГ є карта земельних ресурсів громади.
А в Лиманській ОТГ організація допомогла придбати портативні робочі місця адміністраторів. З ними можна оформити паспорт в селі, куди приїде адміністратор.
Офіційні релізи нових програм USAID варто шукати на www.grants.gov та www.fbo.gov. Ресурси англомовні.

Проєкти з розвитку сільських організацій, громадської інфраструктури та підтримки дистанційного навчання в Донецькій та Луганській областях фінансує Норвезька рада у справах біженців (NRC). Детальніше про актуальні можливості можна дізнатися написавши на пошту [email protected], або подзвонивши на гарячу лінію: 0800 302 007

Проєкти щодо покращення умов для дітей підтримує ЮНІСЕФ. Так, в 2020 році втілюють програму "Спільно. Соціальні послуги для дітей у громаді". В рамках проєкту в 12 громадах Донеччини та Луганщини з'являться мультифункціональні центри надання інтегрованих соціальних послуг. Приміщення відремонтують та обладнають за кошти донорів. А також, фонд навчає персонал для роботи в центрі. Набір на облаштування приміщень вже закінчили, але до освітніх вебінарів приєднатися можна.
Детальніше можна прочитати за посиланням. Новини проєктів та анонси нових грантів можна відстежувати в соцмережах: facebook та telegram.

Варіанти підтримки культурних проєктів пропонує Український культурний фонд.

2020 рік вже розпланований, але до нового старту можна готувати проєкти за напрямками:


Окремі ініціативи громад готові підтримувати в рамках програм ООН, шукати їх можна за посиланням тут. Програми з підтримки проєктів для переселенців проводить також Міжнародна організація з міграції. Актуальні варіанти варто шукати на їхньому сайті в розділі Новини.

Багато з запропонованих програм перекладають та збирають на своїх ресурсах Громадський простір, ГУРТ та Бізнес.Схід. На сайті Вільного радіо всі грантові пропозиції, анонси зустрічей для підприємців та конкурси ви можете знайти за тегом "можливості".
Також читайте та дивіться про ОТГ на Донеччині:
117
Поділитись публікацією
Читайте нас в Telegram DONрегіон
Підписуйтесь на наш Instagram Вільне радіо

Проект «Інформаційна підтримка реформи Децентралізації та cтворення ОТГ» реалізується завдяки фінансовій підтримці Уряду Великої Британії. Погляди, висловлені в цій публікації, належать автору(-ам) і можуть не збігатися з офіційною позицією Уряду Великої Британії.