
Крок вперед? Що децентралізація змінює на краще на Донеччині
Що децентралізація змінює на краще на Донеччині
Де вдалося змінити умови життя людей на краще та які можливості дала децентралізація для Донеччини — в нашому матеріалі.


З позиції міста-супутника в самостійну ОТГ перейшов Соледар. Тепер там не лише залишають бюджет у себе, а й отримали додаткові надходження з приєднаних сіл.
Розділятися планують також Добропілля, Білозерське та селище Новодонецьке. Зараз Добропілля отримує всі податки в один бюджет, а після проведення виборів це має бути 3 окремі громади.

Йдеться про те, що, поки село підпорядковується районній владі, то податки віддає за формулою: 50% податків в обласний бюджет, 25% району і 25% собі. Повертається не завжди все, що віддавали. Після об'єднання діє інша система.


Олександрівська ОТГ утворилася у 2018 році. Тоді до її місцевого бюджету надійшли 18 млн грн. А у 2019 році надходження становили вже 52 млн грн. Тобто, дохід громади збільшився майже втричі.
Така ж ситуація і в інших громадах. Ті, хто об'єднався давно, вже мають по кілька великих реалізованих проєктів.
Зазначимо, на збільшений бюджет все ж лягає і більше витрат. Наприклад, раніше зарплати в школах та енергоносії оплачували за кошти державної субвенції, а в ОТГ гроші з держбюджету йдуть тільки на зарплати вчителям. Енергоносії та зарплати молодшому обслуговуючому персоналу покривають коштом місцевого бюджету.


А також є важелі впливу для того, щоб переманювати підприємства реєструватися у громаді і виходити з тіні. Приклад тому —Андріївська ОТГ.
Вони ж все одно платять. Чи в Краматорськ, чи в Андріївську громаду ㅡ їм байдуже. Працюєте на нашій землі ㅡ податки повинні бути у нас. Нам чужого не треба, але і своє не віддаємо. Ми отримали плюс до бюджету, я їм вдячний за це






Та в громадах питанням безпеки опікуються. Наприклад, в Шахівській ОТГ в центральному селі встановили камери на усіх соціальних об'єктах, спостерігають в режимі реального часу. А з 4 березня ще й переходять до співпраці з поліцією.
Саме весною починає діяти проєкт "Поліцейський громади". В кожній громаді буде свій представник поліції. Робочі місця для них вже підготовані в Центрах безпеки. Ті, у кого в громаді вже є камери відео спостереження — виведуть камери саме в той кабінет.

Раніше свій герб був у районів та міст. З утворенням громад, території для окремої символіки зменшуються.
Місцеві ради працюють над власним гербом, який би відображав особливості ОТГ, історію краю, головні заняття. Символіку громад розміщують на подарунковій продукції.



Наприклад, в Іллінівському молодіжному центрі проводять кіновечори, заняття з танців, чаювання для місцевих та безкоштовні стрижки для пенсіонерів.
В молодіжному центрі найменшої громади Донеччини — Званівській — проводять майстер-класи, зустрічі, сесії ради громади, займаються колективи народного співу.


В Черкаській ОТГ в молодіжному центрі проводять дискотеки, а також заняття гуртків.
В Сіверській ОТГ центр облаштували в Будинку культури і він став додатковим приміщенням для свят, занять, відпочинку молоді.


До речі, вкладають гроші громади і в Будинки культури. Наприклад, в Шахівській ОТГ довелося відновлювати будівлю після пожежі. Тепер же там і гуртки, і свята, і спортзал.
А от в Олександрівській, Черкаській та Миколаївській ОТГ почали оновлювати інструменти в музичних школах.



Якщо ви знайшли помилку, будь ласка, виділіть фрагмент тексту та натисніть Ctrl+Enter.
Якщо Ви дочитали цей матеріал до кінця, сподіваємось, він був корисним для Вас
Ми дуже цінуємо те, що Ви з нами!
Запрошуємо Вас стати патроном Вільного радіо та підтримати нашу редакцію.
Якісна незалежна журналістика потребує багато зусиль та ресурсів, і саме Ви можете допомогти нам робити це чесно і кожного дня!
Проект «Інформаційна підтримка реформи Децентралізації та cтворення ОТГ» реалізується завдяки фінансовій підтримці Уряду Великої Британії. Погляди, висловлені в цій публікації, належать автору(-ам) і можуть не збігатися з офіційною позицією Уряду Великої Британії.