image

Крок вперед? Що децентралізація змінює на краще на Донеччині

|
12 Березня 2020

КРОК ВПЕРЕД?

Що децентралізація змінює на краще на Донеччині
Журналісти Вільного радіо проїхали майже 10 тисяч кілометрів по асфальту і бездоріжжю Донеччини, побували в 16 ОТГ (як створених фактично, так і об'єднаних лише на папері) та поспілкувались з людьми там.

Де вдалося змінити умови життя людей на краще та які можливості дала децентралізація для Донеччини — в нашому матеріалі.
З 2015 року на Донеччині утворили 13 об'єднаних територіальних громад: 6 міських, 2 селищні та 5 сільських. Для частини з них ОТГ — це зміна статусу загалом (нові податки в бюджет, більше повноважень та відповідальності), а для інших — можливість розширитись та отримати нові доходи з приєднаних територій. Детальніше розберемо за пунктами.

1
Децентралізація вже почала спрощувати адміністративно-територіальний устрій області
.
Реформа дає шанс розібрати "міста-матрьошки".

«
У нас складний адміністративно-територіальний устрій, тому що в наявності є "міста-матрьошки", коли одне місто підпорядковане іншому місту, і виникає дуже багато питань від того, який поділ тепер між собою має бути

»
— каже директорка департаменту інформаційної та внутрішньої політики ДонОДА Наталія Чукова.



З позиції міста-супутника в самостійну ОТГ перейшов Соледар. Тепер там не лише залишають бюджет у себе, а й отримали додаткові надходження з приєднаних сіл.


Розділятися планують також Добропілля, Білозерське та селище Новодонецьке. Зараз Добропілля отримує всі податки в один бюджет, а після проведення виборів це має бути 3 окремі громади.

2
Більше грошей залишається тим, хто їх заробляє
В рамках децентралізації в ОТГ залишають більше грошей, ніж в просто селах, селищах чи містах до об'єднання. Так прописано в Бюджетному кодексі.


Йдеться про те, що, поки село підпорядковується районній владі, то податки віддає за формулою: 50% податків в обласний бюджет, 25% району і 25% собі. Повертається не завжди все, що віддавали. Після об'єднання діє інша система.

Так, в ОТГ залишаються:
60% від сплачених податків на доходи фізичних осіб
Єдиний податок
Податок на нерухоме майно
Плата за надання адміністративних послуг
80% екологічного податку
Акцизний податок
(від 2 до 5%) з продажу алкоголю, тютюнових виробів та пального
Плата за землю.
Ставка податку за земельні ділянки, нормативну грошову оцінку яких проведено, встановлюється у розмірі не більше 3% від їх нормативної грошової оцінки. Для сільськогосподарських угідь - не більше 1%
Для порівняння:

Олександрівська ОТГ утворилася у 2018 році. Тоді до її місцевого бюджету надійшли 18 млн грн. А у 2019 році надходження становили вже 52 млн грн. Тобто, дохід громади збільшився майже втричі.

Така ж ситуація і в інших громадах. Ті, хто об'єднався давно, вже мають по кілька великих реалізованих проєктів.

Зазначимо, на збільшений бюджет все ж лягає і більше витрат. Наприклад, раніше зарплати в школах та енергоносії оплачували за кошти державної субвенції, а в ОТГ гроші з держбюджету йдуть тільки на зарплати вчителям. Енергоносії та зарплати молодшому обслуговуючому персоналу покривають коштом місцевого бюджету.

3
Більшість громад Донеччини вміють на себе заробляти

«
Ми хизуємось тим, що і в перспективному плані, і в тих громадах, які вже створені, великий рівень спроможності. Наприклад, у Лиманській громаді, яка була створена однією з перших, гарні показники. Шахівська об'єднана громада взагалі входить в десятку кращих по країні

»
— вважає директорка департаменту інформаційної та внутрішньої політики ДонОДА Наталія Чукова.

Важлива складова реформи полягає в тому, щоб люди займалися проблемами на місцях і шукали шляхи розвитку самі. В утворених громадах у місцевої влади достатньо повноважень, щоб шукати і запрошувати інвесторів.

А також є важелі впливу для того, щоб переманювати підприємства реєструватися у громаді і виходити з тіні. Приклад тому —Андріївська ОТГ.



«
Велике сільгосппідприємство "КЗТС МАШИНІНГ" було зареєстроване у Краматорську, а знаходилося в нас. Ми їм натякнули: це несерйозно. Вони перереєструвались до нас. Ми знизили податок і втратили десь до 100 тис (йдеться про податок на землю, який громада встановлює на своїй території сама, — ред.). А отримали плюс 2 млн грн у бюджет.

Вони ж все одно платять. Чи в Краматорськ, чи в Андріївську громаду ㅡ їм байдуже. Працюєте на нашій землі ㅡ податки повинні бути у нас. Нам чужого не треба, але і своє не віддаємо. Ми отримали плюс до бюджету, я їм вдячний за це

»
— розповідає про співпрацю з бізнесом голова Андріївської ОТГ Микола Діхтенко.

4
На місцях збільшується довіра до влади
Чим менша територія — тим краще всі знають очільника ОТГ та депутатів. До них легше достукатись та оперативно вирішити питання.

«
Ви самі знаєте, що таке районні адміністрації по всій Україні: розкрадання бюджету, і все. І ти не зайдеш навіть, щоб запитати: а куди ви витратили наші податки? А от зараз до Людмили Вікторівни (голови Олександрівської ОТГ, — ред.) ми можемо підійти. Вона чаєм напоїть, розкаже, покаже. Зовсім інше ставлення

»
— розповідає фермер з Олександрівської ОТГ Олександр Бондаренко.
Схоже кажуть і мешканці Званівської ОТГ. Голова громади тут часом бере продукти із записом "в зошит" для оплати пізніше, навчався в тутешній школі у тих самих вчителів, живе поряд.
Часом така близькість навіть порушує межі. Наприклад, з одним з активних мешканців громади голова бився просто в сільській раді.

5
Ремонти, ремонти, ремонти
Поки держава орієнтується на децентралізацію, ОТГ отримують великі проєкти з державною підтримкою. Так, з'явилися ЦНАПи нового зразка в Лиманській, Шахівській та Миколаївській громадах.
ЦНАП у Миколаївці
ЦНАП у Шаховому
ЦНАП у Лимані
За обласні кошти в Донецькій області збудувати більше десятка центрів безпеки. Такі є в більшості ОТГ.
В Шахівській ОТГ ремонтують також амбулаторію. Відновлення даху та стін обійшлося у 4,8 млн грн. Частину грошей направили сюди із субвенції держави на розвиток громади – понад 2 млн грн, решту додали із власного бюджету. Так само оплачуються і внутрішні роботи.
А ще в більшості ОТГ вже відремонтували або ремонтують дитячі садки та опорні школи.

6
В ОТГ якісніше надають соціальні послуги
Кожна громада зобов'язана забезпечити своїм мешканцям соціальні послуги: оформлення довідок та документів, субсидії, пенсії. Щоб забезпечити це, частина громад організовує виїзд мобільних ЦНАПів. Наприклад, свій "центр на колесах" є в Бахмутській, Соледарській, Олександрівській та Черкаській ОТГ.
Або ж у громаді організовують підвіз мешканців усіх населених пунктів в центр. Таким шляхом пішли в Шахівській громаді.

7
В громадах більше дбають про безпеку
.
В результаті реформ в селах немає такої посади як "дільничний". Поліція працює у великих містах, а вже в разі необхідності виїжджає на місце злочину.

Та в громадах питанням безпеки опікуються. Наприклад, в Шахівській ОТГ в центральному селі встановили камери на усіх соціальних об'єктах, спостерігають в режимі реального часу. А з 4 березня ще й переходять до співпраці з поліцією.

Саме весною починає діяти проєкт "Поліцейський громади". В кожній громаді буде свій представник поліції. Робочі місця для них вже підготовані в Центрах безпеки. Ті, у кого в громаді вже є камери відео спостереження — виведуть камери саме в той кабінет.

«
Приїжджали з Добропілля, бо вкрали в Лимані машину кругляка о 4 ранку. Ми увімкнули, прокрутили — є красунчик, номери видно. Фото віддали

»
— розповідає один з перших прикладів ефективності камер голова Шахівської ОТГ Володимир Кучеріненко.

8
Громади формують свій бренд


Раніше свій герб був у районів та міст. З утворенням громад, території для окремої символіки зменшуються.

Місцеві ради працюють над власним гербом, який би відображав особливості ОТГ, історію краю, головні заняття. Символіку громад розміщують на подарунковій продукції.

Герб Черкаської ОТГ
Герб Іллінвської громади, бренд-продукція Званівської ОТГ
Символіка Лиманської ОТГ

9
З'являються гроші на культуру
В більшості громад, де ми були, після об'єднання стали приділяти більше уваги культурній складовій. Відкрити молодіжні центри багатьом громадам (і не тільки громадам) по області допомогла обласна програма "Оновлена Донеччина". Але центри продовжують розвивати самі громади.




Наприклад, в Іллінівському молодіжному центрі проводять кіновечори, заняття з танців, чаювання для місцевих та безкоштовні стрижки для пенсіонерів.



В молодіжному центрі найменшої громади Донеччини — Званівській — проводять майстер-класи, зустрічі, сесії ради громади, займаються колективи народного співу.








В Черкаській ОТГ в молодіжному центрі проводять дискотеки, а також заняття гуртків.







В Сіверській ОТГ центр облаштували в Будинку культури і він став додатковим приміщенням для свят, занять, відпочинку молоді.









До речі, вкладають гроші громади і в Будинки культури. Наприклад, в Шахівській ОТГ довелося відновлювати будівлю після пожежі. Тепер же там і гуртки, і свята, і спортзал.






А от в Олександрівській, Черкаській та Миколаївській ОТГ почали оновлювати інструменти в музичних школах.






10
У громадах стає чистіше
.
Цей пункт назвали більшість сільських територій. Після утворення громад в селах починають займатися благоустроєм, з'являються працівники комунальних підприємств, які відповідають за чистоту. На територіях новоутворених громад стежать за узбіччями доріг, розбирають стихійні звалища, встановлюють сміттєві баки. Поки села належать до району, то часто вивозити сміття немає кому, а громади область підтримує та дарує техніку.

«
Ми вивезли сотні машин стихійних звалищ. В одному місці, по Суворова, 15, ми вивезли 57 машин за день. І це не все. Зараз стихійних звалищ немає

»
— згадує голова Сіверської ОТГ Василь Масюженко

«
В кожен старостинський округ ми придбали спецтехніку: трактор, причеп, відвал на зимовий період, для чистки доріг, косарку, бензопили, бензотримери

»
ㅡ розповідає голова Олександрівської ОТГ Людмила Борисевич
Зазначимо, цей текст присвячений саме позитивним змінам в рамках реформи. Але проходить вона не ідеально. Радимо переглянути також матеріал про проблеми децентралізації на Донеччині.
Читайте та дивіться про ОТГ на Донеччині:
239
Поділитись публікацією
Читайте нас в Telegram DONрегіон
Підписуйтесь на наш Instagram Вільне радіо

Проект «Інформаційна підтримка реформи Децентралізації та cтворення ОТГ» реалізується завдяки фінансовій підтримці Уряду Великої Британії. Погляди, висловлені в цій публікації, належать автору(-ам) і можуть не збігатися з офіційною позицією Уряду Великої Британії.