Цьогоріч абітурієнтам з ТОТ дозволили вступати до всіх українських вишів без ЗНО та навіть без атестату. Але, незважаючи на нововведення, у 2020 році український студентський квиток отримали тільки трохи більше 2 тисяч таких вступників. Багатьом на заваді стала пандемія.
Журналісти видання “Тексти” зібрали статистику та поспілкувалися з абітурієнтами з ТОТ.
.
Школярі в ОРДЛО можуть дистанційно навчатися в українській школі і отримати український атестат. Ті, хто вже закінчив школу в окупації, можуть екстерном пройти 9, 10, 11 класи. Зробити це можна мінімум за рік.
Діти з окупованих територій також можуть вступити до українського вишу за спрощеною процедурою. В освітніх центрах “Донбас-Україна” та “Крим-Україна” потрібно пройти річну підсумкову атестацію, скласти два іспити – з української мови та історії України. Центри видають шкільний атестат українського зразка. Маючи довідку від центру про успішне оцінювання, абітурієнт складає додаткові вступні іспити при університеті (профільний предмет або творчий конкурс) і подає документи на вступ.
З 2016 року абітурієнти з ОРДЛО могли вступати до українських вишів без українських атестатів та ЗНО. Але це працювало лише у 35 освітніх закладах. Цьогоріч спрощену процедуру дозволили в усіх українських вишах. Критики такого нововведення боялися, що вступники з ТОТ завдяки таким поступкам займуть багато бюджетних місць. Але цього не сталося.
За даними Єдиної державної електронної бази з питань освіти (ЄДЕБО), на бюджет вступили 1788 студентів з окупованих територій (за квотами). Із них 1558 на бакалаврат, 138 на магістратуру, та 92 – на молодшого спеціаліста. Загалом менш ніж 1% від загальної кількості вступників-бюджетників.
За даними Міносвіти, разом із контрактниками лише 2026 студентів з окупованих територій приїхало цього року навчатися в українські виші.
Журналісти “Текстів” поспілкувалися з двома абітурієнтами з ТОТ цього року. Вони описали як на практиці вчитися віддалено не через карантин, а через місце проживання. Зазначимо, їхні імена змінені.
“Починаючи з 9 класу, я навчалась у двох школах одночасно. Попри те, що я вже забула, що таке здоровий сон, в українському атестаті в мене був середній бал 10, а на території ОРДЛО я закінчила школу з відзнакою”, – розповіла Олена, яка цьогоріч вступила до Харківського політехнічного університету.
Найважче дівчині було виїхати з окупованої території. Близько трьох діб окупанти не пропускали Олену на блокпості “Оленівка” (він межує з КПВВ “Новотроїцьке”), коли вона їхала складати ЗНО. Наступного разу довелося об’їжджати. У серпні вона добу їхала до Харкова через Росію. На українському пункті пропуску Гоптівка її оштрафували на 1700 грн за незаконний перетин кордону.
“Мене це не засмутило, адже для мене перетнути кордон, хоч і зі штрафом, було єдиним шансом вступити до українського вишу”, — додала дівчина.
Олена склала вступні іспити на 198, 192 і 195 балів, зараз навчається на бюджеті та одержує академічну стипендію. 9 дітей з її класу також закінчили українські школи дистанційно, але не змогли вступити до вишів через пандемію та закриті КПВВ.
Артем вирішив навчатися в українському виші в 11 класі. Але до цього також навчався дистанційно в українській школі. Українську мову вчив за допомогою відео з Youtube, математикою займався з репетитором. Артему вдалося виїхати на підконтрольну територію для складання ЗНО через КПВВ “Станиця Луганська”. Щоб не пропустити наступне тестування, родина три тижні жила в Харкові. І лише склавши останнє ЗНО, повернулися додому. Артем вступав за квотою, але його балів вистачило б на бюджетне місце і за загальним конкурсом.
На думку матері хлопця, спрощені умови вступу відкривають великі можливості і перспективи перед дітьми з окупованих територій. Бо кожен перетин контрольно-пропускних пунктів — це стрес і чималі гроші.
Навіть маючи вибір, вступники з окупованих територій у 2020-му вступили переважно до вишів Донецької та Луганської областей, а також тих, які виїхали із ОРДЛО.
У першій п’ятірці найпопулярніших вишів опинилися: Національний технічний університет «Харківський політехнічний інститут» (139), Східноукраїнський національний університет імені Володимира Даля, Таврійський національний університет імені В.І. Вернадського, Луганський національний університет імені Тараса Шевченка, Горлівський інститут іноземних мов ДВНЗ “Донбаський державний педагогічний університет”.
П’ять найпопулярніших обраних спеціальностей серед вступників з ОРДЛО: середня освіта, філологія, право, медицина та менеджмент.
Читайте також: