приймальна комісія абітурієнти
Фото: Укрінформ

Бойовики псевдореспублік Донбасу перешкоджають абітурієнтам, які хочуть вступити в українські університети. Які проблеми вступної кампанії-2020 для абітурієнтів з ОРДЛО відзначають у вишах Донеччини та що радять правозахисники  —  читайте в матеріалі.   

 

Прикриваючись викликами пандемії коронавірусної хвороби, бойовики т.зв. “Л/ДНР” зривають вступну кампанію-2020 для молоді, яка мешкає на підконтрольній окупантам території. Про це Вільному радіо розповіла голова “Східної правозахисної групи”, колишня мешканка Дебальцевого Віра Ястребова. 

“Перепони в перетині лінії розмежування — це один із інструментів впливу, покликаний зірвати навчальний процес для абітурієнтів, які мають намір вступити на території України до вищих навчальних закладів. Зараз в умовах пандемії, спекулюючи на нібито епідеміологічній загрозі, бойовики вдаються до того, щоб фактично унеможливити вступ дітей на територію, підконтрольну українському уряду”, — каже правозахисниця. 

Вона зазначає: проблеми перетину лінії розмежування серед абітурієнтів фіксує офіс уповноваженого з прав людини в Луганській та Донецькій областях. Також представник переселенців в Тристоронній контактній групі, журналіст Денис Казанський заявляв про такі звернення. 

Додамо, редакція Вільного радіо нещодавно отримала схоже повідомлення від мешканки ОРДО (стиль збережено, особисті дані опущені):

“Абітурієнтів свідомо відмовляються пропускати, згідно із заявою Басуріна (СБУ, шпигунство і пр. ідіотизм) зі словами “вступайте до ВНЗ “ДНР”. Скоро почнуться вступні іспити до ВНЗ України за спрощеною системою для мешканців непідконтрольних територій, але молодь просто не може виїхати з території “ДНР”. Виїзд через РФ – це порушення перетину кордону України. Що робити? Мій родич буде поновлюватися в одному з вишів України, він не зміг виїхати в червні на здачу іспитів, ще може це зробити в серпні, але проїзд ЗАКРИТИЙ. Це не поодинокий випадок. Що ми, родичі, можемо зробити, крім порушення перетину кордону Україна-РФ? З повагою, …” 

Як працюють КПВВ в умовах карантину?

Пандемія COVID-19 дозволили бойовикам т.зв. “Л/ДНР” маніпулювати карантинними заходами. З 16 березня командувач ООС обмежив перетин КПВВ через лінію розмежування. Однак було можна повернутися на місце реєстрації. Тоді це було необхідно через загрозу неконтрольованого поширення нового вірусу в умовах браку засобів індивідуального захисту та напрацьованих карантинних механізмів. Оскільки в українського уряду не було (і досі немає) правдивої інформації про рівень захворюваності на COVID-19 у псевдореспубліках. 

КПВВ Мар'їнка
КПВВ “Мар’їнка”, червень 2020. Фото: Вільне радіо

 

Міністр МВС України Арсен Аваков 13 березня заявляв, що у Горлівці 12 хворих на коронавірус. Звідки в нього така інформація ㅡ не уточнив. В “ДНР”, звісно, таку заявку спростували. В офіційному коментарі російським ЗМІ “МОЗ ДНР” сказали, що жодного інфікованого немає, а під наглядом медиків лише одна жінка, яка прибула з Китаю із підвищеною температурою.

Кордон між т.зв. “Л/ДНР” та Російською Федерацію навесні був відкритий, і заражені з РФ безперешкодно потрапляли на тимчасово окуповані території Донеччини та Луганщини, як і потенційні хворі, що не були діагностовані, з окупованих районів Донбасу потрапляли в Росію. Причому бойовики т.зв. “ДНР” ввели повну заборону на перетин КПВВ з 21 березня; українська сторона від початку карантинних заходів робила виключення та пропускала деяких громадян через поважні причини гуманітарного характеру (навчання, лікування, смерть близьких родичів та деякі інші).  

Коли ситуація з коронавірусом в Україні більш-менш стабілізувалась, 10 червня український уряд відкрив КПВВ “Мар’їнка” в Донецькій області та “Станиця Луганська” в Луганській області. Згодом прикордонники Донеччини відкрили для перетину й КПВВ “Новотроїцьке”. Бойовики дзеркально свої КПВВ не відкрили та залишивши ці два пункти пропуску фактично заблокованими. Відкриття українських КПВВ в “ЛДНР” назвали провокацією.

Через КПВВ “Мар’їнка” вдається пройти одиницям людей, а через дзеркальний “Новотроїцькому” блокпост бойовиків “Оленівка” з ТОТ пропускають лише людей з пропискою на підконтрольних українському уряду територіях. На контрольовану ними територію окупанти пропускають лише людей, яким вдалося потрапити в їх списки. Російські найманці відкривають цей так званий гуманітарний коридор 1-2 рази на тиждень, вдається перетнути в обидва боки, в середньому, кількастам людям та десяткам авто.

Сотні людей, аби перетнути лінію розмежування та потрапити на контрольовану українським урядом територію, порушують закон: перетинають на автобусах неконтрольовану українську ділянку кордону з РФ, їдуть по російській території та в’їжджають в Україну на іншій ділянці українського кордону. Такі автобусні тури пропонують свої послуги в інтернеті. ОБСЄ фіксувала виїзд таких автобусів з ОРДЛО через кордон з РФ.       

З “ЛДНР” на підконтрольну Уряду територію через Росію ㅡ незаконно

Ми запитали в українських прикордонників, чи є порушенням законодавства, якщо в’їжджати на підконтрольні уряду території не через КПВВ.. 

Помічник Голови Державної прикордонної служби України Андрій Демченко в коментарі Вільному радіо сказав:  в’їзд на територію України з тимчасово окупованих територій через Російську Федерацію  —  це порушення закону.

“Ми фіксуємо такі випадки, коли люди виїжджають з окупованої території. І це є порушенням перетину державного кордону України. За такі дії передбачена адміністративна відповідальність, це ст. 204 адмінкодексу, вона передбачає штраф. Під час перетину кордону прикордонники фіксують не тільки, коли відбувся в’їзд, але й виїзд. Ми проводимо опитування, уточнюємо обставини та накладаємо штраф”, — пояснює в коментарі Вільному радіо помічник голови Держприкордонслужби України.

Зазначимо, згідно зі статтею 2042 Адміністративного кодексу України, порушення порядку в’їзду на ТОТ та виїзду з неї карається штрафом до 300 неоподатковуваних мінімумів доходів громадян, тобто до 5100 грн.    

Але встановити факт незаконного перетину українського адмінкордону не завжди можливо. Оскільки в’їхати з РФ на підконтрольну українську територію можна як по закордонному, так й по звичайному українському паспорту.

“Якщо їхати в напрямку Російської Федерації, то це закордонний паспорт. Якщо ж людина знаходилась вже там, то повернутись в Україну вона дійсно може за т.зв. внутрішнім паспортом”,  —  каже представник прикордонників. 

“Вона буде при мені, в Донецьку”

Макіївчанин Андрій Конюхов був на заробітках у Польщі та встиг вихати вчасно, аби потрапити додому. Заробляв гроші, щоби вистачило доньці-випускниці на навчання у виші. Приїхав на Донеччину 28 березня, коли КПВВ були вже закриті. Відтоді він живе у Зайцевому під Майорськом. 

“Буду тут. Дочка залишилась там, з мамою. Кордон (КПВВ,  —  ред.) зачинений. Її (дочку,  —  ред.) сюди не пустять. Вона залишиться з мамою, так вирішили. Мама сказала “Вона буде при мені”, — розповідає чоловік.   

Донецьк
Окупований Донецьк. Фото: ТАСС

 

Його дружина влаштувалась на нову роботу у бюджетній установі “ДНР”, та цю роботу втрачати не хоче. Тому вирішили, що дитина буде вступати в університет в Донецьку. 

“У Донецький національний університет, на фахівця з іноземних мов. Англійську та французьку мову буде вивчати. Там, може, дипломатом, може ще потім кудись просунеться…”,  —  каже чоловік.   

На питання, чи не бентежить його той факт, що цей диплом буде “зразка ДНР”, Андрій каже: іншого варіанту просто не бачать. Раніше хотіли, аби дівчина вступала в Одесі, але там немає рідних, а відпускати дитину туди одну не наважувались. 

Розглядали батьки і варіант Горлівського інституту іноземних мов, який з окупації виїхав до Бахмута.

“Коли я запропонував їй (жінці,  —  ред.) Бахмут, вона сказала: “Ні, я вже її не відпущу”. Вона у нас єдина дитина”,  —  пояснює чоловік.  

Директорка вишу-переселенця на Донеччині: “Всі жаліються, що їх не випускають”

Директорка Горлівського інституту іноземних мов Євгенія Бєліцька в коментарі Вільному радіо констатує: цього літа до них телефонують багато представників абітурієнтів з тимчасово окупованих територій Донбасу щодо вступної кампанії-2020.

Євгенія Бєліцька ГІІМ
Директорка Горлівскького інституту іноземних мов Євгенія Бєліцька. Фото: Вільне радіо

 

“Телефонує дуже багато людей, але всі жаліються на те, що не можуть приїхати на цю територію. Їх не випускають. Телефонують більше людей, ніж минулого року, саме з ОРДЛО. Ми про це повідомили офіційним листом Міністерство (освіти та науки, — ред.), де попросили про можливість відтермінування строків подачі заяв саме від мешканців ОРДЛО, з огляду на те, що “той бік” не випускає наших потенційних студентів, абітурієнтів. Все, що нам залишається,  —  лише чекати на результат”, — каже директорка Горлівського вишу-переселенця. 

Вона зазначила: Горлівський виш квот на вступ абітурієнтів з ОРДЛО не має. 

“Квоти взагалі немає. Скільки їх приїде, скільки вступить, скільки складуть іспити, стільки ми й приймаємо на бюджетні місця”,  —  каже директорка ВНЗ. 

Але головна проблема для абітурієнтів ㅡ потрапити на підконтрольну українську територію. 

“Всіх цікавить: якщо ми не встигнемо, що нам робити? Минулого року такого не було: вони приїхали сюди, отримали атестат про загальну середню освіту і далі йшли вступати до вишів. А зараз не можуть цього зробити і дуже переживають за своє майбутнє”,  —  каже Євгенія Бєліцька. 

Вона розповіла, що наразі більшість абітурієнтів з ОРДЛО “застрягли” ще на етапі отримання шкільних атестатів українського зразка.   

“Як було раніше? Вони (абітурієнти з ОРДЛО,  —  ред.) приїздили сюди, ми їх влаштовували у наші базові школи, там вони складали певні іспити та отримували атестат (про повну загальну середню освіту,  —  ред.) Потім вони мали право складати іспити в інституті чи іншому закладі вищої освіти, щоб мати право на отримання бюджетного місця. Цього року атестату в них немає. І все”,  —  пояснює директорка мовного вишу. 

Поки проблему вирішити не вдається, освітяни сподіваються, що для вступників з тимчасово непідконтрольних територій організують додаткові сесії вступних іспитів. Можливо, із завершенням основного етапу вступної кампанії в Україні бойовики не будуть такими категоричними та випускатимуть абітурієнтів. 

“Яка зараз головна проблема? У нас є певні обмеження щодо подання документів, щоб отримати бюджетне місце. Це приблизно 1 тиждень. І всі абітурієнти (безвідносно від того чи вони з ТОТ чи з контрольованої урядом території)  —  мають вкластися в цей тиждень. Ми просимо, щоб люди з непідконтрольних територій мали право взяти участь в конкурсі на ці бюджетні місця, а й мали якийсь додатковий час. Ми надіслали ці пропозиції до Міністерства”,  —  каже Євгенія Бєліцька.  

Якщо Міносвіти не внесе такі зміни, на думку директорки Горлівського інязу, більшість абітурієнтів з ОРДЛО цього року не зможе вступити в українські ВНЗ. 

“Шлях у майбутнє”

“Багато людей, якщо Міносвіти не піде нам на зустріч, залишаться поза межами вступної кампанії цього року. Це буде біда. У 2019-му з ОРДЛО ми взяли більш як 100 людей. Цього року нікого не наберемо, якщо вони (окупанти ОРДЛО,  —  ред.) не відкриють кордони”,  —  каже директора вишу.  

Євгенія Бєліцька каже: за роки окупації частини Донбасу російськими гібридними силами в цьому навчальному закладі менше абітурієнтів з ОРДЛО не стає. Навпаки: люди на ТОТ розуміють переваги освіти на контрольованій українським урядом території.

“Лише з Горлівки у нас було 39 абітурієнтів! Це (2019, — ред.) був перший рік, коли ми дійсно відчули, що люди з тієї території зрозуміли: навчання, освіта та диплом тут відкривають шлях у майбутнє”,  —  каже директорка Горлівського інституту іноземних мов, який наразі працює в Бахмуті. 

Коментар правозахисниці: навіщо бойовики це роблять та як реагувати батькам абітурієнтів

Правозахисниця Віра Ястребова зазначає: такі дії окупантів направлені на те, аби примусити дітей на непідконтрольних територіях вступати у виші Росії. 

“Всі навчальні заклади т.зв. “Л/ДНР”, які функціонують в ОРДЛО, давно підписали меморандуми про співпрацю з вишами РФ. Росія зацікавлена в тому, щоб мати таких перспективних учнів зі східної частини України для того, щоб їх потім інтегрувати у трудову повістку їх буденного життя”,  —  каже голова “Східної правозахисної групи”.

Віра Ястребова
Віра Ястребова. Фото з Facebook

 

Вона зазначає: Росія використовує як елемент гібридної війни Російської Федерації навчальні заклади, що випускають працівників спецслужб т.зв. “МГБ”. 

“І перший випуск тих учнів є. Як ми розуміємо, це діти з території ОРДЛО. Для чого це робить Путін? Для того, щоб на міжнародній арені спекулювати тим, що цей військовий конфлікт спричинили непорозуміння саме мешканців сходу та заходу (України, — ред.). Ворог в обсязі пропаганди виграє. І, на жаль ми розуміємо, що руки цим дітям, які вивчились на працівників т.зв. “МГБ”, не викручували. Це результат тієї масованої пропаганди, яка там робилась”, — розповідає Віра Ястребова. 

Людей, які незаконно перетинають державний український кордон, коли ті вивозять своїх дітей з ОРДЛО для вступу в українській навчальні заклади, правозахисниця виправдовує.  

“Та ми повинні пишатися, що є люди, які їдуть через Російську Федерацію, щоб в українські виші вступити! Ми повинні розглядати можливість надання їм допомоги, щоб нівелювати оці обмеження ворога. Ми повинні розуміти, чим люди ризикують. Вони усвідомлюють, що держава-агресор може лише паспорти пороздавати людям (щоб потім призов в армію робити  —  вже й такі випадки фіксувала Східна правозахисна група)”.     

Про факти перешкоджання абітурієнтам з ОРДЛО щодо вступу в українські навчальні заклади правозахисники радять повідомляти представнику Уповноваженого з дотримання прав жителів Донецької та Луганської областей Павлу Лисянському.

e-mail: [email protected]

тел: (064) 17-00-57, 095-367-84-24

  • на гарячу лінію Секретаріату Уповноваженого Верховної Ради України з прав людини:

тел.: 0800-50-17-20 (безкоштовно);   044-253-75-89

Графік роботи гарячої лінії:

Пн. – Чт. 8.00-13.00 – 13.45-17.00;    Пт. 8.00-13.00 – 13.45-15.45

Сб.-Нед. – вихідний; з 13:00 до 13:45 – обідня перерва.

  • В громадську приймальню омбудсмена України:

Email: [email protected]

Графік роботи громадської приймальні:

Пн. – Чт. 9.30-13.00 – 14.00-17.00;  Пт. 9.30-13.00 – 14.00-16.00

Сб.-Нед.– вихідний

Адреса: 01008, м. Київ-08, вул. Інститутська, 21/8

Що планують зробити найближчим часом?

20 липня Міністерство з питань реінтеграції тимчасово окупованих територій повідомило, що вже розробляє механізм онлайн подачі документів для вступу абітурієнтів з ОРДЛО та Криму до закладів вищої освіти на підконтрольній Уряду території. Цю новацію розробляють спільно з Міністерством освіти та Міністерством цифрової трансформації.

“Ми вже маємо розуміння, яким чином запровадити безпосередньо електронну подачу документів в українські заклади вищої освіти, наразі залишилися тільки технічні питання”, ㅡ зауважила заступниця Міністра з питань реінтеграції тимчасово окупованих територій України Інна Голованчук. 

За її словами, щороку з тимчасово окупованих територій Донбасу та Криму на підконтрольну Уряду територію приїжджають близько 1,5 тис дітей для продовження навчання в українських вишах.

“А цього року, ймовірно, їх буде більше. Тому наше завдання зробити усе, аби ці діти змогли реалізувати своє право на освіту, не зважаючи на те, що окупаційні режими усіма засобами намагаються їх цього права лишити, в тому числі, через блокування виїзду дітей з ТОТ для подачі документів”, ㅡ зазначила заступниця міністра.

Додамо, на ЗНО-2020 на Донеччині реєструвалися 780 абітурієнтів з непідконтрольної території. Монітори благодійного фонду “Право на захист” відзначають в окремі дні більшу кількість молоді, яка перетинає лінію розмежування в бік підконтрольної уряду України.

“Станом на 15:00 з непідконтрольної території пройшли до 50 людей. Т.зв. “ДНР” пропускає дуже повільно. Це були люди, які мали прописку на контрольованій урядом території. І на 80% це були студенти, тобто люди молодшого віку”, — сказала в коментарі Вільному радіо монітор БФ “Право на захист” Катерина Рачинська, яка чергувала на КПВВ “Новотроїцьке” 13 липня. 

Читайте також:


Завантажити ще...