Рідкісні світлини сьогодні, 6 травня, передали у Бахмутський краєзнавчий музей.
Зібрала колекцію журналістка Вільного радіо Наталя Жукова, яка цікавиться історією міста.
“Це моє хобі – відслідковувати, що продається на міжнародних аукціонах, пов’язане з Бахмутом. Найчастіше я знаходжу світлини нашого міста часів Другої світової на аукціоні Ebay. Шукати такі фото треба правильно: в рядок пошуку слід вписувати “Artemowsk” німецькою, інколи “Artemiwsk”, бо продають їх переважно німці. Ось і весь секрет”, – розповідає Наталя Жукова.
Фотографії, які вдалося зібрати, робили нацистські окупанти під час війни. На деяких кадрах можна побачити спалений БК ім. Мартинова, де потім базувався український театр. На руїнах будівлі німці повісили свої знамена зі свастикою.
На інших фото бачимо надгробки та хрести – в центрі Бахмута ховали німецьких загарбників. У прибудові до БК нацисти влаштували свій лазарет, а на тій площі, де ще кілька років тому стояв пам’ятник Леніну, було їхнє кладовище. Частину тіл звідти ексгумували, а рештки деяких солдатів Вермахту досі лежать під плиткою.
“Цікаво, що на звороті кожної фотографії є штампи. Німці воювали “більш комфортно”, і в багатьох були фотоапарати. В їхніх підрозділах навіть були точки, де можна було проявити світлини. Я читала, що найвиразніші фото використовували для нацистської пропаганди у листівках і газетах”, – говорить Наталя Жукова.
Придбати подібні фото можна в аукціоністів з Німеччини, Польщі, Бельгії та інших європейських країн. Деякі кадри продаються поодинці, а часом на інтернет-аукціоні можна знайти цілу колекцію рідкісних світлин. На одну з таких бахмутська любителька історії витратила 78 євро.
Купити інші допомогли уродженець Бахмута Давид Тітієвський, який зараз мешкає в Ізраїлі, та співробітник Бахмутського краєзнавчого музею Ігор Корнацький.
“Поодинокі фото коштують в середньому 2-3 євро, а доставка в рази дорожча – до 10 євро. Тому я зазвичай прошу надійну людину в Європі тримати фото в себе, а потім вона їде в Бахмут і віддає їх мені”, – каже краєзнавиця.
6 травня фотографії передали в Бахмутський краєзнавчий музей.
“Зараз у нас триває дуже активна дослідницька робота зі створення нової експозиції, присвяченої Другій світовій війні. Ці експонати допоможуть створити в залі атмосферу тих часів. Ми оцифруємо світлини та показуватимемо на екрані або в електронній фоторамці. Завдяки таким активним містянам, як Наталя, наша колекція поповнюється”, – говорить директорка музею Олена Смирнова.
Нагадаємо, на нашому сайті ви можете прочитати інтерв’ю з краєзнавицею Наталею Жуковою та дослідником Ігорем Корнацьким про історію Бахмута.
Читайте також: