Екологи перевірили воду, яку скидає після очищення в Бахмутку комунальне підприємство “Бахмут-вода”. Як виявилося, деякі показники там перевищені в 6 разів.
Співробітники лабораторії екоінспекції Донецької області двічі відібрали проби води на річці Бахмутка — 30 червня та 1 липня.
Що в пробах річкової води?
Відповідно до закону, всі очисні споруди мають так фільтрувати стоки, щоб скидати в річки воду з певною граничнодопустимою концентрацією (ГДК) забрудників. Відповідність такій нормі і перевіряли екологи.
“По першому забору в місці скиду в річку є перевищення ГДК забрудників: по нітритах у 5,8 раза, завислих речовинах у 2,3 раза, азотамонійних речовинах — у 2 рази, ХСК (хімічному споживанню кисню) в 1,6 раза, нафтопродуктах в 1,3 раза, нітрати та сульфати — в 1,4 раза”, — каже начальник відділу контролю природних ресурсів західного регіону еко-інспекції Донецької області Наталія Контарьова.
За даними екологині, друга серія проб мала перевищення ГДК забрудників в очищених стоках “Бахмут-води” по фосфатах (у 6 разів), нітратах (у 2,6 раза), нітритах (у 2 рази), ХСК (у 1,5 раза), сульфатах та нафтопродуктах (в 1,3 раза).
Високі концентрації фосфатів потрапляють у воду із залишками пральних засобів та приводять до надмірного росту водоростей, зменшенню кількості розчиненого кисню у річковій воді. Це веде до загибелі водяних тварин. Також високі концентрації фосфатів у воді викликають у людей дерматити та подразнення шкіри або їх загострення. Амонійний азот потрапляє у воду здебільшого з мінеральних азотних добрив та уражає нервову систему, зябра риб.
Проби брали в 3-х точках: в місці скиду очищених стоків з очисних споруд, на 500 м вище за течією ріки від цього місця та нижче за течією.
“Наприклад, по азотамонійних речовинах в місці скиду показник 2,07, вище скиду — 0,51, а нижче 1,79. Тобто вище за течією вода краща по своєму складу, ніж та, що скидається з очисних споруд, а нижче — гірша по показниках. А скид не повинен погіршувати якість води”, — каже екологиня.
Що показала перевірка?
За словами Наталії Контарьової, засохлу каналізацію “Бахмут-вода” має прибрати.
Крім того, варто звернути увагу на те, що у відстійниках є невелика кількість пухкого мулу на поверхні — він мав би бути внизу.
“З цим треба розбиратись. Вони (співробітники очисних споруд КП “Бахмут-вод”, — ред.) кажуть, деякі підприємства їх не пускають. Підприємства мають право скидати свої стоки на очисні споруди “Бахмут-води” тільки певних показників, а не з будь-яким хімічним, промисловим забрудненням — вони повинні це контролювати, відбирати ті проби на підприємствах, які є у місті”, — пояснює екологиня.
Яке покарання
Посадовців комунального підприємства оштрафували на 136 грн за статтями 59 та 61 адмінкодексу України “Порушення правил охорони водних ресурсів” та “Порушення правил експлуатації водогосподарських споруд”.
“За перевищення притягнуто до адміністративної відповідальності начальника очисних споруд та головного технолога. Це не тільки перевищення ГДК, а й невиконання умов дозволу на скид забруднюючих речовин”, — каже Наталія Контарьова.
Також КП “Бахмут-вода” має усунути порушення до кінця місяця.
“Директору видали припис усунути за 2 тижні ці недоліки. Тобто будемо відбирати проби за 2 тижні. Якщо усунуть недоліки — добре, якщо ні — будемо нараховувати збитки. Будемо встановлювати вплив вже в тоннажі: на скільки саме недоочищених стоків вони скидають більше, ніж дозволено”, — пояснює екологиня.
Якщо ж підприємство проігнорує виконання таких приписів, йому анулюють дозвіл на скиди.
“Штраф — це профілактика порушення. Якщо вони не усунуть ці порушення, якщо будуть неодноразові приписи, які вони не виконують, — тоді Агенція з водних ресурсів анулює цей дозвіл на спеціальне водокористування”, — додає еко-інспекторка.
Що робити мешканцям громад?
Екоінспектори не мають права проводити планові перевірки підприємств, але можуть це робити як реакцію на звернення від громадян.
“Треба писати звернення, щоб можна було щось зробити. Тому що перевірок зараз немає. Раніше ми перевіряли планово, контролювали ці підприємства, а зараз такі перевірки — лише по зверненню фізичної особи та через погодження з головою Держекоінспекції України. Зараз ми отримуємо таке погодження за тиждень-півтора. Але якщо в такій заяві немає, наприклад, телефону заявника чи назви підприємства, то можуть й відмовити у такій перевірці”, — каже Наталія Контарьова.
Якщо ви стали свідком екологічного забруднення, порушення екозаконодавства, повідомляйте про це на гарячу лінію Державної екоінспекції у Донецькій області: (06264) 7-02-55.
Або пишіть детальні звернення на ел. пошту: [email protected]
У зверненні необхідно вказати:
— чітке місце, обставини, характер забруднення/ порушення;
— правильну та повну назву підприємства, яке забруднює навколишнє середовище (бажано з номером ЄДРПОУ та його адресою);
— ПІБ, адресу та контактний номер телефону заявника;
— можна додати фото та відео-фіксацію забруднення навколишнього середовища або порушення.
Якщо на ваших очах порушує еко-законодавство людина або група людей (наприклад, зливають забрудники з цистерн, вирубують або підпалюють ліс і т.п.), викликайте поліцію.
Читайте також: