Переселенці
Фото з сімейного альбому Віри Руденко

Рятуючись від щоденних обстрілів, Віра Руденко з Сіверська виїхала з чоловіком до родичів на Одещину. Там подружжя почало нове життя. В евакуації жінка займається благодійною справою — в’яже шкарпетки для воїнів ЗСУ. Так вона робить свій внесок в українську перемогу.      

Вільному радіо Віра Руденко розповіла, що їй з чоловіком довелося пережити в Сіверську, як їм живеться на новому місці та як вона підтримує українське військо. Далі —  розповідь від першої особи.

“Ми трималися, хоча виживати було дуже важко”

Я все життя прожила в Сіверську, тому у мене ніколи й думки не виникало покинути рідне місто. Після того, як Сіверськ став зоною щоденних обстрілів, ми з чоловіком довго не наважувалися на переїзд. Від постійних ворожих “прильотів” страждали оселі сусідів та знайомих.

Переселенці
Пошкоджений від обстрілів будинок у Сіверську по вулиці Новій, неподалік від будинку Віри Руденко. Фото з архіву Вільного радіо

 

Ми трималися, хоча виживати було дуже важко. До найближчого колодязя доводилося йти пішки цілий кілометр. Тож тяжко нам діставалася водичка — будь-якої миті можна було потрапити під обстріл. Їжу ми готували надворі на вогнищі. Ночували у підвалі — там безпечніше. Так і виживали.

Переселенці
Їжу готували на вогнищі надворі. Місто Сіверськ. Фото: Антикризовий медіа-центр

 

З харчами, щоправда, страждати не доводилося. До нас приїжджали  волонтери з ковельської церкви. Хлопці привозили різні крупи, консерви, олію та інші необхідні продукти. Навіть вареники цілими відрами давали. А який у них смачний хліб!

Ділилися харчами й солдати. Хай Бог допоможе залишитися  їм живими. А їхній командир Юрій Іванович — золота людина. Як він умовляв нас виїхати! Пропонував поселити в оселі своєї покійної матері на заході. “Ви хоч і в селі будете жити, але не побачите цього страхіття”, — говорив він. Але  ж ми уперлись: “Ні, зі своєї хати нікуди!” Розуму не було!

Переселенці
Жахливі події, свідками яких довелося стати Вірі Руденко. Сіверськ, червень 2022 року. Фото: пресслужба Нацполіції

 

Ми також як могли підтримували наших хлопців. Ніколи не забуду: одного разу прийшов до мене молоденький солдатик, на вигляд років 19-20. Каже: “Тіточко, а ви  пиріжки умієте пекти?” “Умію. А ти пиріжків хочеш? Напечу, тільки на вогнищі”. Тож напекла цілу миску. Хлопці їдять, а в мене сльози на очах. Такі молоді, а вже доводиться воювати. Так шкода стало їх!

“Ми й досі б сиділи в Сіверську, якби не стали жертвами “прильотів”

Ми й досі б сиділи в Сіверську, якби не стали жертвами “прильотів”. Того злощасного дня я ходила по воду, а чоловік залишився вдома. Він саме розпалював вогнище, коли на межі з сусідами розірвалася міна. Ударною хвилею Миколу відкинуло в сторону. Як згодом він мені розповідав, враження було таке, як наче хтось великою дошкою по голові огрів.

Цей випадок став крапкою нашому терпінню. Адже напередодні, коли у своїх справах я проходила повз лісосмугу, від пострілу танку мене відкинуло в ярок. В результаті на моїй спині з’явився великий синець. Мене нудило, рвало, сильно боліла голова, тобто я ще й отримала струс мозку.

Переселенці
Чоловік переселенки Віри дивом залишився живим після вибуху міни. Фото з сімейного альбому Віри Руденко

 

Після цього ми зрозуміли: якщо будемо й далі тут сидіти — бути біді. 

Я зателефонувала старшому онуку Миколі до Одеси. Він набагато раніше виїхав туди з найменшою сестрою та працював там у лікарні. Онук постійно звав до себе, але ми весь час відмовлялися. Тепер цей час настав. Микола пообіцяв домовитися про нашу евакуацію.

21 вересня приїхав евакуаційний автобус. Нам сказали нічого з собою не брати — лише документи й трохи особистих речей. У метушні я кинула в сумку що під руку потрапило. І тут почався обстріл. Хлопець, який за нами приїхав (автомат у нього, мабуть, важчий, ніж він) схопив мене — і в автобус. Після цього поїхали ще в мікрорайон багатоповерхівок. Людей збирали швидко. Із Сіверська того дня виїхали 11 людей.

Переселенці
Евакуація мешканців Сіверська. Фото: пресслужба Нацполіції

 

“Я побачила онуків — і сльози хлинули з очей”

З Покровська евакуаційним потягом ми приїхали до Дніпра. Божечки, скільки тут людей, які втекли від небезпеки! Тут нам дали по 2 тисячі гривень допомоги, а потім волонтери відвезли нас до церкви — нарешті ми нормально помилися і спокійно відпочили. А потім поїхали в Одесу, де на нас чекали онуки. Коли ми встали з потяга і я їх побачила — сльози хлинули з очей. Це був стан, який неможливо передати.

Разом з онуками нас зустрічали мої троюрідні сестри. Дівчата запросили жити до себе в містечко Южне на Одещині.

Переселенці
Переселенці Вірі важко згадувати про те, що довелося пережити в рідному місті. Фото з сімейного альбому Віри Руденко

 

Згодом сестра говорила мені: “Вас важко було впізнати — якийсь відсутній погляд. Чи то перелякані, чи то не в собі”. Ми  були як в тумані. Страх, нерозуміння того, що відбувається навколо, та ще й моя безкінечна нудота.

У перший день, як ми розташувались у сестри, у мого чоловіка покосило рот — почалася паралізація. Добре, що онук зміг швидко приїхати й надати дідові першу медичну допомогу. Поступово: то крапельниці, то уколи — він поставив чоловіка на ноги.

Переселенці
Подружжя Віра та Микола Руденки в евакуації. Фото з сімейного альбому Віри Руденко

 

“Стала розпускати речі та в’язати шкарпетки для солдатів”

У Южному є прекрасний Будинок культури, де волонтери організували гуманітарний пункт допомоги для переселенців. Саме тут я знайшла в’язані речі, які стала розпускати та в’язати шкарпетки для солдатів. Взагалі я не одна, хто допомагає в холоди зігрітися українським бійцям — інші переселенки теж в’яжуть теплі шкарпетки. Свої вироби ми віддаємо працівникам гуманітарного пункту, а вони потім готують посилки та передають їх на передову чи в госпіталі.

Переселенці
Переселенка з Сіверська в’яже українським воїнам шкарпетки. Фото з сімейного альбому Віри Руденко

 

Спочатку я сама розпускала речі на нитки, а згодом мені почали допомагати сестри. Вони приносять вже готові клубки, а я в’яжу. Одна навіть светри свої розпустила. Каже мені: “В’яжи. Нитки товсті. Гарні вийдуть шкарпетки”.

Переселенці
Закінчуючи в’язати одну пару шкарпеток, Віра відразу починає в’язати другу. Фото з сімейного альбому Віри Руденко

 

Одного разу несла я готові шкарпетки до пункту допомоги. А в Южному погода вітряна, холодна. По дорозі зустріла двох військових. Бачу, хлопці аж посиніли  від холоду. Привіталася з ними. “Позамерзали? — питаю. — А шкарпетки якого розміру носите?” Відповіли. Тоді я даю їм шкарпетки й кажу: “Беріть та грійтеся”. Вони аж зніяковіли, хотіли за шкарпетки заплатити. А я їм: “Та що ви, діти. Я їх сама в’яжу. Ви нічого не винні”. Хлопці були дуже вдячні за подарунок.

Переселенці
Такі шкарпетки переселенка з Сіверська в’яже для українських захисників та захисниць. Фото з сімейного альбому Віри Руденко

 

Так і живемо в евакуації, допомагаючи одне одному. Нам допомогли, і ми намагаємося підтримувати українських воїнів. Молимося, щоб швидше закінчилася війна і на нашу землю повернувся мир. Як же тягне додому! Як магнітом. Мій чоловік сказав: “Якщо нашу хату зруйнують, все одно після війни я повернуся в Сіверськ. Вирию землянку і буду в ній жити”.

Переселенці
Чоловік Віри підтримує волонтерську справу своєї жінки. Фото з сімейного альбому Віри Руденко

 

* * *

Нагадаємо, раніше Вільне радіо писало про 82-річного Віктора Петренка з Серебрянки, який в дитинстві пережив Другу світову. Чоловік не міг уявити, що йому знову доведеться опинитися у схожій ситуації. Повномасштабна війна вигнала його з рідної домівки. Щоб знайти людей, які вивезуть його в безпеку, Віктору довелося під обстрілами хворими ногами йти до найближчого міста майже 9 кілометрів.

Читайте також:


Завантажити ще...