До кінця квітня 2024 переселенці ще можу звернутись з заявою на оформлення допомоги на проживання в Україні. Ті, кому виплати продовжать, отримуватимуть їх, ймовірно, до вересня 2024 року. Згодом влада або відмовиться від фінансування цієї статті, або розробить нові механізми та документи. Хто має право на допомогу на проживання зараз, розбираємось з юристом.
До серпня 2023 року допомога на проживання ВПО призначалась безстроково. Згодом її почали призначати на півроку, а у лютому автоматично продовжили ще на місяць, до кінця опалювального сезону.
“Відповідно до тих норм, які чинні зараз, через шість місяців навіть тим, кому зараз продовжили виплати, більше не продовжать. Норма звучить таким чином зараз у 332 постанові, що виплата не може призначатися більше, ніж на два шестимісячних періоди. Що буде через шість місяців після березня (скоріш за все рахуватимуть від березня, а не лютого, бо до березня усім автоматично подовжили), — неясно”, — пояснює Вільному радіо юрист “Донбас SOS” Михайло Фоменко.
Сума допомоги на проживання становить на місяць 2 тис. грн для дорослого та 3 тис. грн для дитини або людини, яка має інвалідність. Серед тих переселенців, хто має право на подовження виплат, частині їх призначили автоматично, частині треба подавати заяву до соцзахисту. Крім того має значення, коли людина була змушена переїхати в інший населений пункт: з 2014 року чи з 2022. Розглянемо це детальніше.
За словами юриста “Донбас SOS” Михайла Фоменка, в категорії “незалежно від дати переміщення” автоматично виплати частіше подовжують окремій людині, а не всій родині.
“Переважно це продовження виплат лише на саму людину. Наприклад, є сім’я, в сім’ї є окрема людина пільгового статусу, вона має право на виплату самостійно. На неї призначається, а всі інші, якщо вони не підпадають, вони мають подавати заяву. Тобто, зазвичай, воно рахується, виплачується лише на людину, яка підпадає по цій критерії. Воно не розповсюджується на всю сім’ю. На відміну від тих, хто перемістився після 2022 року, там переважно навпаки виплати призначаються на всю родину”, — розповів Михайло Фоменко.
“Це у випадку, коли саме пенсія не перевищує цієї суми. Інший дохід (наприклад, зарплата, якщо людина працює) тут не враховується”, — уточнює юрист.
“Якщо вони прибули взагалі без батьків, і органи опіки їх розподіляють, визначають або опікуна, або особу, з якою дитина проживатиме. Або, якщо є визначена людина, наприклад, кому батьки передали дитину на підставі певних документів”, — пояснює Михайло Фоменко.
“Тут виникає питання, тому що у нас в законодавстві немає такого поняття як “тяжкі форми захворювання”. Просто немає визначення, що це таке. Тому тут є певний перелік (зазначений вище), але він відкритий. Це малось на увазі “тяжкі форми захворювання, у тому числі онкологія, діабет, психічні розлади”, але ж, якщо “в тому числі”, то мають бути якісь інші. І незрозуміло, які самі критерії, що відносити до тяжких, що до не тяжких”, — каже Михайло Фоменко .
Ті українці, які отримали статус ВПО з 2022 року мають право на подовження виплат, якщо родина відповідає певним критеріям. В основному, вони пов’язані з наявністю в родині дітей, людей з інвалідністю, доглядом за родичами.
“Там прив’язка йде з початку року, а не з початку повномасштабної війни, тобто враховуються ті, хто перемістився з території, де йдуть бойові дії, з січня 2022. Тобто сюди підпадають люди, що перемістилися, або повторно перемістилися з 2022 року. Повторно перемістилися – це мається на увазі, що умовно кажучи, людина проживала в Донецьку, а після 2014 року вона приїхала в Харків. І після 2022 року приїхала знову з Харкова, наприклад, в Чернівці”, — пояснює Михайло Фоменко .
Також до переселенців після 2022 року відносяться ті, хто переїхав не з зони бойових дій, а через те, що його житло зруйноване або пошкоджене до стану непридатності внаслідок обстрілу, наприклад, в тилових населених пунктах.
“Там до вересня 24 року немає значення, де саме навчаються дистанційно. Тобто в тій же громаді навчаються дистанційно, чи в старій громаді навчаються. Головна умова, що діти навчаються з дому і батьки мають за ними дивитися. Про це також треба отримувати інформацію, підтверджувати автоматично, якщо інформація про це є на місці, або брати довідки, подавати їх, якщо їх немає”, — розповідає юрист.
“Зазвичай це догляд за родичами, вони мають спільно проживати. Воно йде в стаж, тобто рахують цю діяльність, як зайнятість. Людина не може при цьому працювати, їй виплачується компенсація. Тобто не просто, що вона за кимось доглядає, зазвичай це має підтверджуватися документально, що вона здійснює догляд”, — говорить Михайло Фоменко.
За словами юриста, часто з доведенням того, що людина доглядає родича, бувають складнощі. Адже доводять це документом про отримання компенсації, а на компенсацію людина може не мати права в залежності від доходу родини.
“Тут трошки незрозуміло, тому що там, наприклад, є обставини, коли людина не може отримувати цю компенсацію на догляд. Компенсація призначається тільки, коли дохід менше прожиткового мінімуму, щоб до нього дотягнути.
А якщо у людини, наприклад, є ще чоловік чи дружина, який/яка працює і ділиться, наприклад, мінімальна зарплата на двох, то вже не виходить. Тобто компенсацію за догляд людина не може отримувати, а відповідно вона не підтверджується.Тому з цим також є така проблема, що деякі люди просто не можуть під цю категорію підпасти, хоча вони по факту здійснюють такий догляд”, — пояснює Михайло Фоменко.
За словами Михайла Фоменка, одній й тій самій родині можуть і продовжити виплати, і відмовити. Це залежить від того, в яку категорію переселенці подаватимуть заявку.
“Є декілька повторюваних категорій. Наприклад, непрацездатні особи, пенсіонери. Як це можна використовувати? Наприклад, у нас є родина двоє пенсіонерів. У одного пенсія більше 10 тисяч, в іншого 5 тисяч. Відповідно, одному призначили допомогу на проживання, іншому не призначили.
Але вони перемістилися після 2022-го року, і в сім’ї у них лише непрацездатні особи. Тобто, теоретично, вони можуть звернутися з заявою. І так, як вони перемістилися після 2022-го, так, як у них дохід ділиться вже на двох, то виходить, що 10 плюс 5, виходить 15 тисяч — по 7,5 тисяч на людину, тобто вже менше ніж 9440 грн. Значить, вже можна призначити. І по деяких категоріях воно так само працює”, — пояснює юрист.
За словами Михайла Фоменка, спірна категорія — це люди, які приїхали з зони бойових дій, але їхній роботодавець або не виходить на зв’язок, або призупинив трудові відносини.
“Призупинення — це коли ви не працюєте, вам не платять. Тобто звільнення, але без оформлення звільнення. В таких випадках, нам повідомляли співробітники Мінсоцполітики, що їх рахуватимуть як працевлаштованих, тобто працюючих осіб, навіть якщо там не платяться податки. Але офіційного немає визначення, тобто тільки на словах. І незрозуміло, наприклад, щодо ФОПів. Які, наприклад, не припинені, але й не ведуть діяльність. Як їх будуть рахувати: чи як працюючих, чи як непрацюючих”, — розповідає юрист.
Ті, кому не продовжили виплати автоматично, але мають право на їхнє отримання, можуть подати заяви до соцзахисту до кінця квітня 2024 року.
“Зміни були в кінці березня. Тобто, якщо люди зверталися раніше, отримали відмови, можливо, вони отримали відмову відповідно до старих норм, які були чинні на момент, коли їхня заява розглядалася. Можливо, у них була ситуація, яка тепер змінилася. Їм потрібно переподати заяву, і тоді їм призначать допомогу.
У них могла б бути ситуація, коли в постанові прямо прописано (це досить смішно, але там прямо прописано), що якщо людині мали призначити автоматично, але не призначили, то вона може звернутися з заявою на продовження її заяви. Тобто, там прямо прописано, що ми можемо вам не продовжити. Можна радити людям звертатися, тому що у них дійсно могло по старим правилам не бути права на продовження”, — розповідає Михайло Фоменко .
Нагадаємо, раніше ми розповідали, де шукати гуманітарні штаби для ВПО в Україні і зібрали їхні адреси на мапу.
Цей матеріал опубліковано за підтримки Європейського фонду за демократію (EED). Його зміст не обов’язково відображає офіційну позицію EED. Інформація чи погляди, висловлені у цьому матеріалі, є виключною відповідальністю його авторів.