Підтримати
труби
Фото з відкритих джерел

Електроенергія, вода, газ. На Донеччині зараз всі ці організації по колу винні гроші один одному. Наприклад, за 4 останніх місяці борг за електрику головного постачальника води на Донеччині збільшився на 200 млн грн. Чи є загрози відключення та хто кому скільки винен ми зібрали в одному матеріалі.

 

Підприємства тепло-, водопостачання та водовідведення Донеччини мають 14,5 млрд грн боргів, з них 5,2 млрд — за використаний газ та 3,8 млрд — за електрику. Такі цифри станом на 1 вересня озвучили під час колегії в Донецькій ОДА.  

Винні за електрику, тому що недоотримали за воду

Основний боржник за спожиту електроенергію — КП “Компанія “Вода Донбасу”: головний водопостачальник області заборгував 2,4 млрд грн за спожиту на підконтрольній території електрику та 1,4 млрд грн — збитки за електрику, спожиту на тимчасово-окупованій території.

“Основна сума виникла внаслідок роботи компанії за економічно необгрунтованими тарифами та через заборгованість муніципальних водоканалів за спожиту воду”, — каже директор департаменту ЖКГ Донецької облдержадміністрації Сергій Гончаренко.  

Зазначимо, на 1 травня борг “Компанії “Вода Донбасу” складав неповних 3,6 млрд грн. Тобто за 4 місяці борг за електрику збільшився на 200 млн грн. До того за попередні пів року борг зріс на 378 млн грн. 

Через ці борги “Вода Донбасу” не може вчасно розрахуватись за спожиту електрику, що призводить до зменшення подачі води на водоканали та зменшення тиску води в мережі. 

За воду муніципальні водоканали області винні “Воді Донбасу” 1,5 млрд грн, з яких половина суми (793 млн грн) — за воду, спожиту на підконтрольній уряду території. Причому сума боргу муніципальних водоканалів, за даними ДонОДА, не змінилася за 4 місяці.

інфографіка ДонОДА комунальні борги
Інфографіка ДонОДА: скільки заборгували “Воді Донбасу” муніципальні водоканали. Цифри червоним – рівень розрахунків, цифри чорним – сума боргу водоканалу, в млн грн

 

Серед міських водоканалів найбільшим боржником за воду є Маріупольський водоканал (майже 412 млн грн). Для порівняння  — КП “Словміськводоканал” недоплатив 97,4 млн грн, КП “Бахмут-вода” — майже 42 млн грн, а водоканал Соледара — 11 млн грн. Причому три водоканали з півночі області платять в середньому 75% за спожиту воду, а найбільший боржник з півдня регіону розраховується повністю (при середньому рівню проплат по області 89%).

На колегії в ОДА зазначили: “Бахмут-вода” не виконує взяті зобовязання по реструктуризації боргів (рівень виконання договору реструктуризації  —  1%. 

Лічильники води мають близько третини багатоповерхівок

В ДонОДА також показали наскільки в різних громадах багатоповерхівки обліковують свої витрати холодної води лічильниками. В середньому по області менше третини багатоповерхівок оснащені такими приборами. Це при тому, що за ухваленим законом планували оснастити такими лічильниками всі багатоповерхівки регіону до початку серпня 2019 року.

лічильники води інфографіка ДонОДА
Інфографіка ДонОДА: Скільки багатоквартирних будинків в різних громадах мають прибори обліку холодної води.

 

Так, в Бахмутській ОТГ лічильники холодної води мають трохи менше половини всіх будинків (48,4%), в Бахмутському районі  —  в рази менше (17,6%), у Словянську лише 14% багатоповерхівок мають лічильники, в Соледарській ОТГ — майже 7%, а у Сіверську таких будинків з лічильниками взагалі немає. Зазначимо, в Маріуполі (найбільшому боржнику за спожиту воду) лічильниками води оснащені абсолютно всі багатоповерхівки.

Зазначимо, за невиконання закону в будь-який момент оштрафувати. Хоча, за словами посадовця, у Верховній Раді вже зареєстрований законопроєкт, який пропонує почати штрафувати за відсутність лічильників води з 2022 року.

Тариф на воду в Бахмутській ОТГ — не з дешевих, але не покриває й собівартості

Найвищий тариф на водопостачання та водовідведення наразі у КП “Великоновоселківського комунхоза” — 57,3 грн за кубометр. Але й він покриває лише 72% фактичної собівартості послуг водоканалу. Найдешевша вода — у Святогірську (9,6 грн за куб), але ця ціна не покриває й 10% собівартості послуг комунального господарства.

інфографіка ДонОДА тариф на воду
Інфографіка ДонОДА: які тарифи водоканалів по містах області. Цифри червоним – відсоток, на який тариф цього водоканалу компенсує собівартість послуг водоканалу. Цифри чорним – чинний тариф

 

В Маріуполі (найбільшому боржнику за спожиту воду) тариф  —  23 грн за кубометр, і ця ціна покриває майже повністю собівартість подання та відведення води (на 92%). 

А от, згідно з інфографікою ДонОДА, тариф краматорського водоканалу (один з найнижчих в області, 27,5 грн за кубометр) повністю покриває витрати комунальника з надлишком (112 % від собівартості послуг). В той час як тариф “Бахмут-води” покриває лише 87% собівартості. 

Вільне радіо попросили прокоментувати цю інфографіку заступника директора з фінансів та збуту КП “Бахмут-вода” Дмитра Підкуйка. 

“Я зідзвонився з краматорськими економістами (КВП “Краматорський водоканал”,  —  ред.). Вони здивувались та не знають, що це за цифра. У них понад 86%  вже багато десятиліть не було. Тому інфографіка ДонОДА трохи “кульгає”. Всі ці матеріали (щодо тарифів та на скільки вони покривають собівартість) ми щомісячно відправляємо до обласного департаменту ЖКГ, і там працівник це все акумулює. Гадаю, це людський фактор, помилка”, — каже Підкуйко. 

Зазначимо, в інфографіці ДонОДА вказаний застарілий тариф на водопостачання та водовідведення: з 10 липня бахмутяни платять за ці послуги майже на 5 грн дешевше, ніж вказано, тобто 33,17 грн.

Він додав: собівартість на ці послуги у всіх містах області різна.

“Причини різні: й протяжність мереж водопостачання та водовідведення, скільки багатоповерхівок та будинків приватного сектору, або наскільки розвинена промисловість. Наприклад, наше місто по протяжності водопровідних мереж хоч й схоже з Краматорськом (по 600 км), але в них набагато більше споживання води, оскільки мають серйозні промислові підприємства. Через це собівартість в розрахунку на 1 кубометр виходить дешевше. Також впливає різниця в щільності населення: у нас  —  32 тис споживачів води (маю на увазі абонентів), а в Краматорську  — 80 тис. А тариф наш вищий від їхнього не у 2 рази, а на 4-5 грн”,  —  пояснює заступник директора “Бахмут-води”.   

Нагадаємо, цього літа мешканці Опитного на південній околиці Бахмута скаржилися на поганий напір, а жителі деяких будинків взагалі казали, що води в них немає. Деякі бахмутяни стверджують: така ситуація з водою в них кожен рік. У 2019 році кілька днів влітку майже по всьому Бахмуту воду давали погодинно через борги водопостачальника. Того ж року через борги близько 100 будинків в одному з мікрорайонів міста були під загрозою відключення води. 

А 23 вересня в Бахмуті біля міської водопостачальної компанії протестували під партійними прапорами. Мітингарі вимагали відсторонення керівництва, якісних послуг та зниження тарифів.  

Читайте також:


Завантажити ще...