Команда Вільного радіо продовжує тримати вас у курсі найважливіших подій України та Донеччини. Головні новини цього тижня, цікавий фільм та драйвова музика – все це ви знайдете у нашому підсумковому дайджесті.
.
.
.
Стало відомо, як виглядатиме бахмутський “Епіцентр” згори. Документацію ухвалили на засіданні міськради у середу, 21 квітня.
На ділянці площею близько 2 гектари побудують сам торговий центр, а навпроти нього облаштують паркомісця. Заїзд на територію планують зробити з боку вулиці Ювілейної.
Нещодавно у Сіверській ТГ завершився конкурс проєктів “Бюджет участі”. За його результатами обрали 8 проєктів, які вже зовсім скоро почнуть впроваджувати у громаді. Наведемо кілька з них:
У місцевому сільському клубі створять пізнавально-розважальний простір для місцевих дітей, які не можуть їздити на гуртки до міста. Тут відремонтують кімнату для дитячого простору, закуплять меблі, комплекти розважальних настільних ігор та комп’ютерну техніку.
У Дронівці в будівлі колишньої школи продовжать облаштовувати суспільний простір. Тут можна спілкуватись та проводити збори, тематичні вечори й тренінги, показувати розвиваючі ролики, старі фільми та мультики для дітей.
У Серебрянці створять спортивний простір для підлітків. На кошти бюджету участі підготують майданчик з бетону, закуплять та встановлять спортивні тренажери.
Решта проєктів-переможців – в нашому матеріалі.
За даними Донецької ОДА, ТОВ “Бахмут-енергія” оплачує менш ніж половину газу, який фактично споживає для опалення. За рік борг підприємства збільшився у майже 2,5 раза. Так, станом на 1 квітня, компанія винна за газ 400,2 млн грн, з яких 100 тис. грн – це штрафні санкції.
У коментарі Вільному радіо заступник директора ТОВ “Бахмут-енергія” Сергій Логвінов пояснив: збільшення суми боргу безпосередньо ніяк не впливає на бахмутян. Але опосередковано – все ж загрожує кожному мешканцю громади, який заборгував “Бахмут-енергії” за опалення.
“Як ви знаєте, нещодавно виконавчій службі дозволили арештовувати карткові рахунки українців без якихось додаткових з’ясувань. Ми маємо використовувати всі законні методи стягнення заборгованості зі споживачів наших послуг. Тому наразі ми масово подаємо у суди, аби зменшити борг населення. Якби за опалення не платили лише ті, хто дійсно не може, – був би досить маленький відсоток”, – каже Сергій Логвінов.
Детальніше про ситуацію читайте за посиланням.
Уродженець Краматорська незаконно виловив понад 800 кг риби. Міг би й більше, але сам потрапив в “тенета” правоохоронців. Не допомогли й домовленості з місцевою поліцією та охоронцями рибокомбінату. З ними рибалка-нелегал ділив зароблені гроші.
Чоловікові врахували статті про крадіжку риби, підкуп охоронця та хабар поліцейському. За сумою цих статей йому мали б присудити 4 роки тюрми. Але відпустили на 2 роки випробувального періоду, адже він визнав свою провину й допоміг слідчим розкрити злочин.
Як розповіла нашим журналістам головна лікарка Бахмутської багатопрофільної лікарні Світлана Мельникова, концентратори привезли представники Міжнародного Комітету Червоного Хреста. Тепер у медзакладі загалом 135 таких апаратів.
“Ми зараз покриваємо всі потреби. Але обладнання має бути з невеликим резервним запасом. Наприклад, концентратору повинно проводити технічне обслуговування, ми щотижня запрошуємо майстра, чистимо фільтри, перевіряємо цілісність різьби, банок. Тому деякі концентратори знімаємо з обігу на день-два для тестувань і після ТО повертаємо в роботу. Тому не можна, щоб концентраторів було впритул”, – пояснює очільниця Багатопрофільної лікарні інтенсивного лікування м. Бахмут.
14 квітня Кабінет міністрів ухвалив проєкт постанови про посилення адресності надання житлових субсидій. Якщо коротко, то тепер держава допомагатиме тільки найбіднішим. І призначатимуть виплати не місцеві комісії.
Зокрема, пропонують:
Більш докладно про нові правила призначення субсидій читайте тут.
Міністр оборони Росії Сергій Шойгу заявив, що їхня армія “продемонструвала здатність забезпечити надійну оборону країни”. Скупчення військ і техніки, за його словами, було раптовою перевіркою на боєздатність.
Днями Шойгу дав доручення Генштабу і командувачам відводити війська, які дислокувалися в Криму та неподалік російсько-українського кордону, біля Воронежа, на місця своїх постійних дислокацій. Це кілька сотень кілометрів від кордону з Україною.
Нагадаємо, наприкінці березня Росія почала активно стягувати до кордонів з Україною свої війська. Великі колони з технікою люди помічали в Криму та Ростовській області, а в Краснодарському краї навіть бачили військові літаки та гелікоптери. У Росії пояснювали, що так вони готувалися до навчань.
Відтепер “жартівникам”, які повідомлять про вигадане вбивство чи пожежу, доведеться викласти з кишені до 3400 грн. Раніше неправдивий виклик швидкої, поліції або бригади надзвичайників “коштував” до 119 грн. Штрафи збільшили, бо інколи спеціальні служби через фейковий виклик не встигають доїхати на справжній.
Ініціатором цього закону був Кабінет міністрів. В пояснювальній записці аргументували, що вартість одного виїзду пожежно-рятувального підрозділу на пожежу складає понад 40 тисяч гривень. Тому маленькі штрафи для людей були недостатньо суворим покаранням.
Нові “розцінки” за невдалі жарти діють з 17 квітня.
Цього тижня президент України підписав закон, який допоможе більш оперативно доукомплектувати військові частини всіх збройних сил держави.
Згідно з документом, на службу призиватимуть громадян, які уклали контракт про проходження служби у військовому резерві та/або зараховані до військового оперативного резерву. Рішення про такий призов, категорії резервістів, їхню кількість, завдання та строки ухвалюватиме Верховний Головнокомандувач ЗСУ (Президент України) за поданням Головнокомандувача ЗСУ.
Крім того, посилили й покарання за ухилення від служби. Штрафи зросли на понад 3 тис. грн, а мінімальний тюремний строк збільшили з двох до трьох років.
У цьому матеріалі – ще більше деталей.
На Донбасі тим часом не вщухають бої. За тиждень окупанти близько 70 разів відкривали вогонь в бік українських позицій. Стріляли із заборонених мінометів, протитанкових ракетних комплексів, бойових машин піхоти, а також дистанційно мінували околиці українських населених пунктів.
Окрім снарядів, бойовики використовували ще й безпілотники. Українським військовим вдалося їх заглушити завдяки засобам радіоелектронної боротьби.
На жаль, цього тижня не обійшлося без втрат у лавах ЗСУ. Від протитанкової керованої ракети загинув волинянин Олександр Луцик. Менш ніж через місяць чоловік мав відзначати свій 39-й день народження.
Ситуація навколо COVID-19 поступово стабілізується. Якщо на початку квітня в Україні за добу фіксували рекордну кількість хворих від початку пандемії – 20 тисяч, то цього тижня середня добова кількість інфікованих тримається на рівні 12 тисяч.
Та все ж у деяких регіонах рівень захворюваності все ще високий. Тому уряд вирішив подовжити загальноукраїнський карантин, а також залишити режим надзвичайної ситуації до 30 червня.
Донеччина зараз перебуває у “помаранчевій” зоні карантину. Це означає, що не всі показники захворюваності тримаються в нормі. Наразі перевищені рівень госпіталізації та завантаженість ліжок із киснем.
До боротьби з вірусом долучаються й підприємці. Так, у Бахмуті розважальний центр “Побєда” віддаватиме частину прибутку лікарням, де доглядають за пацієнтами з COVID-19.
“Так ми хочемо підтримати наші лікарні, наших лікарів. Зараз і смертність велика, і кількість хворих величезна”, — розповіла нашим журналістам директорка закладу Вікторія Лещінер.
Розважальний центр поставив собі мету придбати кисневі концентратори, балони та медичні матраци. Але поки за гроші, які вони віддаватимуть лікарням, медики купуватимуть те, що їм найбільше потрібно.
Очільниця “Побєди” запевняє: збір коштів — не піар, а приклад для інших підприємців, аби вони також допомагали лікарням.
Вже кілька місяців ситуація на контрольних пунктах сходу України залишається незмінною. Представники окупаційної влади блокують рух на майже всіх ділянках пропуску. Стабільно працює лише КПВВ “Станиця Луганська”. Там, за даними прикордонників, за тиждень пропустили понад 13 тисяч пішоходів.
Дорожній коридор на Донеччині відкривається лише у понеділок і п’ятницю через обмеження російсько-окупаційних формувань. Відповідно, пасажиропотік там в рази менший, ніж у Луганській області. Так, за тиждень лінію розмежування на КПВВ “Новотроїцьке” перетнули 434 людини та 68 автівок.
Ще 22 людини не змогли потрапити на тимчасово окуповану територію, бо представники незаконних збройних формувань відмовили їм у перетині.
Перш ніж їхати на КПВВ, необхідно подбати про електронну перепустку від СБУ. Якщо такої немає, доведеться чекати кілька днів, доки заявку розглянуть. Але в окремих випадках перепустку оформлюють і за день. Але для цього треба мати поважну причину.
Про такі ситуації Вільному радіо регулярно розповідають представники благодійного фонду “Право на захист”, які слідкують за ситуацією на КПВВ. Наприклад, цієї середи через лінію розмежування прямувала жінка, перепустка якої була оформлена російською. Це заборонено, тож необхідно було зробити новий документ. У жінки з собою були папери про важкий стан здоров’я чоловіка. Це дало змогу пришвидшити розгляд заявки, і жінка змогла того ж дня потрапити на підконтрольну територію.
Якщо ви вчитесь у виші, цей матеріал вас зацікавить. Тут ми розповідаємо про новий грант, який дозволяє виграти до 15 тисяч гривень. Гроші можна спрямувати на оплату навчання або освітні курси. Все, що треба – зареєструватися та написати аналітичну статтю на одну із запропонованих тем. Деталі – за посиланням вище.
Ми покажемо, як за кілька кліків заповнити заяву та інші необхідні документи для швидкого оформлення у відділенні ДМС. Покрокову інструкцію з ілюстраціями знайдете тут.
Під час карантину людям радять залишатися вдома, а через спалах COVID-19 деякі відділення пенсійного фонду працюють в обмеженому режимі. Тож ми розповімо, як подати заяву на призначення пенсії, не виходячи з дому.
Режисерка Зоя Лактіонова приїхала на Донеччину, щоби зняти стрічку про озера Соледарської громади. Водойми, на місці яких раніше були соляні копальні, захопили мисткиню своєю красою та історією. Тож вона вирішила поділитися своїми враженнями з іншими людьми.
Знімали фільм на звичайну техніку, але інколи доводилось використовувати спеціальну камеру, яка знімає під водою.
Щоб отримати більше деталей, Зоя їздила на локації разом із краєзнавцем та спілкувалася з місцевими. Однак про що саме буде фільм, режисерка поки не розповідає. Каже, що не хоче “розкривати всі карти”.
Наразі Зоя повернулася до Києва, де продовжує роботу над фільмом. Змонтувати вона його планує до серпня. За анонсом можна слідкувати на сторінці Зої Лактіонової у Facebook.
Цього тижня порадимо вам музичну психологічну драму про хлопця, який мріє стати джазовим барабанщиком. Ендрю – так звуть головного героя – вступає у консерваторію, де викладає вкрай вимогливий вчитель Теренс Флетчер. Його методи жорсткі, а часом навіть диктаторські.
Між маестро та його підопічним виникає ненависть, яка, на диво, зрештою допомагає Ендрю досягти вершин. Але перш ніж наставник визнав талант свого учня, хлопцеві довелося добряче постаратися та буквально стерти руки в кров.
Українські локалізатори переклали фільм “Whiplash” як “Одержимість”, що повністю відображає його суть. Якщо ще не бачили – обов’язково подивіться. Ці 102 хвилини стануть незабутніми.
The Killers – американський інді-рокгурт сформований у Лас-Вегасі в 2001 році. Творчість четвірки музикантів навіяна хітами легендарних груп U2, Oasis, Duran Duran та підійде меломанам, яки надають перевагу альтернативному року та музичному андеграунду 1980-90-х років. Ось кілька їхніх пісень:
Цей матеріал опубліковано за підтримки Європейського фонду за демократію (EED). Його зміст не обов’язково відображає офіційну позицію EED. Інформація чи погляди, висловлені у цьому матеріалі, є виключною відповідальністю його авторів.