Підтримати
порив водогону у Торецьку
Ілюстративне фото з відкритих джерел

У прифронтовому Торецьку з 27 грудня — надзвичайний стан. У “сірій зоні” прорвало водогін, місту критично не вистачає води. До того ж тореччани посеред зими можуть залишитись без опалення.

 

Аварію намагались усунути, але ремонт ситуацію не покращив. Ми дізналися, що робить місцева влада та що думають мешканці громади.

Щоби знайти нові пориви та почати ремонт, потрібні гарантії безпеки від бойовиків. На такі гарантії чекають вже 4 доби. А поки весь регіон  втрачає мільйони літрів питної води.     

Про це Вільному радіо розповів керівник Торецької ВЦА Василь Чинчик. За його словами, наприкінці грудня стався гідроудар, через який десь у “сірій зоні” прорвало водогін. Але, щоб відшукати місце пориву, потрібні гарантії режиму “тиші” з тимчасово окупованої території. А їх поки немає.

Василь Чинчик
Василь Чинчик. Скріншот відео Торецької ВЦА


“Стався гідравлічний удар з тієї сторони — був перепад напруги на фільтрувальній станції на непідконтрольній території. І десь, скоріш за все, прорвало трубу. Четверту добу ми намагаємось отримати “режим тиші”,  — 
розповідає керівник ВЦА. 

Через це регіон щодоби втрачає близько 8 мільйонів кубометрів питної води на добу. 

“Серйозний об’єм води витікає. Якби ця вода назовні виходила, мала б ціла річка текти. Уявляєте, 300 кубів на годину? Це 8 тисяч кубів на добу води втрачаємо  —  це 8 мільйонів літрів на добу”,  —  каже Василь Чинчик.

Для довідки:
Воду для Торецької громади постачають з каналу “Сіверський Донецьк-Донбас”. Подає воду у Торецьк фільтрувальна станція, яка фактично знаходиться на околиці нині окупованої Горлівки. Сама ж Горлівка від цієї аварійної ситуації не страждає. Мережі водопостачання тут зношені — тутешній водогін працює без капремонту вже 40 років.
 

 

порив водогону під Торецьком
Так усували порив під Торецьком 19 вересня 2019. Фото: пресцентр штабу ООС


Василь Чинчик каже, що такі пориви бували тут й до початку російської агресії на Донбасі. Але тоді наслідки аварій швидко усували, і люди майже не помічали наслідків. А тепер для того, аби усунути порив, треба дочекатися режиму тиші з обох сторін від лінії розмежування.

порив водогону під Торецьком

порив магістрального водогону
Ось так ліквідували порив водогону на Донеччині у липні 2020. Фото: Facebook/ Павло Кириленко

 

“З нашого боку “режим тиші” надали до 28 січня. З непідконтрольного українському уряду боку надали “тишу” до 31 грудня 2021 року! Досі СЦКК непідконтрольної території не дає “режиму тиші”. Це між фронтами, розумієте? Це ж не від мене залежить, чому режиму тиші не надала окупаційна сторона”, — каже Василь Чинчик.

ремонт ЖКГ у прифронтовій зоні
Ремонт мереж ЖКГ у “сірій зоні” відбувається лише після отримання гарантій “режиму тиші” за сприяння СЦКК. І попереду йдуть сапери. Фото: пресцентр штабу ООС

 

Аварію намагалися усунути працівники “Води Донбасу” з непідконтрольної території.

“Фактично, більше ремонтів провели з непідконтрольної території, з Горлівки. Пошкодження водогону було на околиці Горлівки та в сірій зоні, ближче до лінії розмежування з боку непідконтрольної сторони. 

Ми побачили, що трошки більше води почало надходити (до ремонту надходило десь 270 кубів, а після — 320-340 кубів). Коли вони ремонтували, то наші військові бачили, що там [на ТОТ, — ред.] проводять ремонтні роботи”, — каже керівник Торецької ВЦА. 

За його словами, коли буде забезпечений “режим тиші”, ремонтники з обох сторін від лінії розмежування підуть вздовж водогонів назустріч один одному, та шукатимуть пориви.

ремонт ЖКГ у сірій зоні Донбасу
Попереду йдуть сапери. Фото: пресцентр штабу ООС


“Висунеться бригада з тієї сторони знову оглядати водогін та з нашої сторони  —  назустріч один одному. І де хто побачить порив, той і буде ремонтувати. 

З нашого боку будуть ремонтувати Часовоярські [Часовоярське регіональне виробниче управління КП “Компанія “Вода Донбасу”, — ред.]. Якщо порив на ТОТ, то будуть проводити ремонт з тієї сторони. І, якщо будуть по ходу виявляти пориви, то будуть усувати їх”, — пояснює Василь Чинчик. 

Він не виключає, що цей великий порив буде важко знайти. 

“Я боюся, щоб десь трубу внизу не прорвало, і щоб вода не зайшла по тріщинах, щоб десь не йшла у землю. Що ми пройдемо і не помітимо, де є витік води. Інакше треба буде брати спеціальне обладнання, яке дозволить шукати ці пориви”,  —  розповідає Василь Чинчик.  


“Найважче маломобільним людям, їм ніхто не доставляє воду”

Керівник ГО “Твоє нове місто” Володимир Єлець зазначає, що в цій ситуації найважче літнім та немічним людям, людям з інвалідністю та маломобільним, які живуть на верхніх поверхах, особливо  —  на околицях міста. 

“Їм же ніхто не доставляє воду, ніяка служба. Води, яку підвозять,  — дуже мало. Люди скаржаться —  дуже погана ситуація. Особливо район 12-ї [шахти, — ред.], Хімколонки — туди взагалі не доходить вода, їм тільки привозять машинами. Але відстань величезна, понад кілометр, і люди за такої погоди мають самі носити місткості з водою”, — розповідає Володимир Єлець.

Він повідомляє, що тієї кількості води, яка потрапляє в мережу, не вистачає, аби підніматися на вищі поверхи. 

“Я живу в районі Забалкою. Люди скаржаться, що на поверхи вода “не добиває”. Тобто, у них теж немає води. Люди топлять сніг”,  — розповідає Володимир Єлець. 

На думку правозахисника, допомоги цивільним мешканцям явно недостатньо.

“Хоча оголошений надзвичайний стан, щось немає допомоги від області. Раніше, коли у нас були такі проблеми, — рятувальники і з Маріуполя приїздили, і з Краматорська. А нині справляються лише своїми можливостями”,  —  розповідає Володимир Єлець.


“Маломобільних людей забезпечили місткостями”,  —  керівник ВЦА

Керівник Торецької ВЦА каже, що з цією надзвичайною ситуацією поки намагаються впоратися власними силами. 

“І ДСНС допомагає, і військовослужбовці, і “Вода Донбасу”. Все ж надходить половина від потрібного об’єму води. Тому ми маємо можливість включати подачу води то на один житловий масив, то на другий, то на третій, тобто по графіку подавати воду. А на кінцевих точках (район Хімколонки, 12-го масиву) додатково задіюємо сили водоканалу, ДСНС, військових на підвіз води”,  —  каже Василь Чинчик.  

За його словами, торік під новорічні свята тореччани теж залишилися без води в кранах. Відтоді місцева влада придбала контейнери для води. 

“Ми задіяли міжнародників, які нам допомогли придбати понад 100 ємностей по сто літрів  —  їх ми роздали малозабезпеченим, літнім людям та людям з інвалідністю, тим, у кого вище 4-го поверху була потреба. Тобто вчора в центрі не було води, сьогодні вона буде. Можна набрати цей резервуар води, можна день з цієї ємності скористатися”, — розповідає Василь Чинчик.  


“Ризикуємо втратити й опалення”

За словами керівника ВЦА, комунальники фіксують втрати води й у централізованій системі опалення. Це деякі мешканці громади для своїх технічних потреб  (наприклад, аби змити в туалеті) зливають воду з батарей центрального опалення. 

“Безвідповідальні громадяни починають зливати воду з системи теплопостачання. Це вимагає додаткових енергозатрат та водопостачання ще й на котельні. Ми можемо повністю розморозити систему теплопостачання. Цього ми теж не можемо допустити, тому теж підвозимо воду на котельні”, — пояснює ризики Василь Чинчик. 

 

У Торецьку будують альтернативний водогін

Керівник Торецької ВЦА каже, що нині тут будують водогін в обхід нинішньої фільтрувальної станції на непідконтрольній території.

“Місце для розміщення фільтрувальної станції підготоване. Траншеї для мереж частково прокопані, труби підготовані, але настала зима. Сподіваюсь, цього року це питання буде закрите”, — каже Василь Чинчик. 

Нагадаємо, з 1 січня збільшився тариф на водопостачання та водовідведення у 45 громадах по всій Україні. У переліку є й 5 громад Донецької області. Зокрема, у Бахмуті тариф становитиме 41,33 копійки за кубічний метр, тобто зросте на понад 8 гривень

Читайте також:


Завантажити ще...