Підтримати
домашній вечір біля каміну
Фото з відкритих джерел

У новинному дайджесті від Вільного радіо ми знову стисло та зрозуміло розповідаємо про найважливіші події тижня. А також до Вашої уваги — підсумки бойових втрат на фронті, історії з 2-х фактично працюючих КПВВ, хроніки коронавірусної пандемії та підбірка можливостей і варіантів для карантинного дозвілля.    

Всеукраїнські новини

Наступ на свободу слова чи захист від інформтероризму? 

Перший тиждень лютого 2021 року запам’ятався введенням санкцій проти 8 ЗМІ, зокрема телеканалів “112 Україна”, NewsOne та Zik. Ці ЗМІ позбавили ліцензій та заблокували їх активи згідно з рішенням РНБО та наказом президента. Партія “Опозиційна платформа — “За життя!” (рупором якої є ці відключені від мовлення телеканали) вже пригрозила президентові імпічментом та оскарженням цих дій у судах (в тому числі міжнародних). А Національна спілка журналістів назвала ці кроки “інформаційним вибухом”, “шоком” та “наступом на свободу слова”.  

Міністр культури (та одночасно керівник телеканалу “1+1”) Олександр Ткаченко назвав діяльність цих телеканалів “інформаційний тероризмом”, “інструментами пропаганди Кремля”, іноземною пропагандистською машиною, фінансованою з Москви, яка масово порушувала журналістські стандарти, розповсюджувала фейки та маніпуляції. 

заблоковані в Україні телеканали
Фото з відкритих джерел

Міністр назвав рішення РНБО симетричним та логічним результатом розслідування Тимчасової слідчої комісії. Комісія з’ясовувала, як саме зазначені телеканали змінили власників та опинилися під контролем нардепа від ОПЗЖ, медіамагната Тараса Козака.  

Також в цьому пакеті рішень РНБО — й персональні санкції проти Тараса Козака, який де-юре володіє заблокованими медіа. А де-факто ці ЗМІ пов’язують з одним з лідерів ОПЗЖ, кумом Путіна Віктором Медведчуком.   

В інтернеті ж сайти заблокованих телеканалів перемістилися зі своїх звичних адрес на резервні доменні адреси. Тому що внаслідок санкцій втратили можливість адмініструвати свої сайти. Мінкульт заявив, що звернеться до медіахостингу Youtube, аби зазначені телеканали заблокували й там.

Документів, на основі яких РНБО ухвалило таке рішення, поки не оприлюднили. 

Детальніше про цей інформаційний вибух  —  в матеріалі Цензура чи захист національних інтересів? В Україні відключили три потужні проросійські телеканали (детально)

Місцеві новини

180 людей та завод  —  без води понад півмісяця

У Бахмутському районі мешканці села Зеленопілля та смт Курдюмівка вже декілька тижнів живуть без центрального водопостачання. З 20 січня через порив водогону у них в кранах немає води, тому тисячі літрів технічної та питної туди завозять щоденно КП “Бахмут-Вода”, ДСНСники та міжнародна гуманітарна організація. Через це тимчасово не працює місцевий дитсадок та завод у Курдюмівці.   

ФОТО ПО ТЕМІ

Аварія через інсульт водія

У Дружківці цього тижня перекинувся рейсовий автобус “Абсолют —  Новомиколаївка”: у 61-річного водія прямо за кермом стався інсульт, і він втратив контроль над автобусом. На щастя, всі залишились живі, лише 3 людей отримали травми. А от водій поки що у важкому стані. Зазначимо, від такої ситуації не застрахований жоден з водіїв та пасажирів будь-де. 

ДТП у Дружківці через інсульт у водія
Місце ДТП. Фото: Національна поліція


Бюджетний колапс у Світлодарську

В громадах, де працюють ВЦА чи новоутворені ОТГ, проблеми місцевих мешканців вдається вирішувати оперативно. Цього не скажеш про Світлодарську ОТГ, яка опинилася “між небом та землею”: тут не проводили виборів з 2010-го року та досі не ввели військово-цивільну адміністрацію. Через це у громаді накопичилося багато проблем, основна з яких  —  не можуть розпоряджатися своїм бюджетом, платити зарплати та укладати договори на харчування та оплату праці в бюджетних установах. Докладніше про те що відбувається у Світлодарську та прилеглих населених пунктах дізнавайтесь за цим посиланням

Світлодарська міська рада
Фото: Вільне радіо

Причеп з новенькими інструментами тепер у Зайцевому 

А Зайцевська ВЦА від міжнародних благодійників отримала комплект інструментів та приладів для ремонтів та будівництва. Зокрема, причеп, бензопилу, генератор, мотопомпу, бензокосу, шуруповерт, зварювальний апарат, болгарку, дриль, перфоратор, набори гайкових ключів, тощо. 

нові будівельні інструменти у Зайцівській ВЦА
Фото: Facebook голови Зайцевської ВЦА Володимира Веселкіна

Прифронтове селище часто потрапляє під обстріли, тому відтепер ремонтувати пошкоджені об’єкти стане швидше та простіше. Оскільки раніше більшість зі вказаної техніки доводилося просити по подвір’ях та у військових. 

Мешканці Новгородського будуть жити у Нью-Йорку

На мапі Донеччини зявиться Нью-Йорк! Урядовці повідомили, що незабаром смт Новгородське повернуть цю історичну назву. До 1951 року цей населений пункт, заснований та названий так ще німцями-менонітами, називався саме Нью-Йорком. 

смт Нью Йорк на мапі Донеччини
Фрагмент мапи з населеним пунктом Нью-Йорк. Фото з відкритих джерел

З дописів у соцмережах видно, що переважна більшість мешканців не те що України, а й Донецької області ніколи не чула ані про німецькі колонії на Донеччині, ані про топонім “Нью-Йорк”. Про все це та забуті сторінки історії регіону можна дізнатися з матеріалів Знову Нью-Йорк: на Донеччині одному з селищ повернуть історичну назву та Хто і як реставрує старовинний маєток Судермана під Добропіллям. Та чому це місце цікаве туристам

До речі, якщо Новгородське тільки-но повертає свою історичну назву, то Бахмут це зробив рівно 5 років тому. Нагадаємо, цього року місто святкуватиме 450-річчя від часів заснування. Ми розпитали історика про Бахмут попереднього періоду, коли його перейменували в Артемівськ. Та пофантазували як може виглядати монета, якщо Нацбанк все ж вирішить випустити таку до ювілею Бахмута.  

такими можуть бути монети до 450-ліття Бахмута
Можливий дизайн монети до 450-річчя Бахмута. Графіка: Анна Сердюк/ Вільне радіо

ООС

В перший тиждень лютого вздовж лінії розмежування на Донбасі військові фіксують значне загострення. В лавах ЗСУ — 3 вбитих військових та 4 поранених.  

Додамо, на початку тижня стало відомо, що на Львівщині загинув військовий медик Ігор Ільків. На початку російсько-української війни він рятував поранених в Бахмуті. Ігор Ільків загинув в ДТП на заході країни. Його памятатимуть десятки бахмутян та сотні врятованих ним військових. 

Новини про ОРДЛО та з “ДНР”

Очільник Мінреінтеграції Олексій Резніков цього тижня розповів, що на відбудову Донбасу після його звільнення знадобиться мінімум 22 млрд доларів. Загальна ж сума майнової шкоди — близько 120 млрд дол, або 3 трильйони грн. Це приблизно 3 річних бюджети України. За словами міністра, ці гроші ймовірно позичатимуть у західних інвесторів, тому їх доведеться віддавати українським платникам податків. Але заплатити за майнову шкоду має й країна-агресорка Росія.  

Для того, аби прискорити деокупацію Донбасу й Криму та збільшити кількість українських новин на тимчасово окупованих територіях, уряд планує на 50 млн грн профінансувати ЗМІ, які мовлять на ТОТ. Гроші виділятимуть на конкурсній основі, й поки що прописують прозорі правила розподілу грошей. 

вакцина Супутник V
Вакцина “Супутник V”. Фото: НДЦ епідеміології та мікробіології ім. Гамалії


А окупаційна адміністрація самопроголошеної “Донецької республіки” повідомила 1 лютого про початок безкоштовної вакцинації від коронавірусу російською вакциною “Супутник V”. За неофіційними даними керівництва бойовиків, понад 1 600 мешканців тимчасово окупованої Донеччини вже зробили щеплення за перші 3 дні. Пробну партію отримали з РФ та розподілили її між 10-ма пунктами щеплення у Донецьку. Ті, хто хоче отримати щеплення, реєструються онлайн, записуються телефоном або в реєстратурах медзакладів. Після цього людей обіцяли запрошувати на щеплення на певну дату. Таких охочих, за словами “представника мінздрава ДНР”, декілька днів тому було близько 6 тисяч людей.    

Комуналка

З 1 лютого уряд обмежив ціну на газ та встановив, що він не може коштувати понад 6,99 грн за куб. Менші суми у платіжках мешканці Донбасу мають побачити вже у березні.

Корисні інструкції, можливості та гранти

  • До 1 березня триває реєстрація на основну сесію ЗНО, яку цьогоріч запланували провести з 21 травня  до 15 червня. Здавати незалежне тестування можна з максимум 5-ти предметів, тестування безкоштовне. Як на нього зареєструватися  —  в нашій покроковій інструкції.   
  • До 25 лютого в Бахмуті чекають на охочих безкоштовно займатися скандинавською ходьбою для профілактики цукрового діабету. Заняття планують розпочати 1 березня, а до та після курсу хочуть обстежити учасників, аби дослідити результативність. Хто проводитиме заняття та як долучитись, шукайте тут.   
  • Якщо ви стали жертвою домашнього насилля, можна анонімно розповісти свою історію в онлайн-щоденнику на платформі “Мені здається”. Як це зробити та посилання на підбірку номерів і ресурсів, які допоможуть вам розірвати “коло знущань” над собою, знайдете за посиланням
  • Для тих, хто хоче покращити свою українську, ми зібрали контакти, ціни та пропозиції такої освітньої послуги (а також поради та лайфхаки) в матеріалі “Державна  —  українська. Як і де можна вивчити українську мешканцям північної Донеччини”
  • Ще одна інструкція — для переселенців. Як оформити українське свідоцтво про народження дитині, яка народилася в ОРДЛО.
  • Для жінок Донбасу з’явилася можливість у команді розробити бізнес-ідею та отримати до 80 тис гранту на неї. Для цього треба зареєструватися на платформі до 15 березня. 
  • Громадські активісти з Краматорська, Бахмутського, Добропільського, Костянтинівського, Покровського, Лиманського, Олександрівського і Слов’янського районів можуть до кінця березня податися на грант від БФ “Карітас Краматорськ”. До 22 тис грн нададуть лише за умов 10%-го співфінансування та після конкурсу проєктів, направлених на розв’язання місцевих соціальних проблем.

КПВВ за тиждень

Впродовж тижня вздовж лінії розмежування люди проходили через КПВВ “Станиця Луганська”  —  кожного дня, та у понеділок та п’ятницю  —  через КПВВ “Новотроїцьке”. За ці дні: 

Через гуманітарний коридор “Новотроїцьке-Оленівка” у цю п’ятницю пройшли 4 чоловіків, які нещодавно звільнилися з тюрем на окупованій території. Їх ув’язнили задовго до початку бойових дій на Донбасі, всі вони офіційно зареєстровані на вільній українській території. Двоє з колишніх ув’язнених відправились на 2-тижневу обсервацію до смт Гостре неподалік Селидового, тому що у них не було смартфонів для встановлення мобільного додатку для самоізоляції “Вдома”.  

сервісний центр у Новотроїцькому
Фото з відкритих джерел


Тим часом частина українців, які мешкають в ОРДЛО, продовжують їздити на вільну українську територію не через ці 2 КПВВ, а через територію РФ. Під час такого перетину вони незаконно перетинають державний кордон України на ділянках, не контрольованих українськими прикордонниками в окупованих Росією районах. Нардеп з Авдіївки Муса Магомедов розповів цього тижня, що
робоча група у ВР шукає варіанти як не штрафувати таких порушників

Його висновок: просто скасувати такі штрафи неможливо, тому що тоді “кордон припинить бути кордоном як таким”. Таким чином, необхідно вносити зміни в законодавство. Для цього потрібно не лише напрацювати законопроєкт, але й заручитися підтримкою більшості депутатів. “Оптимізму поменшало”, зазначає Муса Магомедов, але все ж вирішили рухатися й далі, зустрітися за 2 тижні та отримати чітку статистику  —  скільки таких порушників державного кордону вже оштрафували по кожному з КПВВ.  

Хроніки пандемії

  • Кампанія з щеплення українців наближається. Стало відомо, що на перших етапах Донеччина отримає близько 32 тисяч доз препарату. Представник департаменту охорони здоров’я ДонОДА Олександр Педенко розповів які саме групи людей підлягатимуть вакцинації в першу чергу та скільки фактично погодились щепитися. 

Чиновники підконтрольної Донеччини також оприлюднили відповіді на майже три десятки найпоширеніших питань про вакцинацію від коронавірусу. Шукайте їх в матеріалі Вакцинація від СOVID-19 в Україні у питаннях та відповідях

Надихає

На початку лютого з Часів Яру прийшла гарна новина:  до шевченківських днів витинанка місцевої школярки поїде у столицю на всеукраїнський конкурс дитячої творчості. Витинанку “Козак Мамай” вирізала 9-класниця Таїсія Первак. 

витинанка козай Мамай з Часів Яра
Фото витинанки “Козак Мамай”: Вікторія Нестерова


Дівчинка переселенка вчиться робити витинанки вже кілька років. Це хобі у школярки з’явилося після переїзду в Часів Яр з Ясинуватої. Таїсія вже виграла не один конкурс, і продовжує розвиватися. 

Таїсія Первак з Часів Яра
Фото: Вікторія Нестерова

Дівчинка каже: хотіла б пов’язати майбутню кар’єру з витинанками, але поки що має час на міркування. Адже має сумніви, що мистецтво зможе прогодувати її у дорослому житті.   

Детальніше читайте в матеріалі: Витинанка дівчини-переселенки з Часів Яра поїде на всеукраїнський конкурс учнівської творчості

Що подивитися

Цього разу пропонуємо вам подивитись французьку кінострічку “Скафандр та метелик”, засновану на реальних подіях та зняту у 1997 році. Кінобіографія —  про головного редактора журналу Elle, 43-річного Жана-Домініка Бобі, якого повністю паралізувало після інсульту, він не може навіть самостійно дихати. Єдиний рух, доступний йому, — це зімкнути ліве око. Цього виявилося достатнім не тільки для мінімальної комунікації, а й щоб написати книгу та розповісти цілому світу — як почувається “метелик душі та розуму” людини у скутому паралічем тілі.

фільм скафандр та метелик
Скрін фільму

Українською мовою цей фільм можна побачити, наприклад, тут

Гарного кінематографічного вечора!

Читайте також:        


Завантажити ще...