Четверо небайдужих чоловіків в Донецьку та декількох інших містах допомагають привітати мешканців окупованих територій з новорічними святами. Вони можуть купити й доставити подарунки та записати зворотній “привіт”.
З представниками незвичної доставки поговорили журналісти видання Свої.City. Чоловіки на замовлення людей з вільної української території купують та передають подарунковий набір на тимчасово окупованій. Рахунок та суму за доставку сплачує замовник на українську банківську картку. Організатори наголошують — це не бізнес.
Ідея виникла після того, як до одного з ініціаторів звернулися знайомі з проханням привітати їх рідних зі святом.
«А потім ми розмовляли з цими знайомими, й вони кажуть: «Така проблема ж не тільки у нас. Дуже багато людей хотіли б привітати близьких, але не можуть». Ми подумали трохи та напередодні Святого Миколая вирішили протягнути руку допомоги”, – розповідає адмін групи «Donbass Helper», через яку в мережі відбувається комунікація.
Групу створювали для того, аби “інформувати учасників про життя на окупованій частині Донбасу і рішеннях української влади щодо окупованої території». Але згодом додали послугу з доставки подарунків на новорічні свята в Донецьку, Макіївці та Харцизьку.
Людина з підконтрольної території, яка хоче привітати когось в ОРДО, зазначає в приватному повідомленні до групи перелік подарункового набору, адресу родичів та їхні контакти. Чоловіки купують все за списком та надають чеки із кінцевою сумою. Цю суму переводять у гривню за поточним курсом та додають 150-200 гривень за доставку. Замовник подарунка оплачує цю суму на картку українського банку.
Під час доставки волонтер може сфотографувати та записати відеозвернення від близьких, яким доставили подарунок, яке потім надішле інтернетом “замовнику”.
«Це певний знак подяки від родичів чи друзів. Зазвичай, такі привіти передають літні люди, які не мають смартфонів та інтернету. Це дуже чуттєво. А коли бачиш їхні посмішки, розумієш, що ти став певним засобом зв’язку між рідними людьми. На себе ми приміряли роль Діда Мороза і дуже хочемо допомогти людям повірити у дива», — каже чоловік.
Активісти на окупованій території наголошують: роблять це лише через бажання допомогти людям.
«Ми не є підприємцями, не пов’язані з жодними магазинами. Отримаємо список, купуємо продукти та ліки там, де дешевше. У нас один продукт в різних магазинах коштує по-різному. Ми просто допомагаємо, від чистого серця. У нас немає цілі заробити на цьому. Така мінімальна ціна за послуги лише покриває витрати на обслуговування машин та бензин», – розповідає журналістам співрозмовник, ім’я якого не відкривають в цілях безпеки.
Активісти кажуть: подарунковий набір залежить від того, кого хочуть привітати та на яку суму розраховують. Але найчастіше дарують цукерки, фрукти та шампанське. Дають й поради, виходячи з місцевих реалій. Оскільки квіти в т.зв. “ДНР” дуже дорогі, радять замінити їх на щось більш практичне.
“Наприклад, жінка попросила привітати її сестру з днем народження і привезти їй букет квітів. Вони у нас нереально дорогі, тому разом ми знайшли альтернативу: відвезли їстівний букет. Він, до речі, обійшовся значно дешевше”, — каже волонтер.
Для пенсіонерів часто замовляють набір під назвою «Рука допомоги». Це продуктовий набір з пакунками цукру, солі, борошна, масла, крупи, макаронів та консервів. Іноді купують людям й ліки.
Нагадаємо, через поширення коронавірусної хвороби та введення карантинних заходів з середини березня вільний та масовий перетин лінії розмежування фактично припинився. При цьому перетнути лінію розмежування на Донеччині важче ніж на Луганщині. Оскільки дістатися Донецька та решти окупованих районів ОРДО можна лише через 1 гуманітарний коридор. І то двічі на тиждень, виконавши певні умови перетину як бойовиків, так і українських прикордонників.
Читайте також:
Цей матеріал опубліковано за підтримки Європейського фонду за демократію (EED). Його зміст не обов’язково відображає офіційну позицію EED. Інформація чи погляди, висловлені у цьому матеріалі, є виключною відповідальністю його авторів.