Тут вже немає промисловості, тож бюджет досить небагатий. Але є розуміння, де шукати більше власних коштів. Для цього почали виводити з “тіні” фермерів, віддавати землю в оренду через прозорі аукціони та піднімати ціну за користування землею. Все це — аби школи й дитсадки, лікарня та спорткомплекс працювали далі.
Про це Вільному радіо розповідає Сіверський міський голова Андрій Черняєв.
“У 2020-му році у бюджеті власних надходжень було близько 20 млн грн. На 2021-й рік ми ставили планку 24 млн грн, але перевиконали — трохи понад 26 млн грн зібрали”, — каже міський голова.
Аби залучити в скарбницю громади більше грошей, вирішили вивести з “тіні” деякі сільгоспорганізації та здати в оренду свою землю.
“Переглянули договори з нашими аграрними підприємствами різних форм власності — змусили платити чесну ціну до бюджету. Плюс оформили всі земельні ділянки, якими дехто користувався без правоустановчих документів. І нині майже всю землю, яка належить міськраді (принаймні, всю ріллю), передаємо у користування”, — розповідає Андрій Черняєв.
Причому здавали землю в оренду через прозорі торги.
“Аукціони проводили майже весь рік. Були земельні ділянки, за які була досить жорстка конкуренція, коли право оренди отримували за майже 9 тис. грн за гектар — це досить висока ціна. Кожний такий аукціон піднімав ціну за оренду землі в середньому втричі”, — каже голова Сіверської громади.
Ціна ж за оренду окремих ділянок збільшилася у десять разів, зазначає перший заступник Сіверського міського голови Віталій Гатченко.
Він додає: в громаді збільшили ставку за користування кожним гектаром землі — раніше, на думку посадовців, ця ціна була занизькою.
“Ми переукладаємо діючі договори оренди та піднімаємо ставку у межах 2,5 тис. грн за гектар (там було де 500, де 1 000, де 1300 грн), і фермерські господарства йдуть на це”, — каже Віталій Гатченко.
Зазначимо, у 2021-й рік громада входила з бюджетним тягарем: необхідністю за власні кошти утримувати спорткомплекс “Доломітчик” та Сіверську лікарню. Тоді за новими законами децентралізації Бахмутська райдержадміністрація передала цю лікарню на баланс Сіверської громади. Сукупно в міському бюджеті довелося шукати на утримання цих установ близько 7,5 млн грн.
“Скільки заробив — на стільки маєш і жити. Ніхто не дотує додатково. Бюджет не може бути дефіцитним: якщо громада не вкладається у суми, значить мусить скорочувати видатки, тобто закривати дитсадки, школи та все інше, чого ми дозволити не можемо”, — каже мер.
За словами першого заступника Сіверського міського голови Віталія Гатченка, на цей рік запланували отримати податків та зборів ще більше — понад 31,5 млн грн.
“Тобто ще на 20% більше, ніж у 2021-му році, і вже бачимо, що й ці свої плани виконаємо. Це буде у понад половину більше, ніж у 2020-му році”, — каже посадовець.
Наприклад, на територію громади зайшло приватне підприємство “Укрславтерм”, яке нині опалює альтернативним паливом декілька бюджетних установ. Це підприємство зареєструвало юридичну філію у Сіверській громаді, тож фірма сплачуватиме податки саме у Сіверську.
“Це була одна з умов міськради, в грудні вони зареєструвались. Буде у нас плюс десь до 700 тис. грн щорічних надходжень”, — каже Віталій Гатченко.
Нагадаємо, внаслідок реформування на Донеччині системи поводження з побутовими відходами, Сіверській громаді доведеться возити свої побутові відходи у Бахмут до сміттєсортувальної станції. Це ймовірно збільшить тариф за вивезення побутового сміття звідти, що непокоїть місцеву владу.
Читайте також: