Підтримати
горить будівля приватбанку в Бахмуті
Фрагмент фото Instagram/ libkos

У Бахмуті на центральній вулиці горів дах старовинної банківської будівлі. Пожежа потрапила на фото з дрона. Проте пожежників в місті вже немає, тож загасити будівлю було нікому. Унікальний будинок вигорів або щонайменше серйозно пошкоджений.   


Фото старовинної банківської будівлі на вулиці Незалежності, 60 у Бахмуті потрапило на фото з повітря, які
оприлюднили Костянтин і Влада Ліберови напередодні, 26 березня. 

будівля банку в центрі Бахмута горить
Фото Костянтина і Влади Ліберових


На світлині видно, що дах цієї історичної будівлі палає. У штурмованому росіянами місті вже багато тижнів не працюють рятувальники, тож пожежу вони не гасили.

Відомо, що ця споруда побудована близько 120 років тому, за старими технологіями та зі старих будівельних матеріалів. Тож ймовірно міська пам’ятка вигоріла. 

“Наші підрозділи виїхали з Бахмута. Ці будинки старі. Там буде, попередньо, на мою думку, так само як і з коледжем залізничної інфраструктури. Там перекриття дерев’яні, будівля повністю дерев’яна та обкладена цеглою. Тому ймовірність, що вона вистоїть, мала”, — каже речник ДСНС Станіслав Балдін. 

Азовско-Донской коммерческий банк
Так виглядала будівля банку невдовзі після побудови. Фото з колекції Бахмутського краєзнавчого музею


Зазначимо, коли саме зроблене фото — невідомо. На цій групі фото є будівлі, про які відомо, що вони вже згоріли. Те саме каже й представник ДСНС.


“Не зрозуміло коли саме була ця пожежа. Їх виставляють набагато пізніше. Я натикався на відео місячної давнини, а писали, що “Зараз так виглядає Бахмут”. Хоча я знаю, що це вже давно не так”,
— каже Станіслав Балдін.

Ця банківська будівля — перлина архітектури не лише для Бахмута, а й у масштабах регіону та України. Вона була охоронюваною пам’яткою ще за часів УРСР. 

“Ще в радянські часи будівля банку була єдиною взятою на облік архітектурною пам’яткою міста, і до останнього часу була на цій будівлі табличка, що це є культурна пам’ятка. Її пропонували до взяття на державний облік як пам’ятка історії та культури місцевого значення”,  —  каже завідувач відділу Бахмутського краєзнавчого музею Ігор Корнацький. 

Банк дивом вцілів під час Другої світової

Дещо з її історії розповідає Вільному радіо співробітник Бахмутського музею.  

“Цю будівлю побудували як філію Азовсько-Донського банку. Він фінансував й видобувну промисловість Донецького басейну, і в багатьох повітових містах (в тому числі у Бахмуті) були його відділення. На початку ХХ століття банк збудований по вулиці Малій Харківській. Відомі прізвища деяких його службовців і, що велика рідкість, — прізвище архітектора  —  Петров”,  —  каже Ігор Корнацький.

Банківська будівля була однією з архітектурних окрас міста, ось як вона виглядала у різні роки:

азовсько-донський банк в Бахмуті
Фото з відкритих джерел


Будівля банку дивом пережила нацистську окупацію. 

“Є розповідь місцевого жителя про те, як його врятували від спалення німецькими окупантами перед їх відступом у 1943-му. Ця людина підкупила підпалювачів за пляшку самогону, і вдалося врятувати будинок”,  —  розповідає працівник музею. 

Він зазначає: у ХХ столітті у цій будівлі завжди працювали тільки банки. 

азовсько-донський банк в Бахмуті
Фото з колекції мешканця міста Анатолія Миколаєва
азовсько-донський банк в Бахмуті
Фото з колекції мешканця міста Анатолія Миколаєва


“В 1920-30-ті роки  —  держбанк, у повоєнні роки — місцеве відділення Держбанку, потім “Агропромбанк”, банк “Україна”, “Приватбанк”,  — 
перелічує Ігор Корнацький. 

 У XXI столітті будівля занепала 

Будівля банку потребувала капітальної реставрації. За даними місцевої влади, громада не могла цього зробити, адже пам’яткою формально володіло Міністерство внутрішніх справ. І аж до повномасштабного вторгнення Росії тривав процес передачі цієї будівлі від МВС громаді міста. 

У 2014-му у цій будівлі засіли найманці російських окупантів.  

“Навесні та влітку 2014-го тут розмістився штаб сепаратистів так званої “ДНР”. Після визволення міста у липні 2014-го тут розташувалася координаційна група, яка відповідала за видачу перепусток на окуповану територію”,  —  згадує Ігор Корнацький. 

Тим часом будівля руйнувалася: почали відпадати частини балконів, тому частину тротуару під ними огородили, щоб там не ходили люди.

Влітку 2018 року зліва впритул до фасаду старовинної будівлі місцевий підприємець звів споруду, яку називав МАФом, малою архітектурною формою. Проте активісти зафіксували, що цю прибудову зводили на капітальному фундаменті.

МАФ біля будівлі банку в Бахмуті
Фото з відкритих джерел

 

Місцеві активісти розгорнули кампанію із захисту історичної будівлі, адже нові спорудження заборонені біля пам’яток. Місцева поліція розслідувала кримінальну справу за фактом службової недбалості посадовців Бахмутської міськради, які видали паспорт прив’язки для цього “МАФу”.

Але попри зусилля та розголос активісти не змогли добитися демонтажу прибудованого магазину. 

Наприкінці 2020-го міськрада Бахмута все ж планувала внести цю будівлю до державного реєстру нерухомих пам’яток України місцевого значення, для цього готові були виділити гроші на паспортизацію будівлі. Проте напад Росії завадив цим планам. 

За рік повномасштабної війни Росії проти України російська армія знищила кількадесят історичних будівель Бахмута. Серед них центр культури та дозвілля імені Мартинова, будівля залізничного коледжу, управління освіти, залізничного вокзалу, колишньої школи, школи мистецтв та інші. 

Читайте також:


Завантажити ще...