інклюзія люди в інвалідних візках доступність
Фото з відкритих джерел
string(44) "Фото з відкритих джерел"

На Донеччині в Часів-Ярській міській громаді облаштували 12 дільниць для голосування. Ми перевірили їх на доступність для тих, кому важко рухатись, та дійшли висновку: доступних серед них немає. Ви можете пересвідчитись в цьому самі у нашому фото-аудиті.   

 

Ми відвідали всі дільничні виборчі комісії Часів-Яру  в середу 21 жовтня, тобто за 4 дні до чергових місцевих виборів. Всі вони розташовані в будівлях суспільного значення, які б і поза виборами мали бути архітектурно доступні для всіх без виключення людей. 

Отже, з усіх 12-ти дільниць

— 8 розташувалися у навчальних закладах (в т.ч. 5  —  в загальноосвітніх школах, 1 в ПТУ, 1 в школі-садку та 1 у школі мистецтв),

— 3 знаходяться в комунальних закладах (в конторах постачальників води, тепла та ремонтно-житлових послуг),

— та 1 розмістили в конторі промислового підприємства.  

Всі вони виявилися лише частково доступними: десь гірше, десь краще. 2 дільниці (№ 140660 та № 140657), на наш погляд, дуже легко перетворити на абсолютно доступні. А в переважній більшості ми якщо й бачили пандус, то за ним знову були різноманітні бар’єри.

Зазначимо, на сайті Центральної виборчої комісії по кожній ДВК є детальна інформація про доступність дільниці щодо різних критеріїв. Майже скрізь стоять галочки відповідності потребам маломобільних груп та безперешкодного входу та виходу з приміщення. 

Ми ж побачили геть іншу картину.

Для довідки:
Згідно зі ст. 12 Виборчого кодексу України, громадяни України беруть участь у виборах на рівних засадах. Тобто маломобільні люди повинні мати змогу не лише проголосувати, а проголосувати на своїй виборчій дільниці, на рівних умовах з іншими людьми та без будь-яких проявів дискримінації. 

Маломобільні — це не лише люди на інвалідному візку, а й пенсіонери або виборці з тимчасовими розладами опорно-рухового апарату (наприклад, травмами), вагітні жінки, батьки з дітьми у візках, люди з вадами зору, тощо. 

На практиці такі люди стикаються з дискримінацією та обмеженням своїх виборчих прав. Оскільки за дослідженням громадської мережі ОПОРА в Україні понад 10% приміщень для голосування є недоступними для маломобільних людей. Тобто такі приміщення не обладнані базовими засобами доступності, розташовані вище 1-х поверхів у будівлях без підйомних механізмів.

 

В Часів-Ярі навпаки — недоступними виявилися близько 90% приміщень ДВК. 

Доступна дільниця: що це означає?

Для того аби маломобільні люди могли проголосувати саме на дільницях (а не у себе вдома), ДВК мають розміщувати на 1 поверсі будівель без штучних бар’єрів у вигляді сходів та поріжків. А якщо вони є, мають бути пандуси під безпечним кутом, ліфти або підйомники. 

Ширина всіх проходів на шляху від входу до принаймні однієї кабінки для голосування та виходу має бути не менш ніж 90 см завширшки (щоб туди міг проїхати інвалідний візок). 

Біля будівлі ДВК мають бути безкоштовні паркувальні місця для людей з інвалідністю. (Це актуально особливо для великих міст, де важко знайти паркувальне місце поблизу будівель). Також на ДВК має бути туалет з широким двірним отвором та спеціальними поручнями. Для людей з вадами зору мають бути хоча б спеціальні тактильні таблички. 

Одразу зазначимо, що спеціальних туалетів, відведених паркомісць та тактильних табличок немає на жодній дільниці. Тож ми перевіряли хоча б доступність для проїзду інвалідного або дитячого візка.    

Зазначимо, немає зобов’язань облаштовувати будівлі з ДВК спеціально під вибори раз на декілька років. Всі суспільно значущі будівлі за замовчуванням мають бути доступними для всіх людей та не мати зайвих бар’єрів. 

Дільниці в Часів-Ярі

Дільниця 140061 Школа (селище Калинівка, вул. Лісова, 29)

Будівля сільської школи розташована на схилі, паралельно дорозі, і до входу в школу ведуть 3 доріжки. Ліва доріжка до дільниці перегороджена калабанею та штучним бар’єром: 

ялинка калабаня бар'єр погана дорога

Центральна доріжка має недоступні для маломобільних людей сходи: 

сходи ялинка пришкільна територія

І тільки одна з них (права, якщо стояти обличчям до фасаду) повністю доступна:

доріжка пришкільна територія безбар'єрність

Коли людина на візку все ж добереться до шкільної будівлі, всередину без сторонньої допомоги вона не потрапить, оскільки пандуса немає. Аби потрапити в будівлю, треба здолати 2 маленькі та 4 великі сходинки:

поріг ганок шкільна будівля фасад недоступність ДВК  

Дільниця розташована в спортзалі, але вхід двірного отвору до неї  —  80 см. Це замало для інвалідного візка.  На сайті ж ЦВК вказано, що ця будівля “відповідає потребам маломобільних груп населення” та має “безперешкодний вхід та вихід з приміщення”.

вузький двірний отвір спортзал сільська школа двк

Приміщення для голосування просторе та добре освітлене, а кабінки для голосування достатньо широкі для візка. 

спортзал виборча дільниця сільська школа двк

За даними членів комісії, на момент нашого візиту сюди близько 15 виборців виявили бажання голосувати у себе вдома. 

 

Дільниця 140650: контора Виробничого ремонтно-житлового підприємства (вул. Комунальна, 4)

 В’їзд на вулицю Комунальну теж починається з бар’єрів у вигляді куп піску, битих шматків асфальту та дуже старого нерівного дорожнього покриття. До того ж дорога до будівлі має нахил вверх — подолати це людям з вадами зору або батькам з дитячим візком — досить проблематично, а людині на візку без допомоги практично неможливо. 

перешкоди бар'єри недоступність погана дорога  

Якщо ж під’їхати з іншого боку вулиці та припаркуватися перед будівлею, то знову бачимо нездоланний бар’єр: високий бетонний бордюр: 

бордюр бар'єр ремонтно-житлове підприємство стара будівля

Якщо маломобільна людина все ж здолає цей “квест”, її очікує неприємний сюрприз у вигляді ось такої “сходинки навпаки”:

безбар'єрність недоступність виборчих дільниць старий під'їзд

Відкритий завжди прохід тут завузький, але відкривається. От тільки без сторонньої допомоги тут не обійтись. Тим більш, що далі знову сходинки та вузька коридорна клітина.   

вузька коридорна клітина недоступна д

Нарешті потрапляємо в “червоний куток”, він на 1 поверсі направо. Кабінки для голосування тут достатньо широкі. Голова та секретар дільниці на момент нашого візиту готували оголошення про протиепідемічні правила. Кажуть: вони б з радістю зробили цю дільницю доступнішою для маломобільних громадян, але це не в їхніх силах.

“Це приміщення не пристосоване для того, щоб маломобільні люди відвідали нашу дільницю. Ви бачите, що вхід дуже вузький, пандуса немає, тому цим людям без допомоги когось буде дуже важко. НСП (неспроможних самостійно пересуватися, – ред.) у нас є 20 людей, до яких ми поїдемо”,  —  каже голова комісії Оксана Жеваго. 

На сайті ЦВК про цю дільницю чомусь написано, що вона знаходиться в “приміщенні закладів культури та розважальних закладів”. І там вказано: вона повністю відповідає потребам людей, яким важко рухатись, і тут навіть є пандус.

 

Дільниця 140651: ВО “ЧасівЯртепломережа” (вул. Привокзальна, 2) 

Це перша дільниця, яку ми бачимо облаштованою пандусом з поручнем.  

контора з пандусом безбар'єрність велосипед ганок

Але далі бачимо кнопку виклику співробітника. Тут вільний прохід закінчується.  Після вузького двірного отвору (який все ж хтось на прохання може відчинити) — бар’єр на підлозі.     

безбар'єрність поріг бар'єр перешкода двк

З вивіски дізнаємося, що в цій будівлі також знаходиться й сервісний центр з повірки та ремонту приладів обліку. Він так само недоступний для маломобільних клієнтів.

Приміщення для голосування розташували у “червоному кутку”, до якого є ще один невеличкий поріжок. Дверний отвір вузький, але двері можна відчинити. Хоча про це маломобільній людині доведеться когось просити та чекати на допомогу.  

вузький двірний отвір бар'єр

До того ж, після усіх бар’єрів, ширина спецкабінок тут завузька для візків — 77 см.  

кабінки для голосування двк

У  розмові з нами член ДВК Геннадій Терещенко назвав маломобільних людей “недієздатними”. 

“Ми окремо виписали їх, і з переносними скриньками будемо вдома їх обслуговувати: таких 18 людей з загального списку виборців у 720 людей”.    

На сайті ЦВК це приміщення в комунальному закладі теж чомусь відносять до “приміщення закладів культури та розважальних закладів” та вважають його повністю пристосованим до потреб маломобільних людей. 

 

Дільниця 140652: школа № 15, к. 34 (вул. Горького, 1) 

Будівля школи №15, мабуть, найстаріша в місті: судячи з памятника загиблим у Другій світовій учням та вчителям, її будували до 1941 року та потреб маломобільних громадян не враховували. Школу багато разів добудовували, і вона настільки велика, що займає майже квартал. В різних її частинах знаходяться одразу 3 різні виборчі дільниці.   

школа 15 Часів-Яр довоєнна будівля

Отже, дільницю 140652 знайдете у прибудованій частині школи (де раніше було відділення “Приватбанку” з банкоматом).

умовно доступна ДВК

На момент нашого фотоаудиту (о 15:00) вхід до цієї ДВК був зачинений. Вхід облаштований пандусом, який майже зруйнований:

зруйнований пандус умовно доступна двк

Тому чи є за дверима бар’єри на шляху до виборчих кабінок, перевірити не вдалось. Але ми оглянули приміщення для голосування, пройшовши через інший вхід, який був відчинений. 

В Часів-Ярі немає доступних дільниць для маломобільних людей (ФОТОЗВІТ) 1

Отже, кабінет 34, де проходитиме голосування, — це кабінет трудового навчання. Ширина кабінок для голосування тут достатня.

В Часів-Ярі немає доступних дільниць для маломобільних людей (ФОТОЗВІТ) 2

Зазначимо, на сайті ЦВК додана схема цієї дільниці, яка геть не схожа на те, що побачили ми. Зокрема, двірний отвір у приміщення для голосування насправді не з фасаду будівлі, а у боковій стіні; кабінки для голосування фактично розташовані в протилежному куті, а столи для членів ДВК стоять вздовж вікон. 

 

Дільниця 140654: школа № 15, актова зала (вул. Горького, 1) 

Ця дільниця знаходиться в старовинній будівлі школи, з центрального входу. На дворі бар’єрів не помічаємо, вхід в будівлю облаштований пандусом. 

часовоярська школа № шкільний забор

Але тут безбар’єрність і закінчується. Оскільки приміщення для голосування знаходиться в актовій залі на 2 поверсі. Туди можна потрапити лише по 2 прольотах крутих сходів. 

круті сходи

При цьому кабінки для волевиявлення достатньо широкі; приміщення для голосування — найбільше за площею з усіх в місті (216 кв. м). На сайті ЦВК ця дільниця врахована як така, яка відповідає потребам маломобільних громадян, попри позначену відсутність ліфту на 2-й поверх. 

 

Дільниця 140655: школа № 15, фоє (вул. Горького, 1) 

Ця дільниця теж знаходиться в старій частині цієї ж школи на 1 поверсі, в протилежному крилі. Там є окремий вхід, до якого ведуть 2 сходинки: 

шкільний ганок недоступна двк

Пандуса тут немає, але на цю дільницю людина на візку зможе потрапити через центральний вхід до школи та по коридорах 1 поверху (див. вище).  

Якщо ж виборець цього не знатиме та захоче зайти на цю дільницю через офіційний вхід на цю дільницю, то не зможе цього зробити без сторонньої допомоги. Адже після входу з вулиці є ще декілька сходинок-бар’єрів. 

бар'єри недоступна двк школа

Приміщення для голосування — це фоє в лівому крилі старої будівлі школи. Тут збиралися встановити ще одну кабінку для голосування, ширшу за інші (для людей на візку). Для цього в момент нашого приходу там були матеріали для кабінки.  

кабінки

Додамо, на цій дільниці  аж 52 людини, які позначені у виборчих списках як “НСП” (тоді як минулого року на президентських виборах таких виборців, за словами голови ДВК, було 36).

“Це люди пенсійного віку. У нас в селищі Шевченко середній вік мешканців  —  60 років та більше”,  —  каже Олена Беззабарна. 

Також в цьому фоє знаходиться медичний кабінет. Голова ДВК розповіла, що в нього поставлять виборчу скриньку та організують тут голосування людей з симптомами ГРВІ, які прийдуть на дільницю. 

В Часів-Ярі немає доступних дільниць для маломобільних людей (ФОТОЗВІТ) 3

На сайті ЦВК ця дільниця рахується як забезпечена пандусом та така, що повністю забезпечує потреби маломобільних людей.  

 

Дільниця 140653: Школа мистецтв, актова зала (вул. Цілинників, 2) 

Дільниця знаходиться  на 1 поверсі у відремонтованій будівлі, біля якої вимощений плиткою двір. Але на вході в будівлю — одразу 3 бар’єри: перший на висоту плиткового каменю ще на вулиці, і трохи вищі в тамбурі та всередині будівлі.

ганок бар'єри

недоступна двк архітектурний бар'єр

архітектурний бар'єр

Далі по коридорах рухаємось без перешкод по широкому та рівному коридору з кількома поворотами. Але на вході в актову залу — знову бар’єр — піднята мінімум на 10 см підлога:

архітектурний бар'єр умовно доступна двк

На сайті ЦВК дані про цю дільницю не відповідають дійсності: там вказано, що будівля оснащена пандусом, має безперешкодний вхід та вихід з приміщення та відповідає потребам маломобільних людей. 

Схема приміщення для голосування теж не співпадає з реальним розташуванням дверей, кабінок та скриньок.

 

Дільниця 140656: школа-садок № 29, навчальний клас 1 (вул. Холода, 2) 

Ця найвіддаленіша від центру міста дільниця (близько 3 км) розташована в будівлі, яку ділять дитсадок та школа. Вхід на дільницю буде через центральні двері, а вихід — через двері в лівому крилі (щоб розділити потік людей через епідситуацію по коронавірусу).

В Часів-Ярі немає доступних дільниць для маломобільних людей (ФОТОЗВІТ) 4

Причому центральний вхід — на рівні грунту, але далі за дверима — 4 сходинки, які людині у візку подолати неможливо без сторонньої допомоги:

В Часів-Ярі немає доступних дільниць для маломобільних людей (ФОТОЗВІТ) 5

Далі повертаємо наліво і через 2 дверей тісної прохідної кімнати з дитячими шафками потрапляємо в приміщення для голосування. Не всякий інвалідний візок проїде між цими шафами.  

недоступна двк Часів-Яр

На момент нашого приїзду таблички ДВК на фасаді будівлі не було, вона лежала всередині дільниці. Кабінки для голосування достатньо широкі, приміщення добре освітлене:    

В Часів-Ярі немає доступних дільниць для маломобільних людей (ФОТОЗВІТ) 6

Вихід теж додає бар’єрів: 3 двері, вузький коридор та тамбур. А ганок на виході — на висоті 2 сходинок та без пандусу:

В Часів-Ярі немає доступних дільниць для маломобільних людей (ФОТОЗВІТ) 7

Все це робить дільницю недоступною для маломобільних людей. Адже ми враховуємо доступність без сторонньої допомоги.

А от ЦВК абсолютно протилежної думки: стоять галочки про те, що “будівля відповідає державним будівельним нормам”, має пандус та безперешкодні вхід та вихід, і взагалі відповідає потребам маломобільного населення. 

До того ж за даними ЦВК це приміщення для голосування чомусь віднесене до “закладів культури та розважальних закладів” (а не освітніх). Кабінки для голосування та столи для видачі бюлетенів розташовані не так, як це зазначено на схемі. 

 

Дільниця 140657: школа № 17, к. 2 (вул. Дмитра Скрипниченка, 49) 

На шкільне подвір’я заходимо через сучасні ворота, ширина входу 88 см, тобто завузько для інвалідного візка. 

сучасні ворота шкільна територія Часів-Яр школа 17

Звісно ворота можна відкрити, та чи зроблять це в день виборів нам не відомо. Кнопок виклику когось до воріт немає. Тому якщо виборець на інвалідному візку, наприклад, захоче заїхати сюди та перевірити себе у списку виборців, йому доведеться лише докричатись до когось всередині будівлі,  аби вийшли та відчинили ворота. Це дискримінація. 

Вхід на дільницю — через ганок з 5 сходинками, не облаштований пандусом. Пандус в цій нещодавно відремонтованій школі все ж є з іншого боку будівлі, але ніяких позначок про це на центральному вході до школи немає.  

умовно доступна двк шкільний ганок школа 17 Часів-Яр інклюзія

Пандус з безпечним кутом нахилу та поручнями, але двері всередину будівлі зачинені. Кнопки виклику або номеру телефону, за яким подзвонити та когось викликати — немає: 

пандус інклюзія школа №17 Часів-Яр

На центральному вході в будівлю табличку про те, що тут знаходиться ДВК, знаходимо не одразу. 

В Часів-Ярі немає доступних дільниць для маломобільних людей (ФОТОЗВІТ) 8

Виявилося, що її просто виставили у вікно. Але бліки на склі не дозволяють нічого роздивитись; до того ж вона стоїть занизько, тому віконна рама взагалі закриває номер ДВК. Завдяки ній ми можемо лише дізнатись назву місцевості, де знаходимося:

табличка ДВК Часів-Яр

Двірний отвір вузький. Двері можна відчинити, але людина у візку сама цього не зробить, а матиме когось просити, якщо докричиться. 

Зазначимо, школяр в інвалідному візку стикатиметься з цими ж бар’єрами — йому буде важко ходити в цю (нещодавно реконструйовану за мільйони державних гривень) школу. 

Голосування проводитимуть в просторовому фоє (а на сайті ЦВК зазначено, що в кабінеті 2).

Що про інклюзію на цій дільниці думає ЦВК? Вона повністю задоволена: схвальні сині галочки засвідчують, що дільниця відповідає потребам людей, яким важко рухатись. 

Ця дільниця могла б стати єдиною доступною в нашому рейтингу, якби не відзначені недоліки. Їх досить легко виправити. Сподіваємося, адміністрація зверне увагу та зробить шкільну будівлю завжди доступною для всіх без винятку людей.

 

Дільниця 140658: ТОВ ВФ “Гідрозалізобетон”, к. 2 (вул. О. Кошового, 1) 

Ця ДВК розташувалася в офісі промислового підприємства, яке зачинилося майже 4 роки тому. Вхід в будівлю — через боковий арочний прохід зліва (поріжок є, але невисокий). А приміщення для голосування — далеко вправо (на фото це облицьований білим, замурований центральний вхід). 

гідрозалізобетон Часів-Яр контора підприємства двк

Тому там, де стикуються основна будівля та прибудова,  —  всередині бачимо 3 сходинки, які без сторонньої допомоги подолати буде неможливо: 

Часів-Яр сходи інклюзія недоступна д

Приміщення для голосування недостатньо освітлене. Голова комісії сама визнає, що будівля не пристосована для потреб маломобільних людей. 

“Наша виборча дільниця не пристосована для того, аби тут голосували люди на візках. Площа приміщення для голосування мала, тому поставити окрему виборчу кабінку (більшу за габаритами, — ред) ми не маємо можливості”,  —  каже голова ДВК Ганна Малишкіна.

Щодо кількості маломобільних людей серед виборців цієї дільниці каже таке:

“У нас на дільниці немає “візочників”; у виборчому списку — 5 людей “НСП” (неспроможні самостійно пересуватися,  —  ред.). Ще 1 літня жінка ще не надала довідку”.  

Але за даними сайту ЦВК з безбар’єрністю тут все чудово: скрізь блакитні “галочки” про те, що приміщення пристосоване для потреб маломобільних людей, має безперешкодний вхід та навіть пандус. 

 

Дільниця 140659: Адмінкорпус Часовоярського ПТУ, к. 2 (вул. Зелена, 6) 

ПТУ стоїть зачинене та не працює вже 2 роки. З входом в будівлю та шляхом до місця голосування тут аналогічна історія: вхід в будівлю — в прибудові, а місце голосування — аж у фоє біля центрального входу в основний корпус: 

Часів-Яр ПТУ

Аби потрапити на дільницю, необхідно здолати 4 високих сходинки:

В Часів-Ярі немає доступних дільниць для маломобільних людей (ФОТОЗВІТ) 9

Стільки ж — в місці стикування двох будівель всередині. Це і вузький двірний отвір — нездоланні перепони для маломобільних людей, які хочуть самостійно проголосувати та не просити про допомогу на кожному кроці. 

інклюзія недоступна ДВК сходи Часів-Яр ПТУ

Сама дільниця простора та світла. Тут можна було б відчинити центральний вхід прямо на дільницю, але до нього ведуть вже 6 високих сходинок.

інклюзія недоступна ДВК Часів-Яр ПТУ

Асфальтове покриття на плацу напроти будівлі старе та потріскане. Але помічаємо, що хтось колись зробив тут плавний з’їзд для інвалідних візків. На сайті ЦВК вказано, що жодних претензій щодо доступності та безбар’єрності до цієї дільниці немає. 

 

Дільниця 140660: РВУ “Компанія “Вода Донбасу”, червоний куток, зала (вул. Зої Космодем’янської, 3) 

Щоб потрапити на подвір’я цього комунального підприємства потрібно здолати бордюр. 

 

 

інклюзія ворота бордюр вода Донбасу Часів-Яр

Двір вимощений плитами з великими зазорами. Все це — досить важко долати людям з вадами зору, вагітним або мамі з коляскою, не кажучи вже про інвалідний візок. 

В Часів-Ярі немає доступних дільниць для маломобільних людей (ФОТОЗВІТ) 10

В момент нашого приїзду на дільниці не було таблички, що це саме виборча дільниця. Вхід в будівлю веде через 2 сходинки.

інклюзія двк без таблички вода донбасу часів-яр умовно доступна двк

Є і зручний пандус з поручнями, але він веде в закриті двері. Вони мають бути відкритими не лише в день виборів, а в усі робочі години. 

пандус умовно доступна дільниця двк Часів-Яр вода донбасу

Додамо, цю дільницю теж легко можна зробити абсолютно доступною для всіх.  

Читайте також:

 


Цей матеріал опубліковано за підтримки Європейського фонду за демократію (EED). Його зміст не обов’язково відображає офіційну позицію EED. Інформація чи погляди, висловлені у цьому матеріалі, є виключною відповідальністю його авторів.


Спонсор
Завантажити ще...