Підтримати
В громадах Донбасу, де не було місцевих виборів 2020, вже завтра можуть створити ВЦА. Що це дасть
Фото: з відкритих джерел

14 січня набувають чинності правки в Законі про військово-цивільні адміністрації. Президенту дозволили створювати ВЦА в тих громадах Донбасу, де не було виборів. Таких громад в Донецькій та Луганській областях 18. Що зміниться для мешканців громади та в державному управлінні, а також чи зможуть там провести вибори — читайте в матеріалі.

 

Закон про військово-цивільні адміністрації

Ще в середині грудня 2020 року Верховна Рада України ухвалила закон, яким вносили правки до вже існуючого Закону Про військово-цивільні адміністрації. Одна з основних — зміни в положення про умови створення ВЦА.

Було: Президент України своїм указом міг створити ВЦА якщо районна, обласна, селищна або міська ради не здійснюють свої повноваження: не проводять сесії, немає кворуму для скликання сесії, не вирішують проблеми громади тощо.

Тепер: створити ВЦА можна не лише якщо місцеві ради не виконують свої завдання, а і якщо ЦВК ухвалила рішення про неможливість проведення місцевих виборів у громаді.

Ці зміни в законі набирають чинності вже з 14 січня 2021 року. Тобто з цього ж дня президент може почати підписувати укази про створення військово-цивільних адміністрацій.

Де можуть з’явитися ВЦА

Таких громад на підконтрольній території, де не відбулися вибори на Донбасі 18 (повний їхній перелік дивіться за посиланням).  

ЦВК кілька разів відсилала листи до Донецької та Луганської обласних військово-цивільних адміністрацій, а також до військових, СБУ, поліції й РНБО, з проханням роз’яснити та визначити, чи можливо в цих громадах провести вибори. Але обласні адміністрації відповідали, що це небезпечно, а силовики посилаються на виявлення схронів і навіть пандемію коронавірусу.

Військові ж пояснювали, що на лінії зіткнення досі стріляють. І це при тому, що на сході з літа того року діє всеосяжне перемир’я, яке у вищому керівництві держави та самі військові називають успішним, і вже майже півроку вважають незірваним. 

Та обстрілів стало дійсно менше, ніж було у 2019 році, коли 2 тури президентських та парламентські вибори дозволили проводити в тих же громадах.

Створення ВЦА — це позитивне рішення

Журналісти Вільного радіо поспілкувались з керівником Донецького регіонального офісу програми “U-LEAD” з Європою Максимом Ткачем. Він нам пояснив, що спрощення умови для створення ВЦА допоможе уникнути колапсу в місцевому самоврядуванні: коли ради є, а бюджету немає.

В громадах Донбасу, де не було місцевих виборів 2020, вже завтра можуть створити ВЦА. Що це дасть

“Наприклад, Світлодарська громада біля лінії зіткнення, територія якої затверджена розпорядженням Кабінету міністрів України, але де зараз існують декілька органів місцевого самоврядування (Миронівська селищна рада, Новолуганська тощо), і в них є всі повноваження місцевого самоврядування, є депутати, є голови, є секретарі, при цьому бюджетне законодавство розглядає їх як одну громаду. Тобто, наприклад, бюджет Світлодарської громади вже є. А от Миронівська і Новолуганська, які як ради існують, бюджету в них немає. Вони приймають рішення, і як юридичні особи вони мають виконувати свою роботу. Тобто бюджет вже один, структур багато, і багато питань було неврегульовано, і мало хто розумів, куди далі рухатись. А зараз якщо буде утворена Світлодарська міська ВЦА, призначається керівник, то всі ради, всі голови й секретарі втрачають повноваження, але питання правонаступництва майна при організації рад будуть унормовані”, — пояснює Вільному радіо керівник Донецького регіонального офісу програми “U-LEAD” з Європою Максим Ткач.

Крім того, на період, поки ВЦА буде створюватись, підстраховувати організацію будуть виконавчі комітети.

“Коли всі ради й голови втрачають повноваження, щоб не допустити якийсь вакуум влади, виконавчі органи (виконком — ред.), до того як керівник створить структуру ВЦА і візьме людей на роботу, то виконавчі органи поки діятимуть. І ці виконавчі органи очолюватиме вже керівник військово-цивільної адміністрації”, — зазначає Максим Ткач.

Вибори все одно можна буде провести

Створення в громадах військово-цивільних адміністрацій не позбавлятиме права на проведення місцевих виборів на тих територіях.

“Якщо виходити з принципу демократії, то кращий варіант — проведення виборів. Але ми повинні завжди мати на увазі умови проведення та безпеку для громадян. Якщо обласні військові цивільні адміністрації будуть вважати, що вже існують умови проведення виборів, то їх можна буде провести. А зараз на певний час можуть ввести військово-цивільні адміністрації”, — каже керівник Донецького регіонального офісу програми “U-LEAD” з Європою Максим Ткач.

В Бахмуті спостерігач заявив про повторне голосування виборцем, але потім не захотів про це говорити

Крім того, зараз Центральна виборча комісія знову намагається організувати місцеві вибори на тих підконтрольних територіях Донбасу, де їх не було у жовтні 2020 року. Вони знову подали лист до обласних військово-цивільних адміністрацій з проханням визначити, чи можна у тих 18 громадах проводити волевиявлення. Обласні адміністрації мають відповісти до 15 січня, щоб у ЦВК був час, щоб оголосити дату виборів. Якщо Донецька та Луганська ОВЦА скажуть, що проводити голосування безпечно, то перші місцеві вибори у цих 18 громадах відбудуться вже цієї весни, 28 березня.

Нагадаємо, 25 жовтня 2020 року в Україні обирали голів громад та депутатів, а також районні ради.

Читайте також:


Завантажити ще...