Підтримати
проєкт елеватора
Фото: Сіверська міськрада

Сіверська міська рада віддала в оренду землю, де раніше був доломітний комбінат. Запевняють: вже восени там планують почати будівництво потужного елеваторного комплексу. Громада розраховує отримати понад 1 млн грн на рік за оренду землі, до 120 млн грн інвестицій та нові робочі місця. 

 

Рішення про передачу ділянки землі в оренду ухвалили на сесії Сіверської міськради.  

Земельну ділянку площею 18 га під майже зруйнованим доломітним комбінатом отримало ТОВ “Ельвара” в оренду терміном на 7 років (з правом подальшого викупу). За землю підприємство має платити 3% від вартості ділянки. Оцінили територію в 41 млн грн. Тобто в бюджет очікують 1 млн 230 тис грн на рік. 

Що обіцяють будувати?

Наразі, за даними Сіверського міського голови, інвестор оформлює проєктно-кошторисну документацію на будівництво. 

“Планують, по-перше, там елеватор, другим етапом — мукомельне виробництво з випічки хлібобулочних виробів та згодом цех з виробництва тротуарної плитки. Перший етап (елеватор, —  ред.) планують закінчити у 2021 році. Він буде сучасний, на комп’ютерній основі. Тобто для будь-якого зерна, яке є у світі, можна задати програму і його зберігати”, — розповідає міський голова Василь Масюженко. 

проєкт елеватора Сіверськ
Проєкт елеватора від інвесторів Сіверської ОТГ

 

Як пояснив представник ТОВ “Ельвара” на сесії міськради, в Сіверську планують побудувати надсучасний потужний елеваторний комплекс. На першому етапі в нього обіцяють вкласти 80-120 млн грн. 

“Він буде займатися прийманням зернових, сушінням, очищенням та відвантаженням залізничним транспортом в порт та на експорт. На першому етапі це буде 20-30 тис тон зберігання”,  —  розповів представник інвесторів. 

В подальших планах — збільшення потужності до 100 тис тон зерна, будівництво переробного підприємства та АТП для обслуговування зерновозів. Але це, на думку інвестора, залежатиме від ситуації в державі та світової економіки в цілому.  

проєкт елеватора Сіверськ
Проєкт елеватора від інвесторів Сіверської ОТГ

 

Окрім нових робочих місць на самому елеваторі, інвестор планує взяти на роботу водіїв вантажівок. Всього розраховують найняти 100-120 людей. 

“Буде створено на першому етапі близько 30 робочих місць для експлуатації цього елеватора. Також близько 30-40 водіїв, які будуть на вантажівках звозити зерно”,  —  розповів про плани співробітник ТОВ “Ельвара”.   

Міський голова Сіверська зазначив: на початку створення елеваторного комплексу, ймовірно, будуть залучати сторонніх фахівців.

“На першому етапі будуть їх спеціалісти, а якщо будуть кваліфіковані наші та не гірші, ніж їхні, то будуть наших відбирати: їм не буде сенсу житло їм винаймати, відрядні платити”,  —  каже мер Сіверська. 

Він додав: більше роботи мають отримати й сіверські залізничники.

“Вони планують таке обладнання, щоб при наявності замовлення за добу завантажити 54 вагони й одразу відправити. Вони самі замовляють тепловоз, всі вагони завантажують, і він пішов. Хочуть створити й залізничний цех, придбати невеликий китайський тепловоз, який буде підтягувати вагони на навантаження та назад. Тобто у них такі величезні плани”,  —  каже Василь Масюженко.   

Зазначимо, нове велике підприємство для Сіверська необхідне. Адже в громаді робочі місця є хіба що для бюджетників, і то не завжди. А от наповнювати бюджет майже нікому. Це основний аргумент.

Сіверський доломітний комбінат
Залишки Сіверського доломітного комбінату. Фото: Михайло Кулішов

 

“Це товариство зареєструвалось у нас в місті Сіверську, щоб платити нам податки, за тих людей, які в них будуть працювати. Якщо там буде середня зарплатня 10 тис грн, то за кожну людину будуть платить податок  —  досить пристойна сума”,  —  додає очільник Сіверської громади.  

Хто обіцяє будувати

Відповідно до даних реєстру юридичних осіб,  ТОВ “Ельвара” у 2017 році зареєстрував чоловік з Соледара Максим Шелудько. Він вказаний як єдиний засновник, керівник та підписант. Це товариство з обмеженою відповідальністю може займатися 24 видами діяльності — від будівництва доріг до розведення овець. Уставний капітал фірми складає 3 тисячі гривень.

Але в Сіверській міській раді через це не переживають. Бо інвестор вже викупив 8 будівель на орендованій території, аби мати там повний контроль.

“Це часто й густо. Вони ж купили ті будівлі не для того, щоб їх розібрати. І податок вони нам одразу будуть платити майже 1 млн 300 тис  —  не з того ж статутного капіталу, який ніякого відношення не має до їх матеріальних операцій”,  — каже Василь Масюженко.  

На засіданні міськради депутатам повідомили: інвестор має підприємства в різних регіонах України. Наприклад, презентацію проводив чоловік, який назвався представником інвесторів з Харкова. Щоправда, жодних згадок про діяльність цієї фірми в мережі немає.  Міський голова ніяких ризиків не вбачає. 

“А які у нас ризики можуть бути? Якщо навіть вони затримаються з будівництвом (хоча, я думаю, такого не буде), він буде платити більше мільйона податків  —  ми можемо на ці кошти 2-3 школи утримувати”, — запевняє Масюженко. 

Фермерське лобі Пластунів

За словами очільника Сіверської ОТГ, спочатку інвестор розглядав Лиман для цього будівництва. Але зміг домовитися в Бахмутському районі з родиною Пластунів. 

“Так, він (інвестор,  —  ред.) не заперечує, що в тому, що вони “зайшли” до нас, є заслуга Пластуна. Якщо ви кажете про Євгена Юрійовича, то, думаю, йому краще, щоб елеватор був в (Бахмутському,  —  ред.) районі, а не в Лимані. А якщо казати про Пластуна Юрія Юрійовича, то в нього є своє фермерське господарство. Зрозуміло, що Пластун пообіцяв їм (інвесторам, —  ред.) свою продукцію перепускати через них. Гадаю, у них є домовленості”,  —  каже міський голова Сіверська. 

За інформацією Василя Масюженка, Пластуни зустрічались і з іншими фермерами, і ті їм пообіцяли пропускати свою продукцію через новий елеватор у Сіверську. Оскільки під зерно й ріпак у радіусі 100 км немає великих сховищ.  

Для довідки: Євген Пластун — голова Бахмутської районної ради, раніше займався сільськогосподарським бізнесом, але після виборів фірми переоформили на брата посадовця — Юрія. Восени 2018-го року посадовця Євгена Пластуна підозрювали у незаконному збагаченні, йому закидали зловживання владою або службовим становищем, декларування недостовірної інформації та незаконне збагачення. 

Тоді слідчі заявляли: Євген Пластун фактично володіє та контролює агрофірми “Шевченківська”, “Слав-Агро” та фермерське господарство “Максімус-1”. А це заборонено, враховуючи його посаду. За версією слідства, голова райради через свою довірену особу скуповував землі сільськогосподарського призначення. А потім, саме їх і передають чиновнику по договорах обміну чи заповітам. 

І дійсно, Євген Пластун регулярно вказував у своїй декларації земельні ділянки, отримані в подарунок. Під час пікету проти нього у червні 2018-го року він пояснив це прихильністю та бажанням людей. В той день в райраді провели обшук та вилучили зошити з відомостями про передачу громадянам грошових коштів та рукописні написи з номером банківської платіжної картки. Про це на судовому засіданні повідомив прокурор. Але справу про незаконне збагачення закрили, коли таку статтю скасували

А у травні 2019-го кримінальну справу відкрили вже проти Юрія Пластуна за те, що вже його (на той момент) фермерське господарство незаконно обробляло державну землю Званівської ОТГ. Тоді їхню техніку тимчасово арештували.

Читайте також:

 


Завантажити ще...