Тільки для закладів освіти Бахмута до 1 вересня закупили та передали майже півсотні тисяч захисних масок та 7 тис пар рукавичок. Як всі ці використані засоби індивідуального захисту мають утилізуватися, розбиралися журналісти Вільного радіо.
За даними управління освіти Бахмутської ОТГ, перед новим навчальним роком для персоналу шкіл та дитсадків за кошти місцевого бюджету придбали та передали в навчальні заклади 40 тис медичних масок та майже 7 тис пар латексних рукавичок.
Ще більше засобів захисту у медиків: цими днями для амбулаторій Бахмута закупили та до кінця року отримають ще 12 тис масок, а Бахмутська багатопрофільна лікарня інтенсивного лікування провела тендер та уклала договір на закупівлю засобів захисту на понад півмільйона грн, в тому числі 3,6 тис респіраторів, 17 тис масок та 12 тис рукавичок.
Куди це все дівається після використання? Як з’ясували журналісти Вільного радіо, освітяни та медики утилізують ці засоби індивідуального захисту (ЗІЗ) по-різному.
Як утилізують ЗІЗи в медичних установах?
“В медицині інфекційно небезпечні відходи належать до категорії “В”. Їх утилізацією займається фірма, яка має на це ліцензію і якій ми сплачуємо кошти. У нас укладена угода з запорізькою фірмою. Відходи ми збираємо, знезаражуємо, і раз на тиждень вони (представники фірми, — ред.) приїжджають та забирають у нас відходи”, — розповідає Вільному радіо головна лікарка Центру первинної медико-санітарної допомоги Бахмута Світлана Шабаліна.
“Це всі відходи, які утворюються в результаті надання медичної допомоги. І це недешева послуга”, — каже головна лікарка бахмутської “первинки”.
В стаціонарах (в тому числі й в інфекційному відділенні Бахмута, де перебувають хворі на COVID-19 та люди з підозрою на це захворювання) позбавляються ЗІЗів таким саме чином. Відходи БЛІЛ утилізує ТОВ “А-Енерго” із Запорізької області, вартість їхніх послуг — майже 30 тис грн за півроку співпраці.
Фірма забирає та знищує відходи з інфекційного відділення, а саме використані засоби індивідуального захисту, медодяг, одноразовий посуд, рушники та предмети підтримки життєдіяльності хворих. А також з інших відділень — використаний медінструментарій, біологічні відходи після операцій, прострочені або зіпсовані ліки, дезінфекційні розчини, відпрацьовані або зіпсовані прилади, які містять ртуть або важкі метали.
Як позбавляються використаних ЗІЗів в закладах освіти
Використані маски, паперові серветки в школах мають централізовано збирати в окремі контейнери (урни) з кришками та поліетиленовими пакетами.
“Ми закупили контейнери для утилізації використаних засобів. Вони сьогодні роздані по школах. Використані ЗІЗи утилізують відповідно до алгоритму, розробленому та наданому нам Міністерством (освіти та науки, — ред.) та державним санітарним лікарем”, — розповідає начальниця відділу освіти Бахмутської ОТГ Наталя Дроздова.
Причому таких контейнерів придбали не по одному на кожну школу.
“Таких контейнерів видавали декілька на навчальний заклад, в залежності від розмірів школи або садка. Використані ЗІЗи пакуються в мішки для сміття, мішок герметично зав’язується, і це йде на смітник”, — пояснює очільниця бахмутських освітян.
Зазначимо, ніхто в школах не може проконтролювати чи всі використані маски викидають виключно у призначений для цього контейнер. (Хоча вчителі мають навчати дітей цього, згідно з вимогою головного санлікаря). Тож якийсь відсоток використаних масок, рукавичок та серветок може потрапити й у звичайну урну для сміття.
Наталя Дроздова не вбачає в цьому великої проблеми. Порівнює сміттєві кошики освітніх закладів зі звичайними, домашніми, в яких не сортують відходи.
Читайте також:
Цей матеріал опубліковано за підтримки Європейського фонду за демократію (EED). Його зміст не обов’язково відображає офіційну позицію EED. Інформація чи погляди, висловлені у цьому матеріалі, є виключною відповідальністю його авторів.