Головні події Донеччини та України за 25-31 січня
Фото з відкритих джерел

Ми продовжуємо тримати вас в курсі найважливіших та найцікавіших подій Донеччини та України. Поки ви готуєтеся до початку нового робочого або навчального тижня, наша редакція підготувала для вас стислий огляд цікавих та важливих новин минулих семи днів. На додачу, ми зібрали кілька корисних матеріалів, які можуть стати вам у пригоді. А ще, за традицією, порадимо вам цікавий фільм і приємну музику.

 

Місцеві новини

  • Під наглядом

Уздовж бахмутської набережної нарешті встановлять відеоспостереження. Раніше туди не раз навідувалися вандали. І зловити їх з камерами буде легше. 

Зазначимо, на озеленення та благоустрій набережної витратили близько 13 млн грн. Та лише за минулий рік там вже встигли підпалити й понівечити топіарні фігури тварин, зламати огорожу дитячих майданчиків у кількох місцях, а також вирвати зелені насадження.

На Бахмутській набережній встановлять 12 камер проти вандалів
Фото: Бахмутська міська рада

Тепер за територією будуть спостерігати. Для цього планують закупити 12 відеокамер за 850 тис. грн. Як розповіла Вільному радіо начальниця управління розвитку міського господарства та капітального будівництва Бахмутської міськради Світлана Гармаш, камери чудово працюють і вдень, і вночі.

Однак один із депутатів зазначив, що сума, яку хочуть віддати за систему спостереження, надто завищена. Детальніше про це – за посиланням.

  • В Сіверську знову є де поплавати

Вже з понеділка басейн у Сіверську відновить роботу. До цього він не приймав відвідувачів 2 роки.

Навіть коли басейн простоював, там  все одно була вода, але надто холодна – не вистачало газу для обігріву. Це офіційна версія, але новий директор спорткомплексу Олександр Трифонов у неї не вірить. За його словами, газу було достатньо, тож він не знає, чому весь цей час не запускали котельню.

У басейні є 6 доріжок довжиною 25 метрів. Воду регулярно хлорують та перевіряють на вміст бактерій. Під час карантину одночасно у басейні можуть знаходитися до 20 людей.

Скільки коштує поплавати, що потрібно для відвідування басейну та який у нього графік роботи – дізнавайтеся у нашому матеріалі.

  • В Мирнограді на ринку знайшли підробний алкоголь

Уродженець Мирнограда продавав незаконно виготовлений алкоголь на місцевому ринку. Про це дізналися правоохоронці та конфіскували всі пляшки, що були у кіоску підприємця. Ми з цікавості порахували, скільки ванн можна було б наповнити вилученими напоями, серед яких були й підробки іменитих брендів. Виявилося, що аж 5. Звісно, плавати в алкоголі ніхто не буде – його знищать, а порушник ще й заплатить штраф у кілька десятків тисяч гривень.

Деталі справи ми знайшли у вироку Селидівського міського суду. Якщо вам цікаво прочитати повну історію, то вона є тут.

До речі, цього тижня в Україні подорожчали деякі алкогольні напої. Які саме та наскільки – дізнавайтеся за посиланням.

Алкоголь в Україні знов подорожчає

 

  • В Бахмутській лікарні з’явився ще один апарат ШВЛ 

У Бахмутській багатопрофільній лікарні з’явився додатковий новий апарат штучної вентиляції легенів, який підходить навіть для немовлят. Також цей прилад може працювати автономно – в ньому є акумулятор, якого вистачає на 3,5 години роботи без струму. Такий подарунок лікарні зробила міжнародна гуманітарна організація “Лікарі світу”.

“Дуже зручний сенсорний монітор, де можна змінювати параметри, є різні режими роботи апарату – інвазивна або неінвазивна робота. Інвазивна ШВЛ проводиться під час операції, а неінвазивну саме зараз використовують  для пацієнтів з COVID-19. Апарат допомагає надати той об’єм дихання, який людина сама не може отримати через пневмонію. Людина у свідомості, використовується киснева маска”, – пояснила нашим журналістам завідувачка відділення анестезіології та інтенсивної терапії Наталя Хромихіна.

Новини т.з. “ДНР”

  • Бойовики зібралися на форум, щоб нагадати, що все ще хочуть в Росію

Днями у Донецьку відбувся форум “Русский Донбасс”. На заході представили так звану “доктрину”, яка окреслює напрям, в якому мають рухатися самопроголошені “ЛДНР”. Майже у всіх пунктах “документу” йдеться про зближення з Росією, а в одному навіть проголошується прагнення бойовиків окупувати всі території Донбасу. Країна-агресор геть не проти реалізації цього плану, що доводить присутність на форумі російських можновладців і топ-пропагандистів.

В окупованому Донецьку провели форум "Русский Донбасс"
Скріншот з трансляції форуму в YouTube

Цікаво, що у “доктрині” прописані також наміри перетворити Донбас на регіон промислової модернізації. Як саме бойовики планують відбудовувати окупований схід із зачиненими заводами та затопленими шахтами, не уточнюється.

  • Молодь з окупованої території скаржиться на складнощі життя в т.з. “ЛДНР”

Тим часом молодь з окупованих частин Донеччини та Луганщини не соромиться розповідати про реальний стан речей у псевдореспубліках. Своїми роздумами хлопці й дівчата діляться у популярній соцмережі TikTok. Відео, які вони записують, дають змогу побачити життя під російською окупацією з комендантською годиною, буденною сірістю та відсутністю необхідних послуг і сервісів, якими користується весь розвинений світ.

  • З’явився телеграм-канал із сучасними фото катівні “Ізоляція”

Кадри з “Ізоляції” – найвідомішої тюрми, де утримують полонених – нещодавно просочилися в мережу. На фото – камера в’язнів, майданчик, куди їх виводять на прогулянку, кімната, де їх катують, а також журнал, у якому відмічаються самі кати.

Світлини впізнав колишній бранець бойовиків Станіслав Асєєв. Він підтвердив, що вони справжні. Чоловік припустив, що фото може зливати хтось із працівників “Ізоляції”, який не вірить у гарні перспективи для т.з. “ДНР” та хоче у такий спосіб заробити собі індульгенцію.

В мережу просочилися фото з в'язниці "Ізоляція" на тимчасово окупованій Донеччині
Фото: Telegram-канал “Донецький тракторист”

Коронавірус на Донеччині та в Україні

  • Статистика захворюваності

За цей тиждень на Донеччині стало більше на майже тисячу хворих на COVID-19 мешканців регіону. Динаміка захворюваності приблизно така ж, якою була тиждень тому.

Крім того, до загальних зведень по області внесли ще близько 100 померлих від ускладнень вірусу. Як пояснює очільник області Павло Кириленко, не всі з цих смертей трапилися за тиждень (їх додали до статистики, щоб картина була більш об’єктивною).

Статистика коронавірусу на Донеччині станом на 31 січня
Інфографіка: ДонОДА

Загалом по Україні упродовж минулого тижня коронавірусну інфекцію підхопили понад 25 тисяч людей, а одужали за цей же проміжок часу більш як 65 тисяч пацієнтів із цією хворобою.

  • Локдаун закінчився

У понеділок, 25 січня, країна вийшла з “карантину зимових канікул”. Тепер українці знов можуть безперешкодно купувати батарейки, крем для взуття та інші побутові речі, які протягом двох із половиною тижнів були “під забороною”.

Зазначимо, деякі карантинні обмеження діють і досі. Їхній перелік ми зібрали у матеріалі.

Одним із правил карантину залишається обов’язкове носіння маски у громадських будівлях. Тих, хто нехтує цією вимогою, можуть оштрафувати. Нещодавно за відсутність маски покарали трьох посадовців із Костянтинівки. Здавалося б, це не мало б бути чимось незвичним, бо правила єдині для всіх. Але, як розповів нам місцевий активіст Дмитро Браславський, який вже кілька десятків разів скаржився правоохоронцям на чиновників-порушників, поліція неохоче виписує штрафи владній верхівці.

Насправді, це взагалі якийсь феномен, бо ми працюємо в цьому напрямку з початку карантину, й це перший раз, коли на наше звернення відреагували та наклали штраф. Зазвичай поліція знаходить якісь формальні причини, аби не складати жодних протоколів, тому ми навіть здивувалися”, – розповідає активіст.

Ми перевірили, як дотримуються маскового режиму інші посадовці Донеччини. Добірку фото мерів-порушників можете переглянути тут.

  • Вакцинація від COVID-19: коли почнеться та чим щеплюватимуть

Цього тижня стало відомо, коли українців почнуть вакцинувати проти коронавірусу. Як розповіли у МОЗ, наразі очікується поставка перших доз, а старт щеплення запланували на 15 лютого. Але мова про людей з найбільшої групи ризику. Якщо ж трапиться форс-мажор, вакцинацію відкладуть, але на незначний термін.

Графік щеплень проти коронавірусу в Україні
Інфографіка: Кабінет міністрів України

Напередодні головний санлікар України Віктор Ляшко повідомив, що українцям вколюватимуть безкоштовну американську вакцину Pfizer. Для першої хвилі щеплення держава отримає понад 100 тисяч доз препарату. Паралельно, протягом першого півріччя, в Україну завезуть ще 2,2 – 3,7 млн доз вакцини британсько-шведського виробництва Astrazeneca.

Зведення з фронту

Упродовж тижня українські армійці нарахували понад 30 обстрілів їхніх укріплень. Під час атак бойовики використовували заборонені міномети, гранатомети, кулемети і стрілецьку зброю. Також проти військових ЗСУ кілька разів працювали снайпери, а одного разу українські позиції атакували з дрона, до якого прикріпили гранатометний постріл ВОГ-17. Від розриву снаряду двоє бійців Збройних сил отримали осколкові поранення.

Внаслідок прицільних обстрілів протягом тижня до лікарень потрапили ще двоє поранених українських військовослужбовців.

Тиждень на КПВВ

Ситуація на контрольних пунктах пропуску Донбасу залишається незмінною. Стабільно працює лише “Станиця Луганська”, а на Донеччині тільки у понеділок і п’ятницю окупанти розблоковують рух через “Новотроїцьке”.

За інформацією Держприкордонслужби, з 25 по 29 січня на Луганщині в обидва боки прослідували майже 10 тисяч пішоходів. На Донеччині ж за цей проміжок часу пропустили 283 людини та 47 автівок.

Крім цього, окупанти “розвернули” 8 людей, які йшли з “Новотроїцького” до тимчасово окупованої території.

Тиждень на КПВВ на Донбасі
Фото: ДПСУ

Подібні випадки були й на Луганщині. Наприклад, у понеділок на непідконтрольну частину області намагалася пройти жінка, в якої там лежить тяжкохворий батько. Але бойовики не пустили її, бо вона прописана на підконтрольній території та не мала “дозволу” на перетин від т.з. “МЗС ЛНР”. Про це Вільному радіо розповіли монітори благодійної організації “Право на захист”.

Також траплялося, що в людей, які перетинали лінію розмежування, не було електронних перепусток від СБУ. По допомогу вони зверталися до правозахисників. Декому вдалося зробити документ екстрено – впродовж дня. А у вівторок через “Станицю Луганську” намагався пройти чоловік з Індії без страховки від COVID-19. За допомогою родичів він зміг оформити страховку на місці та поїхати на підконтрольну частину Луганщини.

Як і раніше, у людей на КПВВ виникають складнощі з додатком для самоізоляції “Вдома”. Так, у п’ятницю користувачам сервісу не приходили СМС-повідомлення з кодом підтвердження, який потрібен для активації застосунку.

Скарбничка корисного

  • Як отримати “пакунок малюка”

Днями на Донеччину прибули перші “пакунки малюка”. 28 січня перші 285 бебібоксів отримали пологові будинки у Дружківці та Лимані, управління соцзахисту населення Слов’янської міськради та Костянтинівське міське та районне управління соцзахисту населення. Загалом Донецька область очікує на доставку 1 544 одиниць такої одноразової натуральної допомоги. Що потрібно, щоб отримати “пакунок маляти” та хто не може на нього претендувати – пояснюємо в цьому матеріалі.

  • Чому мешканці одного будинку віддають за ФВСО різні суми

У платіжках бахмутян за опалення почали виставляти нову графу для сплати — ФВСО. Ця абревіатура розшифровується як “функціонування внутрішньобудинкової системи опалення”. Відповідно, це оплата за приміщення, де проходять розв’язки системи опалення.

До нас звернулися кілька мешканців Бахмута, які розповідають, що в них ціна за ФВСО відрізняється. Наприклад, в будинку по вулиці Горбатова, 63 в трикімнатній квартирі нарахували 154 гривні, а у двокімнатній — 111 гривень. Люди обурюються, бо під’їздом користуються однаково.

Чому мешканці одного будинку в Бахмуті віддають за ФВСО різні суми

Ми дізналися в адміністрації теплопостачальника Бахмута, що це за нова послуга та чому її розмір у кожного різний. Якщо вам цікаво – тисніть сюди.

  • Як повернути неправильно сплачені податки

Ви – підприємець і випадково перерахували податки не на той рахунок? Або помилилися із сумою? Віднедавна повернути гроші можна не виходячи з дому у кілька кліків за допомогою сервісу “Е-повернення”. Ми підготували для вас просту і зрозумілу ілюстровану інструкцію як це зробити.

Про людей і Бога

В рамках спецпроєкту “Релігія єднає” наші журналісти поспілкувалися з чотирма сім’ями з Донеччини, кожна з яких живе за канонами певної віри.

Наприклад, сім’я Сергія та Оксани Судак із Бахмута сповідує православ’я. Сергій – священник місцевого храму ПЦУ, а його дружина Оксана – прихожанка цього ж храму. Відповідно, і сповідується своєму ж чоловікові.

У бесіді з нами отець Сергій пояснив, чому Біблія не для всіх може бути корисною, розповів, який гріх вважає найстрашнішим та озвучив своє ставлення до сучасної медицини. А Оксана поділилася роздумами щодо життя після смерті та рівності жінок і чоловіків у православ’ї. Детальніше – за цим посиланням.

Православна родина Судаків із Бахмута
Фото: Вільне радіо

А от у родині Андрія та Юлії Тимчак немає спільних поглядів на релігію. Андрій вже близько 30 років покладається на дохристиянські цінності. Юлія підтримує світогляд чоловіка, але сама більше тяжіє до класичної для наших країв віри. Як вони уживаються разом, що люблять робити на дозвіллі та як до пари ставляться односельці – про це та більше у нашому репортажі.

Родина з Донеччини, яка вірить у дохристиянські цінності
Фото: Вільне радіо

Також ми побували в гостях у сім’ї мусульман та подружжя крішнаїтів. А у фінальному п’ятому матеріалі розповідаємо про спільні та відмінні риси, які знайшли в цих віруваннях. Знайти його можете тут.

Що подивитися

Цього разу порекомендуємо вам іспанський фільм “Невидимий гість”. Стрічка вийшла у прокат у 2016 році та розповідає про молодого бізнесмена на ім’я Адріан Дорія. Його звинувачують у вбивстві коханки, і чоловік звертається по допомогу до відомої адвокатеси Вірджинії Гудман.

Одно дня Вірджинія приходить додому до бізнесмена, де він перебуває під арештом, і приголомшує його новиною: слухання у його справі, можливо, відбудеться за кілька годин. Тому їм треба розробити чітку стратегію захисту.

Вірджинія попереджає: аби вберегти Адріана від в’язниці, їй треба знати всі обставини дня, коли померла його коханка. Не маючи іншого виходу, чоловік починає розповідь, а досвідчена юристка допомагає витягти на поверхню ще більше деталей.

Фільм триває 106 хвилин і весь цей час триматиме вас у напрузі. А фінал точно вас здивує.

Що послухати

Музика, про яку розповімо сьогодні, сподобається прихильникам фолк-року. Четверо музикантів з Луцька утворили гурт “MOTANKA”. Потужний вокал під акомпанемент українських народних інструментів робить пісні цього гурту атмосферними та впізнаваними.

Гурт MOTANKA з Луцька

Ось кілька пісень для ознайомлення:

  • Ой ти моя Земле
  • Pace of the Space
  • Верба (про голодомор 1932-33 років)
  • Fire Burns
  • Air


Завантажити ще...